Dha Yurt Bülteni-9

Dha Yurt Bülteni-9
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

1)BAKAN ARSLAN, BTK DEMİRYOLU HATTI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDUULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haziran'ın sonunda bitirilerek hizmete sunulması beklenen, ancak Gürcistan tarafındaki tünel çalışmaları nedeniyle Eylül ayına ertelenen Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu...

1)BAKAN ARSLAN, BTK DEMİRYOLU HATTI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haziran'ın sonunda bitirilerek hizmete sunulması beklenen, ancak Gürcistan tarafındaki tünel çalışmaları nedeniyle Eylül ayına ertelenen Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı'nda incelemelerde bulundu.Demir İpek Yolu olarak da adlandırılan BTK Demiryolu Hattı projesinin Türkiye'deki çalışmaları bu ay sonunda tamamlanıyor. Hattın tamamen hizmete girmesi için de Gürcistan tarafındaki çalışmaların bitilmesi bekleniyor. Türkiye'deki bölümü 79 kilometre olacak hattın, toplam maliyeti 600 milyon dolar. Türkiye'nin Çin ve Avrupa arasında köprü vazifesi görmesini sağlayacak Demir İpek Yolu BTK'nın hizmete girmesiyle Çin'den İngiltere, Almanya ve Fransa gibi Avrupa Birliği ülkelerine 45-62 gün olan yük taşıma süresi 12-15 güne düşmüş olacak. Türkiye ile Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Pekin ve Londra arasında kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanacak. Türkmenistan'ı Türkmenbaşı Limanı, Kazakistan'ı da Aktau Limanı üzerinden tren seferileri ile Bakü'ye ulaştıracak.Hatta incelemelerde bulunmak, eksiklikleri gidermek, hattın son geldiği noktayı yerinde görmek için Kars'a gelen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bölgedeki demiryolu güzergahının Kars'tan Bakü'ye kadar tek hat, Bakü'den sonra hem Kazakistan hem de Türkmenistan üzerinden Çin'e gidebilecek şekilde iki hat olacağını ifade etti. Hat üzerinde ciddi bir yük taşımacılığı potansiyeli bulunduğunu da belirten Bakan Arslan, Çin tarafından AB'ye gönderilen yüklerin Bakü-Kars-Tiflis hattından geçmesi durumunda dörtte biri kadar zamanın yeterli olacağını söyledi.Hattın işletmeye açılmasıyla 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacağını, 2034'te ise 3 milyon yolcu, 17 milyon ton yük taşıma kapasitesine ulaşacağını kaydeden Bakan Arslan, "Ciddi bir çalışma, ciddi bir emek var. Bu emekte de çalışma arkadaşlarım gecelerini gündüzlerine katarak bu projenin bir an önce bitirilmesi ve Demir İpek Yolu'nun tamamlanması adına olağanüstü  bir gayret sarf ettiler. Memnuniyetle görüyoruz ki özellikle son dönemlerde çok daha hızlanan proje Haziran ayı sonu itibariyle Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Artık bu raylarda tren çalışır hale gelecek. Ancak sınırda bulunan yaklaşık 4.5 km'lik tünelin ki bunun 2 bin 400 metresi bizim tarafımızda ve bu taraf tamamen bitmiş durumda. Gürcistan tarafında 2 bin 70 metrelik bir tünel var. Onun da tünel kısmı bitti ama 340 metrelik bir aç-kapa tünel yapma ihtiyaçları var ve o biraz gecikmiş durumda. Yaklaşık 3 aylık Gürcistan tarafında iş var. Dolayısıyla Türkiye tarafını biz Haziran ayı sonu itibariyle bitirmiş olacağız Gürcistan tarafındaki 3 aylık iş de bittiği an ki bu da Ağustos sonu Eylül ayına denk geliyor. O zaman da biz bu demiryolunu kesintisiz kullanılabilir hale getireceğiz" diye konuştu

Bakan Arslan projenin önemiyle ilgili de şunları söyledi:

"Özellikle Çin'den başlayarak Avrupa'ya çok ciddi bir yük hareketi var. Biz bu yük hareketini Türkiye üzerinden gidebilmesi ve yeteri kadar Türkiye'nin bundan pay alabilmesi adına önce malumunuz İstanbul'da denizin altından Marmaray projesiyle demiryolu yürüterek kesintisiz hale getirdik şimdi BTK ile de eksik olan halkayı tamamladıktan sonra inşallah Avrupa ile Asya arasındaki o yük hareketiyle ülkemizin demiryollarında yolda elleşlediği yük miktarı şu an 26.5 milyon ton. Sadece bu hatta Kazakistan 10 milyon ton yük vermeyi öngördü. Çin'den ve yakın coğrafyadan da olabileceğini düşündüğünüzde biz kısa sürede Türkiye'de demiryolları marifetiyle taşınan yük miktarını iki misline çıkarmış olacağız. Ama uzun vadede bu çok daha fazla artacak. Çünkü bu coğrafyadaki yük hareketi Kuzey Koridor dediğimiz Rusya üzerinden veya Güney Koridor dediğimiz  Hazar'ın güneyinden denizi de kullanarak gittiği zaman taşıma süreleri Çin'den Avrupa'ya 45-62 gün arasında sürüyor. Halbuki biz bu güzergahı açtığımızda 10-15 arasında Çin'den çıkan bir yük Avrupa'ya gidebilir hale gelecek."

Kars ve Ardahan milletvekilleri, valileri, belediye başkanları ve il başkalarıyla birlikte hattı gezen Bakan Arslan, yenilenen Kars Tren Garı binasında da incelemelerde bulunduktan sonra karayoluyla Ardahan'a geçti.

 

KARS, - 

=======================================================

2)CHP'Lİ ÖZEL'DEN  '4 ŞEHİDE BİR UÇAK' TEPKİSİ 

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisini "Nerede bölücü terör örgütü PKK varsa, bunlar da onların yanında" sözleri ile eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Özel, 4 şehit cenazesinin Ankara'dan 1 uçakla taşındığına dikkat çekip, "Cumhurbaşkanı'nın altında 5 uçak, bakanlarında 9 uçak, devlette binlerce uçak varken, 4 şehide bir uçak verip, dolmuş çeker gibi 'Tasarruf olsun' diye şehitlerinden bir uçağı esirgeyen Cumhurbaşkanı'na soruyoruz; hangi milliyetçilikten, hangi vatanseverlikten, hangi şehide saygıdan bahsediyorsun" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da, terör ile CHP'nin asla yan yana getirilemeyeceğini söyledi. 

CHP Manisa İl Başkanlığı'nın Genişletilmiş İl Danışma Kurulu Toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Oda ve Dernekler Binası Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu, CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Genişletilmiş Danışma Kurulu toplantısında çalışmalar anlatılırken, İzmir Marşı'nın çalması ile herkes ayağa kalkıp, alkışladı.

Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Kurulu Toplantısı'nda CHP'nin terör örgütlerinin yanında olduğuna yönelik sözlerini eleştirdi. CHP'li Özel, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasette pek çok liderin başına gelen tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğunu ve bunu aşamadığını görüyoruz. Halkın yüzde 70'i, 'tarafsız cumhurbaşkanı istiyoruz' diyordu, onların iradesine rağmen partinin başına geçti. Çünkü partinin mum gibi eridiğini biliyordu. Bir yenilik getirmek istiyordu ama yeni bir söylemi yok. Sadece kendini tekrar eden ve geçmişteki argümanlardan medet umar bir halde. Bugün geldiğimiz noktada referandumda kendisine verilen büyük dersi anlamamıştır. İki kişiden biri ona 'hayır' dediği halde, hala daha hayırcılara, hayırın bileşenlerinden CHP'ye hakarette bulunmaya çalışıyor. Her gün yeni bir gündem yaratmaya alışmış olan Cumhurbaşkanı, başka gündemlerin de peşinde koşmanın verdiği sancıyla artık sadece hakaret edebiliyor" dedi.

ŞEHİT CENAZELERİ İÇİN 1 UÇAK VERİLMESİNE ELEŞTİRİ

Şırnak'ta düşen helikopterde şehit olan askerlerin naaşlarının sadece bir uçakla taşındığını dile getiren CHP'li Özel, sert sözlerle eleştirdi. CHP'li Özel şöyle dedi:  

"İftar yemeğini siyasete bulayan, küslerin barışması gerektiği bir ayda herkesin cumhurbaşkanı iken, halkın yüzde 50'sine hakaretler yağdıran Cumhurbaşkanına sormak istiyoruz: '5 tane uçağın var. Havuzda 9 uçak var. Bakanlar taksi gibi kullanıyor, biniyor gidiyor. Hatta gözümüz yok, şehit cenazelerinde bakanlar aldılar, uçakla gittiler. Ama GATA'dan otopsiden çıkan 4 şehidimiz var. Analar babalar bir gündür naaşların adli tıptan çıkmasını bekliyorlar. Ayakta duracak halleri yok. Ağızlarına 30 saattir yemek koymamış şehit anası, şehit babası. Bunlar 4 şehidimize bir uçak verdiler. Oradaydım. Önce iki uçak verildi, sonra teke indirildi. Sabaha kadar dolmuş çektiler. Amasya'ya gitti, Malazgirt'e indi. Balıkesir'den Manisa'ya geldi. Saat 22.00'da kalkan uçak 03.15'te Manisa Akhisar'a indi. O şehidin anası babası ayakta titreye titreye durdu. 4 şehide 1 uçak verip, dolmuş çeker gibi 'tasarruf olsun' diye şehitlerinden bir uçağı esirgeyen Cumhurbaşkanı'na soruyoruz; 'Sen hangi milliyetçilikten, hangi vatanseverlikten, hangi şehide saygıdan bahsediyorsun. FETÖ'de, PKK'da şu anda oturup gerine gerine, mutlu mutlu Cumhurbaşkanı'nın onlar için yaptığı propagandaya seviniyor. Terörle mücadelede terör örgütünün adı anılmaz ki reklamı yapılmasın diye. 60 gün boyunca hep bunu yaptı: Şimdi ramazanda, 30 gün her iftarda çıkıyor, 'DAEŞ' diyor, 'PKK' diyor. İftar yemeklerinde dostluk, kardeşliği, birliği anlatacağına karşı karşıya kaldığımız durum Cumhurbaşkanı'nın hezeyanlarıdır."

"MESELENİN ANASI NE İSE DANASI DA O OLUR?

Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın eşini İslami Bilimler Enstitüsü'ne sekreter olarak atamasını da eleştiren Milletvekili Özel, "'Yeni Türkiye' dedikleri aslında hepimizi dünyaya rezil ettikleri böyle bir şey. Referandum sırasında kuvvetler ayrılığının önemine, liyakata vurgu yaptığımızda bir kişinin partili cumhurbaşkanı olduğunda bütün hakimleri, bütün savcıları atayacağında bunu söylemiştik. Bu tek adam rejimidir. Şimdi yaptığı seçime bakıyorsunuz, adam eşini seçmiş. Bu işlerde meselenin anası ne ise danası o olur. Meselenin anası Ankara'da Beştepe'de oturuyor, danası da Denizli'de kendi eşini bir makama getiriyor. Sonra diyor ki, 'layık olduğu için yaptım'. Tabi herkesin eşi en iyisine layıktır. Ama devlet bir kişinin eşinin gönlünü almak için, kırdığı kalbini almak, evlenme yıldönümü hediyesi olarak makam dağıtacağı bir yer değildir. Devlet ciddi bir yerdir. AKP'nin yeni tek adam rejiminin Denizli'ye yansıması bu olmuştur. 81 ilde partili savcıları hakimleri şu an seçiyorlar ve dağıtacaklar. 81 ilin bütün yöneticileri artık partilidir. Partili olmasa da partili olma şüphesi altındadır" diye konuştu.  

"AKIL DIŞI BİR DURUMDUR"

Genişletilmiş İl Danışma Kurulu toplantısına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da, terör ile CHP'nin asla yan yana getirilemeyeceğini söyledi. Cankurtaran, "CHP'nin herhangi bir şekilde bir terör örgütü ile isminin yan yana aynı cümlede konulması bile akıl dışı bir durumdur. Bugün eğer Türkiye'de terör örgütleri ile adı anılacak, yan yana koyulması gereken bir isim varsa o da AKP'nin tam da kendisidir. 2002'deki şehit sayısı 7 iken bugün her hafta şehit haberlerine bakıldığında terörle mücadelede ne kadar zayıf kalındığını gözler önüne sermektedir. FETÖ'yü

2002'den itibaren devletin bütün kurumlarına yerleştiren bizzat AKP'nin kendisidir. AKP'nin içine bakarsanız FETÖ'nün siyasi ayağını görürsünüz. PKK ve diğer terör örgütleri ile CHP'yi yan yana getirmek akıl dışı bir durumdur. Siyasi olarak, etik olarak, tarihsel anlamda bakıldığında hiçbir şekilde inandırıcılığı olmayan bir durumdur" dedi. Referandum sürecinde, 'evet' çıkarsa terör bitecek vaatlerini hatırlatan Cankurtaran, "AKP'nin her zaman yaptığı bir şey var. Belirsizlik ortamında algı yönetimi yapar. Referandumda manifesto olarak 'evet oyu çıkarsa, terör bitecek' dendi. Görüldüğü gibi Türkiye'de evet çıktı ama söylendiği gibi ne ekonomi düzeldi, ne de terör bitti. Türkiye'de terörün bitmesi için siyasi iradenin kararlı olması gerekir. Söylemlerle değil eylemlerle bunu ortaya koymalı. Bizzat kendileri tarafından yaratılmış olan ortamların suçlusunu da başkalarında aramasınlar" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü

----------------------:

-CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşması

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın konuşması

-İzmir Marşı'nın okunması

-Genel ve detay görüntüler

( Haber: Nermin UÇTU - Kamera: İlker KILIÇASLAN/ MANİSA, DHA)

 

====================================================    

DOSTLUK MARATONUNDA YUNAN SINIRINI VİZESİZ GEÇTİLER (EK)

3)ENGELLİ ENES GÜNERİ'YE ÖZEL ÖDÜL

Edirne'de Türk-Bulgar-Yunan Dostluk Derneği (TUYUB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 21 kilometrelik 'sınırsız dostluk' yarı maratonunda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Yarışmanın tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Rasim Arı, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak ve sporcular katıldı.Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken, yarışmanın özel ödülü sınırsız dostluk parkurunu özel bisikletiyle tamamlayan engelli sporcu Enes Güneri'ye verildi.

Görüntü Dökümü

-------------------:

-Ödül töreni

-Sporcuların sahneye çağrılması

-Konuşmalar

-Enes'e ödülünün verilmesi

-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/EDİRNE,-

=======================================================

4)MUSTAFA YILDIZDOĞAN ŞARKILARINI ŞEHİTLER İÇİN SÖYLEDİ

MERSİN'de sahne alan ünlü sanatçı Mustafa Yıldızdoğan şarkılarını şehitler için söyledi.

Merkez Akdeniz İlçesi'nde bulunan Atatürk Parkı içerisinde sahne alan Yıldızdoğan, hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. 'Ölürüm Türkiyem' parçası ile sahneye çıkan Yıldızdoğan, 3 gün önce şehit olan 13 askerin anısına 'Şehitler Ölmez' isimli parçasını seslendirdi. Arif Nihat Asya'nın 'Biz Kısık Sesleriz' şiirini de okuyan Yıldızdoğan duygu dolu anlar yaşattı. 2008'de Şırnak'taki Cudi Dağı'nda bölücü terör örgütü ile girilen çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı İsrafil Işık'ın oğlu Kaan Işık'ı sahneye davet eden Yıldızdoğan, "Kaan bir şehit evladı. Bu yalnızca rahmetli İsrafil'in ve annesinin evladı değil. Bu 80 milyonun evladı. Allah'ım onu vatanına milletine bağışlasın" dedi. Konsere katılanlar, gece boyunca Yıldızdoğan'ın şarkılarına eşlik etti.

Görüntü Dökümü

--------------------------

Konser alanından görüntüler

Vatandaşlardan görüntüler

Mustafa Yıldızdoğan'ın şiir okuması

Mustafa Yıldızdoğan'ın şarkı söylemesi

Yıldızdoğan'ın sahneye şehit oğlu Kaan Işık'ı çıkartması

Kaan Işık ile birlikte şarkı söylemesi

Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 03'44"  BOYUT: 119.31 MB

Haber-Kamera: MERSİN,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title