Dha Yurt Bülteni-9 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-9

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni-9

1)RUSYA BÜYÜKELÇİSİ'NE YÖNELİK SALDIRIYLA İLGİLİ İZMİR VE AYDIN'DA KİLİT İSİMLERE GÖZALTIRUSYA Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik suikastla ilgili yürütülen soruşturmanın iki önemli noktası durumundaki İzmir ve Aydın'da, gözaltındaki 12 kişinin işlemlerinin sürdüğü açıklandı.

1)RUSYA BÜYÜKELÇİSİ'NE YÖNELİK SALDIRIYLA İLGİLİ İZMİR VE AYDIN'DA KİLİT İSİMLERE GÖZALTI

RUSYA Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik suikastla ilgili yürütülen soruşturmanın iki önemli noktası durumundaki İzmir ve Aydın'da, gözaltındaki 12 kişinin işlemlerinin sürdüğü açıklandı. Aydın'da gözaltında bulunan, saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş'ın dayısı olan FETÖ davasından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış Hasan Furuncu ile İzmir'deki Süleyman Ergen'in kilit isimler olarak değerlendirildiği belirtildi. Polis okulundaki öğrencilerin 'Abi'si olduğu belirtilen Ergen'in babası Ali Ergen ile kardeşi Mustafa Ergen hakkında da FETÖ üyeliğinden işlem yapıldığı ifade edildi.

Ankara'da katıldığı resim sergisinde Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'a silahlı saldırı düzenledikten sonra ölü ele geçirilen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın ailesiyle olan bağlantılarına yönelik İzmir ve Aydın'daki soruşturmalar sürüyor. Aydın Söke'de yapılan ilk operasyonda, polis memurunun babası İsrafil Altıntaş, annesi Hamidiye Altıntaş, üvey kız kardeşi Seher Altıntaş ile dayıları Hüseyin Furuncu, dayısının eşi Sevinç Furuncu ve diğer dayısı Hasan Furuncu gözaltına alındı. İzmir'de yürütülen operasyonda ise, polis memurunun, Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu'nda okuduğu 2012-14 yıllarında, bağlantıda bulunduğu kişilere operasyon yapıldı. O zaman okulun yemekhanesinde görev yapan ancak FETÖ üyelerinin de ağabeyi durumundaki Süleyman Ergen'in de aralarında bulunduğu 6 kişi yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında polislerin de bulunduğu ifade edildi. Ancak bu konuda açıklama yapılmadı.

"KİLİT İSİMLER DAYI VE FETÖ AĞABEYİ"

Sorguları Aydın Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde süren polis memurunun yakınları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmenin yapıldığı açıklandı. Ana soruşturmayı yürüten Ankara savcısının vereceği karara göre gözaltındaki kişiler ya bu ile gönderilecek ya da Aydın'da adliyeye çıkartılacak. İzmir'deki operasyonda gözaltına bulunan 6 kişi için de benzer bir uygulamanın olacağı ifade edildi. Bu iki ildeki iki isim ise polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'a yönelik araştırmanın kilit isimleri oldu. Bunlardan birisi saldırganın dayısı Hasan Furuncu oldu. Furuncu'nun 15 Temmuz darbe girişiminden sonra müdürlüğünü yaptığı FETÖ bağlantılı okulun kapatıldığı, kendisinin de gözaltına alındığı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın dayısıyla bağlarından dolayı FETÖ'ye katılmış olabileceğine yönelik polisin değerlendirmelerinin bulunduğu ifade edildi. Bunların yanı sıra ikinci isim ise İzmir'de gözaltında bulunan Süleyman Ergen oldu. Yemekhanede görevli gibi gösterilen Ergen'in, polis okulunda FETÖ üyesi olan öğrencilerinin ağabeyliğini yaptığı, onları sohbetlere götürdüğü ortaya çıktı. Süleyman Ergen'in babası Ali Ergen'in İzmir'de FETÖ bağlantılı Dinler Arası Diyalog Merkezi'ne yönelik operasyonda gözaltına alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı tespit edildi. Süleyman Ergen'in kardeşi Mustafa Ergen de, FETÖ üyelerinin yönetiminde bulunduğu Akyaka Vakıfı üyeliğinden gözaltına alındığı ortaya çıktı. Örgüt adına faaliyette bulunan Mustafa Ergen ise, hakkındaki ifade işlemleri tamamlandıktan sonra bugün adliyeye gönderildi.

Taylan YILDIRIM/AYDIN, -

===================================================

2)DERİK'TE TERÖRE TEPKİ EYLEMİ

MARDİN'in Derik İlçesi'nde AK Parti İlçe Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, teröre tepki, şehitlere saygı mitingi düzenledi. Ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyen grup terör örgütü aleyhinde slogan attı. Güvenlik korucusu 2 erkek kardeşini şehit verdiğini belirten ve Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan Zeytun Kılıç, "Şehit kardeşlerimin bıraktığı yerden ben devam edeceğim. Hayatım boyunca terör örgütüyle mücadele etmeye devam edeceğim" dedi. Derik İlçesi'nde yaklaşık bin 500 kişi ellerinde Türk Bayrakları ile Bahçelievler Mahallesi'ndeki AK Parti İlçe Başkanlığı önünde toplandı. Burada sık sık PKK aleyhinde slogan atan grup, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Burada düzenlenen mitinge, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay, Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, Güneydoğu Anadolu Köy Korucuları Federasyon Başkanı Seydoş Karadağ, kamu kurum müdürleri, bazı muhtarlar ile öğrenciler katıldı. Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, Güneydoğu Anadolu Köy Korucuları Federasyon Başkanı Seydoş Karadağ'ın yaptıkları konuşmanın ardından Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen de bir konuşma yaptı. Son günlerde yaşanan terör olaylarından sonra birilerinin HDP binalarına saldırarak Kürt-Türk çatışması çıkarmaya çalıştığını belirten Sözen, "Bizler uyanık olalım. Bunların oyununa gelmeyelim. Bunlar kardeşliğimizi hazmetmiyorlar. Son günlerde yaşanan terör olaylarından sonra HDP binalarına saldırırak Kürt-Türk çatışması çıkarmaya çalışıyorlar. Bizler, PKK ve arkasındaki siyasi uzantıları bu meydanlarda lanetleyeceğiz. Bizim gidecek sığınacak başka bir limanımız yok. Ülkemizi Irak ve Buriye'ye benzetmeye çalışıyorlar. Dünyadaki bütün mazlumlara kucak açan bir tek Türkiye Cumhuriyeti var. Peki sevgili Derikli hemşerilerim; Eğer Türkiye karışırsa, Türkiye'de kaos çıkarsa nereye sığınacağız? Irak'a mı, Rusya'ya mı, Yunanistan'a mı, İran'a mı, Suriye'ye mi sığınacağız?" dedi.

Derik İlçesi'nde 26 Eylül tarihinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 4 askerle birlikte şehit olan Güvenlik Korucusu Nurettin Dinç'in kız kardeşi Zeytun Kılıç da, Türkçe bilmediği için Kürtçe yaptığı konuşmada, "20 yıl önce İdan ve yaklaşık 3 ay önce de Nurettin ağabeylerim teröristler tarafından şehit edildi. Benim cigerim yanmış. Ağabeylerimin bıraktığı yerden terörle mücadeleye ben devam edeceğim. Nefesim yettiği müddetçe bu mücadeleye devam edeceğim. Ben İdan ve Nurettin'in kız kardeşiyim. Bugün terörü lanetlemek için burdayım. Terörü lanetlemek için her eyleme katılacağım. Ağabeylerimin acısı yüreğimde ve hala alev alev yakıyor" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Yapılan konuşmalar

-Sloganların atılması

-Kalabalığın yürüyüşü

-Zeytun Kılıç'ın kürtçe konuşması

-Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Emrullah KARAKAŞ/DERİK (Mardin), -

====================================================

3)ŞIRNAK'TA PİYASA DEĞERİ 1 MİLYON 318 BİN LİRA OLAN KAÇAK SİGARA YAKALANDI

ŞIRNAK İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı jandarma komdando timlerinin 3 hafta içerisinde düzenlediği operasyonlarda piyasa değeri 1 milyon 318 bin 328 lira olan 329 bin 582 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, jandarma komando timleri ile birlikte ortak düzenlediği, operasyonlarda, piyasa değeri 1 milyon 318 bin 328 lira olan 329 bin 582 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. 28 Kasım-19 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda, ele geçirilen kaçak sigaralarla ilgili olaylarda yakalanan 52 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı belirtildi.

Son olarak, 19 Aralık tarihinde Cizre-Kurumcu Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince yapılan yol kontrol ve arama faaliyetinde, İ.A isimli kişinin kullandığı ve Cizre İlçesi'nden batı illerine sevk edilmek üzere hazırlanmış kömür yüklü kamyonda yapılan aramada, toz kömürünün altına gizlenmiş vaziyette piyasa değeri yaklaşık 240 bin lira olan 60 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Görüntü Dökümü

-----------------

-Asker tarafından kömür yüklü kamyona şiş batırılması

-Şişe takılan sigara ve tütün parçalar

-Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Sekvan KÜDEN/ŞIRNAK, -

======================================================

4)ŞANLIURFA'DA GÜNDE 8 BİN ÇOCUK HASTAYA BAKILIYOR

TÜRKİYE'de doğum oranın en yüksek olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa'da, havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda görülen gribal enfeksiyon hastalıklarda yüzde 40 oranda artış yaşandı. Gribal hastalıkların artış gösterdiği kentteki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki çocuk servisinde günde 8 bin hastaya sağlık hizmeti veriliyor.

Kentte sıcaklığın düşmesiyle birlikte aileler, çocuklarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'ne başvuruyor. Yaşanan yoğunluk üzerine hastane yönetimi gerekli önlem ve tedbirleri alarak günde 8 bin hastaya sağlık hizmeti vermeye başladı. 300 yatak kapasiteli çocuk servisinde bulunan 25 poliklinikte 31 çocuk uzmanı doktor, 342 hemşireyle birlikte sağlık hizmetini verdiklerini belirten Başhekim Faruk Günak, "Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte çocuk hastalıklarında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu hastaların büyük çoğunluğu üst solunum enfeksiyonu, ateş, kusma, bademcik, farenjit, orta kulak intihabı, sinüzit gibi hastalıkları oluşturmaktadır. Bizim polikliniğe giriş sayımız günlük olarak 6-8 bin civarındadır. Hafta başında bu sayı daha da artıyor. Acil serviste günlük ortalama bin 300 ila bin 800 arasında değişiyor. Bazı zamanlarda bu sayı 2 bini bile geçiyor. Acil serviste 4 poliklinik hizmeti veriliyor ama gece nöbetinde bu sayıyı 6'ya çıkarıyoruz. Yaşanan yoğunluk üzerine bazen vatandaşlar sırada beklemek zorunda kalıyor. Ancak hastane olarak gerekli tedbir ve önlemlerimizi almış bulunmaktayız" dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------------------

Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çocuk acil servisi

Sırada bekleyen hastalar

Doktorların hastaları muayene etmesi

Başhekim Faruk Günak ile röportaj

Genel ve detay görüntüler

Haber : Ömer ŞULUL-Kamera: Ömer PINAR-ŞANLIURFA-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 326 MB

======================================================

5)PARAŞÜTÇÜ GÖKYÜZÜNDEKİ SOĞUK HAVADAN ZOR ANLAR YAŞADI

İskenderun'da günlük güneşlik güzel havayı fırsat bilerek tandem atlayışı gerçekleştiren paraşütçe gökyüzündeki soğuk havayı hesaplayamayınca aşağıya inene kadar zor anlar yaşadı. Doğu Akdeniz'in en ideal yamaç paraşütü imkanına sahip İskenderun'da havanın müsait olduğu her anı değerlendiren sporcular yaptıkları atlayışlarla Atatürk Anıt alanını dolduran kalabalık vatandaş topluluğunun da ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Günlük güneşlik pırıl pırıl bir havayı fırsat bilen yamaç paraşütçü zirvesi karla kaplı Amanos dağının eteklerindeki pistten tandem atlayışı gerçekleştirdi. Amanosların eteklerinden süzülerek kendin üzerinde bir süre uçtu.

Yerdeki sıcaklık ile havadaki soğuk hava arasındaki farkı hesaplayamayan paraşütçü ile beraberindeki, Anıt alanındaki vatandaşların ilgiyle izlediği uçuş sırasında soğuk havandan çok etkilendikleri aşağı indiklerinde anlaşıldı.

Başarılı bir iniş gerçekleşirken, zirvesi karla kaplı Amanosların dondurucu sağuyla gökyüzünde zor bir deneyim yaşayan paraşütçülerin sıkıntılı durumları dikkat çekti. Soğuktan ellerine hükmedemez duruma geldiği, buna rağmen başarılı bir iniş gerçekleştiren paraşütçüye moral ve desteği yine kendisi paraşütçü ve eğitmen olan Mehmet Karaömer verdi.

Bu arada inişin ardından paraşütün rüzgarın etkisiyle sahildeki ağaçlara dolanması ise vatandaşlar arasında paniğe yol açınca cep telefonlarının kayıt düğmesine basarak bu anı görüntüleme yarışına girenler oldu.

Görüntü Dökümü

------------------------

Amanoslarda kar ve gökyüzünden süzülen paraşüt

Paraşütçü anıt alanına inmeye çalışırken tekrar havalanması

İniş yaptığı yerde paraşütün palmiye ağaçlarına takılması

Çevrede toplanan kalabalık

Paraşütçüden detay görüntüler

SÜRE: 01'44" BOYUT: 81 MB

Haber -Kamera: Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),

=======================================================

6)KAYMAKAMLARDAN SURİYELİLERE ZİYARET

İÇİŞLERİ Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Mehmet Tekinarslan başkanlığındaki kaymakamlardan oluşan heyet, Gaziantep'in Nizip ilçesinde yaşamını sürdüren Suriyeli sığınmacıları ziyaret etti.

Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteyner kente gelen ilçe Kaymakamları'nı Nizip İlçe Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları karşıladı. İdari binada verilen brifinge katılan Tekinarslan ve kaymakamları Suriyeli sığınmacıların kamptaki yaşamları ve yapılan hizmetlerle ilgili bilgi aldı. Kamptaki eğitim alanlarını da gezen heyettekiler, anaokulunda eğitim gören öğrencilerin sınıflarını ziyaret ederek, onların seslendirdiği şarkıları dinledi.

Nizip Konteyner Kenti'ndeki sosyal tesisi de gezen heyet, bilgisayar odasında oyun oynayan Suriyeli çocukların oyunlarına eşlik ederek, onlarla bir süre sohbet etti. Ziyaretin sonunda Suriyeli aileleri kaldıkları konteynerlerde ziyaret eden heyet üyeleri burada ailelerle bir süre sohbet ettiler.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

Heyetin kampa gelişi

Heyetin kamp alanındaki incelemeleri

-Heyetin Suriyeliler ile görüşmesi

-Genel ve detay görüntüler

( Haber -Kamera: Metin İLİKSOY -GAZİANTEP-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 124 MB

=======================================================

7)RUS TURİZMCİ: İLİŞKİLERİN DAHA İYİ OLACAĞINA İNANIYORUM

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde 3 yıl önce yatırım yapan Rus işadamı Sergey Klyuev, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un önceki akşam Ankara'da bir suikasta kurban gitmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyerek "Olayın şokunu atlatamadık ancak Türk ve Rus ilişkilerinin öncekinden daha da iyi olacağına inanıyorum. Bu tezgahı kuranlar amacına asla ulaşamayacak" dedi.

Bodrum ve Rusya arasında turizme katkı sağlamak ve işbirliği yapmak amacıyla, 3 yıl önce 'Vas Bodrum' ve 'Bodrum Com. Ru' internet sitelerini hayata geçiren Rus turizmci ve yatırımcı Sergey Klyuev, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un birçok projede kendilerine destek verdiklerini söyleyerek yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Yalıkavak Mahallesi'nde 8 milyon dolara mal olan 35 odalı Spektr Hotel Bodrum'u açan Klyuev, iki ülkenin vatandaşlarının kaynaşması ve turistik yörelerin tanıtımı için sık sık sergiler ve kültürel günler düzenlediklerini kaydetti. Klyuev, yaşanan talihsiz olayın Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemeyeceğini savunarak aksine daha da iyiye gideceğini öne sürdü. Klyuev, "Sayın Karlov 'Vas Bodrum' portalı projesine de destek vermişti. Bu trajik olay bizi şok etti. Bu olayın ardından Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötü etkileneceğini düşünmüyorum. Aksine iki ülke arasındaki dostluğu daha da güçlendirecek. İki ülke daha fazla yakınlaşacak. Bu tezgahı kuranlar amacına asla ulaşamayacak. Sayın Karlov ile turizm konusunda birçok projede çalıştık. Özellikle Bodrum ve turizm bölgeleri ile ilgili projelerde bize çok destek verdi" dedi.

Yaşar ANTER/ BODRUM (Muğla),

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title