Dha Yurt Bülteni-8

Dha Yurt Bülteni-8

Referandum çalışması yürüten CHP'li Çetin Arık'a bıçaklı saldırı girişimi (1)CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık'a, Talas ilçesinde referandum çalışmaları sırasında girdiği dükkandaki bir kişi tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.

Dha Yurt Bülteni-8

Referandum çalışması yürüten CHP'li Çetin Arık'a bıçaklı saldırı girişimi (1)

CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık'a, Talas ilçesinde referandum çalışmaları sırasında girdiği dükkandaki bir kişi tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Partililer tarafından engellenen zanlı gözaltına alındı.

Görüntü Dökümü

----------------------

-

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK

Haber-Kamera: Oktay ENSARİ- Zafer BARIŞ/KAYSERİ-

=====================================

Zayıflama hapı kullanan görme engelli milli halterci kalp krizinden öldü

ANTALYA'da 5 yıl önce başladığı halterde engelliler dalında (B2) Türkiye, Avrupa Şampiyonluğu ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazanan görme engelli milli sporcu 40 yaşındaki Cenk Yanık, hayatını kaybetti. Günde iki defa zayıflama hapı kullanan Yanık'ın kalp krizinden öldüğü iddia edildi.

İstanbul'da doğan Cenk Yanık, 9 yaşında, babasının çalıştığı fabrikanın 3'üncü katından düşmesi sonucu başına aldığı darbeyle sağ gözünde körlük, sol gözünde de görme kaybı oluştu. Çocukluğunda yaşadığı görme engeli nedeniyle zorluk çeken Cenk Yanık, ortaokulda eğitim hayatını sonlandırdı. Görme engelli bir çocuk olarak sporla hayata tutunan Cenk Yanık, kung- fu ve futbola başladı. Kung-fuda üç yıl üst üste Küçükler Türkiye Şampiyonu olmayı başaran Cenk Yanık, futbolda da Zeytinburnuspor'un altyapısında oynadı. Cenk Yanık, yaşadığı kaza nedeniyle ilerleyen yıllarda sol gözündeki görme kaybının artması nedeniyle sporu bırakmak zorunda kaldı.

ANTRENMAN YAPARKEN KEŞFETİLDİ

Ailesiyle Antalya'ya yerleşen Cenk Yanık, yeni bir sayfa açtığı hayatında, görme engelli birey olarak gençlik yıllarını da sıkıntılarla geçirdi. Antalya'da gazete dağıtıcılığı yapan ve farklı işlerde çalışan Cenk Yanık, engeli nedeniyle iş hayatında başarıyı yakalayamadı. Milli sporcu, 5 yıl önce iş aradığı dönemde hobi olarak spor salonunda antrenman yaparken, halter antrenörü tarafından keşfedildi. Antrenörün yönlendirmesiyle haltere başlayan Cenk Yanık, 1 yılda milli takıma seçildi. Görme engeli ve işsizlik nedeniyle zor günler geçiren Cenk, halter sporuyla yeniden hayata tutunarak Türkiye, Avrupa şampiyonluğu, dünya ikinciliği ve üçüncülüğünü kazandı. Engelli sporcu olarak halterde en ağır kaldırışı gerçekleştirdiğini belirterek Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuran Cenk Yanık, başvurusunun onaylanmasını bekliyordu.

ALARM ÇALDI, UYANMADI

Spordaki kariyerini dünya şampiyonluğu ile taçlandırmayı, iş hayatında başarılı olmayı isteyen Cenk Yanık, uzun yıllar işsiz kaldıktan sonra Antalyaspor'un Atilla Konuk Tesisleri'nde iş buldu. Temizlik işçisi olarak göreve başlayan Cenk Yanık, 3 aydır hem temizlik işçisi olarak çalışıp, bazı akşamlar da antrenman yaparak spora devam ediyordu. Bu sabah işe gitmek için kurduğu saatinin alarm sesine uyanmaması üzerine Cenk'e seslenen yakınları, milli sporcunun hareketsiz bedeniyle karşılaştı. Eve çağrılan sağlık ekipleri tarafından Lara bölgesindeki özel bir hastaneye götürülen milli sporcunun yaşamını yitirdiğini belirledi. Milli sporcunun kalp krizi şüphesiyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

ZAYIFLAMA HAPI KULLANIYORDU

Evli iki çocuk babası Cenk Yanık'ın ölüm haberi sevenlerini üzdü. Cenk Yanık'ın eşi Perihan Yanık, iş bulduğu ve çalıştığı için mutlu günler geçiren milli sporcunun zaman zaman antrenman yaptığını anlattı. Milli sporcunun dün akşam antrenman yapmadığını ve evde keyifli şekilde vakit geçirdiğini dile getiren Perihan Yanık, ölümü üzerine büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Perihan Yanık, eşinin zayıflama amacıyla günde iki defa ilaç kullandığını belirtti.

Milli sporcunun ilaçların zaman zaman kendisini rahatsız etmesinden yakındığını kaydeden Perihan Yanık, şöyle konuştu: "Kalp krizi nedeniyle öldüğü belirtildi. Kalp krizi nedenini bilmiyoruz. Daha önce kalp rahatsızlığı yoktu. Sporcuların kullandığı zayıflama ilacından kullanıyordu. Aralık ayında şampiyonaya gitmişti, 115 kiloya çıkması gerekiyordu. 115 kiloya çıktıktan sonra tekrar zayıflaması gerekiyordu. Zayıflaması gerektiğini anlatıyordu. Cenk, 'günde 2 defa kullanıyorum bazen vücudumu titriyor, kalbime vuruyor' diyordu. Ben kendisine 'Kullanma, sağlıklı şekilde kilo ver' dedim. Ama o biran önce zayıflamak istediğini söylüyordu. Dün içti mi o hapı bilmiyorum. Ölüm nedeni otopsi yapılınca belirlenecek."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------

Perihan Yanık'tan detay

Röp: Perihan Yanık

Cenk Yanık'ın madalyalarından görüntü

Perihan Yanık'ın detay görüntü

Haber: Tolga YILDIRIM- Kamera: Emrah GÜL/ANTALYA

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (10 Nisan 2015 geçildi)

--------------

Cenk Yanık antrenman yaparken

Sığınaktan detay

Röp: Cenk Yanık

Haber-Kamera: Tolga YILDIRIM/ANTALYA-DHA)

================================================

Bakan Yardımcısı Yegin, 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' programını anlattı

SOSYAL Güvenlik ve Çalışma Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' programı kapsamında Bitlis'e geldi. Bakan Yardımcısı Yegin, bakanlık olarak yeni sistem ve eğitim çalışmaları konusunda yeniden sahaya indiklerini, vatandaşları, işverenleri ve çalışanları yerinde ziyaret ettiklerini söyledi.

Bitlis'te çeşitli ziyaretler yapan Bakan Yardımcısı Yegin, Tatvan'da Ticaret ve Sanayi Odası'nda işverenlerle birlikte bir toplantı yaptı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Yegin, hükümetin son zamanlarda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yegin, programı kapsamında daha önce de Bitlis'e bakanlığın bürokratlarının geldiğini, bunun ikinci ayağını gerçekleştirdiklerini söyledi. Yegin, Cumhurbaşkanı'nın milli seferberlik çağrısından sonra bakanlık olarak milli seferberlik ilan ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "Bakanlığımız 12-13 ekip kurmak suretiyle bütün üst düzey yöneticilerimiz 81 ile göndererek, buralarda Ticaret ve Sanayi Odalarımızla, çalışanlarımızla, tıbbi cihaz kullanan hastalarımızla, eczacılarımızla, emeklilerimizle velhasıl bütün muhatapları ile evinde işyerinde bir dizi programlar tertipledik. Bu programlardan aldığımız izlenimler, politika üretim süreçlerine vatandaşlarımız ve muhataplarımızın katkıları oldu. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliğinden sonra da yeni bir istihdam teşviki açıklaması oldu. Bütün bunları paylaşmak, Çalışma Bakanlığı olarak ürettiğimiz yeni sistem ve eğitim çalışmaları konusunda yeniden sahaya indik. Vatandaşımızla, işverenimizle, çalışanımızla evinde işyerinde bir araya gelmek üzere programlarımızın ikinci turuna başladık."

İşverenler ile ilgili program daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Programa Bakan Yardımcısı Orhan Yegin'in yanı sıra, İşkur Daire Başkanı Fahrettin Kaya, SGK Bakan Başdanışmanı Dengi Özer, Tatvan Kaymakamı M. Ali Özkan, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, Bitlis SGK İl Müdürü Sadullah Korkut, Bitlis İşkur İl Müdürü Mücahit Gülmez ve işverenler katıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Bakan Yardımcısı Orhan Yegin'in Tatvan Ticaret ve Sanayi Odasına gelişi

-Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında karşılama

-Bakan Yardımcısı Yegin'in toplantı salonuna gelişi

-Bakan Yardımcısının açıklamaları

-Basın mensuplarının sorularını yanıtlaması

-Salondan detay görüntüler

Haber-Kamera: Özcan ÇİRİŞ-Fettah YEŞİLYAPRAK/BİTLİS-Tatvan,-

==========================================

Bakan Elvan halde erik paketledi, traktöre bindi

KALKINMA Bakanı Lütfi Elvan, Mersin'in Silifke İlçesi'nde ziyaret ettiği hal kompleksinde kadınlarla erik paketledi, traktöre bindi.

Bakan Lütfi Elvan, programı kapsamında Atayurt Hal Kompleksi'ni ziyaret etti. Traktörlerin oluşturduğu konvoy eşliğinde hal kompleksine gelen Elvan için kurban kesildi. Bakan Elvan, kadınlarla birlikte erik paketleyerek bir süre sohbet etti. Çevre il ve ilçelere gidecek meyve ve sebzeleri de inceleyen Elvan, kendisini takip eden gazetecilere de erik, çilek ve kavun ikram etti.

Bakan Elvan, gezisi sırasında sohbet ettiği vatandaşlardan 16 Nisan'da yapılacak referandum için evet oyu vermelerini istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ı karşılamaya gelen traktörlerin geçişi

Bakan Elvan'ın Silifke Atayurt Haline girişi ve karşılanması

Bakan Elvan'ın erik paketleme görüntüsü

Bakan Elvan'ın çilek ve kavun ikramı

Bakan Elvan'ın traktör üzerinde çiftçi ile sohbeti

Haber-Kamera Mehmet OKUR/SİLİFKE,(Mersin),

===============================================

Bozdağ: Otopside kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi (2)

BOZDAĞ: İNSANLIK SURİYEDE KAYBETMİŞTİR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kırıkkale Üniversitesi'nce düzenlenen 2'nci Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin insanlığın ilk gününden bugüne kadar her zaman gündemde olan çok önemli bir konu olduğunu ve kıyamete kadar da en önemli konulardan birisi olacağını söyledi. Suriye'deki savaşa ilişkin de açıklamada bulunan Bozdağ, "Çok net bir şekilde görüyoruz ki insanlık ölmüştür. Vicdan ayaklar altındadır. Vicdan da ölmüştür. Eğer bir vicdan olsa bu olup bitenler karşısında o vicdan ayağa kalkar ve bunun gereğini yapar. Ama maalesef yapmıyor. Esed yönetimi İdlib'de kimyasal silah kullandı ve pek çok çocuk, kadın, erkek masum insan bu kimyasal silah kullanımı sonucu hayatını kaybetti" dedi.

Putin'in de Trump'ın da başka ülkelerin ve liderlerinin de ölen insanlardan dolayı mesuliyeti olduğunu dile getiren Bakan Bozdağ, "Vazifelerini yapıp, altlarına imza attıkları uluslararası hukukun gereğini yapmadıkları için mesuliyetleri var. Ülkelerin elbette çıkarı olacaktır ve çıkarlarını elbette esas alacaktır. Ama hiçbir ülkenin çıkarı, insanlığı yok etmek üzerine kurulamaz. Masum insanların öldürülmesini kendi ülkesinin menfaati gibi gören bir anlayışla dünya daha fazla yoluna devam edemez. Gördüğümüz şey maalesef böyle bir fotoğrafı veriyor. İnsanlık Suriye'de kaybetmiştir. Terör, silah ve bu tekeli elinde tutanlar kazanmıştır. Ama bunlar da eninde sonunda kaybedecek, yine insanlık kazanacaktır" dedi.

DEAŞ'ın uluslararası proje ve bir terör örgütü olduğunu belirten Bakan Bozdağ, "Bölgedeki misyonu tamamlanana kadar bir yandan dövülecek, bir yandan da parlatılacak. Misyonu bittiğinde de fişi çekilecek" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Bakan Bozdağ'ın Kırıkkale Üniversitesi'ne gelişi,

Salondan detay görüntüler

Bakan Bozdağ'ın konuşması

Plaket töreni

Haber-Kamera: KIRIKKALE

================================================

Bakan Zeybekci: Turizm'de 2015 seviyelerini yakalayabiliriz, hatta geçebiliriz

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, özel sektör yatırımlarının hayata geçmeye başlamasıyla bu yıl ülkede tekrar bir hareketlenme yaşayacağını, büyüme oranının yüzde 5.5'in üzerinde olacağı bir döneme girileceğini, ihracatta ise ortalama yüzde 15'lik bir büyüme gerçekleştireceklerini ifade etti. Turizmde geçen yıl 8 milyon dolarlık bir kaybın olduğunu, ancak bu yılın ilk 3 aylık verilerine göre sektörünün hareketlilik kazanacağını belirten Zeybekci, 2015 seviyesinin geçilebileceğini ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, referandum çalışmalarına memleketi Denizli'de devam etti. Ege Gençlik Kulüpleri Federasyonu tarafından Polis Evi'nde düzenlenen 'Gençler Soruyor' isimli kahvaltılı programa katıldı. Üniversite öğrencilerine seslenen Zeybekci, ülkede 16 Nisan referandumunun ardından koalisyonların yaşanmayacağı bir sisteme gidileceğini ve siyaset atmosferinin normalleşerek uzlaşmacı bir hale geleceğini söyledi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Ülkenin 2009 krizinin ardından tüm kalıcı özel sektör yatırımlarını ertelediğini belirten Zeybekci, "1991'deki onlar ne veriyorsa 5 fazlasını veririm' diyenlerin bu ülkenin temeline koyduğu o dinamit, yani 30 yaşındaki kadınların 32 yaşındaki gençlerin emekli edilmesinin toplam Türk ekonomisine maliyeti 4.5- 5 trilyon lira. 641 milyarlık bir bütçemiz olduğuna bakarsak, şu andaki bütçemizin 8 katı. Bunu babanız ödedi, bunu siz ödeyeceksiniz, sizin torunlarıyız da çatır çatır ödeyecek. 2009 krizinden itibaren dünyayla başlayan o süreçte Türkiye tüm özel sektör yatırımlarını erteledi. İnşallah 16 Nisan'dan sonra ertelenen her şey, Türkiye'de farklı noktaya gelecek. 2016 yılı içinde tüm hazırlıklarımızı yaptık. Gerek yatırım teşvik sistemiyle, gerekse ihracat teşvik sistemiyle hazırlıklarımızı yaptık. Tarihin en büyük ihracat destekleriyle 2017 yılı bir ihracat seferberliği yılı olacak. Şu anda yatırım teşvik sistemiyle dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz. Bu gerek Türkiye'deki özel sektör gerekse yabancı yatırımcı anlamında inanılmaz bir performansın gerçekleştirdiği bir yıl olacak" dedi.

Turizm sektöründe bu yılın ilk 3 aylık performansı baz alındığında, gelirlerde 2015 yılı seviyelerini yakalanmasının hatta geçmesinin mümkün olduğunu ifade eden Zeybekci, "Büyüme trendi, 2017 yılının ilk çeyreğinde ihracatın büyümeye verdiği katkıyla beklentilerin orta vadeli programımızın çok üzerinde olacak. Çok rahat bir şekilde, ihracatın büyümeye verdiği katkıyla ertelenen özel sektör yatırımlarının hayata geçmeye başlamasıyla, Türkiye'de tekrar bir hareketlenme ve büyümemiz kolaylıkla yüzde 5.5'in üzerinde olacağı bir döneme başlayacağız. 2017 yılında ihracatta yüzde 13, 14, 15 ortalama bir ihracat büyümesi gerçekleştireceğiz ve 155 milyar dolarlık bir ihracatla kapatacağız. Turizmde geçen yıl 8 milyon turist kaybetmiş olduk. Bunun karşılığında yaklaşık 7 milyar dolar civarında turizm geliri kaybımız oldu. İlk 3 aylık performansın sonuçlarına göre ve rezervasyon rakamlarına bakıldığında yıl sonunda turizmde 2015 seviyelerini yakalayabiliriz. Oraya yaklaşıp hatta geçebiliriz diyoruz. Bu konuda desteklerimiz, tedbirlerimiz devam ediyor" dedi.

Bakan Zeybekci konuşmasının bitiminde. öğrencilerin sorularını yanıtladı. Toplantının ardından da gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Salondan detay

Üniversite öğrencilerinden detay

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den detay

Bakan Zeybekci'nin konuşması

Toplantı sonunda Bakan ve öğrencilerin hatıra fotoğrafı çektirmesi

Haber- Kamera: KJ Haber, Kamera: Deniz TOKAT/ DENİZLİ,

============================================

CHP'li Öztürk Yılmaz'dan vali ve kaymakamlara uyarı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Vali ve Kaymakamlara seslenerek, "Sizler şunu bilin 'hayır' çıkacak, sizler de halkın demokratik tercihine saygı duymadığınız için onun utancıyla yaşayacaksınız" dedi.

Referandum kampanyasına katılmak üzere seçim bölgesine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, il binasında partililerle bir araya geldi. Evet kampanyasına çalıştıklarını öne sürdüğü Vali ve Kaymakamları uyaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Sizler şunu bilin, 'hayır' çıkacak ve sizler de halkın demokratik tercihine saygı duymadığınız için onun utancıyla yaşayacaksınız. Bu kadar devlet imkanlarını bir siyasi partinin emrine vermek, devletin tüm kredisini, saygınlığını bitirmek, sizin göreviniz olmamalı. Siz her şeyden önce cumhuriyetin ve demokrasinin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanarak bu noktalara geldiniz. Sizlerin halkın yanında olmanız gerekiyor. Burada köy muhtarlarını da toplayanlara sesleniyorum. Siz köy muhtarlarını herhalde, yatırım, yol, su ve başka konuları konuşmak için toplamıyorsunuz. Siz köy muhtarlarını toplayıp tehdit ediyorsunuz. Bizler de bunun farkındayız. Sizinle kapışmamız çok fena olacak. Şimdi susma zamanı. 16 Nisan'dan sonra defterleri yeniden açma zamanı. Şimdi sizler halkın demokratik tercihine darbe vuruyorsunuz. Asıl darbeci sizsiniz. Siz hem sandık koyuyorsunuz toplumun önüne evet mi, hayır mı ? diye hem de, hayırı şeytanlaştırıyor, eveti yüceltiyorsunuz. Verdiğiniz yarış Türkiye'yi otokrasiye teslim etme, Türkiye'yi demokrasiden uzaklaştırma hedefinden başka hiçbir şeye hizmet etmiyor."

Türkiye'de hayır çıkması halinde toplumun rahatlacağını sözlerine ekleyen Yılmaz, Türkiye'nin dışarıdaki imajının da düzeleceğini söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın konuşması

Haber-Kamera -Deniz BAŞLI -/ ARDAHAN

===============================================

Lisedeki gaz kokusu tedirgin etti

MUĞLA'nın Milas İlçesi'ndeki bir lisede, kaynağı henüz belirlenemeyen ve okulun koridorunu saran yoğun gaz kokusu rahatsızlık yarattı. Rahatsızlanan bir öğretmen hastaneye kaldırılırken, okuldaki sınavı sabote etmek amacıyla biber gazı sıkılmış olabileceği iddia edildi.

Atatürk Bulvarı'ndaki Milas Anadolu Lisesi'nde, bugün saat 11.00'de, okulun giriş katında oluşan ve kaynağı belirsiz olan yoğun gaz kokusu tedirginlik yarattı. Okul yönetimi, öğretmenlerle birlikte sınıflardaki öğrencileri tahliye etti. Durum ise itfaiye, sağlık ve güvenlik ekiplerine bildirildi. Gazdan etkilenen Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Sibel Bakır (34), ambulansla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. İtfaiye ekipleri, gazın yoğun olarak hissedildiği yerde ölçümler yaptı. Okulda detaylı araştırma yapan görevliler, gazın kaynağını tespit edemedi.

BİBER GAZI İDDİASI

Bazı öğrenciler, gün içerisinde bazı derslerden sınavlarının olduğunu, bu doğrultuda sınavı sabote etmek amacıyla biber gazı sıkılmış olabileceğini iddia etti. Güvenlik güçleri ve itfaiye ekipleri de biber gazından şüphelendi. Fakat bu şüphe itfaiye ekiplerinde biber gazı ölçümü yapan cihaz olmadığı için netlik kazanamadı. Polis ekipleri, gazın oluştuğu koridordaki güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Okul bahçesine çıkarılan öğrenciler ise okul havalandırıldıktan sonra tekrar içeri alındı.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Okulun önünden görüntü

Öğrenciler okul bahçesindeyken görüntü

Haber- Kamera: Oktay ÇAYIRLI/ MİLAS (Muğla),

===================================================

Firdevs bebek, taburcu oldu

İZMiR'in Ödemiş İlçesi'nde, akciğerleri gelişmediği için doğduktan 10 gün sonra sevk edildiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde 8.5 aydır tedavi gören Firdevs Uçar bebek, taburcu edildi. Özel donanımlı ambulansla evine getirilen Firdevs bebeğin, kaymakamlık ve hayırseverlerin desteği ile alınan solunum, oksijen ve aspratör cihazına bağlı olarak evinde yaşamını sürdüreceği bildirildi.

Tarım işçisi Erdoğan Uçar ile ev kadını Emine Uçar çiftinin geçen 18 Temmuz'da Ödemiş Devlet Hastanesi'nde ikinci kızları dünyaya geldi. Çiftin Firdevs adını verdikleri bebekleri prematüre olarak dünyaya geldiğinden, akciğerlerinin gelişmediği ve kalbinde delik olduğu tespit edildi. Minik Firdevs, doğduktan 10 gün sonra İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada ameliyatla akciğerine şant takılan bebek, 6.5 ay hastanenin yoğun bakım ünitesinde tutulduktan sonra servisteki odaya çıkartıldı. Ailesine bebeğin taburcu edilebilmesi için solunum, oksijen ve aspratör cihazlarına ihtiyaç olduğu bildirildi. Ancak toplam 17 bin 740 lira olan cihazların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sadece 10 bin 366 lirasını karşıladığını belirten baba Erdoğan Uçar, maddi durumu yeterli olmadığı için aradaki farkı ödemesinin mümkün olmadığını söyledi. Aradaki 7 bin 374 liranın ödenmesi için Ödemiş Kaymakamlığı'na başvurdu. Minik Firdevs'in durumuyla ilgili haberin basında yer almasının ardından Kaymakamlık cihazlar için gereken parayı karşıladı. Bazı hayırseverler de Uçar Aiesi'ne maddi destek sağladı.

Hastanedeki tedavisi tamamlanan minik Firdevs, dün (çarşamba) taburcu edildi. Firdevs bebek, 8.5 ay sonra özel donanımlı bir ambulans ile Ödemiş'teki evlerine getirildi. Kızının sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Erdoğan Uçar, "Evimize gelen bir ekip, solunum, oksijen ve aspratör cihazlarının montajını yaptı. Bugüne kadar bizim yanımızda olan hayırseverlere ve doktorlarımıza teşekkür ederim" dedi.

Firdevs bebeğin, kalbindeki deliğin ise 3 yaşına geldiğinde yapılacak ameliyat ile kapatılacağı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Firdevs bebeğin annesi Emine Uçar ve ablası Uçar ile görüntüsü

-Firdev bebeğin yatağında görüntüsü

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Faruk ÇARK/ ÖDEMİŞ (İzmir),

============================================

Çanakkaleli turizmcilerden 'terör uyarısı' eleştirisi

ÇANAKKALE Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Avusralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan'ın, Anzak Günü törenleri için yaptıkları terör uyarısını doğru bulmadığını, Türk güvenlik birimlerinin her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Avusralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan'ın 25 Nisan Anzak Günü törenleri için yaptıkları terör uyarısıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, bu tür açıklamaların kamuoyunda tedirginlik yarattığını ve terörün amacına hizmet ettiğini söyledi. Bölgenin son derece güvenli olduğunu ve güvenlik birimlerince de her türlü önlemin alındığını belirten Aydeğer, "Bugün Avustralya hükümeti kanalından Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan tarafından yapılan açıklamalar bizi kaygılandırdı. Bu tür açıklamaların açıkçası özellikle devlet nezdinde temsili yüksek olan mevkilerde daha temkinli bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü böylelikle bu tür açıklamalarla kamuoyunu daha tedirgin ederek, terörün de amacına hizmet etmesine sebebiyet veriyoruz. Gelibolu Yarımadası 24-25 Nisan tarihlerinde çok önemli bir etkinliğe, 102 yıl önce gerçekleşen savaşları anma törenine sahne olacak. Bu çok önemli etkinliği hep birlikte burada icra edeceğiz. Bölgemiz son derece güvenli, güvenlik güçlerimiz tarafından birçok tedbirler alınmış şekilde törenlere hazır haldedir. Dolayısıyla buraya gelecek olan misafirlerimiz de güvenli bir şekilde ülkemize seyahat edebilir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi törenlerle ilgili hiçbir sorun yaşamadan da ülkelerine geri döneceklerdir. Bu konuda hiç kimsenin bir endişesi olmasın" dedi.

"TERÖR GLOBAL BİR SORUN"

Turizmciler olarak, 2016 yılında yaşanan birçok elim terör hadisesi nedeniyle ülke genelinde ciddi bir yara aldıklarını ifade eden Aydeğer, "Tabiİ terör ortamının yaratmış olduğu endişe, var olan terör tehlikesinden daha büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirmekte. Çünkü bu insanlar içerisinde sözden söze, ağızdan ağza daha keskin bir algı üretmekte ve seyahat etme alışkanlıklarına da olumsuz tesir etmekte. 2016 yılında yaşanan birçok elim hadise nedeniyle 2017 törenlerine katılım zaten olması gerekenin epey altında. Düşük bir katılımla gerçekleşeceğini zaten öngörüyorduk. Şu an rezervasyonlar da bu nedenle istenilen seviyelerin epey bir altında. 2015 yılı, Anzak törenlerinin 100'ncü yılı olması vesilesiyle bütün dünya genelinden çok ciddi sayıda insanın buraya gelmesine neden oldu. 2016, 2017 ve 2018'e kadar olan sürecin de 1'nci Dünya Savaşı'nın 100'ncü yılı olması nedeniyle aslında bu törenler farklı ülkelerde ve farklı bölgelerde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu nedenle 2015'ten sonraki sayısal düşüş beklediğimiz bir düşüştü. Ama 2016'da yaşanan terör hadiselerinin çok yoğun olması, insanlarda bir korku havası estirdi. Bu 2017 törenlerine de yansımış durumda. Ancak bu yılki törenlerde güvenlik görevlileri ve ilgili birimler tarafından dikkatle ve ehemmiyetle ilgilenileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Terör dünyanın her yerinde ve herkesi ilgilendiren global bir sorundur. Dolayısıyla bu soruna insanlık olarak kesinlikle teslim olmamamız gerekiyor. Terörün amacına hizmet edecek, korkuları kendi içimizde yaymamamız gerekiyor. Buna inat özellikle tehdit altındaki bu noktalara tavrımızı net bir ifadeyle sunmamız gerekiyor" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Çanakkale Turizm Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ile röp.

Haber: Burak GEZEN - Kamera: Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE,

===============================================

Profesör Karatay: Klorür insanı öldürüyor

PROFESÖR Canan Karatay, "Tabi ekmekte çok kimyasal madde var. Katkı maddesi var. Katkı maddeleri içinde bromür var. Bromürün kanserojen bir madde olduğu tüm çalışmalarda gösterilmiştir. Bromür ağır bir metaldir, klorür gibi. Klorür insanı öldürüyor. Suriye'de o gazı kullanarak insanlar öldü" dedi.

Kalp ve iç hastalıkları profesörü Canan Karatay, Isparta'da Doğa Okulları tarafından düzenlenen 'Canan Karatay ile Sağlıklı Yaşam' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Canan Karatay, bahar mevsiminde beslenme yöntemi hakkında bilgi verdi. Yerli bahar ve yaz ürünlerinin çıkmadığını belirten Karatay, "Onun için kış ürünlerini doğal olarak tüketmeye devam etmeliyiz. Karnabahar, lahana. Turp, havuç bunlar bol bol hatta yeşillikler bol bol tüketilebilir. Önemli olan doğal olarak yetişmiş ürünleri doğal şekliyle tüketmektir. Yağ tüketimi bu bahar geçişlerinde çok önemli. Çok büyük halsizlikler oluyor. Bunu giderecek en önemli şey doğal olan köy tereyağı, zeytinyağı, balık yağıdır. Bunlar doğal olarak tüketilirse bahar yorgunluğu olmaz" dedi.

'GIDA ENDÜSTRİSİ TİCARİ MAKSATLI'

Alınan gıdalar sonucu zaman içinde vücudun gıdalara karşı reaksiyon göstermesi anlamına gelen gıda intöleransı hakkında bilgi veren Karatay, "Bütün gıda endüstrisi ticari maksatlı. Buna kimse 'hayır' diyemez. Şikayetiniz varsa, kilo veremiyorsanız, bir şey yediğinizde gaz oluyorsa, bilin ki vücudunuz artık onu tolere edemiyor. Uzun süre kilo veremeyenlere, kaşıntı ve alerji şikayetleri olan hastalarıma test yapılmasını öneriyorum. Ama güvenli yerlerde bakılması lazım. Gizli bir alerjiniz bile varsa bilin ki kilo da veremezsiniz, hastalıklardan kurtulamazsınız" diye konuştu.

'BROMÜR DE KLORÜR DE AYNI GRUPTAN SAYILIR'

Kanser Haftası dolayısıyla da açıklamalarda bulunan Karatay, şöyle dedi: "Şeker kanser yapar. Kanser yapan şekerdir. Yediğimiz şeker ve ekmelerin kan şekerini yükseltmesidir. İnsülin hormonu yüksekliğidir. Ekmek ve trans yağlar bunu çok yükseltir. Hepsi kanser sebebidir. Onun için ekmek ve şeker tüketmeyin diyorum. Kan şekerini en çok ekmek yükseltir. Tabi ekmekte çok kimyasal madde var. Katkı maddesi var. Tarım Bakanlığı'nın izniyle yüzde 10 katkı maddesi var. Katkı maddeleri içinde bromür var. Bromürün kanserojen bir madde olduğu tüm çalışmalarda gösterilmiştir. Bromür ağır bir metaldir, klorür gibi. Klorür insanı öldürüyor. Suriye'de o gazı kullanarak insanlar öldü. Bromür de klorür de aynı gruptan sayılır. Ekmek üretenler bana kızmasınlar ama 2006'da Dünya Sağlık Organizasyonu'nun raporuna göre konuşuyorum. Sağlıkçı olarak konuşuyorum. Ben tüccar değilim. Halk sağlığını korumak, hastalanmamak, hastaysanız iyileşme imkanı olduğunu, bu hastalıkların tedbirinin alınabileceğini söylüyorum. Kanser riskini siz elinizle azaltabilir, değiştirebilir, yok edebilirsiniz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

RÖP: Canan Karatay

Konferans

Detay görütüler

HABER- KAMERA: Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA,

===============================================

Köprü faciasının 5'inci yılında karanfilli anma

ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi'nde, 6 Nisan 2012'de köprünün çökmesiyle Filyos Çayı'na düşerek ölen 15 kişi için facianın 5'inci yıldönümünde çaya karanfil atıldı, dua edildi.

İlçe girişinde bulunan 252 metrelik Çaycuma Köprüsü'nün 48 metrelik bölümünün çökmesiyle içinde 11 kişi bulunan minibüs ve köprü üzerinde yürüyen 4 kişi alttaki Filyos Çayı'na düştü. Aralarında dönemin Çaycuma Belediye Başkanı AK Partili Mithat Gülşen'in babası 79 yaşındaki Kemal Gülşen'in de bulunduğu 11 kişinin cesedi bulundu. Mithat Gülşen'in yeğeni üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Sezgin Gülşen, ev kadını 49 yaşındaki Kadın Saraç, 66 yaşındaki Tahir Özkara ve 59 yaşındaki Necati Azaklıoğlu'nun cesetleri ise bulunamadı.

6 NİSAN ANITI'NDA TÖREN

Facianın 5'inci yıl dönümünde, yönedin yapılan Çaycuma Köprüsü'nün girişinde yapılan 6 Nisan Anıtı'nda anma töreni düzenlendi. Törene, Kaymakamı Serkan Keçeli, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Çaycuma Belediye Başkanı CHP'li Bülent Kantarcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Selçuk Özen, İlçe Müftüsü Mahut Rauf Arcaklıoğlu, faciada hayatını kaybedenlerin aileleri ve ilçe halkı katıldı. Faciada ölenler için Kuran-ı Kerim ve ilahiler okunduktan sora dua edildi. Bu sırada ölenlerin yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamadı. Ardından protokol üyeleri ve yakınlarını kaybedenler, Filyos Çayı'na ölenlerin anısına karanfil attı.

Kaymakam Serkan Keçeli, faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek bir daha bu tür olayların yaşanmamasını temenni ederek, "Çaycuma'da meydana gelen elim kazada hayatını kaybedenleri anmak üzere toplandık. İnşaallah bu tür kazalar ve bu tür facialar son olur. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------

-Kuran okunması

-Dua edilmesi

-Çaya karanfil atılması

-Konuşmaları

Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN-Yeliz ALAGÖZ/ÇAYCUMA(Zonguldak),

===========================================

Kanyondaki kristal terasta masa tenisi

KARABÜK Valisi Mehmet Aktaş, 'Dünya Herkes İçin Masa Tenisi Günü' etkinliği kapsamında Safranbolu İlçesi'nde bulunan 80 metre yüksekliğindeki Kristal Teras üzerinde öğrencilerle masa tenisi oynadı.

Masa Tenisi İl Temsilciliği'nin, Tokatlı Kanyonu üzerindeki Kristal Teras'ta yapılan etkinliğe Vali Mehmet Aktaş'ın yanında Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak da katıldı. Vali Aktaş, masa tenisi sporuna dikkat çekmek, tanıtmak amacıyla cam teras üzerine konulan masa tenisinde gösteri maçı yaptı. Kanyona gelen yerli ve yabancı turistler terastaki gösteri maçını ilgiyle izledi. Vali Aktaş, daha sonra teras üzerinde öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Vali Aktaş, şöyle dedi:

"Masa tenisi ilimizde oldukça yaygın bir spor dalı. 4 bin civarında lisanslı sporcumuz var. İnşallah bu sayıyı arkadaşlarımızın gayretleriyle daha da yükseklere çıkaracağız. Masa tenisi sporunu seyretmek daha zevkli. Çocuklar süper. Bizi yendiler. Dünyada ilk defa böyle bir yerde masa tenisi oynandı. Bir ilki başarmış olduk."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Vali Mehmet Aktaş'ın Kristal Teras üzerinde öğrencilerle masa tenisi oynaması

-Vali Mehmet Aktaş'ın açıklaması

Haber-Kamera: Bülent DİKTEPE/KARABÜK,

===========================================

Düğünde çalışacaksınız yalanıyla fuhuşa sürüklediler

KOCAELİ'nin Karamürsel İlçesi'nde yabancı uyruklu kadınları düğün organizasyonlarında çalışacakları yalanıyla kandırarak fuhuşa sürükleyen 4 kişi yakalandı.

Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'nde küçük yaşta çocukları para ve çeşitli hediyelerle kandırarak fuhuş yaptırdıkları tespit edilen 6 kişi yakalanırken, kardeş olan 5 kişi tutuklandı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ahlak Büro Amirliği ekipleri devam soruşturma kapsamında sabaha karşı 5 ayrı adrese baskın yaptı. Baskında fuhuşa aracılık ve yer temin eden M.T, A.D ve T.D. ile Moldava, Kazak ve Kırgız uyruklu kadınları düğün organizasyonlarında çalıştırmak vaadiyle getirdiği tespit edilen Moldova uyruklu R.D. isimli kadın gözaltına alındı. Operasyonda yakalanan 26 yabancı uyruklu kadın ise sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi. 4 kişi emniyetteki işlemlerin ardından Karamürsel Adliyesi'ne sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Polisin arama yapması

Polisin binalardaki görüntüsü

4 kişinin emniyetten çıkarılışı

Haber-Kamera: Faruk KIYAK/İZMİT(Kocaeli), -

===============================================

Mersin'de 5 metre boyunda köpek balığı yakalandı

MERSİN'de yaklaşık 5 metre uzunluğunda 700 kilo ağırlığında camgöz cinsi köpek balığı yakalandı.

Balıkçılar tarafından yakalandığı tekneden alınarak Mersin Balık Pazarı'na getirilen köpek balığı büyük ilgi gördü. Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar ise görünümü ile korkutan köpek balığıyla fotoğraf çektirdi. Mersin Balık Pazarı Dernek Başkanı Ömer Faruk Polat, havaların ısınmasıyla birlikte köpek balıklarının da açıklarda yakalanabildiğini söyledi. Balığın Kıbrıs açıklarında yakalandığını ifade eden Polat, "Havaların ısınmasıyla birlikte köpek balıkları açık denizden buraya doğru yaklaşıyor. Köpek balıkları sahilde bulunmadığı için açıklarda yakalanıyor. Bu balık yaklaşık 6 saatlik mücadele sonrası yakalandı. Köpek balıklarının yavrulama dönemi de olduğu için açıklarda avlanırken karşılaşıyoruz. Balığın derisini yüzdükten sonra derneğimize kayıtlı olan kanser hastalarına ücretsiz olarak dağıtacağız. Amacımız bir an önce balığı taze olarak hastalara ulaştırmak" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------------

-Balık Pazarından görüntüler

-vatandaşlardan görüntüler

-balıkçılar köpek balığını taşırken

-köpek balığından genel ve detay görüntüler

-Dernek Başkanı Ömer Faruk Polat'ın konuşması

-Genel ve detay görüntüler

Haber-kamera: İbrahim MAŞE/ MERSİN,

================================================

2 otomobil ile bir minibüs çarpıştı: 2 yaralı

İZMİT'te, yağışlı hava nedeniyle meydana gelen trafik kazasında bir minibüs ile iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı.

Kaza, İzmit Yahya Kaptan mevkiinde meydana geldi. Ahmet Ateş idaresindeki 41 P 1128 plakalı minibüs yağışlı hava nedeniyle kayganlaşan yolda hakimiyetini kaybetmesi sonucu Cesim Kurhan idaresindeki 06 VBG 14 plakalı otomobille çarpıştı. Serhat Eroğlu idaresindeki 34 GJ 0472 plakalı otomobil ise kaza yapan araçlara çarptı. Kazada, Cesim Kurhan ile Bedriye Kaya yaralanırken, 112 Acil ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından kaldırıldıkları Seka Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Kaza yapan araçlardan görüntü

Polis ekiplerinden görüntü

Olay yerinden görüntüler

Haber-Kamera: Faruk KIYAK/İZMİT(Kocaeli), -

===============================================

Anasınıfını yenilediler

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimince hayata geçirilen 'İyiliğe var mısın' projesi kapsamında Özel Ülkem Koleji Okul Aile Birliği'nin destekleriyle, Maldan İlkokulu'ndaki anasınıfı yenilendi.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminin hayata geçirdiği 'İyiliğe Var Mısın' projesi kapsamında Özel Ülkem Koleji Okul Aile Birliği, Yunusemre İlçesi'ndeki Maldan İlkokulu'nun anasınıfını yeniledi. Okuldaki 13 minik öğrencinin eğitim aldığı anasınıfına halı, masa, sandalye, perde, dolap, oyuncak ve kırtasiye malzemeleri alınırken, tuvalet ile merdiven trabzanı da yeni görünümüne kavuşturuldu. Yenilen anasınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Ar-Ge birimi sorumlusu Necmettin Okumuş, Maldan İlkokulu Müdürü Hüsamettin Yıldırım, Özel Ülkem Koleji Müdür Yardımcısı Mehmet Kalfaoğlu, Özel Ülkem Koleji Okul Aile Birliği başkanları Tülay Aras ve Tülay Yorulmaz katıldı. Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Özel Ülkem Eğitim Koleji'nden Maldan İlkokulu'na destek talebini duyduklarında çok mutlu olduklarını söyleyerek, "Ülkem Koleji sosyal sorumluluk projesi kapsamında anasınıfını okul öncesi öğrencilerine yakışır bir şekilde dizayn etti. Öğrencilerimiz buradan yıllarca istifade edecek. Buradan yetişen öğrencilerimiz ülkenin dört bir yanında vatanına ve milletine hizmet edecek, ailelerine de hayırlı birer evlat olacak. Emeği geçenlere teşekkür ederim" diye konuştu.

Konuşmanın ardından öğrencilerin zeybek gösterisi izlendi. Daha sonra ise kurdele kesimi ile anaokulu açılışı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Dernekbaş ve beraberindeki minik öğrenciler yenilenen anasınıfını gezdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Öğrencilerın anasınıfında oynarken görüntüsü,

-Törenden detay görüntü,

-Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş'ın konuşması,

-Anasınıfı gezilirken detay görüntü.

Haber-Kamera: Ersan ERDOĞAN/MANİSA,

=============================================

Kaynak: DHA