Dha yurt bülteni - 8

Dha yurt bülteni - 8

HDP önündeki eylemde 11'inci gün; aile sayısı 28 olduDiyarbakır'da ailelerin, kayıp çocuklarının bulunması için HDP il binası önündeki oturma eylemi 11'inci günde de devam ediyor.

Dha yurt bülteni - 8

HDP önündeki eylemde 11'inci gün; aile sayısı 28 oldu

Diyarbakır'da ailelerin, kayıp çocuklarının bulunması için HDP il binası önündeki oturma eylemi 11'inci günde de devam ediyor. Bugün 3 ailenin daha gelmesiyle oturma eylemindeki aile sayısı 28'e çıktı. Dağa kaçırıldığını iddia ettikleri kayıp oğulları Tuncay Bingöl'ün (19) İstanbul'dan gelen ailesi Şevket ve Fatma Bingöl çifti, Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 2015 yılında dağa kaçırılan oğlu Fatih Demir (24) için gelen anne Sevdet Demir (55) ve 2015 yılında Bitlis'te kaçırılan oğlu Yetiş Top'un (23) annesi Saliha Mert (42) ile birlikte HDP önündeki diğer ailelere katıldı. Bitlis'ten gelen anne Saliha Mert, oğlunun 2016 yılında öldürüldüğünün haberini aldığını ifade ederek, bu habere inanmadığı söyledi. Mert, "Oğlumu istiyorum. Oğlumun öldürüldüğünü söylediler. Ben inanmıyorum. Eğer oğlum ölmüşse cenazesini nerede?" dedi.
Hacire Akar, 21 Ağustos'ta kaybolan oğlu Mehmet'in (21) HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını iddia edip, 1 gün sonra parti il binası önünde oturma eylemi başlattı. Oturma eyleminin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp olan aileler, 3 Eylül Salı gününden itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. 11 gündür oturma eylemi yapan aileler, sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri tarafından da ziyaret ediliyor.
ACILI BABA: BİZİM İÇİMİZ YANDI, BAŞKASININ YANMASIN
Bu sabah HDP tarafından dağa kaçırıldığını iddia ettikleri oğulları Tuncay (19) için İstanbul Arnavurköy'den gelen Şevket ve Fatma Bingöl'ün eyleme katılımıyla aile sayısı 26 oldu. HDP il binası önünde eyleme katılan Şevket Bingöl, oğlu için devletten yardım isteyerek kendileri gibi başkalarının da içinin yanmasını istemediklerini söyledi. Bingöl, "Oğlum 2014'te İstanbul Arnavutköy'de HDP tarafından dağa götürüldü, bana diyor ki 'Senin oğlun dağdadır ama yeri söylemiyorlar. Oğlum sağ ise bir resim, bir telefon, bir videosu olsun, yok. Ben çocuğumu aramaya geldim. Oğlumuzu istiyoruz, sağ ise sağ, değilse cesedini istiyoruz, devletimiz bize yardımcı olsun. Bugün bizim içimiz yandı yarın bir başkasının içi yanmasın" dedi.
Eşiyle birlikte oturma eylemine katılan Fatma Bingöl ise, oğlunu iş bulma vaadiyle kandırıp kaçırdıklarını iddia etti. Bingöl, "Tekstilde çalışıyordu 2 ay ara vermişti iş yoktu diye. En son evden çıktığı gün 'İş aramaya gideceğim' diye çıktı, diğer çocuğumu okuldan getirirken evde karşılaştım tekrar çıkıyordu, 'Nereye gidiyorsun?' diye sordum, 'Anne bir iş buldum aşağıda mavi bina var' dedi, 'Latif diye biri bana iş bulmuş onun yanına çalışmaya gidiyorum' dedi. Oğlumu o adam götürdü dağa" diye konuştu.
OTURMA EYLEMİNDEKİ AİLELER
1- Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde oturan Fevziye- Şahap Çetinkaya çifti, 30 Ağustos'tan beri haber alamadıkları, PKK'lı teröristler tarafından kaçırıldığını iddia ettikleri oğulları Süleyman (18) için 3 Eylül Salı günü oturma eylemine başladı.
2- Diyarbakırlı Remziye Akkoyun, 4 yıldır kayıp olan oğlu Azad'ın (14) PKK'lı teröristler tarafından kaçırıldığını ileri sürerek, 3 Eylül Salı günü oturma eylemi başlattı.
3- Diyarbakır'da oturan Rauf- Ayşegül Biçer çifti, 10 aydır kayıp olan tek oğulları Mustafa (18) için 3 Eylül Salı günü oturma eylemi başlattı. Kanser hastası Ayşegül Biçer, oğlunun HDP aracılığıyla PKK'lı teröristlere götürüldüğünü iddia ediyor.
4- Mardinli olan ve Diyarbakır'da oturan inşaat işçisi Celil Begdaş ile eşi Hediye Begdaş, ramazan ayının ilk günü olan 5 Mayıs'ta ortadan kaybolan oğulları Yusuf'un (16) HDP'liler aracılığıyla düğün aracı olarak süslenen minibüsle dağa kaçırıldığını iddia ederek, 4 Eylül akşamı oturma eylemine katıldı.
5- Gaziantep'te oturan Şevket- Songül Altındaş çifti, vatani görevi için usta birliğine giderken 2 Ekim 2015'te Tunceli'nin Pülümür ilçesinde teröristlerce kaçırılan oğulları Müslüm (24) için 5 Eylül günü oturma eylemi başlattı.
6- Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan Rahime Uymaz, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 28 Temmuz 2015'te eşi ve kızının yanında aracından indirilerek, kaçırılan yeğeni polis memuru Sedat Yabalak (34) için oturma eylemine katıldı. Polis Sedat Yabalak'ın hasta annesi Ünzile Yabalak ise 8 Eylül akşamı Diyarbakır'a gelip nöbete başladı. Solunum hastası Ünzile Yabalak'a, PKK'lı teröristler tarafından 23 Eylül 1995'te şehit edilen Astsubay Murat Namdar'ın eşi Yıldız Namdar refakat ediyor.
7- Mardin'in Derik ilçesinden gelen Emine- Şeyhmus Kaya çifti, İstanbul'da polis memuruyken, Muş'ta kardeşinin düğün konvoyuyla memleketine dönerken, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen teröristler tarafından kaçırılan oğulları Vedat Kaya (28) için 5 Eylül'de oturma eylemine başladı.
8- Malatyalı Sadiye Özbey, 17 Eylül 2015'te Rize'den kendisini ziyarete gelirken Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristler tarafından aracı yakılıp kaçırılan oğlu Astsubay Semih için 5 Eylül günü oturma eylemine katıldı.
9- Bursa'da yaşarken eşini 17 Ağustos depreminde kaybedince Diyarbakır'a taşınan Meryem Savur, 4 yıl önce PKK'lı teröristlerce kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Fırat (22) için 5 Eylül günü oturma eylemine başladı.
10- Diyarbakırlı Sabiha Balta, 5 yıl önce kaybolan oğlu Arafat'ın (25) PKK'lı teröristlerce dağa kaçırıldığını iddia ederek 5 Eylül günü oturma eylemine katıldı.
11- Diyarbakır'ın Dokuzçeltik köyünde oturan Aysel Koyun, 5 yıl önce PKK'lı teröristlerce dağa kaçırıldığını ileri sürdüğü oğlu Neşat (22) için 6 Eylül günü oturma eylemine başladı.
12- Diyarbakırlı Güzide Demir, 4 yıl önce PKK'lı teröristlerce dağa kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Aziz (20) için 7 Eylül günü oturma eylemi başlattı.
13- Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde 4 yıl önce çobanlık yaparken PKK'lı teröristlerce kaçırıldığı belirtilen Vahit Çur'un (19) anne ve babası Bedirhan- Necla Çur çifti de 7 Eylül günü eylem başlattı.
14- Diyarbakırlı Hüsniye Kaya, 5 yıldır haber alamadığı ve sonrasında arkadaşlarından Suriye'de olduğunu öğrendiği kızı Mekiye'yi (19) bulmak için 8 Eylül günü oturma eylemine başladı.
15- Ayten- Şadin Elhaman çifti, 2 yıl önce kaybolan oğulları Bayram (21) için 8 Eylül günü oturma eylemine katıldı.
16- İstanbul'da 5 yıl önce HDP Kağıthane ilçe binasına gittikten sonra dağa kaçırıldığını ileri sürülen Yakup Edizer'in (19) anne ve babası yaşayan Salim ve Saliha Edizer çifti de 9 Eylül günü eylemdeki yerini aldı.
17- Diyarbakırlı Süleyman Aydın, 4 yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Özkan (19) için 9 Eylül günü oturma eylemine katıldı.
18- Diyarbakırlı Mevlüde Üçdağ, 5 yıldır haber alamadığı oğlu Ramazan (22) için 9 Eylül günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un ziyareti sırasında HDP önüne gelip eyleme katıldı.
19- Mardinli ancak Diyarbakır'da oturan Salih- Mülkiye Aylu çifti, 22 Mart 2019'da kaybolan ve HDP kongresine katılan M.I. tarafından Irak'ın Metine bölgesindeki PKK'lı teröristlerin yanına kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Mehmet (20) için 10 Eylül sabahı oturma eylemine başladı.
20- Aslen Siirtli olan ancak Ordu'da yaşayan Latife Ödümlü, Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi oğlu Özgür'ün (22), 10 ay önce PKK'lı teröristler tarafından Kuzey Irak'a kaçırıldığını iddia ederek 10 Eylül'de oturma eylemine katıldı.
21- Diyarbakırlı Mehmet Karaman, 1999'da kandırılarak dağa götürüldüğünü ileri sürdüğü oğlu Ercan (40) için 11 Eylül'de oturma eylemine başladı.
22- Diyarbakırlı Fatma Akkuş, 28 Ağustos 2019'da kaybolan ve internette terörist kıyafeti giyerken videosunu gördüğü kızı Songül için 11 Eylül'de oturma eylemine katıldı.
23- Erzurum'dan gelen Macide Uslu ile Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden gelen Halime Şehitoğlu, 2015'te Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerce kaçırılan yeğenleri Sedat Sorgun (28) için 11 Eylül'de oturma eylemine katıldı. Annesi vefat eden Sorgun'un, Van'da vatani görevini yaparken, izinli olarak Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki teyzesi Şehitoğlu'nu ziyaret edip, akrabalarını ziyaret etmek için de memleketi Erzurum'a giderken Lice'de yol kesen PKK'lılarca kaçırıldığı belirtildi.
24- Diyarbakırlı Nihan Çiçek, 2015'te eşinin akrabaları tarafından dağa kaçırıldığını iddia ettiği nişanlı kızı Hatun (23) için 11 Eylül'de oturma eylemine katıldı.
25- Diyarbakırlı Ömer Tokay, 2011'de Şırnak'a pikniğe gidip dönmeyen ve 2014'te terör örgütüne yakın bir televizyonda gördüğü oğlu Mehmet (22) için 12 Eylül'de oturma eylemine başladı.
26- İstan'buldan gelen Şevket-Fatma Bingöl çifti, 2014'te Arnavutköy'de bana iş buldular işe gidiyorum diyerek evden çıkan ve bir daha dönmeyen oğulları Tuncay (19) için bugün oturma eylemine başladılar.
27- Diyarbakır'ın Hani ilçesinde fırında çalışan oğlu Fatih Demir'in (24) 2015 yılında terör örgütünce dağa kaçırıldığını iddia eden anne Sevdet Demir (55) 13 Eylül günü oturma eylemine başladı. 
28- Bitlis'te yaşayan Saliha Mert (42) oğlu, Yetiş Top'un (23) 2015 yılında dağa kaçırıldığını iddia ederek 13 Eylül günü HDP önüne gelerek oturma eylemine başladı.

Görüntü Dökümü
---------
HDP önünden görüntüler
Şevket Bingöl'ün röportajı
Fatma Bingöl'ün röportajı
Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 445 MB

Haber-Kamera: Mücahit YOLCU, Emrah KIZIL, Nurettin FİDANCAN, Selim KAYA, Mehmet Mucahit CEYLAN, Nurettin FİDANCAN/DİYARBAKIR,

======================

Tüfekle market soyan 4 şüpheliden 3'ü yakalandı, biri askerde çıktı

Konya'da, pompalı tüfek ve bıçakla markete girip ateş açarak kasadaki 500 TL ile cep telefonunu alıp kaçan 4 kişiden 3'ü polis ekiplerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin vatani görevini yapmak için askere gittiği ortaya çıktı.
Olay, 30 Ağustos günü saat 23.00 sıralarında, merkez Meram ilçesi Kovanağzı Caddesi'nde Suriye uyruklu kişinin işlettiği markette meydana geldi. Pompalı tüfek ve bıçakla markete giren 4 kişi, içeride rastgele ateş açıp, kasadaki 500 TL ile Suriye uyruklu müşterinin cep telefonunu alarak kaçtı. 
İş yeri sahibinin ihbarı üzerine Asayiş Şubesi Gasp Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Çevredeki 20 güvenlik kamerasının görüntülerini inceleyen polis şüphelilerin Mustafa T. (19), Serkan T. (20), Murat Ş. (19) ve Umut D. (20) olduğunu belirledi. Araştırmasını derinleştiren polis, şüphelilerin aynı gün, o bölgedeki Çeçenistan Caddesi'nde yolda karşılaştıkları kişiden sigara isteyip, tüfekle yere ateş ettiklerini ve ateşin ardından da bu kişinin korkup kaçtığını tespit etti. Şüphelilerin adreslerini belirleyen polis ekipleri, dün düzenledikleri operasyonla Mustafa T. (19), Serkan T. (20) ve Murat Ş.'yi (19) gözaltına aldı. 
Şüphelilerin ilk ifadesinde parasız kaldıkları için soygunu gerçekleştirdiklerini söyledikleri öğrenildi. Diğer şüpheli Umut D.'nin ise 5 Eylül günü vatani görevini yapmak için askere gittiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheliler yapılan sorgulamanın ardından bugün adliyeye sevk edildi. 

Görüntü Dökümü 
-------------
-Şüphelilerin sağlık kontrolüne getirilmesi 
-Sağlık kontrolünden çıkartılması 
-Güvenlik kamerası 

Haber- Kemara: İsmail AKKAYA KONYA DHA))

===========================

Ceza var, denetim var, yol veren yok

İçişleri Bakanlığı'nca 2019 yılı 'Yaya Öncelikli Trafik Yılı' ilan edildi. Adana'da caddelerdeki yaya geçidinde öğrencilerin karşıya geçişi sırasında sürücülerin kurala uymayıp, yol vermediği gözlenirken öğrenciler de sürücülerin yol vermemesinden yakındı ve sadece okul önlerindeki yoğun geçişlerde zorunlu olarak yol vermek zorunda kaldığını anlattı.
'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' sloganıyla kampanyalar başlatılırken tüm şehirlerde trafik ekipleri yaya geçitlerinde yayalara öncelik verip verilmediğini denetlemeye başladı. Yaya geçitlerine yayalara öncelik vermeyen sürücülere ise 488 TL ceza yazıldı. Para cezası ve kampanyalara karşın eğitim öğretim yılının ilk günlerinde Adana'da cadde ve sokaklarda yaya geçitlerinde öğrencilere sürücülerin genellikle yol vermediği gözlendi. Okul önlerindeki toplu geçişlerde öğrencilere yol verilirken, öğrencinin daha az sayıda geçtiği yaya geçitlerinde ise bu kurala sürücülerin uymaması dikkat çekti.
Merkez Seyhan ilçesinde okul ve dershanelerin yoğun olduğu Atatürk Caddesi'nde son ders zilinin çalmasıyla okuldan çıkan öğrenciler, karşıdan karşıya geçmekte oldukça zorlandı. Yaya geçidinde bekleyen öğrencilere öncelik sağlanmazken, kimi öğrenciler de araçların arasından koşarak karşıya geçti. Ancak kentin kuzeyindeki ekonomik seviyenin yüksek olduğu bölgelerde sürücülerin öğrencilerin yaya geçidine ulaştığı anda durup, karşıya geçmesini bekledi.
KALABALIK OLURSA YOL VERİYORLAR
Lise 2'nci sınıf öğrencisi İlhan Kanveren, "Kırmızı ışıkta geçmezsen sorun olmuyor. Bazen sürücüler kurallara uymuyor. Kalabalık olursa yol veriyorlar, tek görünce çok dikkate almıyorlar" dedi. Otomobil sürücüsü Özkan Atar ise "Yayalara tabii ki öncelik tanıyoruz. Şoförler biraz daha dikkatli olmalı. Yayalara öncelik vermeli" diye konuştu. Yaya geçidinde duran birçok sürücü ise yayalara öncelik verilmesinin doğru bir karar olduğunu, özellikle öğrencilerin çıkış saatinde daha dikkatli olunmasını istedi.

Görüntü Dökümü
-----------
-Yaya geçidinde bekleyen öğrencilerin
-Yolun karşısına geçmeye çalışmaları
-Öğrenciler ile röportajlar
-DHA Muhabiri Akif Özdemir'in anonsu
-Sürücüler ile röportajlar
-Veliler ile röportajlar
-Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 06'26" BOYUT: 712 MB

Haber: Akif ÖZDEMİR-Kamera: Can ÇELİK/ADANA,

====================

Otomobil, kamyona çarptı: 2 yaralı

Konya'da otomobilin, kamyona arkadan çarpması sonucu 2 kişi yaralandı. 
Kaza, saat 08.00 sıralarında Konya- Ankara karayolu Karaömerler mevkiinde meydana geldi.  Mehmet Fatih Ceylan yönetimindeki 42 ACY 125 plakalı otomobil, Yaşar Koç'un kullandığı 42 HA 381 plakalı kamyona arkadan çarptı. Kazada otomobil sürücüsü Mehmet Fatih Ceylan ve Galip Ceylan yaralandı. Araç içinde sıkışan yaralılar, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle sıkıştığı yerden çıkartıldı. Ardından  da ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Kamyon şoförü Yaşar Koç da kazadan yara almadan kurtuldu. 
Soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü 
-------------
Kaza yerinden detay
Yaralıların ambulansa alınması 
Genel ve detay

Haber- Kamera: Mehmet YILMAZ KONYA DHA))

=====================

Yeni müdür İzmir'deki yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince göreve başladığı gün ilk iş olarak, tüm İzmir'i ve ülkeyi üzüntüye boğan Karabağlar orman yangını bölgesine giderek havadan ve karadan incelemelerde bulundu.
İzmir'de geçen 18 Ağustos'ta, Karabağlar'ın kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarında başlayıp Seferihisar ve Menderes ilçelerinin kırsal mahalllerine kadar ulaşan, 53 saatte kontrol altına alınıp söndürülen yangında çok büyük bir orman alanı kül oldu. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevine dün başlayan Zafer Derince de yanan alanda havadan ve karadan inceleme yaptı. Menderes Orman İşletme Müdürü Mehmet Çaprazlı ve İzmir Orman İşletme Müdürü Erdal Şahan ile birlikte bölgeye helikopterle gelen Orman Bölge Müdürü Derince, önce yangın bölgesini havadan inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra yerden de bölgeyi gezen Derince, 2006 yılında Selçuk Meryemana, 2007'de Bornova Çiçekli, 2017'de Menderes ve Buca orman yangınları sonrasında nasıl o bölgeler bir yıl içinde yeniden ağaçlandırıldıysa, Karabağlar yangın bölgesinin de bir sene dolmadan yeniden ağaçlandırılacağını, bu bölgenin küllerinden yeniden doğacağını söyledi.
Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, yangın enkazlarının alandan temizlenmesi için 30 Ağustos günü ilk startın verildiğini, kesimlerin başladığını, dikime hazır hale getirmek için yüzlerce işçi ve onlarca teknik personelin sahada aralıksız çalıştığını söyledi. İlk fidanların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile diğer devlet büyükleri ve İzmirlilerin katılımıyla dikileceğini, bölgenin bir kısmında orman köylüsü için bal ormanı ve gelir getirici tür ağaçlandırması yapılacağını diye getirdi.

Görüntü Dökümü
-----------
İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince'nin helikopterden inceleme yapılmasından görüntü
Yerde inceleme yapılması
İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince'nin görevlilerden bilgi alması ve işçilerle tokalaşması

Haber-Kamera: İZMİR,

===================

Van'da kuyuda mahsur kalan yavru köpekleri itfaiye kurtardı

Van'ın Özalp ilçesinde, düştükleri su kuyusunda mahsur kalan 3 yavru köpek, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
Özalp ilçesine bağlı Gözdeğmez Mahallesi'nde 3 yavru köpek, düştükleri su kuyusunda mahsur kaldı. Kuyudan köpek seslerinin geldiğini duyan çevredekiler itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen büyükşehir belediyesi itfaiye ekipleri, yaklaşık 1,5 metre derinliği bulunan su kuyusunun dar olan ağzını genişlettikten sonra, merdiven yardımıyla kuyuya inerek yavru köpekleri kurtarıp çıkardı. Ekipler, kuyudan çıkardıkları yavru köpekleri yiyecek ve su verdikten sonra annelerinin yanına bıraktı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------
-Kuyuda mahsur kalan yavru köyekleri kurtaran itfaiye ekipleri
-Kuyudan çıkartılan köpekler

Haber-Kamera: Behçet DALMAZ/VAN,

=================================


Kaynak: DHA