Dha Yurt Bülteni-6 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-6

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni-6

Helyumdan ölen Muhammet gazı sesini inceltmek için çekmişANKARA'nın Gölbaşı İlçesi Hacıhasan Mahallesi'nde 9 yaşındaki Muhammet Eymen Bayram, doğum gününde uçan balonundaki helyum gazını çekmesi sonucu yaşamını kaybetti.

Helyumdan ölen Muhammet gazı sesini inceltmek için çekmiş

ANKARA'nın Gölbaşı İlçesi Hacıhasan Mahallesi'nde 9 yaşındaki Muhammet Eymen Bayram, doğum gününde uçan balonundaki helyum gazını çekmesi sonucu yaşamını kaybetti. Bayram'ın, televizyondan gördükten sonra sesini incelttiği gerekçesiyle balondan helyum gazını çektiği ileri sürüldü.

Gölbaşı Nesibe Aydın Koleji 3-F sınıfı öğrencisi olan Muhammet Eymen Bayram, 2 Nisan Pazar günü arkadaşları ile birlikte doğum günü kutlamasında uçan balon aldı. Bayram, doğum günü sonrası evinde bulunan uçan balonundaki helyum gazını soludu. Gazı solumasından sonra sırada bayılan Bayram, ailesi tarafından kaldırıldığı özel bir hastanedeki ilk müdahalenin ardından Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi.Yoğun bakıma alınan Bayram, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Gazi Hastanesi'ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, Muhammet Eymen Bayram'ın ölüm nedeni, 'Helyum zehirlenmesine bağlı septik şok' olarak olduğu belirtildi.

Muhammet Eymen Bayram'ın cenazesi Gölbaşı ilçesindeki Hacıhasan Mahallesi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi. Cenazeye Bayram'ın ailesi, öğretmenleri ve arkadaşları katıldı. Yeğenini kaybetmekten büyük üzüntü duyduklarını söyleyen amcası Kasım Bayram, yeğeni Muhammet Eymen Bayram'ın helyum gazını sesini inceltip komiklik yapmak için çektiğini anlattı. Kasım Bayram, şunları söyledi: "Helyum gazının sesini incelttiğini ve komik bir ses çıkartacağını düşünerek gazı çekmiş ve ciğerlerine baskı yapmış ve kalbi durmuş. Hastaneye yetiştirildi ve kalbini çalıştırdılar, ama durumu kritik olduğundan 3 gün hastanede yoğun bakımda kaldı, sonra yaşamını kaybetti. Yeğinim Bayram, televizyondan gördükten sonra sesini incelttiği gerekçesiyle balondan helyum gazını çekmiş olabilir. Helyum gazının insanlara ne kadar zararlı olduğunu anlatamadılar. Helyum gazı çok canlar yakıyor. Bunun önüne bir türlü geçilemedi."

Hacı Hasan Mahalle Muhtarı M. Mükerrem Çelik ise Muhammet'in mezarı başında yaptığı konuşmada, "Çocuklar için sakıncalı helyum gazının ve diğer ürünlerin devlet eliyle yetkili kişilerle tespit edilerek canların yanmaması için gereğini tüm yetkilerden istiyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Muhammed Eymen Bayram Mezarından genel görüntü ve detay

Mahalle Muhtarının açıklaması

Amcası Kasım Bayram

Taziye yerinden detay

Muhammed Eymen Bayram'ın resimleri

Hastane Acil'inden Detay

Mehmet DEMİR/GÖLBAŞI(ankara), -

=================================================

Bitlis'te PKK/KCK operasyonu: 11 gözaltı

BİTLİS Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik yapılan operasyonlarda, 11 kişi gözaltına alındı.

Bitlis Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamda şöyle denildi: "Bitlis Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen kapsamlı ve duyarlı çalışmalar neticesinde, PKK/KCK terör örgütü üyesi olmak, milis/işbirlikçilik faaliyetlerinde bulunmak suçlaması ile 7 Mart 2017 tarihinde 12 şahsa yönelik 13 adrese ilimiz Tatvan, Adilcevaz ilçelerinde ve Tekirdağ ilinde eş zamanlı olarak icra edilen operasyonlarda, K.A., Z.K., R.K., E.E., A.A., U.A., O.B., B.K., Y.K., N.T., E.D. yakalanmış, haklarında adli tahkikat başlatılmıştır. Yakalananların evlerinde yapılan aramalarda 1 kuru sıkı tabanca ve bu tabancaya ait 35 fişek, 1 pompalı tüfek ve bu tüfeğe ait 25 fişek, çok sayıda örgütsel yayın ve dijital malzeme ele geçirildi."

GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ

Haber : Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, -

===============================================

Bakan Özlü: Müdahalenin devam etmesini, katliamın durmasını temenni ediyoruz

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun geç kalınmış bir operasyon olduğunu belirterek, "Amerika tarafından Suriye'ye karşı yapılan operasyonu olumlu karşılıyoruz. Bu müdahalenin devam etmesini, bu katliamın durmasını temenni ediyoruz" dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sakarya'nın Hendek İlçesi'nde 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde polyester iplik üretimi yapan KFS Sentetik Fabrikası'nın açılışına katıldı. Bakan Özlü açılışta yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'ye yönelik operasyonunu olumlu karşıladıklarını belirterek, "2 gün önce Suriye'de bir olay meydana geldi. Kimyasal silah kullanıldı ve bunun üzerine yüzlerce çocuk, maalesef gördünüz haber kanallarında yer aldı. Bu vahşetin daha fazla sürdürülmemesi gerekir. Bu vahşetin daha fazla sürmemesi için güvenlik kuruluşlarının, NATO gibi, AGİD gibi, Birleşmiş Milletler gibi daha fazla beklememesi gerekir ve dün gece sabaha karşı Amerika tarafından Suriye'ye karşı yapılan operasyonu olumlu karşılıyoruz. Geç kalmış bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Keşke bu müdahale yıllar önce olabilseydi. Obama döneminde olabilseydi keşke. Bu müdahalenin devam etmesini, bu katliamın durmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Özlü, Türkiye'nin yaşanan olumsuzluklara rağmen geçen yıl yüzde 2.9 büyüdüğünü söyleyerek, şöyle konuştu:

"Türkiye büyüyor, daha çok büyüyecek. Geçen senenin verileri açıklandı. Biliyorsunuz geçen yıl Türkiye yüzde 2.9 oranında büyüdü, her şeye rağmen büyüdü. İçerideki olaylara, çevredeki olaylara rağmen büyüdü. Geçen yıl 1'inci çeyrekte yüzde 4 buçuk, 2'nci çeyrekte yine yüzde 4 buçuk, 3'üncü çeyrekte menfur bir hadise sebebiyle eksi yüzde 1.8'lik küçülme oldu, 4'te yine büyüdük. Toplama baktığınızda Türkiye'nin geçen seneki büyüme oranı Avrupa Birliği'nin neredeyse 2 katıdır"

Bakan Faruk Özlü fabrikanın yönetim kurulu üyeleriyle birlikte üretim alanını gezerek bilgi aldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Bakanın konuşması

Fabrikayı gezmesi

Açılıştan görüntü

Haber : Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER/HENDEK(Sakarya), -

===============================

Bakan Yımaz: Bu sistem 'hayır' diyenlerin de menfaatine olacak

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili, "Sabah oyu vereceksin, akşam hükümeti kimin kurduğunu bileceksin. Allah için bundan Türkiye zarar görür mü? Akşam hükümet belli oluyor, sabah devletin hizmetine konuluyor. Diyoruz ki, bu sistem kesinlikle millet hükümeti sistemi, milletin menfaatini olacaktır. Hatta buna 'hayır' diyenlerin de menfaatine olacaktır" dedi.

Dün akşam saatlerinde Sivas'a gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bugün Akıncılar ilçesinde TOKİ'nin kura çekiliş törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Sivas Valisi Davut Gül, Ak Parti Sivas Milletvekilleri Selim Dursun ve Habip Soluk ile protokol üyeleri katıldı. Törende konuşan Bakan Yılmaz, 16 Nisan'da yapılacak referanduma değinerek, "Etkin ve hızlı karar alabilen bir yönetime sahip olmamız lazım. Artık vakit kaybetmememiz lazım. Bunun içinde kaynak israf etmememiz lazım. Bunun içinde 16 Nisan'da halk oylaması geliyor. 16 Nisan'da milletimize sorduğumuz soru şu, 'Hükümeti sandıkta sen kurmak ister misin?' Başka hiçbir soru yok. Buna millet hükümeti diyoruz. Meclisi millet oluşturuyordu, şimdi de hükümeti millet oluştursun mu? Sabah oyu vereceksin, akşam hükümeti kimin kurduğunu bileceksin. Allah için bundan Türkiye zarar görür mü? Akşam hükümet belli oluyor, sabah devletin hizmetine konuluyor. Diyoruz ki, bu sistem kesinlikle millet hükümeti sistemi, milletin menfaatine olacaktır. Hatta buna 'hayır' diyenlerin de menfaatine olacaktır. Çünkü Türkiye'nin önündeki engeller aşılacaktır." dedi.

Bakan Yılmaz daha sonra ilçeye yapılacak 147 konutun ilk kura çekilişini gerçekleştirdi.

BAYRAK HASSASİYETİ

Daha sonra Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, ilçe emniyet müdürlüğüne geçerek Türk Polis Teşkilatı'nın 172'nci kuruluş yıl dönümünü kutladı. Ay-yıldızlı motiflerle süslenen pastayı kesen Bakan Yılmaz, pasta üzerindeki Türk bayrağını bölmemek için özen gösterdi. Ardından Akıncılar İmam Hatip Ortaokulu'na geçen Bakan Yılmaz, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. Ziyaret ettiği sınıfın mevcudunu soran Bakan Yılmaz, "Küçük ilçelerimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 15 civarı. Ama 20'yi geçmiyor. Allah izin verirse Türkiye'nin her tarafını böyle yapacağız" dedi. Öğrencilere öğretmenlerinden memnun olup olmadıklarını soran Bakan Yılmaz, kalem hediye etti. Öğrencilere kitap okumalarını tavsiye ederek, az televizyon izlemelerini isteyen Bakan Yılmaz, bir öğrencinin 'Hangi kanalı izleyelim' şeklindeki sorusuna da, "TRT 1 ekranlarındaki Diriliş Ertuğrul dizisini izleyebilirsiniz" dedi. Ardından öğrencilerle fotoğraf çektiren Bakan Yılmaz. Gölova ilçesine geçerek AK Parti İlçe Başkanlığı binasının önünde vatandaşlara seslendi.

"EGEMENLİĞİN 3 UNSURU DA SİZE AİT OLSUN"

Buradaki konuşmasında, egemenliğin millete ait olduğunu belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"Egemenliğin 3 unsuru var. Meclis, yasama organı. Hükümet, yürütme organı. Mahkeme, yargı organı. Eğemenlik milletin, 3'ünün sahibi de millet. Meclisi milletvekilleriyle siz oluşturuyorsunuz. İşte egemenliğin 3 unsurundan biri size ait. Şimdide diyoruz ki 2'ncisi de size ait olsun. Yani hükümeti de siz oluşturun. 3'üncü unsuru daha var, o da mahkemeler de millete aittir. Zira mahkemelerde millet adına karar verir. O halde bu mahkemeleri de millet belirlesin diyoruz. ya hakimleri-savcıları doğrudan seçeceksin, buna da doğrudan meşruiyet denir. ya da senin seçtiklerin marifetiyle seçilecek, buna da dolaylı meşruiyet denir."

Görüntü Dökümü:

-Bakanın kura törenine katılması

-Buradaki konuşması

-Kurada kazananların belirlenmesi

-Okul ziyareti ve öğrencilerle diyaloğu

-Vatandaşlara hitabı

Haber -Kamera: Bülent TATLI-Gökhan CEYLAN/GÖLOVA(Sivas),

=====================================================

Bakan Müezzinoğlu'dan güven ve istikrar vurgusu

ÇANAKKALE'ye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ülkenin istikrar yakaladığı dönemlerde darbe gibi nedenler yüzünden istikrarsızlaştığını belirterek, Türkiye'nin en büyük ihtiyacının güven ve istikrar olduğunu söyledi.

Çanakkale'nin Çan ve Biga ilçelerindeki bir dizi programa katılmak üzere kente gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun ilk durağı, Çanakkale Seramik fabrikaları oldu. Bakan Müezzinoğlu, Çan İlçesi'ndeki Çanakkale Seramik fabrikalarının ana yemekhanesinde öğle yemeğini işçilerle birlikte yedi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, eşi Osman Okyay, bürokratlar ve partililerin katıldığı öğle yemeğinde, Bakan Müezzinoğlu işçilerle birlikte yemek sırasına girdi. Yemeğini kendisi alarak bir masada işçilerin yanına oturan Bakan Müezzinoğlu, birlikte yamak yedi.

Bir konuşma yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağırısı üzerine şu ana kadar 400 işçi aldıklarını belirtti. Okyay, yıl sonuna kadar bu rakamı 800'e çıkaracaklarını söyledi.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu ise bir ülkede güven ve istikrar varsa o ülkede hızla başarının geleceğini söyleyerek konuşmasına başladı. Türkiye'nin en büyük ihtiyacının güven ve istikrar olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, "Cumhuriyet dönemlerinde güven ve istikrarlı dönemleri ne kadar uzun süreli yakaladıysak, o kadar güçlü başarılara imza atıldı. Ama ne yazık ki belirli müdahalelerle güven ve istikrar ikidebir zedelendi. 1950 ve 1960'lı yıllarda güven ve istikrar yakalandı. Darbeyle ve rahmetli Menderes ve arkadaşlarının idamıyla güven ve istikrar zedelendi. Sonraki yıllarda müdahaleler, darbeler, istikrarsızlıklar ülkenin kaybetmesine, dolayısıyla milletimizin geri kalmasına neden oldu. Biz istiyoruz ki millet merkezli olsun. Milletin vicdanı ve iradesi sektelenmesin, zedelenmesin, ikidebir krizlerin muhatabı olmasın" diye konuştu. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ülkenin istikrara kavuşacağını belirtti.

"UZMAN HEKİM AÇIĞIMIZI 4-5 YIL İÇİNDE KAPATACAĞIZ"

Türkiye'nin en büyük sorununun hekim açığı olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, "1985 yılından 2007 yılına kadar Türkiye'de hekim fazlası var' diyerek tıp fakültelerine ilave kontenjan açmadılar. Şimdi biz 2007'den itibaren tıp fakültelerine kontenjanları arttırdık. Ama takdir edersiniz ki 2007'de aldığınız bir tıp fakültesi öğrencisi en erken 10 yıl sonra sizin karşınıza uzman olarak geliyor. 20 bin uzman hekim açığımız var. 10 bin pratisyen hekim açığımız var. İlk defa bu yıl 2 bin 500 ilave uzman hekim geldi. Açığımız ne, 20 bin artı 10 bin 30 bin. Önümüzdeki yıl 4 bin gelecek. Sonraki yıllar 4 bin, 4 bin ve inşallah önümüzdeki 4-5 yıl içinde uzman hekim açığımızı kapatacağız" dedi.

Yemeğin ardından Bakan Müezzinoğlu, seramik fabrikalarını gezdi. Kale Grupu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, Bakan Müezzinoğlu'na yeni ürünleri tanıtıp, bilgi verdi. Bir de seramik tablo hediye etti. Bakan Müezzinoğlu, Çan'daki programına, halka hitap ederek devam edecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Bakan Müezzinoğlu'nun yemek sırasına girmesi ve yemeğini alması.

Bakan Müezzinoğlu'nun işçilerle aynı masada yemek yemesi.

Yemek yiyen işçilerden görüntü

Bakan Müezzinoğlu'nun konuşması.

Bakan Müezzinoğlu'nun fabrikayı gezerek ürünleri incelemesinden görüntü.

Bakan Müezzinoğlu'na Zeynep Bodur Okyay tarafından seramik hediye edilmesi.

Haber - Kamera: Burak GEZEN, Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE,

=====================================================

MİT TIR'ı sanıkları avukatının FETÖ'den yargılanmasına başlandı

ADANA'da MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili davada tutuklu yargılanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca'nın avukatlığını yapan Alpdeğer Tanrıverdi'nin FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında avukat Alpdeğer Tanrıverdi, FETÖ/PDY üyesi olduğu iddiasıyla Ankara'daki evinde gözaltına alındı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Tanrıverdi tutuklandı. Olayla ilgili iddianamesini hazırlayan savcı, Tanrıverdi'nin FETÖ üyeliğinden cezaevinde bulunan bazı avukat ve eski hakimleri ziyaret ettiğini belirterek, Ankara'daki evinde sanık yakınlarını misafir ettiğini kaydetti. Tanrıverdi'nin TIR'lardaki malzemeler için dava ile ilgili dilekçelerinde 'yasadışı silah' deyimini kullandığına dikkat çeken savcı, avukatın savunma sınırlarını aşarak çeşitli basın açıklamaları yaptığını belirtti. Ayrıca Tanrıverdi'nin sosyal paylaşım sitelerinde örgütün yasadışı eylemlerini meşru gösteren paylaşımlar yaptığını kaydetti. Savcı, örgütün organik yapısı içinde olup amaç ve talimatları doğrultusunda hareket ettiği öne sürdüğü Tanrıverdi hakkında örgüt üyeliği suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Bugün 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Avukat Tanrıverdi, örgüt üyeliği suçunu kabul etmedi. Eski savcıların avukatlığını yaptığı için tutuklandığını öne süren Tanrıverdi, savunmasında şunları söyledi: "Ben avukatlık yaptım. Bunu da en doğru şekilde, mesleki kurallar içerisinde en iyi şekilde icra ettim. Bunun dışında atılı suçlamayla ilişkim olmamıştır. Ben cemaat denilen yapının yanından geçmedim. Bu yapının gazete veya dergilerine elimi sürmedim. Savcı Aziz Takçı, üniversiteden 25 yıllık arkadaşım. Çocuklarına sahip çıktığım için tutukluyum. Evime polis geldiğinde dava ile ilgili dosyaları delil olarak almak istediler. Ben de bu belgelerin devlet sırrı niteliğinde olduğunu söyledim. Polis de dosyaları mühürlü delil torbalarına koydu. Basında bu belgeler sanki yasadışı yolla bendeymiş gibi haberler çıktı. Örgüt üyesi değilim."

Mahkeme heyeti, Alpdeğer Tanrıverdi'nin tutukluluk halinin devamına karar verip eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Haber : Salih ÜÇTEPE/ ADANA, -

================================================

Zonguldak'ta İdlib protestosu

ZONGULDAK'ta, Suriye'nin İdlib kentinde gerçekleştirilen kimyasal saldırı, basın açıklaması ile protesto edildi.

Memur- Sen Zonguldak İl Temsilciliği'nce Madenci Anıtı'nda yapılan basın açıklamasına 150 kişi katıldı. Kalabalık, 'Ey insanlık Suriye'yi zulümden çocukları ölümden kurtar' yazılı pankart açarken, İdlib'te kimsayal saldırıdan etkilenen çocukların fotoğraflarını taşıdı.

Memur-Sen İl Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Uslutaş, 4 Nisan'da İdlib'de Esad canisinin ölüm makineleri tarafından kimyasal silahlarla çoğu çocuk 150'nin üzerinde insanın katledildiğini söyledi. Uslutaş şöyle konuştu:

"İdlib ne ilktir, engellemezsek ne de son olacak. Hama'da, Halepçe'de, Halep'te yaptıklarını İdlib'de tekrar ettiler. İnsanlık, Baas rejiminin vahşetini boş gözlerle izledikçe, dünya emperyalizminin ortakları, Avrupa, İngiltere, Amerika, İsrail, İran, Rusya ve Esad, soykırımı da aşan vahşetlerine devam ediyor. Vahşetin üç atlısı İran, Rusya ve Esad üç maymunu oynayan uluslararası toplumdan güç alarak vahşet galerisini büyütüyorlar. Esad'ın yaşaması için kardelenleri kanla suluyorlar. Barış ve huzur güvercinlerini kanatlarından vuruyorlar. Başta Rusya ve İran olmak üzere rejimi destekleyen bütün unsurlar, son kimyasal katliamdan da öncekilerden de Suriye rejimi kadar sorumludur.ö

Kalabalık, basın açıklaması ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Madenci Anıtı'nda toplanan kalabalık

-Basın açıklaması

-Kimyasal gazdan etkilenen çocukların fotoğrafları

-Sloganlar

Haber -Kamera: Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK,

==============================================

Kuşadası açıklarında lastik bottaki 44 göçmen böyle yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Aydın Kuşadası Pamucak önlerinde lastik bot içerisindeki 44 göçmenin yakalandığını açıkladı.

Dün saat 06.26'da, Aydın Kuşadası ilçesi Pamucak önlerinde görevli Sahil Güvenlik Uçağı tarafından hareketli lastik bot içerisinde göçmen

tespit edildi. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından lastik bot durdurularak içerisinde bulunan 42 Suriye ve 2 Afganistan uyruklu olmak üzere toplam

44 göçmen yakalandı.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Göçmenlerin yakalanması

Haber : AYDIN

================================

Cinayet güvenlik kamerasında

ADANA'da lisesi öğrencisi 19 yaşındaki Abdulsamet Sever ile babası 51 yaşındaki Mehmet Sever'in 26 yaşındaki Bahri Parlakkan'ın öldüğünü olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

Merkez Seyhan İlçesi'nin Yeşilyurt Mahallesi'nde 4 Nisan'da meydana gelen olayda, halı yıkama işi yapan Bahri Parlakkan, aracını semt pazarında Mehmet Sever'in tezgahının önüne park etti. Bu yüzden Parlakkan ile Sever arasında tartışma çıktı. Parlakkan, tartıştığı Sever'in kafasına sopayla vurup pazardan ayrıldı. Mehmet Sever ise telefonla sağlık meslek lisesi son sınıfta okuyan oğlu Abdulsamet Sever'i çağırdı. Babasının yaralandığını öğrenen Abdulsamet Sever, evde bulunan av tüfeğini de alıp Bahri Parlakkan'ın işyerine geldi. Abdulsamet Sever av tüfeğiyle araçtan inince Bahri Parlakkan, tabancayla dışarı çıktı. Bahri Parlakkan, iddiaya göre, tabancasına Mehmet Sever'e doğrultarak, "Buradan çekin gidin" diye tehdit etti. Bu sırada Abdulsamet Sever, av tüfeğiyle Bahri Parlakkan'a ateş açtı. Ağır yaralanan Parlakkan götürüldüğü hastanede öldü. Parlakkan'ın tabancasının ise boş olduğu anlaşıldı.

Yakalanan baba ile oğlu tutuklanırken cinayetin yaşandığı olay yerinin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Kameraya tarafların cinayet sırasındaki görüntüleri yansıdı.

Görüntü Dökümü

-------------------------

(GÜVENLİK KAMERASI)

Tarafların tartışması

Aracın gelişi

Şahsın araçtan inmesi

Tartışmanın devam etmesi

Olay yerine koşan vatandaşlar

Farklı bir açıdan aracın gelişi

Yunus ekiplerinin olay yerine gelmesi

Olay yerindeki kalabalık

(ARŞİV- 4 NİSAN)

Halı yıkama yerinden genel ve detay görüntüsü

Şüphelilerin Adli Tıp Birimi'ne getirilmesi

Polislerin arasında yürümeleri

Adli Tıp Birimi'nden çıkmaları

Babanın konuşması

Detay görüntü

Babanın hastaneye girişi

Haber -Kamera: Fatih KARAÇALI/ADANA,

==========================================

CHP'li gençten, Başbakan Binali Yıldırım'a mektup

MANİSA'nın Yunusemre İlçesi CHP Gençlik Kolları Başkanı Sevil Buse Cebeci, Başbakan Binali Yıldırım'ın referanduma ilişkin 30 yaş altı gençlere gönderdiği mektuba cevap vererek, anayasa değişikliğini eleştirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin 30 yaş altı gençlere mektup gönderdi. Başbakan Yıldırım'ın bir mektubu da Manisa'da CHP Yunusemre İlçesi Gençlik Kolları Başkanı Sevil Buse Cebeci'ye ulaştı. Mektubu okuyan Gençlik Kolları Başkanı Sevil Buse Cebeci, Başbakan Yıldırım'a yanıt verdiği knedi mektubunu posta yoluyla gönderdi.

Mektubunda Başbakan Binali Yıldırım'a sorular yönelten Cebeci, "Sayın Binali Yıldırım referanduma gittiğimiz bu süreçte sizi yakından takip ediyorum. Yapılmak istenen anayasa değişikliğini sonsuz bir hevesle savunuyor, ancak söylemlerinizi asla yasal bir zemine oturtmuyorsunuz. Adeta genel seçimlere hazırlanıyor ve seçim vaatleri sunuyorsunuz. Değiştirilmesini hayal ettiğiniz anayasayı anlatmıyor, hayır diyenlerle takışıp duruyorsunuz. Ancak biz gençler, 16 Nisan'da siyasi partileri değil, anayasa değişikliğini oylayacak olduğumuzu biliyor ve bununla ilgili olarak aydınlanmak istiyoruz. 'Yeni anayasa ile güçlü iktidar ve sürekli istikrar sağlayacağız' diyorsunuz. Soruyorum, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olan ve beş genel seçimin dördünde tek başına iktidara gelen AK Parti, 15 yıldır kazanamadığı gücü ve istikrarı anayasanın hangi maddesi ile kazanacak? 'Yeni anayasa ile terör sona erecek' diyorsunuz. AK Parti iktidara gelmeden önce bitme noktasına gelen terör, 2002 yılından bu yana gözlerimizin önünde her yıl güçlendi, çoğaldı ve etki alanını arttırdı. Soruyorum AK Parti 15 yıldır sona erdiremediği terörü anayasanın hangi maddesi ile sona erdirecek?" dedi.

AK Parti'nin iktidar olduğu dönemde kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik cinsel istismar, ölümcül iş kazaları, tutuklu gazeteci sayısının arttığını öne süren Cebeci, 15 yıldır sağlanamayan güven ortamının nasıl sağlanacağını sordu. AK Parti iktidarında işsizliğin yüzde 12.1 oranına yükseldiğini savunan CHP'li Cebeci, mektubunda "Çalışmak isteyen gençlerin beşte biri iş bulamıyor. Soruyorum, AK Parti'nin 15 yıllık iktidar döneminde gençler henüz karnını bile doyuramıyorken seçilme yaşından eşit olarak faydalanabilmeleri anayasanın hangi maddesi ile koruma altına alınmaktadır? 'Yeni anayasa ile başkanı ve hükümeti sizler seçeceksiniz' diyorsunuz. Milletin tamamını temsil etmesi ve kucaklaması gereken, kriz zamanlarında milleti bir araya getirecek olan tarafsız cumhurbaşkanının siyasi partiyle ilişiğinin kesilmesi şartını kaldırıyorsunuz. Soruyorum, bir siyasi partinin üyesi ve genel başkanı olabilen başkan herkesin başkanı olabilir mi? Bu başkanın kurduğu hükümet bağımsız kalabilir mi? Yeni anayasa ile cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine tek başına karar verme yetkisi olacak. Vermek istediğiniz bu yetki meclisi feshetme ile eş anlamlıdır. Güçlü meclis diyor, aksine meclisi başkanın altında etkisizleştiriyorsunuz. Soruyorum, milletin seçtiği vekilleri tek bir adamın feshedebilmesinin amacı nedir? Dünya, seçim barajlarını kaldırmaya doğru giderken, Türkiye'de çok seslilikten neden korkulmakta, millet iradesi neden koruma altına alınmamaktadır? 'Yeni anayasa ile yargı bağımsız ve tarafsız olacak' diyorsunuz. Hakim ve savcıların bağlı olduğu kurulun büyük çoğunluğunu cumhurbaşkanının atamasını istiyorsunuz. Soruyorum, tüm hakim ve savcıların başkanlık koltuğunda oturan siyasi parti başkanına, dolayısıyla onun partisinin il ve ilçe başkanlıklarına bağlanmasını neden istiyorsunuz? Huzursuz ve mutsuzuz, işsiziz, açız, korkuyoruz, teker teker ölüyoruz! ve soruyorum, tek derdimiz anayasa mı" ifadelerini kullandı.

"HAYIR DİYECEĞİM"

Cebeci şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan; memleket sevdasıyla yanıp tutuşan genç bir yurttaş olarak mektubunuza cevap veriyorum. Cumhurbaşkanının 'Cumhurun Başı' olarak kalması ve milletin tamamını temsil etmesi için ve yukarıda saydığım gerekçelerle 16 Nisan'da yapılacak olan halk oylamasında hayır diyeceğimi bildiriyor, makamınızı korumanız için sizi de hayır demeye davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yapılacak halk oylamasının Türkiye'nin aydınlık yarınlarına ve hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Mektuptan görüntü,

-CHP Yunusemre İlçesi Gençlik Kolları Başkanı Sevil Buse Cebeci'nin açıklaması.

Haber -Kamera: Ersan ERDOĞAN/ MANİSA,

==================================================

Turizmcilerden booking.com tepkisi

TİTREYENGÖL Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, 'booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması kararının turizm sektörünü zora soktuğunu belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada Hollanda menşeili 'booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 30 Mart'ta tedbiren durduruldu. TİSOYAB Başkanı Hüseyin Aydoğan, TÜRSAB'ın başvurusuyla alınan kararın turizmcileri ve sektörü olumsuz etkilediğini söyledi. TİSOYAB Başkanı Hüseyin Aydoğan, Booking.com'un otelciler için bir güven unsuru olduğunu belirterek, hiçbir uyarı ve ihtar yapılmadan sitenin kapanmasının Türk turizmine zarar verdiğini kaydetti.

Kararın haklı ve haksız tarafları olduğunu vurgulayan Başkan Aydoğan, 'booking.com'la otelciler arasında güvene dayalı bir ilişki olduğunu anlatarak, "Otelcilerimiz için booking.com, dünya çapında bir firma olduğu için güvenilir. Booking.com'da müşteri parayı otele veriyor. Site ise otelin ne durumda olduğunu puanlayan ve kendisini denetleten bir sistem kurmuş. Bu sistemle müşteri hiç etkilenmiyor. Ama normal tur operatörleri ve acenteler en küçük sorunda müşteriyi tedirgin ediyor" dedi.

KOMİSYON ÖDÜYORLAR

Booking.com'un çalışma mantığının çok basit olduğunu belirten Başkan Aydoğan, site üzerinden gelen rezervasyonlarla ilgili her ay kendilerine fatura gönderildiğini aktardı. Ayddoğan, "Booking.com üzerinden rezervasyon yaptıran yerli veya yabancı tatilciler ödemelerini otellerin ön bürolarına yapıyor. Booking.com da ay sonunda ne kadar rezervasyon göndermişse, onun komisyonu kadar fatura kesip bize gönderiyor. Biz booking.com'a komisyon ödüyoruz. Sistem kendisi tahsilat yapmıyor. Dolayısıyla tatilciler için herhangi bir mağduriyet olma durumu da olmuyor" diye konuştu.

PANİK YOK AMA TEDİRGİNLİK VAR

Kararın alınmasının ardından yurt dışında ve yurt içinde rezervasyon yaptıran tatilcilerin otelleri arayarak bilgi aldığını aktaran Hüseyin Aydoğan, "Bir tedirginlik yaşandı. Misafirlerimize mağduriyet olmayacağını anlatıyoruz. Ancak karar Türk turizmine zarar verdi" dedi.

TÜRSAB DA BENZER SİSTEM KURSUN

Booking.com'a karşı olmanın başka bir durum olduğunu aktaran TİSOYAB Başkanı Hüseyin Aydoğan, "Bu sistemi kapattırmak sorunlara çözüm getirmez. TÜRSAB'dan da böyle milli bir sistem kurmasını bekliyoruz. Yine TÜRSAB mağduriyetleri giderme anlamında seyahat sigortası uygulamasına geçmeli. Seyahat sigortasıyla hem tatilciler hem de işletmeler daha güvende olacaktır" dedi.

Hüseyin Aydoğan, olaya vergi açısından bakıldığında booking.com'un Türkiye'de kazandığının vergisini Türkiye'de ödemesi gerektiğini söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------

Detay görüntüler

Hüseyin Aydoğan'ın açıklaması

Haber - Kamera: Mithat ABAKAN/MANAVGAT(Antalya),

====================================================

Şanlıurfa'da kaçakçılık ve uyuşturucu operasyonu

ŞANLIURFA'da, polisin düzenlediği iki ayrı operasyonda, 112 kilo esrar ile 30 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa- Diyarbakır karayolunun kent girişindeki uygulama noktasında, durdurduğu plakası açıklanmayan hafif ticari araçta yaptığı aramada 112 kilo esrar ele geçiridi. Fehmi A., Utman D. ve Mehmet A.'yı gözaltına aldı. Şüpheliler, emniyetteki ifadelerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Ekipler, Mardin- Şanlıurfa karayolunda ise, durumundan şüphelenerek durdurulan bir TIR'da, fıstık çuvallarının içeresine gizlenmiş 30 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Sigaralara el konulurken, adı açıklanmayan sürücü gözaltına alındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------------

TIR'da arama yapar ekipler

Fıstık çuvalları içerisinde ele geçen sigaralar

Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Ali LEYLAK-ŞANLIURFA-DHA)

======================================================

Adana'da karnaval heyecanı

ADANA'da bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen 'Nisan'da Adana'da- Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı' heyecanı tüm kenti sardı. Her yıl portakal ağaçlarının çiçek açtığı dönemde düzenlenerek binlerce kişiyi Adana'da buluşturan karnavalda kültürel, sanatsal ve eğlenceli onlarca etkinlik yapılıyor, stantlar açılıyor.

Bugün başlayan karnavalla ilgili Adana Büyükşehir Belediye Başkanıi Hüseyin Sözlü, Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt ile koordinatör İlhami Günsel, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Karnavalın en renkli görüntülerinin yaşandığı, önceki yıl 90 bin kişinin katıldığı kortej yürüyüşünün güvenlik ve referandum nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yapılmayacağını anlatan Ali Haydar Bozkurt, "Adana karnavalla, farklı renkleri bir araya getiriyor. Karnaval ateşinin her geçen yıl daha da büyüdüğünü görmek, Adana'nın böylesi kültürel etkinliklerle ulusal ve uluslararası anlamda anılması mutluluk verici" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, karnavalı çok önemsediklerini ve her türlü desteği verdiklerini anlattı.

ÜNLÜLER GELİYOR

Bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen karnavala on binlerce kişinin yanı sıra, iş ve sanat dünyası da büyük ilgi gösteriyor. Nükhet Duru, Meltem Cumbul, Bedri Baykam, Menderes Samancılar, Emre Karayel, Timur Savcı, Arif Keskiner, Nebil Özgentürk, Erdal Cindoruk, Rıza Akın, Levent Özdilek ve Mehmet Turgut gibi isimleri ağırlayacak karnavalda, geçen yıl vefat eden ünlü besteci, söz yazarı ve müzisyen Attila Özdemiroğlu anısına pazar günü konser verilecek. Kostüm Tasarım Yarışması'nın yanı sıra Ödüllü Halk Koşusu da yapılacak. Karnavalda kostümlü yarışmalar, spor, sanat ve eğlence etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Karnaval standları bu yıl 3 gün süre ile Seyhan Nehri kıyısında Galleria yerleşkesinde kuruldu.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Karnaval posterinin görüntüsü

Ali Haydar Bozkurt'un konuşması

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün konuşması

Salondaki dinleyicilerin görüntüsü

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın konuşması

Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu'nun konuşması

***

Karnaval alanındaki stantlar ve kalabalık

DHA Muhabiri Yusuf BAŞTUĞ'un anonsu

Stantlarda alışveriş yapan vatandaşlardan genel görüntü

Vatandaşlardan renkli görüntüler

Karnavala gelen bir genç kız ile röp.

Detay görüntüler

DHA Muhabiri Yusuf BAŞTUĞ'un anonsu

Karnaval alanında müzik eşliğinde eğlenen gençler

Karnaval afişinin görüntüsü

Haber : Yusuf BAŞTUĞ -Kamera: Sude UÇAROĞLU/ADANA,

===========================================

Bodrum'da engelli çocuklara polis ziyareti

MUĞLA'nın Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Türk Polis Teşkilatı'nın 172. yıldönümünde, Bodrum Sağlık Vakfı'nı ziyaret ederek, engelli öğrencilerle bir araya geldi. Çocuklar, polis abla ve ağabeyleriyle çeşitli etkinlikler yaparak keyifli bir gün geçirdi.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş, trafik ve karakol birimleri polis ekipleri, Türk Polis Teşkilatı'nın 172. yıldönümü nedeniyle Bodrum Sağlık Vakfı'nı ziyaret etti. Vakıfta eğitim gören engelli polislerden trafikle ilgili bilgi aldı, merak ettikleri sordu. Öğrenciler, telsiz ile anons yapmayı da denedi. İlk anonsu yapan vakfın öğrencisi Görkem Dokur, telsizden polis teşkilatının 172. yıldönümü kutladı. Çocuklar daha sonra, polis motosikleti, otomobili ve minibüsüyle Turgutreis Mahallesi'ni gezdi. Mutlulukları yüzlerinden okunan çocuklar, gezinin ardından kendi okullarını tanıttı. Etkinlik sonunda ise bu ziyareti anı olarak polislerle birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş, "Engelli çocukların vakıfta gördükleri eğitimin yanında polis teşkilatı olarak yanlarında olmak istedik. Vakıfta gördükleri eğitim takdire şayandır. Biz de küçük bir katkıda bulunmak için, engelli çocuklarımızla birlikte vakit geçirdik" dedi.

Bodrum Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu 2. Başkanı İbrahim Akkaya, çocukların polis teşkilatının ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, mutluluklarının gözlerinden okunduğunu ifade etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Engelli çocukların telsizle konuşması

Polislerin çocukları karşıdan karşıya geçirmesi,

Çocukların polis araçları ile dolaşması

BSV Başkanı İbrahim Akkaya ve ilçe Emniyet Müdürü Haluk Baş ile röp.

Çocukların polislere okulu gezdirmesi

Haber : Nilüfer DEMİR, Kamera: Hülya ELTEŞ/ BODRUM (Muğla), DHA)

=========================

Acemi erlerin yemin töreninde duygulu anlar

SİVAS 5'inci Piyade Eğitim Tugayı'nda üç haftalık temel askerlik eğitimini tamamlayan erler, düzenlenen törenle yemin etti. Erlerin tören sonrası aileleri ile buluşmasında duygu dolu anlar yaşandı.

Sivas 5'inci Piyade Eğitim Tugayı'nda acemi eğitimini alan 1997-1 tertip 2'nci dönem dönem erler için General Şükrü Kanatlı Kışlası'nda yemin töreni düzenlendi. Törene Sivas Vali Vekili Sezgin Üçüncü, Garnizon ve 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, bazı il protokol üyeleri ile yemin eden acemi erlerin aileleri katıldı. 3 haftalık temel eğitimden geçen acemi erlerin heyecanlı olduğu görüldü. Törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bin 230 acemi er iki grup halinde yemin etti. Törene katılan aileler, çocuklarını cep telefonu ve kameralarla görüntüledi. Törende temel eğitim süresince eğitimde, atışta ve sporda başarılı olan 5 acemi ere 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip tarafından başarı belgesi ve hediye verildi. Törende ayrıca birliğe ilk katılan acemi er Vedat Yayaşit yaş kütüğüne plaket çaktı.

Daha sonra Sivas'ta askerlik yapan erlerin baba ve dedelerine Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca tarafından katılım belgesi verildi. Tören alanına giren sokak köpeği ise görevlilere zor anlar yaşattı.

Törende konuşan Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, yemin eden askerlerin ulusun güvenliğine layık olacağına ve Atatürk düşünce sistemine gönülden bağlı kalacağına inandığını söyledi. Piyade Albay Kip, erlere seslenerek, "Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın vatan, bayrak ve şeref olacağına, dürüstlük ve doğruluktan asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum. Cesaretin, fedakarlığın, vefanın ve sadakatin timsali kahraman ordumuz bu yiğit evlatlarımızla gücünü tazelemektedir. Ettiğiniz bu kutsal andın size ailelerinize, Türk Silahlı Kuvvetleri'mize ve yüce ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi. Tören yürüyüş ile son buldu. Tören sonrası askerlerin aileleri ile buluşması sırasında duygulu anlar yaşandı. Askerler anne, baba ve çocuklarına sarılarak hasret giderdi.

Görüntü Dökümü:

-Törenden görüntüler

-Yemin edilmesi

-Tugay komutanının konuşması

-Alana giren sokak köpeği

-Tören sonrası erlerin yakınlarıyla hasret gidermesi

Haber -Kamera: Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS,

================================================

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title