Dha yurt bülteni-6 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha yurt bülteni-6

Dha yurt bülteni-6
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 8'i çocuk, 10 yaralıAdana'nın Tufanbeyli ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüs şarampole devrildi.

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 8'i çocuk, 10 yaralı

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüs şarampole devrildi. Kazada, 8'i çocuk, 10 kişi yaralandı.

Kaza, Tufanbeyli ilçesi Çatalçam Mahallesi'nde meydana geldi. Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde nohut tarlalarında çalıştıktan sonra Şanlıurfa'daki evlerine gitmek için yola çıkan ailenin içinde bulunduğu, minibüsün freni boşaldı. Kontrolden çıkan minibüs, şarampole devrildi. Kazada, sürücünün de aralarında bulunduğu aynı aileden 8'i çocuk, 10 kişi yaralandı.

Diğer sürücülerin ihbarı üzerine kaza yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Tufanbeyli ve Saimbeyli Devlet hastanelerine kaldırılarak tedaviye alındı.

Görüntü Dökümü
---------------------------
Ambulansın hastaneye gelişi
Yaralıların ambulanstan inme gönütüleri

Haber-Kamera: Ali GÖKDAL/TUFANBEYLİ,(Adana),
==============================

Park yeri kavgasında ölenlerin sayısı 5'e yükseldi

GAZİANTEP'te komşu aileler arasında araç park yeri nedeniyle çıkan 2 kardeşi ölen Mehmet Korkmaz (33) da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kavgada ölenleri sayısı 5'e yükseldi.
Olay, 9 Eylül akşamı 75'inci Yıl Mahallesi'nde meydana geldi. Yıldız ve Demir aileleri arasında araç park yeri nedeniyle tartışma çıktı. Tarafların yakınlarının da dahil olduğu tartışma, kısa sürede büyüyerek av tüfeklerinin kullanıldığı silahlı kavgaya dönüştü. Kavgada Cengiz Demir, Ayvaz Demir, Mehmet Korkmaz, Leyla Korkmaz, Metin Korkmaz, Faik Korkmaz, Hüseyin Yıldız ve Adem Yıldız yaralandı. Yaralılar, ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından kentteki hastanelere götürüldü. Yaralılardan 3 çocuk babası Faik Korkmaz, Hüseyin Yıldız ve Adem Yıldız, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hastanede tedavi gören Metin Korkmaz da Perşembe günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Özel bir hastanede tedavisi süren Mehmet Korkmaz da bugün doktorların tüm çabasına karşın yaşamını yitirdi.
'3 KARDEŞ ÖLDÜ'
Ölen Faik, Metin ve Mehmet Korkmaz'ın kardeş oldukları, olay günü de evli olan kız kardeşlerini ziyaret etmek için mahalleye geldikleri belirlendi.
Polisin olaya karışanları yakalamak için düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 5'kişiden 2'sinin ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------------
Adli Tıp Kurumu
Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Kadir GÜNEŞ -GAZİANTEP-DHA)

==============================

CHP'li başkanın kaçak olduğu iddia edilen villasına inceleme

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı CHP'li Turgay Erdem'in, İmar Barışı öncesinde imar izni olmayan 1700 metrekare arsa üzerine 7 milyon TL'ye villa yaptırdığı iddialarıyla ilgili AK Parti İlçe Başkanı Ufuk Ay, açıklama yaptı. Dosyanın bakanlıkta olduğunu, bakanlığın talimatıyla incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin de bu yapının imar barışından yararlanamayacağı yönünde tespit yaptığını belirten Ay, "Bu yapı acilen kaldırılmalıdır. Bu yapıyı yapanlar hakkında da imar barışı ile ilgili yasal düzenlemede belirtilen TCK'nın 206'ncı maddesine göre gerekli soruşturma da açılmalıdır" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, iddiaya göre geçen yıl, Hasanağa Mahallesi'nde bulunan ve imara kapalı olan baraj havzasında, 1700 metrekarelik arsa satın alarak 7 milyon TL harcayıp, lüks villa yaptırdı. Sulama göletinin hemen yanında bulunan arsadaki ağaçlar da kesildi. Kısa sürede tamamlanan inşaatın ardından, villanın kapısının önüne asfalt döküldü.

31 ARALIK 2017'DEN SONRA YAPILDI İDDİASI
İddiaların ardından AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, hem Nilüfer Belediyesi'ne hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne konunun incelenmesi ve gereğinin yapılması ile ilgili yazı yazdıklarını ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ufuk Ay, aldıkları uydu görüntülerinden villanın 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığını, bu nedenle İmar Barışı'ndan faydalanamayacağını söyledi.

'HERHANGİ BİR SIKINTI VARSA KENDİMİZ YIKACAĞIZ' DEMİŞTİ
Nilüfer Belediyesi Başkanı Turgay Erdem ise CHP'li belediyelerin yıpratılmaya çalışıldığını öne sürmüştü. Erdem, "O binayla ilgili biz bakanlığa görüşlerini sorduk. Herhangi bir sıkıntı varsa, 'yasadan sonra yapıldı mı' diye, sorduk. Tabi ki yıkım konusunda da gerekli tebligatları yapacağız ve yıkmazlarsa da biz bizzat gidip, kendimiz yıkacağız" diye konuşmuştu.
Villa sahibinin kendisinin şoförü olduğuna dair iddiaları yalanlayan Erdem, bu kişinin iki yıl önce belediyede çalıştığını, ancak ardından ayrıldığını söylemişti. Villanın önüne belediye ekipleri tarafından asfalt döküldüğü yönündeki iddiaları da reddeden Turgay Erdem, "Eğer belediye bütçesinden bir tek kuruş orada harcandığına dair bir veriye ulaşsınlar, bütün her şeyimi açarım, belediye başkanlığından istifa ederim" demişti.

AK PARTİ'Lİ BAŞKAN GELİNEN SÜRECİ ANLATTI
AK Parti İlçe Başkanı Ufuk Ay, yaptıkları tespitleri sundukları Nilüfer Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden kendilerine konu ile ilgili yazının geldiğini belirtti. Ay, "Büyükşehir Belediyesi'nden ve Nilüfer Belediyesi'nden bize gelen yazılarda, yapıyı yapanların imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi aldığını, bu kayıt belgesinin geçerli olup olmadığının araştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sorulduğunu, gelecek cevaba istinaden de bu yapıyla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını belirttiler" dedi.

'TARIMSAL NİTELİĞİ KORUNACAK ALAN'
Ufuk Ay, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden gelen açıklamada, alanın 1/5000 ölçekli nazım imar planı içerisinde su kaynaklarını koruma kuşağı mutlak alanında ve tarımsal niteliği korunacak alanda kaldığını ifade etti. Ay, "Yani buradan anlaşılıyor ki; bu yapı imar barışından yararlanabilir olsa dahi, konum itibariyle, plan itibariyle zaten kaldırılmalıdır. Bu kadar gecikmeye gerek yoktu. İmar barışı ile ilgili yasal düzenleme, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsar. Biz uydu görüntülerinden buranın 2018 yılında, yani yasanın kapsadığı tarihten sonra yapılmaya başladığını belirledik. Dolayısıyla imar barışından yararlanamaz. Böyle bir alanda yapılamaz bu yapı dedik" diye konuştu.

'ÖRNEK OLMASI İÇİN KALDIRILMALI'
Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yazışması sonrasında dün akşam Çevre ve Şehircilik İl Müdürü telefonla görüştüğünü ifade eden Ay, şöyle konuştu:
"Bakanlıktan, burasının uydu görüntülerinin ve eldeki bütün belgelerin ve yapının, alanının incelenmesinin sonrasında imar barışı ile ilgili belgelerin geçerli olup olmadığının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün tespit edilmesi yönünde yazı gelmiş ve müdürlük de burada gerekli incelemeleri yaptı. İnceleme sonrasında bu yapının bizim daha önce ihbarda bulunduğumuz şekliyle imar barışından yararlanamayacağı ile ilgili tespiti yapmış, Büyükşehir Belediyesi'ne yazıyla bildirmiş. Muhtemel ki yazının sonuçları bize de gelecektir. Bu yapı örnek olması açısından acilen kaldırılmalıdır. Çünkü burası su toplama havzası ve mutlak koruma alanı içerisindedir" diye konuştu.

'BU TÜR YAPILARA MEYDAN VERİLMEMELİ'
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan olumsuz bir şey gelirse yapıyı kaldırmak için gerekli adımları atacağını belirten Ufuk Ay, "İnsanlarımızın doğa ile iç içe yaşamak istediği alanlara ihtiyacı var. Ama bunlar için imar planı yapmak lazım. Bu tür yapılara meydan vermemek lazım. Bu yapı da arkadaşınızın kardeşi tarafından yapılırsa, bu da anlamlı oluyor tabi. Daha çirkin bir görüntü oluşuyor. Ümit ediyoruz ki Nilüfer'imizde, Bursa'mızda bundan sonra kaçak yapı yapılmasın. Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda imar planları yapılsın. Planlara uygun insanların taleplerine ihtiyaçlarına cevap verecek yapılar yapılsın" dedi.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
Villanın en kısa sürede yıkılmasını beklediklerini belirten Ay, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Ufuk Ay, "Şu ana kadar yasal düzenlemeler, olması gerektiği haliyle gitmekte. Ama önemli olan bu yapının bir an önce kaldırılmasıdır ve beklentimiz de şudur ki; bu yapıyı yapanlar hakkında da imar barışı ile ilgili yasal düzenlemede belirtilen TCK'nın 206'ncı maddesine göre gerekli soruşturmanın da açılmasıdır. Kaçak yapı yapma suçunun ötesinde yalan beyanda bulunma suçu da vardır burada. bu konu ile ilgili gerekli çalışmalar da yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü:

-Ak Parti Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay Röportaj

-Villa'nın Arşiv görüntüleri

Haber: Mehmet İNAN - Kamera: Muammer İRTEM/BURSA,

==============================

Malkara'da çıkan orman yangınında 800 ağaç zarar gördü

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde iddiaya göre, biçilmiş ayçiçeği saplarının tarlada yakılması sırasında çıkan alevlerin ormana sıçraması sonucu çıkan yangında 50 dönüm ormanlık alandaki yaklaşık 800 ağaç zarar gördü.

Yangın, Malkara'nın kırsal Ahmetpaşa Mahallesi'ndeki  Ahmetpaşa Devlet Ormanı Kaplıca Tarlaları mevkisinde meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılırken alevleri görenlerin ihbarı üzerine olay yerine Malkara Orman İşletme Şefliği 'ne ait 3 arazöz, Malkara Belediyesi'ne itfaiye ekiplerine ait 2 itfaiye aracı ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi. İddiaya göre, biçilmiş ayçiçeği saplarının tarlada yakılması sırasında çıkan alevlerin ormana sıçraması sonucu çıkan ormanlık alandaki yangın yaklaşık 3 saatlik müdahaleyle kontrol altına alınarak söndürüldü. 50 dönümlük alanda etkili olan yangında 800 ağaç zarar gördü.

'CİDDİ BİR AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI BAŞLATACAĞIZ'
Yangın sonrası ormanlık alanda incelemede Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, yanan alanda kısa sürede ağaçlandırma çalışması başlatacaklarını söyledi. Yurdakul, "Hemşerilerimizin biraz daha duyarlı olması lazım. Çünkü gerçekten bir ağaç kolay yetişmiyor. Ormanlarımız bizim ülkemizin akciğerleri. Bu yüzden hepimizin çevre bilinciyle tüm yeşil alanlara sahip çıkması lazım. Ben hemşerilerimi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Yangında daha da büyümeden ihbar eden büyümesini engelleyen hemşerilerimize tüm kamuoyunun huzurunda teşekkür ediyorum. Umarım önümüzdeki yaz bu yaz kadar orman yangınları olmaz. Hem ülkemizde hem dünyada ciddi yangınlar oldu. Kısa sürede Malkara'da ciddi bir ağaçlandırma çalışması başlatacağız" dedi.
Yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırma başlatıldı.

Görüntü Dökümü
-------------------------------
Yangın çıkan alandan detaylar
Ekiplerin yangın söndürme çalışması
Belediye Başkanı Yurdakul'un konuşması
Yanan ormandan detay
Yanan ağaçlardan detay
Çevreden detay
Ayçiçek saplarının yanışından ve söndürülmesi
Haber-Kamera: Murat YAYIN/MALKARA (Tekirdağ),


Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Minibüs, Tarım, DHA, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title