Dha Yurt Bülteni-5

Dha Yurt Bülteni-5

1)MANİSA KULA'DA 3 ASKERİ ŞEHİT EDİP İNTİHAR EDEN BAŞER TOPRAĞA VERİLDİMANİSA'nın Kula ilçesinde vatani görevini yaptığı karakolda cinnet getirerek uyuyan 3 arkadaşını şehit ettikten sonra intihar eden Jandarma er Nedim Abeş'in cenazesi Diyarbakır'a getirildi.

Dha Yurt Bülteni-5

1)MANİSA KULA'DA 3 ASKERİ ŞEHİT EDİP İNTİHAR EDEN BAŞER TOPRAĞA VERİLDİ

MANİSA'nın Kula ilçesinde vatani görevini yaptığı karakolda cinnet getirerek uyuyan 3 arkadaşını şehit ettikten sonra intihar eden Jandarma er Nedim Abeş'in cenazesi Diyarbakır'a getirildi. Yakınları tarafından alınan Abeş'in cenazesi Yeniköy mezarlığında toprağa verildi.  Vakini görevini yaptığı Manisa Kula ilçesi Jandarma Karakolunda önceki gece cinnet getirerek uyumakta olan 3 arkadaşına piyade tüfeği ile ateş ederek şehit eden ve ardından intihar ederek yaşamına son veren Jandarma er Nedim Abeş'in cenazesi Diyarbakır'a getirildi.  Selahattini Eyubi Devlet Hastanesi ek binası morguna getirilen Abeş'in cenazesi yakınları tarafından morgdan alındı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Bağlar İlçesi Yeniköy mezarlığına getirilen Er Nedim Abeş için Yeniköy camiisnde cenaze namazı kılındı.  Abeş, daha sonra yakınlarının gözyaşları arasında Yeniköy mezarlığında toprağa verildi.

Görüntü Dökümü:

-----------------------------

-Cenazenin mezarlığa getirilişi

-Tabutun cenaze aracından alınması

-Ağıtların yakılması

-Cenazenin mezarlığa getirilmesi

-Toprağa verilmesi

-Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,

=========================================================

2)POLİSİN DE DARP EDİLDİĞİ KAVGAYA 7 GÖZALTI

MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, husumetli iki grup arasında çıkan kavga, olayı yatıştırmaya çalışan polisin darp edilmesiyle büyüdü. Sevk edilen destek ekiplerinin müdahalesiyle kavga sonlandırılırken, 7 kişi gözaltına alındı. Olay, dün (salı) saat 20.15 sıralarında, Barbaros Şehit Özdemir Polis Merkezi önünde meydana geldi. Önceden husumetli iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışma, kavgaya dönüştü. Karakolda görevli polis memurları da olaya müdahale etti. Tartışmayı başlattığı öne sürülen N.K., olaya müdahale eden polis memuru H.K.'ya saldırdı. Kavgaya müdahalede güçlük çeken polisler, olay yerine destek ekibi istedi. Bunun üzerine çok sayıda polis aracı, çevik kuvvet ekipleri, motorize ekipler olay yerine sevk edildi. Ekiplerin müdahalesiyle kavga sonlandırıldı. Kavgayla ilgili N.K., H.M.K., S.K.,M.K., H.İ.K., Ç.K. ve T.K. gözaltına alındı. Ancak başından yaralanan N.K. ile 3 kaburgasında kırık olduğu tespit edilen polis memuru H.K., Manisa Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Tedavisi tamamlanan N.K. daha sonra emniyete götürüldü. Polis, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

Karakoldan görüntü

Polislerden görüntü

Vatandaşlardan görüntü

Haber- Kamera: Ersan ERDOĞAN/ MANİSA,

==================================================

3)TAŞLA CAMI KIRIP, 20 SANİYEDE 6 CEP TELEFONU ÇALDILAR

ADANA'da kaldırım taşıyla, cep telefonu bayisinin camını kırıp içeri giren 2 hırsız, işyerinden 20 saniyede 6 cep telefonu çaldı, hırsızlık anı ise güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

Olay, 7 Temmuz'da merkez Seyhan İlçesi Sümer Mahallesi'nde meydana geldi. Cep telefonu bayisine gelen G.Ş. (24) ve E.T. (23) yol kenarındaki kaldırım taşını alarak işyerinin camını kırdı.  Çatlayan cama tekme atarak içeri giren G.Ş., 20 saniyede, 6 cep telefonunu alarak kaçtı. Olay anı ise güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Sabah işyerinin soyulduğunu gören mağaza sahibi durumu polis ekiplerini bildirdi. Güvenlik kameralarını incelemeyen ekipler, kimliklerini saptadığı 2 zanlıyı kısa sürede yakaladı. Bir marketten bin 500 lira değerinde sigara çaldığı belirlenen zanlılardan G.Ş., sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanırken E.T., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü

------------------------

(Güvenlik Kamerası)

Telefon mağazasının iç görüntüsü

Hırsızların camı kırması

İçeri girip telefonları alması

Koşarak kaçmaları

Farklı açıdan camı kırmaları 

İçeri girmeleri

Kaçmaları 

SÜRE: 01'48"    BOYUT: 110 MB 

Haber: Çağlar ÖZTÜRK  -Kamera: ADANA,

=================================================

4)AYDIN DOĞAN VAKFI, BAŞARILI ÜNİVERSİTELİ KIZLARI YAZ KAMPINDA BULUŞTURDU

 

AYDIN Doğan Vakfı'nın burs verdiği üniversite öğrencisi kızlar arasından seçilen 19'u, İzmir'deki Genç Liderler Yaz Kampı'nda biraraya geldi. Farklı üniversitelerde ve bölümlerde öğrenim gören 19 kız öğrenci bu kampta hem tatil yapıp, hem de liderlik, proje geliştirme, kişisel gelişim eğitimleri, sanatsal ve sportif faaliyetler gibi atölye çalışmalarıyla kendilerini geliştirme fırsatı elde edecek.  Kızlara eğitim hayatının her aşamasında destek olan Aydın Doğan Vakfı, üniversitelerin lisans bölümlerini yüksek puanla kazanan başarılı kız öğrencilere burs desteği sağlamaya başladı. Vakıf aynı zamanda burs verdiği kız öğrencilerin kişisel gelişimlerine de destek olmak, onların vizyonunu geliştirmek ve iş hayatından örnek deneyimleri sağlamak için mentorluk programı yürütüyor. Program kapsamında burs alan öğrenciler, Doğan Grubu yöneticileri ile bir araya gelip onların deneyimlerinden faydalanma, bu doğrultuda kariyer planlarını şekillendirebilme fırsatı buluyor.

BİREYSEL GELİŞİME DE ÖNEM VERİLDİ

Aydın Doğan Vakfı, özellikle kızların eğitimine yönelik kapsamlı çalışmalar yürütmesinin yanı sıra, burslarla maddi destek verdiği genç kızların bireysel gelişimine de önem verdi.

Vakıf, bunu sağlamak adına bu yıl ilk kez 'Genç Liderler Yaz Kampı'nı düzenledi. Vakıfın burs verdiği kız öğrenciler arasından seçilen 19'u Aliağa İlçesi'ndeki gençlik kampına geldi. Geçen pazar günü başlayan kamp bir hafta sürecek.

FARKLI KÜLTÜRLER KAYNAŞACAK

Türkiye'nin farklı illerindeki üniversitelerde eğitim gören, farklı kültürlerde yetişen 19 kız öğrenci kampta kaynaşma fırsatı bulacak. Liderlik, proje geliştirme, kişisel gelişim eğitimleri, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunacak, kendilerini geliştirme imkanı elde edecek.

Atölye çalışmalarında keyifli vakit geçirecek olan kızlar, sportif faaliyetlerde de ekip ruhuyla hareket edip, bir yandan da eğlenme imkanını yakalayacak. Kamp günlerine yoga ile başlayacak olan kızlar, günün ilerleyen saatlerinde çeşitli sanatsal ve sportif faaliyetler yapacak. Öğrenciler için, güçlü ve zayıf yanlarını keşfedip sorunlarla baş etme yöntemleri üzerine konuşacakları 'Liderlik', Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun ele alınacağı 'Proje Geliştirme' atölyeleri de düzenlenecek. Ayrıca gençlerin ihtiyaç duyduğu alanlar göz önüne alınıp 'Kişisel Gelişim' atölyeleri de düzenlenecek. Toplu yapılacak atölyelerin yanında, diksiyon, hitabet, el sanatları, ritim gibi bireysel eğitimler verilecek.

'TÜRK KADININ GÜCÜNÜ DÜNYAYA KANITLAMAK İSTİYORUZ'

Kampa katılanlardan hukuk fakültesi öğrencisi Merve Güreli, "Bu kampı tercih etmemin bir nedeni İzmir'e hiç gelmemiş olmam, görmek istedim. Ancak bu küçük sebep. Daha önemlisi burada eğitimler veriliyor, liderlik, hitabet bunlar benim için çok önemli" dedi.

Öğrencilerden Ayça Şahin, "Aslında toplumda insanların nasıl davranması gerektiği, liderlik vasıflarının nasıl olması gerektiği, toplumda neleri değiştirebileceğimiz konularında eğitim görüyoruz. Kendimizi geliştirme adına bu eğitimleri görüyoruz" diye konuşurken, Zelal Başdalanlı, "Kampta neleri başarabileceğimizi öğrendim. Kampta oyunlar oynadık, oyunlara herkesin katılması, samimi konuşmalar, güzel ortam sağlıyor. Benim ilk kamp deneyimim" dedi. Öğrencilerden Didar Karataş ise düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Aydın Doğan Vakfı, 'güçlü kızlar güçlü yarınlar' sloganıyla yola çıkıyor. Hepimiz ileride güçlü kadınlar olmak istiyoruz. Sadece Türkiye'de değil Türk kadınının gücünü dünyaya kanıtlamak istiyoruz. Bu kamplar bizim için çok önemli. Bunu sağlamak için hem eğlenip hem de öğreniyoruz. Çok iyi programlanmış bir kamp. İyi gidiyor. Foça ve Bergama gezisini heyecanla bekliyoruz."

"VAKIF OLARAK DESTEK VERECEĞİZ"

Kampla ilgili bilgi veren Aydın Doğan Vakfı Müdürü Nilgün Yorgancılar Erekli, "Bu yaz kampını öğrencilerimizin geleceğin kadın liderlerinin güçlenmesi daha donanımlı hale gelmesi için yaptık. Burs verdiğimiz öğrenciler, kampımıza başvuruda bulundu. Bu öğrencilerden yaptığımız seçimle öğrencileri belirledik. Yarınımızın daha güzel olması için, güçlü kadınlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Gençlerimizde yarınının güçlü kadınları olmaya adaylar. Biz de Aydın Doğan Vakfı olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız" dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Kamptaki çalışmalardan görüntü.

Öğrencilerle röportaj.

Haber-Kamera: Taylan YILDIRIM/ İZMİR,

===============================================

5)'EVİMDE SAĞLIKLI VE GÜVENDEYİM' PROJESİ

 BURDUR'da, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) 2016 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce yürütülen 'Evimde Sağlıklı ve Güvendeyim' projesi sona erdi.

Burdur Belediyesi Bimtaş Göl Tesislerinde düzenlenen kapanış programına Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, daire müdürleri ve projede yer alan vatandaşlar katıldı.

Programda Halk Sağlığı Müdürlüğü Proje Sorumlusu Ayşe Eriten tarafından projenin amacı, hedefi, yapılan aktivite, çalışmalar ve evlerde yapılan düzenlemelerle ilgili sunum yapıldı. Sunumun ardından projede yer alan 73 yaşındaki Ahmet Şenay, projenin devam etmesini isteyerek, "Evde boş boş oturmak yerine, bu proje sayesinde spor yaparak hareketsiz yaşamdan kurtulduk" dedi.

Vali Şerif Yılmaz ise "Bu proje sonunda büyüklerimizi mutlu görmek bizim için memnuniyet verici, proje sayesinde hastalıklara karşı ve olabilecek kazalara karşı yaşlılarımızın, engelli vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi amaçlandı" dedi. Vali Yılmaz, yaşlılara projede öğrendikleri fiziksel aktiviteleri devam ettirmelerini söyledi.

Konuşmaların ardından projeye katılan yaşlılara katılım belgeleri protokol üyelerince verildi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Sunum yapılması,

Ahmet Şenayın konuşması

Belge verilmesi

3,58-123 MB

Haber-Kamera: Mesut MADAN/BURDUR,