Dha Yurt Bülteni-4

14.07.2017 12:39 | Son Güncelleme: 14.07.2017 12:39
Dha Yurt Bülteni-4

(ÖZEL) Mersin'de ağaç katliamı kamerada (2) (Geniş Haber) MERSİN'de reklam panosunu gölgelediği gerekçesiyle reklam şirketi çalışanları tarafından 4 ağaç kesildi.

(ÖZEL) Mersin'de ağaç katliamı kamerada (2) (Geniş Haber

MERSİN'de reklam panosunu gölgelediği gerekçesiyle reklam şirketi çalışanları tarafından 4 ağaç kesildi. Ağaçlar kesilirken çekilen görüntü bir şekilde sosyal medya hesaplarından yayınlanınca ağaç katliamı ortaya çıktı.

Merkez Yenişehir İlçesi Okan Merzeci Bulvarı Kipa kavşağında bulunan reklam panolarını kapattığı gerekçe gösterilen 4 ağaç reklam çalışması yapan bir firmanın çalışanları tarafından testere ile kesildi. Bu anlar kamera ile kaydedildi. Rahat tavırlar sergileyerek 4 ağacı kesen çalışanın görülmemesi için bir başka çalışan da, firmaya ait olduğu iddia edilen kamyonetle işçiyi kamufle etti. Videoyu çeken kişi ise ağaçları kesen işçiye, "At arkaya at, mobese görürse görür. Seri ol biraz seri ol. Katil dediğin seri olur, çabuk. Bak hepsi bu. El salla kameraya" demesi dikkat çekti.

Kestiği ağaçları reklam panolarının arkasına atan işçi ise hiç bir şey olmamış gibi gülümseyerek kameraya el sallayıp bölgeden ayrıldı.

Görüntü Dökümü

------------------------

(ÖZEL)

Sosyal medyada paylaşılan görüntü

Bir işçi ağaçları keserken

Kestiği ağaçları pano arkasına atması

Reklam panolarından görüntüler

Ağaçların kesilmiş hali

Panoların hemen önündeki ağaçlar

 -Panoların bulunduğu kavşak

Bölgeden görüntüler

DHA Büro Şefi Ali Ekber Şen'in anonsu

Genel ve detay görüntüler

Haber: Ali Ekber ŞEN  -Kamera: İbrahim MAŞE/MERSİN,

========================================

'Hero'ya karşı 'traitor' tişörtü (2)

DIŞARIDA DİRENDİLER, DURUŞMADA İŞKENCE İDDİASINDA BULUNDULAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 44'ü tutuklu 47 kişinin Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşma öncesinde cezaevi ring aracından inmek istemeyen ve görevli jandarma ekiplerine direnen tutuklu askerlerden bazıları, güçlükle içeriye alındı. Bu sırada bazı tutuklu askerlerin de, kendilerini zorla götürülüyormuş gibi davrandıkları gözlendi. Sanık askerler duruşma başladıktan sonra ise neden oldukları bu görüntüler için söz istedi ve işkence gördüklerini ileri sürdü. Bu arada sanıklarını yakınları da güvenlik gerekçesiyle salona alınmadı. 

MAHKEME BAŞKANI'NDAN SERT ÇIKIŞ

Bu başvuruları kabul etmeyen Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, bu konuda yetkili mercinin kendileri olmadığını, gerekli yerlere şikayette bulunabileceklerini söyledi. Bu sırada suikast girişimi sırasında helikopterdeki makinalı tüfeği kullandığı sırada yaralanan üzerinden de Fethullah Gülen'e ait şifreli dua çıkan Haldun Gülmez, zor kullanma iddialarını sürdürdü. Sözlerine devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı, Gülmez'i duruşma salonundan attı. Yine sanıklardan İsmail Yiğit, sarf ettiği sözler nedeniyle salondan çıkartıldı. Sanıklardan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sözmezateş ise benzer iddialarda bulununca Mahkeme Başkanı Emirşan Baştoğ, sert çıktı. Baştoğ, "Ağır bir yükün altındayız. Adil bir karar vermek istiyoruz. Adil karar vermemiz içinde bize yardımcı olmanız lazım. Burası duruşma salonu ağır davada bu tür şeylerin yaşanması beklenen şeyler, bu beklenin üzerine geçti, Burası duruşma salonu arena değil. Biz de bostan korkuluğu değiliz. Arenaya çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Gerekli disiplin uyarılarını yapacağım. Varsa sözünüz talebiniz dile getirirsiniz. Bunu değerlendiririz itirazınız varsa yaparsınız. Oturduğunuz yerden laf atılması kolay görünüyor ama söz isteyip konuşun" dedi.

SANIK REDDİ HAKİM TABELİNDE BULUNDU

Duruşmanın bu bölümünde söz alan Gökhan Şahin Sönmezateş, duruşma salona getirildikleri sırada ailelerine yönelik hakaret duyduklarını ileri sürdü. Duruşmadan vareste tutulmasını istedi. Sanık askerlerden Muhammed Burak İpek de söz alıp, duruşmada yaşananlardan dolayı reddi hakim talebinde bulundu. Ancak sözlerini sürdürmesi üzerine duruşmadan atılan sanık İpek, mahkemeye yönelik sözlerini sürdürdü. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Çık dışarı, densizlik etme, terbiyesizlik yapma" sözleriyle sert yanıt verdi. 

SANIKLARIN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşmaya 10 dakika ara veren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, ardından Cumhuriyet Savcısı'nın görüşünü sordu. Cumhuriyet Savcısı, reddi hakim talebinin reddedilmesini istedi. Ayrıca duruşmanın disiplini bozanlar hakkında disiplin hapsi verilmesini, yasal işlemlerin yapılmasını istedi. Ara kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, reddi hakim talebini, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunun anlaşıldığı gerekçesiyle reddetti. Ayrıca dosyanın geldiği aşama ve delil değerlendirmesiyle ilgili yapılacak işlemler nedeniyle sanıkların duruşmada vareste tutulması taleplerini de yine reddetti. Buna itirazda bulunan Gökhan Şahin Sönmezateş, Abdullah Gülerdem, Zekeriya Kuzu, duruşmadan atıldı. Sanık Ünsal Coşkun ise revire çıkmak istediğini söyledi. Bu yönde sanıkların itirazlarını arttırması üzerine bir kez daha duruşmaya ara verildi.

İŞKENCE İDDİALARI AİHM İÇİN

Duruşmaya verilen arada değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, "Bu tür dosyalar, sanıkların profili tahmin ettiğimiz gibi. Dosyada gerilim karara yaklaştıkça artıyor. Baştan itibaren mümkün olduğu ölçüde haklarını sonuna kadara kullanan strateji izliyorlar. Karar duruşması yaklaştığı için bu hakkın kötüye kullanımı var. Gerilim çıkarmak içinde duruşmayı yapılamaz hale getirme çabalarını yoğunlaştırdıklarını görüyoruz. 'Kahraman' yazılı tişörtle gelmeleri, dün ve bugünkü olayları fitilledi. 15 Temmuz yaklaştığı sırada sanıkların bu girişimi, tarafımızdan tepki görmüştür. Sabahki eylemde dünkü gerilimin izlerini görmek mümkün. Sanıklar bilinçli olarak eylemlerini arttırdıklarını düşünüyoruz" dedi. Hüseyin Aydın, ayrıca sanıkların işkence gördüklerine yönelik iddiaları ve zorla getiriliyormuş gibi görüntü vermeleriyle ilgili olarak da, "Yargılamanın başından beri işkence iddialarını sistematik olarak dile getiriyorlar. Duruşmalarda tutanağa geçirtmeye çabalıyorlar. Bu Türkiye'de yargılama bittikten sonra AİHM'e yapacakları başvurular için esas olarak gündeme getiriyorlar. AİHM için dayanak oluşturmaya çalışıyorlar" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Avukatın açıklamasından görüntü

Haber-Kamera: Taylan YILDIRIM - Cavit AKGÜN - Yasin TİNBEK/ MUĞLA

========================================

Dargeçit'de yakalanan 4 kişi adliyeye sevk edildi

MARDİN'in Mardin'in Dargeçit ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda, aralarında PKK'nın kırsal kadrosunda görev yaptığı ve suikast ve bombalı saldırılar düzenlemek için Dargeçit ilçe merkezinde ablasına ait kimlik ile yakalanan bir PKK'lı kadının da bulunduğu 4 kişi Emniyetteki sorgularının ardından Adliyeye sevk edildi. 

Dargeçit ilçesinde PKK/KCK'nın terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifresi ve engellenmesine yönelik Terörle Mücadele ile İstihbarat şubesinin 2 Temmuz'da yaptığı operasyonlarda yakalanan ve aralarında örgütün dağ kadrosunda bulunup eylemler düzenlemek için ilçe merkezine geldiği belirtilen bir kadının da bulunduğu 4 kişi Emniyetteki sorgularının ardından Adliye'ye sevk edildi. Dargeçit ilçe merkezinde ablasının kimliğini taşırken yakalanan PKK üyesi kadın ile kendisine yardım ve yataklık eden 4 kişi ile birlikte çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı ele geçirilmişti. 

Görüntü Dökümü:

-Görüntü sıralaması 

-Zanlıların mahkemeye çıkarılması 

-Adliyeden görüntü

-Ele geçirilen malzemeler

Haber-Kamera: MARDİN, -

==================================================

Adana'da tutuklanan FETÖ ablaları 'zeka avcısı' çıktı

ADANA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik gerçekleştirilen operasyonda, yakalanan 9' kadından 5'i tutuklandı. Cezaevine gönderilen zanlıların, zeki ve çalışkan öğrencileri saptayıpp, örgüte kazandıran, 'zeka avcısı ablalar' olduğu öğrenildi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 30 Haziran'da  yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütle bağlantısı olduğu ve Bylock kullandığı öne sürülen çok sayıda kişinin evine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi. Yapılan baskınlarda kamu personeli, polis ve ev hanımı 9'u kadın 26 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan şüpheliler ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. 5'i kadın 19 kişi tutuklandı, 7 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

FETÖ'NÜN ZEKA AVCISI ABLALARI

Tutuklanan kadınlar S.A., N.D., S.B., H.S. ve T.E.U.'nun örgütünün 'zeka avcısı' ablaları olduğu ortaya çıktı. Örgütün gizli haberleşme programı 'ByLock' üzerinden yazıştıkları anlaşılan kadınların, çevrelerindeki zeki ve çalışkan öğrencileri belirlediği anlaşıldı. Ablaların, zeki çocukları bulup, aileleriyle görüşüp, ikna ederek örgütün dershanelerine ve evlerine kazandırdığı belirlendi. Ablaların ayrıca çocuklara örgütün propagandasını yapıp  ihtiyaçlarını temin edilmesine çaba gösterdiği, bazı günlerde FETÖ/PDY'nin ele başı Fetullah Gülen'in kasetlerini dinlettiği, üniversiteden sonra çeşitli devlet dairelerinde kritik görevlere atmasını sağladığı ortaya çıktı.

Tutuklanan abilerin de kripto elemanı olduğu ve  cemaat evlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için himmet topladıkları anlaşıldı.

Görüntü Dökümü

-----------------------

Polis aracının görüntüsü

Zanlıların Adli Tıp Birimi'ne getirilmesi

Adli Tıp Birimi genel görüntüsü

Zanlıların Adli Tıp Birimi'nden çıkarılması

Haber: Çağlar ÖZTÜRK  -Kamera: Eser PAZARBAŞI/ADANA,

===============================================

 Mersin'de uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

MERSİN'de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 'torbacı' diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yaptı. Merkez Toroslar ve Akdeniz ilçelerinde yapılar aramada toplam 2 kilo 300 gram eroin, 1 kilo 407 gram esrar ile 20 paket halinde eroin ele geçirilirken 5 kişi gözaltına alındı.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Polislerin eve girmesi

Evin içerisinde arama yapması

Yatak odasında çıkan esrarlar

Polislerin esrarı alıp götürmesi

Narkotik köpeğinin evin içerisinde gezmesi

Köpeğin tepki vermesi

Polislerin sobanın içerisindeki uyuşturucuyu çıkarması

Polislerin poşeti kesip uyuşturucuyu bulması

Haber-Kamera: Mustafa İNSAN/MERSİN,

===============================================

Kesilen ağacını omuzladı, 'Neden kestiniz' diye belediyeye hesap sordu (2) (Geniş Haber

ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde yalnız yaşayan 71 yaşındaki Melahat Peker, geçen yıl diktiği dut fidanının komşuların şikayeti üzerine belediye tarafından kesilmesine tepki gösterdi. Kesilmiş ağacı sofra bezine sarıp belediyenin yolunu tutan Peker, "Bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar" diye gözyaşı döktü.

Yalvaç merkez Bahçelievler Mahallesi Çayboyu Sokak'taki bir apartmanda oturan Melahat Peker'in geçen yıl mart ayında 'yeşillik olsun' düşüncesiyle kaldırım üzerine diktiği 5 elma ve 1 dut fidanından rahatsız olan komşuları, belediyeye şikayetçi oldu. Şikayet sonrası geçen hafta 5 ağacı kendisi kesen Melahat Peker, belediye zabıtasından dut ağacının kalmasını rica etti. Ancak geçen pazartesi günü evde olmadığı sırada gelen belediye görevlileri, dut ağacını da kesip götürdü. Eve geldiğinde dut ağacının kesildiğini gören Peker büyük üzüntü yaşadı.

KESİLEN AĞACI OMUZLAYIP BELEDİYEYE GİTTİ

Belediyeyle irtibata geçerek kesilen ağacın kendisine verilmesini isteyen Melahat Peker, teslim edilen yaklaşık 2 metrelik dut ağacını sofra bezine sarıp Yalvaç Belediyesi'nin yolunu tuttu. Omzunda taşıdığı dut ağacıyla gözyaşları arasında belediyeye giden Melahat Peker, Belediye Başkanı MHP'li Halil Hilmi Tütüncü'nün makamına çıktı. Yaklaşık 5 dakikalık görüşmenin dışarı çıkan Peker, yaşadıklarına tepki gösterdi.

Melahat Peker, "Ben bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar. Başkan 'haberim yok' deyip işin içinden sıyrıldı. Ağzımın orucu ile Ramazan ayında kaç kez geldim, görüşemedim. 'Şurada yeşillik olsun gelen giden çoluk çocuk yesin' diye dikmiştim. Kime ne zararı vardı? Belediye kendisi kaldırımlara ağaç dikmiyor mu?" diye ağladı.

'KİM KESTİYSE BU AĞAÇ KADAR ÖMRÜ OLMASIN'

Melahat Peker, "Ben ağaç dikerken çevre güzelleşsin bir gölgelik olsun istedim. Komşum kaldırıma beton yapılması için belediyeye müracaat etmiş, ağaçlar var 'kesilsin' demiş. Bana 2 kez zabıta geldi. 5 ağacı kendi ellerimle kestim. 'Bari bu dut ağacı kalsın' diye rica ettim. Başkanla da görüşmek istedim ama saatlerce odasının önünde bekledim gelmedi. Ne zaman geldilerse hemen kesmiş ağacı da almış götürmüşler. 'O ağaç buraya gelecek' dedim kesilen ağacı getirttim. Belediye başkanına götürüp onun ayaklarının ucuna dikeceğim. Kim kestiyse bu ağaç kadar ömrü olmasın" diye konuştu.

'ÜZGÜNÜZ AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK'

Zabıta Müdürü Hacı Yakup Hisarardımlı ise "Melahat Peker'in komşusu tarafından belediyemize verilmiş bir şikayet dilekçesi mevcut. Yaya kaldırımına ağaç diktiği ve ileride kendilerine zarar vereceği düşüncesiyle gerekli önlemlerin alınması istenmiş. Mevzuat gereği yaya kaldırımına ağaç dikmek yasaktır. Biz teyzemizle görüşerek varsa tapulu yeri bir ağaç yerine 10 ağaç dikeceğimizi ilettik. Ancak kendisi bu ağaç için ısrarcı olmuştur. Üzgünüz ama yapacak bir şey yok" dedi.

AĞAÇ KESENE CEZA UYGULANMIŞTI

Isparta'da geçen hafta evinin önündeki kaldırımda bulunan 2 ıhlamur ağacını kesen kişiye Isparta Belediyesi tarafından cezai işlem uygulanırken, hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunulmuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

Melahat Peker'den görüntü

Omzunda ağaçla yürürken

Belediye Binasına girmesi

Görevlilerle konuşması

Melahat Peker'in açıklaması

Detay

Haber- Kamera: Nurettin ARKAN/ISPARTA,

=========================================

Gece kulübü çalışanı denizde ölü bulundu

ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde denizde erkek cesedi bulundu. Cesedin ilçedeki bir gece kulübünde çalışan 28 yaşındaki Çağrı Sandaloğlu'na ait olduğu belirlendi.

Kemer merkez oteller bölgesi sahil bandında saat 07.30 sıralarında yüzen bir kişi sualtında erkek cesedi olduğunu gördü. İhbar üzerine olay yerine İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri yönlendirildi. Karada ve denizde alınan önlemlerin ardından sualtındaki cesedin çıkarılması için Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Dalış Emniyet Güvenlik Arama ve Kurtarma Timi'nden (DEGAK) yardım istendi. DEGAK ekiplerince sudan çıkarılan ceset turistlerin meraklı bakışları arasında sahile getirildi.

Cumhuriyet savcısı da cesette inceleme yaptı. Olay yerine gelen ve akrabası olduğunu söyleyen kişinin ifadesi doğrultusunda cesedin ilçe merkezindeki bir gece kulübünde çalışan Çağrı Sandaloğlu'na ait olduğu belirlendi. Çağrı Sandaloğlu'nun cenazesi otopsi için morga konuldu.

Olayın görgü tanığı ve ihbarı yapan plaj görevlisi İdris Erdem, "Saat 07.30'da plaja geldim. Şemsiyeleri açarken, bizim otel müşterilerinden Erkan bey suya balıklama olarak dalıyor ve girmesiyle çıkması bir oluyor. 'Burada bir ceset var' dedi. Benim eleman da arkada bulaşıkları yıkıyordu, hemen onu çağırdım, 'gel sen de bir bak' diye. O da baktı ve teyit etti. Ondan sonra gerekli mercileri aradım" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri dalış yapmaları

Sahilde bir bayan ile konuşan Polis detayı

Şahısın denizden çıkartılması (Şahıs görünüyor)

Sahildeki turistlerden ve cesedin bulunduğu çadırlı yerden detay

DEGAK ekiplerinin yüzerek botlarına dönmeleri ve cesedin bulunduğu çadırlı yerden detay

Polisin boğulan şahsın kıyafetlerini araması

Olayın görgü tanığı ve ihbar eden plaj görevlisi İdris Erdem röportaj

Olay yerine gelen kuzeni olduğunu söyleyen şahıstan detay

Cesedin sahilden taşınması

Haber- Kamera>: Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya),

=============================================

Rekortmen Kırkpınar ağasına, davullu-zurnalı karşılama

EDİRNE'de bu yıl 656'ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin iki altın kemerli tek ağası Seyfettin Selim, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberindekilerle birlikte kentte davul zurna ile karşılandı. Gürkan tarafından boynuna ikinci altın kemeri takılan ağa Selim ve protokol üyeleri daha sonra Cihan Pehlivanı Adalı Halil ve Kara Emin'in mezarlarını ziyaret ederek dua ederek, çiçek bıraktı.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 656'ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde güreşler resmi törenlerle başladı. Minik pehlivanlar çayıra çıkarken, Kırkpınar ağası işadamı Seyfettin Selim, kentte davul ve zurnalarla karşılandı. Kırkpınar'ın geleneklerinden biri olan ağa karşılaması için Edirne Valisi Günay Özdemir ve Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile eski ağalarında aralarında bulunduğu protokol üyelerinin yer aldığı kortej, belediye binasından Talatpaşa Caddesi'ne kadar yürüdü. Kırkpınar ağası Selim ise caddenin karşı yönünden davullar eşliğinde yürüdü. Gürkan, geçen yıl ağalık ihalesini 400 bin lira ve Şehit Ailelerine Derneği'ne vermek üzere 100 bin lira bağışla kazanarak ikinci kez altın kemerin ebedi sahibi olan işadamı Seyfettin Selim'i karşılayıp boynuna ikinci altın kemerini taktı. Karşılama sırasında Kırkpınar'ın efsane cazgırı Şükrü Kayabaş da maniler okudu.

Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, işadamı Seyfettin Selim'in 656 yıllık Kırkpınar'ın iki altın kemerli tek ağası olduğunu ifade ederek, "İkinci altın kemeri size takmak bana, taşımak size nasip oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Yağlı güreşler büyük milletimizin, Türk milletinin gücünü, cesaretini, disiplin ve yiğitliğini ortaya koyan en önemli ata sporumuzdur. Binlerce yıllık geleneği olan yağlı güreşlere ev sahipliği yapmak, yağlı güreşlerin olimpiyatını Edirne'mizde, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin serhat şehrinde düzenliyor olmak bizler için büyük onurdur. 656 yıldır devam eden geleneğin, geleneklerini koruyarak, ağalığını, başpehlivanlığını, davul-zurnasını, cazgırlarını koruyarak devam ettirmek en büyük hedefimizdir" dedi.

Kırkpınar ağası işadamı Seyfettin Selim ise Kırkpınar ağası olarak 656'ncı güreşlerin, centilmenlik içerisinde geçmesini diledi. Selim, "Ağalıkta elimden geleni yaptım, şimdi aday olacak 20 aslan var ağalık yapacak. Hepsine yakışır, ağalığı ağa gibi yapanlara teşekkür ederim" dedi. Başkan Recep Gürkan ve Ağa Selim, davul zurna eşliğinde yürüyerek belediye binasına gitti. Edirne Valisi Günay Özdemir, Başkan Gürkan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve Kırkpınar eski ağalarının da yer aldığı yürüyüş korteji bando eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

PEHLİVANLAR MEZARLIĞINA ZİYARET

Atatürk Anıtı'nda çelenk konulmasından sonra kortej Cihan Pehlivanı Adalı Halil ve Kara Emin pehlivanların mezarlarını gitti. Mezara çelenk bırakılmasının ardından dualar okundu. Protokol üyeleri mezarlara çiçekler bıraktı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Yürüyüş kortejleri

-Ağanın karşılanması

-Davul zurna ekibi

-Altın kemerinin takılması

-Recep Gürkan'ın konuşması

-Seyfettin Selim'in konuşması

-Kortejin beledi binasına gidişi

-Atatürk anıtındaki tören

-Pehlivan mezarlığı ziyareti

-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Mehmet YİRUN/EDİRNE,-

========================================

Kazada yaralanan çocuklarına ilk müdahaleyi göz yaşlarıyla yaptı

İZMİR'in Bornova İlçesi'nde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil kontrolden çıkarak beton bariyerlere çarptı. Kazada 2'si çocuk 4 kişi yaralanırken, sağlık memuru olan sürücü, kendisi gibi yaralı olan çocuklarına ilk müdahaleyi gözyaşları içinde yaptı.

Kaza, bugün saat 10.00 sıralarında Ankara Caddesi Adliye kavşağı yakınlarında meydana geldi. Konak'tan Bornova yönüne giden Eyüp Dursun'un yönetimindeki 35 DEN 38 plakalı otomobil kontrolden çıktı. Savrulan otomobil yol kenarındaki beton bariyerlere çarparak durabildi. Kazada sürücü ile çocukları 11 yaşındaki Elif Yaren Dursun, 19 aylık Bilal Çınar Dursun, kayınvalidesi Şehri Kurt (57) yaralandı. Kazayı görenler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Sağlık memuru olduğu öğrenilen sürücü kendisi de yaralı olmasına rağmen kazada yaralanan iki çocuğuna ilk müdahaleyi yine kendisi yaptı. Olay yerine gelen sağlık görevlilerine yardım eden Eyüp Dursun, gözyaşları içinde kızına damar yolu açarak serum taktı. Sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından yaralılar ambulanslarla Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan yaralılardan 19 aylık Bilal Çınar bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğu diğer yaralıların ise sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kaza nedeniyle aksayan trafik, aracın yoldan kaldırılmasının ardından normale döndü. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Kaza yapan araçtan görüntü

Babanın çocuğuna müdahalesi

Ekiplerin çalışmasından görüntü

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mehmet CANDAN/ İZMİR,

=========================================

Evinin yandığını görünce fenalaştı

EDİRNE'nin Keşan İlçesi'nde tek katlı ev çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Evinin yandığını görerek fenalaşan Yasemin Babaoğlu, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Olay, saat 10.00 sıralarında İspat Cami Mahallesi Sakin Sokak üzerindeki tek katlı evde meydana geldi. Evde kimsenin olmadığı sırada elektrik kontağından dolayı yangın çıktı. Alevler kısa sürede büyürken ihbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın sırasında komşularında olan ev sahibi Yasemin Babaoğlu, durumu haber alarak eve gitti. Evinin yandığını gören Yasemin Babaoğlu fenalaştı. Babaoğlu, çağrılan ambulansla Keşan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Yangın sonucu ev ve eşyalar kullanılmaz hale geldi. Polis ve jandarmanın olayla ilgili soruşturması sürüyor.     

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Fenalaşan kadın

-İtfaiyenin yangına müdahalesi

-Çevrede toplananlar

-Yanan eşyalar

-Genel ve detay gör.

Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),-

============================================

Sıcaktan bunalan köpekler hortumla serinletiliyor

EDİRNE'nin Keşan İlçesi'nde belediyenin hayvan barınağında kalan köpekler, sıcak havalardan etkilenmemeleri için hortumla su sıkılarak serinletiliyor.

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı'nda bulunan köpekler, 37 dereceyi bulan hava sıcaklıklarından olumsuz etkileniyor. Hayvan barınağı çalışanları gün içerisinde hortumla su sıkarak ve içme sularını değiştirerek köpekleri sıcak havadan korumaya çalışıyor.

Hayvan Barınağı Sorumlusu Veteriner Hekimi Hasan Nural, sıcak havalardan sokak hayvanlarının da olumsuz etkilendiğini belirterek, "Köpeklerin sularını sürekli değiştirip, tazeliyoruz. Ayrıca serinlemeleri için de belirli aralıklarla hortumla su tutuyoruz. Vatandaşlarımızda kapı önlerine ve gölge yerlere bir kap su koyabilir. Bu suyu belirli periyotlarda tazelerlerse sokak hayvanları rahatlıkla içebilir. Ayrıca duyarlı vatandaşlar yemek artıklarını uzun süre beklemeyecek şekilde çöp kenarlarına bir kağıt içinde ya da poşette bırakabilirler. Çünkü uzun süre bekleyen yemek artıkları sinekleri üzerine çekmekte. Mümkünse de kuru mama bırakabilirlerö dedi.

Hasan Nural ayrıca barınakta çok sayıda yavru köpek olduğunu da ifade ederek, sahiplenmek isteyenlerin Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı'na başvurabileceklerini söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Barınaktaki hayvanlar

-Hortumla su tutulması

-Hasan Nural röp.

Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),-

=============================================

İtalyan milyoner ve DJ Gianluca Vacchi Serik'te sahneye çıktı

İTALYAN milyoner, DJ ve sosyal medya fenomeni 50 yaşındaki Gianluca Vacchi, Antalya'nın Serik İlçesi'nde DJ performansı sergiledi.

İtalyan milyoner ve DJ Gianluca Vacchi, Serik'e bağlı Belek turizm merkezindeki Regnum Carya Golf & SPA Resort Otel'de sahneye çıktı. Sosyal medyada yaklaşık 10 milyon takipçisi olan Gianluca Vacchi, yaklaşık 2 bin kişiye müzik şöleni sundu. 

Özel jetiyle Antalya'ya gelen işadamı vücudundaki dövmeleriyle dikkati çekti. Yaklaşık 2 saat süren sahne performansıyla hayranlarını coşturan Vacchi, G20 Zirvesi anısına oluşturulan alanda da hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------

Sahneye gelişi 

Seyircilerden detay

DJ performans

Haber- Kamera: Namık Kemal KILINÇ/SERİK(Antalya),

=============================================

Manisalı çobana geçmediği köprüden ceza

MANİSA'nın Demirci ilçesinde, 52 yaşındaki Özcan Akkaya'ya İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden otomobiliyle kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle 47 lira 50 kuruş ceza kesildi. Akkaya ise İstanbul'a 30 yıldır hiç gitmediğini belirtip, cezaya itiraz edeceğini söyledi.

Demirci ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi'nde yaşayan ve çobanlık yaparak geçimini sağlayan 52 yaşındaki Özcan Akkaya'ya İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden 45 HA 1563 kaçak geçiş yaptığı gerekçesi ile 47 lira 50 kuruş ceza kesildi. Geçtiğimiz günlerde ceza makbuz eline geçtiğinde büyük bir şok yaşayan çoban Akkaya, Demirci İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek köprüden geçmediğini anlattı. Cezaya itiraz etmesi gerektiği cevabını alan Akkaya, cezanın iptal edilmesi için yasal yollara başvuracağını söyledi.

Otomobili ile Demirci dışına hiç çıkmadığını söyleyen Özcan Akkaya, "İstanbul'a 30 yıl önce askerliğimi yapmak üzere gitmiştim. O gün bugündür İstanbul'a gitmedim. Yetkililerden bu haksız cezanın iptal edilmesini ve mağduriyetinin giderilmesini istiyorum" dedi.

Eskihisar Mahallesi Muhtarı İsmail Arıkan da, "Ceza tebligatını postacı geçen 7 Temmuz'da bana verdi. Ben de Özcan Akkaay'ya illetim. Birlikte polisine gittik, dilekçe yazıp, cezaya itiraz etmemizi istediler. Bu arkadaş mümkün değil İstanbul'a gitmesi Demirci'ye bile zor gidiyor" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Çoban Özcan Akkaya ile röp,

-Eskihisar Mahallesi Muhtarı İsmail Arıkan ile röp.

-Çoban Özcan Akkaya ve yaşadığı yayladan görüntü

Haber-Kamera: Kamil AKYOL/ DEMİRCİ (Manisa),

=================================

Yavru ayıya önce geçler sonra belediye sahip çıktı

BURSA'nın İnegöl ilçesine bağlı Mezit Mahallesi ormanlık alanında 3 aylık olduğu sanılan yavru ayı bulundu. Aclıktan bitkin düşen ayı yavrusu gençler tarafından köy meydanına getirilip buradan İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi görevlilerine teslim edildi..

İnegöl'ün Mezitler MAhallesi'nde oturan 17 yaşındaki Hüseyin Kaba,  üç arkadaşı ile ormanlık alanda yürürken, köpeğin saldırısından korunmak için ağaçların arasına sığınan ve aclıktan bitkin düşen yavru ayıyı fark ettiler. .Hüseyin Kaba ve arkadaşları aldıkları yavru ayıyı köye getirdiler. Ayakta durmakta güçlük çeken yavru ayı haber verilmesi sonucu gelen İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi'nde görevli personele teslim edildi.

Yapılan muayenede yavru ayının vucudunda her hangi bir kırık tesbit edilemediğini söyleyen Veteriner Hekim Musa Subaşı, "yavru ayı merkezimize ekiplerimiz tarafından getirildi. Bitkin ve yorgun bir haldeydi. Röntgen çekimi ve ilk tedavisini uyguladık. Vücudunda kırıklar tespit edilemedi. Fakat annesinin terk etmesi sonucunda kendi başına besin alamadığı için aç kaldığını düşünüyoruz. Gerekli müdahaleleri 2. Organ Bölge Müdürlüğü izni ile merkezimizde yapıyoruz. Yavru ayı sağlığına tam olarak kavuşunca ormanda doğal ortamına bırakacağız" dedi.

ARLI GENÇLER

Olayı anlatan Mezit mahallesi sakinlerinden Hüseyin Kaba, "Arkadaşlarımla yaya olarak ormanlık alandaki büyükbaş hayvanlarımızı bulmaya gittik. O sırada sesler duymaya başladık. Sesin geldiği yere yöneldiğimizde yatmakta ve acı çekmekte olan ayı yavrusunu gördük. Mahalle sakinlerinden yardım istedik ve yavru ayıyı mahalle merkezine getirip, İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi ekiplerine haber verdik. Sağolsunlar gelip yavru ayıyı aldılar. Teşekkür ediyoruzö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Ayının Mezit mahallesinden ekipler tarafından alınma görüntüsü

Gençler röportaj

Merkezde tedavi süreci görüntüleri

Detaylar

Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL (Bursa), -

==================================================

 Doğaseverlerin rafting macerası

ÇUKUROVA'nın kavurucu sıcağı hüküm sürerken, Adana Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü (PRODOSS), Antalya'da tarih, kültür ve doğa yürüyüşü ile Köprülü Kanyon'un serin sularında rafting yaptı.

Adana'nın sıcağından kaçarak Köprülü Kanyon Milli Park kenarında çadır kampı kuran 70 doğaseverler, 2 günlük programda, Alanya'ndaki Dim Çayı'nın serin sularında yüzerken, 1250 rakımlı Selge Antik Kentte safari turu yaptı. 10'ar kişilik gruplar halinde Köprülü Kanyon'da rafting yapan doğaseverler, 3 saat boyunca 12 küçük şelaleden oluşan parkurda  heyecan, macera ve eğlenceyi bir arada yaşadı. Adrenalin yaşamak isteyen bazı üyeler ise sert virajlarda bilerek suya atladı.  5 metre derinliğinde soğuk suda yüzen Adanalılar, doğa ve serin sularda hem eğlendi hem de yorgunluk attı.

PRODOSS Kulüp Başkanı Mehmet Yakut, "Adana'nın bunaltıcı sıcaklarından buz gibi soğuk sular içinde her anı dolu dolu 2 gün yaşadık. Heyecan, macera ve adrenalin bitmesini istemediğimiz bir aktivite, oldu. Yaz boyunca bu adrenali birkaç kez daha yaparak herkesle buluşturmaya çalışacağız" dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Doğaseverlerin suya girmeleri

Yüzmeleri

Rafting yapmaları 

Rafting yapanlardan genel ve detay görüntüler

Sıra halinde suya atlamaları

Alanya'ndaki Dim Çayı'ndan genel görüntü

Sudaki doğaseverlerin görüntüsü

Haber: Malik GÖDELİNER -Kamera: ADANA,

================================================

Otizmli çocuklar kampı Kapadokya'da düzenleniyor

BU yıl 11. cisi düzenlenen Otizmli çocuklar kampı Nevşehir merkeze bağlı Göreme beldesinde başladı.

Kapadokya Rotary Kulübü tarafından bu yıl 11.cisi düzenlenen Otizmli çocuklar yaz kampına Türkiye'nin değişik illerinden 30 otizmli çocuğun yanı sıra 43 ebeveyn olmak üzere toplam 73 kişi katılıyor.

Çeşitli sosyal ve kültürel içerikli faaliyetin gerçekleştirileceği ve 3 gün sürecek olan yaz kampına katılan otizmli çocukların Türkiye'de önemli bir farkındalığı paylaştıklarına dikkat çeken Kapadokya Rotary kulübü dönem başkanı İlknur Sönmez Karakaya, "Bu yıl Kapadokya'da 11.cisi düzenlediğimiz Otizmli çocuklar yaz kampımıza katılan çocuklarımıza ve ailelerine bölgemize bir kez daha hoş geldiniz diyoruz. Her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında düzenlediğimiz bu kampı geleneksel hale getirmiş bulunuyoruz. Bu kampın uzun yıllar sürmesini temenni ediyoruz. 11 yıldan beri 1000 aileyi bölgemizde misafir ettik ve masum yüreklere dokunduk. Bizlere her yıl destek veren iş adamı   Musa Ertaş Kapadokya Üniversitesine de teşekkür ederimö dedi.

Yaz kampının açılış programında ayrıca bu etkinliğe destek verenlere teşekkür plaketleri verildi

Görüntü Dökümü:

Otizmli çocuklar kampı Kapadokya'dan genel ve detay görüntü

Kapadokya Rotary kulübü dönem başkanı İlknur Sönmez Karakaya'nın konuşması

-İş adamı Musa Ertaşın konruşması ve plaket verilmesi

Haber - Kamera: Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR,DHA)

============================================================

MAKÜ'ye spor merkezi

BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne (MAKÜ) yaptırılacak Alternatif Sporlar Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi için imza töreni düzenlendi.

MAKÜ'de yapılacak Alternatif Sporlar Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi için Senato Salonu'nda düzenlenen imza törenine Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve inşaatı yapacak yüklenici firma yetkilileri katıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, çok hızlı ve çok ciddi çalışmalar yapmayı ve kendinden önce kurulan üniversitelerle arasındaki akademik, teknik ve fiziksel altyapı ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladıklarını belirtti. Merkezin bölge sporu ve sporcusuna katkı vereceğini kaydeden Korkmaz, "Bu proje sürecinde birkaç defa projeye müdahaleye ederek projenin gelişimine katkı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, MAKÜ'nün kuruluşundan bu yana emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Şerif Yılmaz, projeyle Burdur'un spor merkezi olacağını vurguladı. Yılmaz, "82 milyon lira civarında maliyeti olan bu tesisle birçok üniversitede olmayan altyapıya kavuşmuş olacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı bu parayı buraya verdi" diye konuştu.

Daha sonra yüklenici firma yetkilisiyle Rektör Adem Korkmaz tarafından yapım sözleşmesi imzalandı.

İstiklal Yerleşkesi'nde yapılacak olan merkezin 41 bin 824 metrekare kapalı alanı olacak. Merkez spor kompleksi ve sporcu eğitimi ve kamp merkezi olarak planlandı. Spor kompleksinde basketbol, voleybol ve hentbol antrenman salonları, ata sporu yağlı güreş başta olmak üzere çeşitli disiplinlerde güreş salonları, masa tenisi, step aerobik, atletizm ve jimnastik, serbest jimnastik, badminton, Uzakdoğu sporları, halk oyunları ve kondisyon salonu yer alacak. İçerisinde efor test ünitesi, fizik tedavi, hidroterapi ve sporcu beslenme analiz birimlerinin yer aldığı Spor Sağlık Merkezi de bu kompleksin bünyesinde hizmet verecek. 

Yine bu kompleks içerisinde Spor Bilimleri Fakültesi'nin eğitim ve öğretimine katkı koyacak çok sayıda derslik, konferans salonu ve ofislerin de bulunduğu 10 bin izleyici kapasiteli stadyum yer alacak. Olimpik özelliklerde inşa edilecek olan stadyum atletizmden futbola kadar çok sayıda ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına ev sahipliği yapabilecek. Bu spor kompleksine ilerleyen yıllarda motor sporları ile dağ bisikleti pistlerinin de eklenmesi hedefleniyor.   

Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi adını taşıyan ikinci ünite ise sporcuların müsabaka öncesinde iyi bir hazırlık dönemi geçirebilmeleri için gerekli her türlü konforu sağlayacak donanımlara sahip özel bir tesis de yer alıyor. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------

Salondan detay

Adem Korkmaz'ın konuşması

Bayram Özçelik'in konuşması

Vali Yılmaz'ın konuşması

Detay

Haber- Kamera: Mesut MADAN/BURDUR,

============================================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title