Dha Yurt Bülteni-3 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-3

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni-3

Mardin merkezli 4 ilde PKK/KCK operasyonu: 20 kişi tutuklandıMARDİN merkezli olarak İstanbul, Diyarbakır ve Şırnak'ta PKK/KCK terör örgütüne para, silah ve mühhimat yardımı yapanlara yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında işadamı, müteahhit, eczacı ve...

Mardin merkezli 4 ilde PKK/KCK operasyonu: 20 kişi tutuklandı

MARDİN merkezli olarak İstanbul, Diyarbakır ve Şırnak'ta PKK/KCK terör örgütüne para, silah ve mühhimat yardımı yapanlara yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında işadamı, müteahhit, eczacı ve çiftilerin de bulunduğu 25 kişiden 20'si tutuklandı.

Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada, 4 ay önce canlı yakalanan PKK'nın sözde GAP-Rıha bölge sorumlusu teröristin üzerinde çıkan dökümanlar netecisende, örgüte silah, para ve mühimmat yardımı yapanlara yönelik Mardin, İstanbul, Diyarbakır ve Şırnak illerinde eşzamanlı operasyon düzenlediği belirtilerek, "Kızıltepe İlçesi'nde 4 ay önce canlı yakaladığımız PKK/KCK terör örgütü adına bölgemizde sözde GAP-Rıha (Şanlıurfa/Viranşehir- Derik-Mazıdağı-Kızıltepe bölgeleri) bölge sorumlusu olarak faaliyet yürüten şahısların yer göstermesi sonucu ele geçirilen dokümanlarda, PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarının kesilmesi amacıyla yapılan operasyon neticesi para, silah ve mühimmat yardımı yaptıkları tespit edilen şahıslara yönelik olarak, Mardin, İstanbul, Diyarbakır, Şırnak illerinde, Mardin'in Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin ilçelerinde 1 Ağustos 2017 günü eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, operasyonda 25 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yürütülen operasyonda yakalanan aralarında işadamı, müteahhit, eczacı, sigortacı, çifti, esnaf ve tekstilcinin bulunduğu 25 şahıstan, 20'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, 2 kişi hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 3 kişi ise serbest bırakılmıştır." denildi.

Görüntü Dökümü:

-Operasyon düzenlenen yerlerde yapılan arama

-Zanlıların adliyeye götürülüşleri

-Genel ve detay görüntü

Haber : Nezir GÜNEŞ/MARDİN,

================================================

Kayseri'de FETÖ/PDY Operasyonu: 30 gözaltı kararı

KAYSERİ'de yürütülen FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında çeşitli meslek gruplarından 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Polis, gözaltı kararı bulunanların yakalanması için operasyon yaptı.

Terör örgütü FETÖ/PDY üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilenler için polisin sabah düzenlediği operasyonda yakalananlar, Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirildi. Operasyonda, 30 kişiden çoğunun yakalandığı, diğerlerinin yakalanması için de çalışmaların sürdüğü bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Gözaltına alınanların Adli Tabipliğe getirilişi

-Detay görüntü

Haber - Kamera: Zafer BARIŞ/ KAYSERİ, DHA)

==================================================

Polis önce biber gazı sıktı, sonra su dökerek yardım etti

Erzurum'da yol verme yüzünden biri sürücü ile yaya arasında çıkan arbedeyi ayırmak için polis biber gazı kullandı. Birbirlerine tekme tokat giren iki kişi biber gazının etkisiyle  ayrıldı. Sürücü kendi aracına, yaya ise polis otosuna binerek gözlerini ovuşturmaya başladı. Polis biber gazı sıktığı gençlerin rahatlaması için bu kez pet şişe su dökerek yüzlerini yıkamalarını sağladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------

-Polis kavga edelere biber gazı sıkması

-Kavga edenlerin ayrılması ve onları ayırmaya çalışanların kaçışması

-Polis kavga ettiği için bibergazı sıktığı sürücüye su dökmesi

-Gelen takviye kuvvet ve kalabalık polis ekipleri

Haber -Kamera: Tugay İPEK/ ERZURUM,

=================================================

Çaldığı kadın çantalarını koluna takıp kaçtı

Güvenlik Kamerası görüntüleri

ADANA'da girdiği evden çaldığı kadın çantalarını koluna takarak kaçan 34 yaşındaki Nasrettin Y., güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

Farklı günlerde girdiği 4 evden 2 cep telefonu, 2 yüzük, 1 küpe ve 850 lira para çalan zanlı polis ekiplerini alarma geçirdi. Hırsızlık Büro ekipleri zanlı yakalamak için çalışma başlattı. Polisler hırsızlık olayının gerçekleştiği apartmanların güvenlik kameralarını inceledi. Son olarak Lala Alişan Kan'ın evine giren zanlının çok sayıda suç kaydı olan Nasrettin Y. olduğu belirlendi. Binanın güvenlik kamerası tarafından görüntülenen zanlının, çaldığı kadın çantalarını koluna takarak olay yerinden kaçtığı saptandı.

Gözaltına alınan Nasrettin Y.  görüntülerdeki kişinin kendisi olmadığını ileri sürdü. Nasrettin Y.  çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Görüntü Dökümü

------------------------

(Güvenlik Kamerası)

Hırsızın apartmana girmesi

Apartmanın park alanından çatıya çıkması

Çatıya çıkan hırsızın pencereden eve girmesi

Eve giren hırsızın çantalarla pencereden çatıya inmesi

Hırsızın çatıdan inip park alanından kaçması

Hırsızın çantalarla apartmandan kaçması

Haber : Çağlar ÖZTÜRK  -Kamera: ADANA,

================================================

Yüzde 99 engelliye 'çalışabilir' raporu

ADANA' da 5 yıldır yatalak olan 47 yaşındaki Mehmet Kaynakoğlu'na, hem 'yüzde 99 engelli' hem de 'çalışabilir' raporu verildi.

Fabrikada işçi olarak çalışan 3 çocuk babası Mehmet Kaynakoğlu'nun şeker hastalığı ilerleyince sol ayağı ve sağ ayak parmakları kesildi, gözlerinde de görme kaybı oldu. Aynı zamanda böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle haftada 3 kez diyalize giren Kaynakoğlu, yatağa mahkum oldu. 2015 yılında Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi'ne giden Kaynakoğlu'na yüzde 98'lik ağır özür oranıyla 'çalışamaz' raporu verildi. Kaynakoğlu için ailesi evde bakım hizmeti ücreti için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Yapılan incelemenin ardından Kaynakoğlu'nun bakımı için eşi Nalan Kaynakoğlu'na aylık 940 lira maaş bağlandı.

14 Haziran 2017'de rapor yenilemesi için Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi'ne giden Kaynakoğlu'na, özür oranı yine yüzde 99 olarak belirlenmesine karşın 'ağır özürlü' yazılmadı.

Raporda 'ağır özürlü' denilmemesinin çalışabileceği anlamına geldiği belirtilirken,Mehmet Kaynakoğlu'nun eşine ödenen evde bakım maaşı kesildi. Heyetin kararı karşısında şok olan engelli vatandaş, yetkililere geçmiş raporunun göstererek duruma itiraz etti. Ancak, son raporun 1 yıl geçerli olduğu belirtilip, yeniden sağlık kurulu heyetine bu sürenin sonunda gireceği bildirildi.

Günlük ihtiyaçlarını bile gidermekte zorluk çektiğinin belirten Kaynakoğlu,  "Bu halimle ben nasıl çalışayım? Gözlerim görmüyor, şeker hastasıyım, ayağım kesik. Devlet bana iş versin bu halimle çalışayım" dedi.

AĞIR ÖZÜRÜ 'HAYIR' ÇIKINCA ENGELLİ MAAŞI DA KESİLDİ

Tek geçimlerinin, ödenen engelli maaşı olduğunu ileri süren Nalan Kaynakoğlu, "Kocamın durumu ortada, bize ayda verilen 940 lira maaş da rapor 'çalışabilir' çıkınca ne yapacağımızı bilmiyoruz. Karara itiraz ettik, 1  yıl içinde tekrar başvuru yapma hakkımız yokmuş" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

------------------------

Şeker hastası Mehmet Kaynakoğlu'nun görüntüsü

Eşi Nalan Kaynakoğlu'nun konuşması

Mehmet Kaynakoğlu'nun ayağının görüntüsü

Mehmet Kaynakoğlu'nun konuşması

Nalan Kaynakoğlu'nun eşi ile görüntüsü

Mehmet Kaynakoğlu'nun raporunun fotoğrafı

Haber : Çağlar ÖZTÜRK  -Kamera: Eser PAZARBAŞI/ADANA,

======================================

Sınırı kaçak geçmek isterken vurulan Afganlının ayağı kurtarıldı

Türkiye'ye kaçak geçerken İran askerleri tarafından vurulan Afganistanlı Şükrallah Abbas'ın ayağı kesilmekten kurtarıldı. Yaralı olarak sınırı geçen ve Türk askerinden yardım isteyen Afganlı Şükrallah Abbas, önce Doğubayazıt Devlet Hastanesine kaldırıldı. Erzurum'a getirilen ve Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırılan Abbas ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------------------

-Afganistanlı Şükrallah Abbas ile röp

-Muayene

-Doktor ile röp

Haber -Kamera: Zafer KUMRU/ ERZURUM,

==========================================

Roma imparatoru Gazipaşa'da anıldı

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'nde Roma İmparatoru Marcus Ulpius Traianus'un 1900'üncü ölüm yıldönümü dolaysıyla tören düzenlendi.

Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde 6-8 Ağustos tarihlerinde organize edilen Roma İmparatoru Marcus Ulpius Traianus Kolokyumu'nun son gününde daha çok 'Trajan' adıyla bilinen İmparator Traianus'un 1900 yıl önce yaşamını yitirdiği Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'nde program düzenlendi. Gazipaşa Selinus Kalesi'nde bulunan Şekerhane Köşkü'nde yapılan törene Kaymakam Nurullah Kaya, Belediye Başkan vekili Mustafa Avcı, Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, yabancı arkeologlar ve Güney Mahallesi'ndeki Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde kazı çalışmalarını sürdüren ekip katıldı.

Kaymakam Nurullah Kaya, "Bizler yaklaşık 1 yıldır Alanya Müze Müdürlüğü ile birlikte bu programı ve sizleri bekliyorduk, amacımıza da ulaştık. Bir yıl beklerken herhalde bu coğrafyada sizleri 1900 yıldır bekleyen bir Trajan vardı. O da şimdi mutludur. Gelişen Gazipaşa'da batı ile entegre olmak, bir arada olmak için bir vesile olan bu kazı alanında da bir an önce tarihin gün yüzüne çıkarılmasında ekip ruhuyla sizinle birlikte çalışmanın verdiği mutluğu ve heyecanı paylaşmak istiyorum" dedi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü'nde görevli ve Şekerhane Köşkü ile Traianus hakkında uzun yıllar araştırma yapan Prof. Dr. Claudia Winterstein de "Bugün burada Traianus mezarında bulunmaktayız. 1900 yıl önce burada bulunmakta olan binayı görüyoruz, altı orijinal şekilde görülüyor. Başka şekilde gerçek hali yukarıda belli edilmiştir ve 1900 yıl önce imparatorun ölümü burada gerçekleşti. Kendisi 20 senelik imparatordur. Roma tarihinde ve Roma'yı genişletmesi üzerine tarihte büyük yazılar yazmıştır. Yunan bölgesinden geçmekteyken rahatsızlığından dolayı bu bölgeye geliyor ve hayatını burada kaybediyor" diye konuştu.

Törenin ardından katılımcılar Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti kazı alanının gezdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Selinus Kalesi ve av köşkü genel ve detay görüntü

Konukların gelişi

Kral Trajan'ın anıt kabrinin gezilmesi genel ve detaylar

Belediye Başkan vekili Mustafa Avcı'nın konuşması

Kaymakam Nurullah Kaya'nın konuşması

Prof. Dr. Claudia Winterstein'in konuşması (Türkçe tercüme var)

HABER- KAMERA: Yücel BULUT/GAZİPAŞA (Antalya),

==========================================

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title