Dha Yurt Bülteni - 27

Dha Yurt Bülteni - 27

Marmaris'te Demokrasi ve Milli Birlik Meşalesi15 Temmuz darbe teşebbüsünün en önemli merkezlerinden olan Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde toplanan binlerce kişi ellerindeki Türk bayrakları ve meşalelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için yürüdü.

Dha Yurt Bülteni - 27

Marmaris'te Demokrasi ve Milli Birlik Meşalesi

15 Temmuz darbe teşebbüsünün en önemli merkezlerinden olan Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde toplanan binlerce kişi ellerindeki Türk bayrakları ve meşalelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için yürüdü. İlçedeki vatandaşlar ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı oteldeki çatışma bölgesinden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na kadar yürüdü. 

15 Temmuz darbe girişimi gecesinin en önemli noktalarından olan Marmaris'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yapıldı. Darbeci suikast timinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı yaptığı bölge etkinliklerin merkezi oldu. Geçen yıl 15 Temmuz'da hain darbeci askerler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast için Marmaris'e gitmişlerdi. Burada ummadıkları bir polis direnişiyle karşılayan darbeci askerlerle saatler süren çatışmalar yaşandı. Darbeci askerler, hain planlarını gerçekleştiremeyip kaçmışlardı. Çatışmalarda ise polis memurları Nedip Cengiz Eker ve Mehmet Çetin şehit oldu. Darbeden sonra darbeci askerlerden 17'si günler süren operasyonlar sonucunda yakalandı. 44'ü tutuklu 47 sanık hakkında da 6'şar kez ağır müebbet istemiyle dava açıldı. Sanıkların yargılanması hala sürüyor. 

"DARBENİN 1 YIL DÖNÜMÜNDE DESTAN ALINIDA TOPLAINLDI"

15 Temmuz darbe girişiminin 1'inci yıl dönümünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Marmaris'te yaşayan vatandaşların yanı sıra Türkiye'nin birçok yerinden ilçeye gelen öğrenci ve sporcular otobüslerle ilçeye akın etti. Vatandaşlar ve öğrenciler darbeci askerlerle polislerin çatıştığı ve daha sonra düzenlenerek 15 Temmuz Destanı adı verilen alanda toplandı. Polisin arama noktasından geçen vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla saat gece yarısını geçtiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe gecesi halka seslendiği yerden ellerindeki meşalelerle yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında vatandaşlar tekbir getirdi. Cumhuriyet ve Atatürk Caddesi üzerinden yaklaşık 4 kilometre yürüyen vatandaşlar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na ulaştı. Binlerce kişi burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meclisteki konuşmasını izlemek için beklemeye geçti. İlçedeki turistlerde yürüyüşe ilgi gösterdi. Cep telefonlarının kameralarıyla görüntü alan turistler yürüyüşe alkışlarla destek verdi. Yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemleri alınırken, yürüyüşe katılanlar 15 Temmuz logolu tişörtler giydi. 

Vatandaşların demokrasi nöbeti sabaha kadar sürecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Etkinleklerden görüntü

Yürüyüşten görüntü

Genel ve detay görüntü

Haber: Taylan YILDIRIM - Mustafa SARIİPEK Kamera: Ali GÜNDOĞAN - Yasin TİNBEK  MARMARİS (Muğla)

========================================================

Çanakkale'de 15 Temmuz anıldı

ÇANAKKALE'de 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Valiliğin düzenlediği etkinliklerle anıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler Cumhuriyet Meydanı'nda başladı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü başladı. Yürüyüşe Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Ayşe Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem ve eşi Emel Ertem, Çanakkale Belediye Başkanvekili Mehmet Soylu, Çanakkale İl Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Tarihi Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kademir, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, MHP İl Başkanı Hakan Pınar ve binlerce vatandaş katıldı. Yürüyüşün ardından iskele meydanında  Mehteran Takımı marşlar çaldı. Bir çoğunun üzerinde 15 Temmuz tişörtü bulunan vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile İskele Meydanı'nı doldurdu. 15 Temmuz şehitleri için Kur-an'ı Kerim okundu. İl Müftüsü Arif Gökce, 15 Temmuz şehitleri için dua yaptırdı.

Ardından kürsüye çıkan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Türk Milletinin 15 Temmuz günü, hiçbir zaman esaret altına girmeyeceği, bağımsızlığından ödün vermeyeceğini ve ilelebet demokrasiyi muhafaza edeceğini tüm cihana gösterdiğini söyledi. 15 Temmuz akşamı Türk Milletinin darbeye dur dediğini belirten Vali Tavlı, "Cani, alçak ve vatan haini olan FETÖ'cüler, 15 Temmuz akşamı bu asil millete silahlarını ateşlediklerinde, bu aziz millet darbeye 'dur' demiştir. Vatan ve millet, Cumhuriyet ve demokrasi düşmanı olan bu hainlere bu büyük millet fırsat vermemiştir. Anafartalar'da doğan Çanakkale Ruhu milletin ve ülkenin en zor zamanında, 15 Temmuz'da da ortaya çıktı. Bu asil ruh 15 Temmuz'da da tüm meydanlardaydı. Hain darbe girişine direnen ruh Çanakkale Ruhu'dur. Kurtuluş Savaşı Ruhu'dur. Bu ruh milli ve yıkılmaz bir ruhtur. 15 Temmuz, Kurtuluş Savaşıyla kurtarılan, Cumhuriyetle kurulan bir memleketin, demokrasinin ve milli iradenin tekrar savunulmasıdır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde yaptığı konuşma meydanda kurulan dev ekranlardan yansıtıldı. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz klibinin gösterimi yapıldı.

Anma programı çeşitli etkinlikler ile sabah kadar devam edecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Cumhuriyet meydanındaki çelenk sunmadan görüntüler

15 Temmuz milli birlik yürüyüşünden görüntüler

İskele meydanındaki etkinliklerden genel ve detay görüntüler

Mehteran gösterisinden görüntüler

Vatandaşlardan görüntüler

Vali Orhan Tavlı konuşma görüntüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dev ekranda konuşmasından görüntüler

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Burak GEZEN - Kamera: Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE,

================================================

Malatya'da 15 Temmuz'u 10 binlerle andı

15 Temmuz hain darbe girişimi Malatya'da 10 binlerce kişinin katılımı ile anıldı.

İnönü meydanı olarak adlandırılan meydanda düzenlenen etkinliğe Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya valisi Ali Kaban, Malaya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, MHP İl Başkanı Ömer Faruk Kalı, STK Başkanlarının ve 15 Temmuz 2016 günü İstanbul'da bulunan Atatürk Havaalanında tankın önüne yatan Metin Doğan'ın yanı sıra 10 binlerce kişi katıldı.

Mitingin kurulduğu İnönü meydanına yakın olan İnönü, Kışla ve Fuzuli caddelerin girişlerine arama noktaları kuruldu. Miting çevresinde ise yoğun güvenlik önemleri alınırken, herhangi bir saldırıya karşı caddelerin başlarına belediyeye ait otobüsler konuldu.

Hafız Abdulkadir Şehitoğlu tarafından Kuranı kerim tilavetinden sonra burada darbe girişimi hakkında konuşma yapan protokol konuşmalarında, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde kimin eli varsa hesabının sorulması gerektiğini söylerken, bugünü hiç unutmamaları hatırlamaları ve gelecekte de hatırlatacaklarını belirttiler.

BU DARBE RECEP TAYYİP ERDOĞAN HÜKÜMETE YAPILDI

Protokol konuşmalarından sonra konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya kendine yakışanı yaptığını destansı mücadeleye imza attı diyerek cümlelerine şöyle devam etti:

"Darbenin kaderini değiştiren şehir oldu. Ankara, İstanbul'da mücadele bitmişti ama Malatya İkinci Ordu var onun başında bu millete kurşun sıkan hainler var onlara kendini siper eden Metinler, Rumeysalar Ahmet'ler vardı. Bu millet topyekun Reis'inin yanında durmuştu. Eyvallah demeyen, milletin yanında duran bir lider, demokrasiye sahip çıkan bir halk vardı. Hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı. Esasında bu darbe Recep Tayyip Erdoğan hükümete yapıldı. bu darbe millete yapıldı. Bunlar anasına kardeşlerine millete evlatlarına ihanet ettiler ve bunun hesabını verecekler ve sadece yargıya değil sizlere vicdanlarına da hesap verecekler."

HAİN DARBE BAŞARILI OLSAYDI ACABA TÜRKİYE'Yİ KİME PEŞKEŞ ÇEKECEKLERDİ

Karşılarında hukuk, millet olduğunu, adalet onların hem hukuka hem adalete hem de gelip Malatyalılar'a hesap vereceklerini belirten Bakan Tüfenkçi,     "Bu millete ihanet edenler başarılı olsaydı acaba Türkiye'yi kime peşkeş çekeceklerdi. Sizler o gün tek bir kurşun sıkmadan  canınızı siper ettiniz. Biz öyle bir olalım kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım ki dostlarımız sevinsin düşmanlarımız üzülsün. Bu meydanlara gelemeyen duaları ile bu meydanlara Gönüllerini akıtanların saygıyla önünde eğiliyorum" Dedi.

Ay yıldızlı bayraklarla 10 binlerce kişinin katıldığı mitingde  'idam isteriz' yazılı pankart gözden kaçmazken, bazı vatandaşlar da 'idam isteriz' diyerek sloganlar attı. Tekbirler getirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

Meydandan görüntü

Konuşmalar

Haber-Kamera: Mikail PELİT/ MALATYA,

====================================

15 Temmuz Şehitleri Trakya'da anıldı

EDİRNE ve Tekirdağ'da '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla düzenlenen yürüyüşlere katılarak, şehitleri andı.

Edirne'de '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' ve şehitleri anma programı için Edirne Valisi Günay Özdemir'in yanı sıra binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki Gençlik ve Spor Müdürlüğü önünde toplantı. Oluşturulan yürüyüş kortejinin en önünde Vali Günay ve diğer protokol üyeleri yer alırken, vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleri taşıdı. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından kalabalık Atatürk anıtı önüne kadar geldi. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Vali Günay Özdemir, Edirne'de 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. Askeri birliklerin olduğu Karaağaç Mahallesi'ni kente bağlayan tarihi Meriç ve Suvari köprüsünden darbecilere geçit verilmediğini anlatan Vali Özdemir, "Edirne o gece çok güzel kahramanlık örneği göstererek, aslında Edirne'de darbenin başlamadan bitmesine neden olan olaylar oldu. O gün Edirne'de kahramanlıklar yaşandı. Darbecilerin amacı olay çıkarmak ve ilde belli sayıdaki kişileri alarak bir şekilde imha etmek amacındaydılar. Ben, Boğaz Köprüsü'nde askerleri ve tankları görünce 'yine mi darbe oluyor?' demiştim. Darbe girişiminin ayak seslerini orada gördüm. Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz zırhlı araçların geçebileceği tarihi köprülerde kendilerini siper ettiler ve araçların geçişine izin vermedi. Köprüleri geç kapasaydık, zırhlı araçlar geçiş yapabilirdi. Siz darbe yapacaksınız, silahınızı, merminizi tankınız yerleştirmemişsiniz. Hastanede yatan bir astsubaydan mühimmat deposunun anahtarını almaya gidiyorsunuz. Asker değiller ya zaten bunlardan asker olmazmış. Karargah çok zayıf konuma düştü. Hiç hata yapmadan, kimsenin burnu kanamadan halletmeye çalıştık ve böyle oldu. O gece Edirne'deki üst komutan telefonla emniyet müdürümüz aradığında herhangi bir şeyden haberi olmadığı ve Genelkurmay'dan haber beklediğini söyleyerek söyledi. Bende kendim aradım, bana da aynı şeyi söyledi. Edirne halkı sokağa çıktı, bazı vatandaşlarımız Tugay Komutanlığı'nın önünden geçerken kapısını zorladılar. O anda o korkak, düşünün siz darbe yapmaya kalkıyorsunuz ve kapınız zorlandığı zaman emniyet müdürünü arıyorsunuz, 'Müdürüm benim kapımı zorluyorlar can güvenliğim yok'. Bunlar aslında korkak insanlar" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Özdemir ve alanda toplanan binlerce kişi, sinevizyondan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul 15 Temmuz şehitleri köprüsünde yaptığı konuşmasını dinledi.

KEŞAN'DAKİ 15 TEMMUZ ANMA GECESİ

Edirne'nin Keşan İlçesi'nde 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mehteran eşliğinde kortej oluşturularak Cumhuriyet Meydanı'na 'Demokrasi Yürüyüşü' yapıldı. Keşan Kaymakamlığı organizesinde Keşan Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık bin kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir günlük demokrasi nöbeti tutmak üzere Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, siyasi parti başkanları, ilçe protokolü ve sivil toplum kuruluşları da vatandaşlara yürüyüşte eşlik etti.

Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada, "Bizler birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece bu hain saldırılar hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. 15 Temmuzda Türk milleti bunu bütün dünyaya göstermiştir. Bu anma günümüzde bir kez daha başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 15 Temmuz darbe girişimine karşı canlarını veren aziz şehitlerimizi, tüm kahraman şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Bütün kahraman gazilerimizi minnet ve şükranlarımızı bildiriyoruz" dedi.

Kaymakam Özder'in konuşmasından sonra alana kurulan sinevizyondan vatandaşlara, 15 Temmuz darbe girişiminde halkın direnişinin yer aldığı görüntüler izlettirildi. Vatandaşların Cumhuriyet Meydanı'nda demokrasi nöbeti sürüyor.

TEKİRDAĞ'DAKİ PROGRAM

Tekirdağ'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, 'Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü' düzenlendi. Köprübaşında toplanan vatandaşlar ellerinde bayraklarla Valilik önüne kadar tekbir getirip, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganıyla yürüdüler.

15 Temmuz şehit ve gazileri Tekirdağ'da düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. İlk olarak saat 19.00'da AVM önünde toplanan vatandaşlar daha sonra Valilik önüne doğru yürüyüşe geçti. Büyük bir kalabalığın katıldığı yürüyüşte vatandaşlar ellerindeki bayraklarla, 'şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. Tekirdağ Mehteran takımının marşları eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte vatandaşlar 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarının bulunduğu yelekler giydi.

Yürüyüşe, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, eşi Zuhal Ceylan, ve kentin diğer protokol üyeleri katıldı.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çanakkale'den örnekler vererek, "Kıyılarımıza gelenler aynı karanlık ellerdir. Bu karanlık ellere ilk kurşunu sıkan karanlık ellerle Ömer Halis Demir'in 15 Temmuz'da gösterdiği kahramanlık aynı davanın farklı zamanlardaki neferleridir. İstanbul'un fethinde Ulubatlı Hasan'ı, Kurtuluş Savaşı'nda Nene Hatun'u çıkaran o kutsal ruh 15 Temmuz gecesi Şehitler köprüsü üzerinde Münür Alkan'ı, Ankara'da Mehmet Şengül'ü bu milletin bağrından nice kahramanları çıkardığı gibi çıkardı. Türk Milletini bu topraklarda istemeyen bin yıllık hasmına bu karanlık gecede içerden ve dışardan birleşerek Tekirdağ olarak ayağa kalktıysak, caddelerimizi ve meydanlarımızı demokrasimiz ve Cumhuriyetimiz için doldurduysak ve geleceğimize sahip çıktıysak bütün Türkiye de aynısını yaptı. 15 Temmuz'da dosta düşmana bağımsızlığımızı ilke edindiğimizi bir kez daha gösterdik. Allah milletimizden razı olsun. Allah sizlerden razı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasi, özgürlük adına yapılan ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere gazi ve şehitlerimizi şükranla ve minnetle yad ediyorum. 15 Temmuz'da şehit olan 249 vatan evladına minnetle yad ediyorum. Mekanları cennet olsun" dedi.

Kadın ve Demokrasi Derneği Tekirdağ Şubesi tarafından etkinlik alanına kurulan stantta kadınlar ellerine kına ile Türk bayrağı resmi yaptırmak için sıraya girdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

(EDİRNE)

-Kalabalığın yürümesi

-Yürüyüşe katılanlar

-Türk bayrakları

-Selimiye Camii önünden geçişleri

-Atatürk anıtında toplanma

-Vali Özdemir'in konuşması

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının izlenmesi

-Genel görüntüler

(KEŞAN)

-Kortej yürüyüşü

-Ellerinde bayrakla yürüyenler

-Genel ve detay gör.

-Protokol genel gör.

-Alan genel gör. 

-Keşan Kaymakamı Nuri Özder konuşması

-Mehter takımı gösterisi

(TEKİRDAĞ)

-Kortejin yürüyüşü

-Kortejden detaylar

-Valilik önünden detaylar

-Vali Mehmet Ceylan ve diğer konuşmacılar

-Kadınların ellerine kına ile türk bayrağı yaptırması

-Atılan sloganlar

-Detay görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY-Ünsal YÜCEL-Mehmet YİRUN-Ruhan YALÇIN/EDİRNE,TEKİRDAĞ,-

===============================================

Adapazarı'nda binlerce kişi Demokrasi Meydanı'nda toplandı

ADAPAZARI'nda, 15 Temmuz'un yıl dönümünde binlerce kişi Demokrasi Meydanı'nda toplandı.

Yaklaşık 10 bin kişi 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yürüyerek Demokrasi Meydanı'nda toplandı. Akşam saatlerinde başlayan programa Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, ilçe belediye başkanları ve binlerce vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan program daha sonra 15 Temmuz gecesi çekilen görüntülerle hazırlanan kısa film gösterimi ile devam etti. 15 Temmuz'da Sakarya'da yaralanan gaziler platforma çağırılarak vatandaşları selamladı. Protokol üyelerinin konuşmalarının ardından alanda kurulan dev ekrana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında yaptığı konuşma yansıtıldı. Program konuşmaların ardından son bulurken, kalabalık nöbet tutmak için meydanda kaldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Alandan görüntüler

Etkinliklerden görüntü

Haber-Kamera: Aziz GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya),

===============================================

Aksaray ve Karaman'da 15 Temmuz anma etkinliği

AKSARAY ve Karaman'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi. Her iki kenttede  ellerine Türk bayraklarına alan binlerce vatandaş meydanları doldurdu. 

Aksaray'da ilk etkinlik Ulu Cami önünde  249 şehidin ismi okunarak her şehit için bir kişi Ulu Cami avlusunda bayrak açtı. 249 şehit isminin okunmasının ardından avluda toplanan 249 kişi, 15 Temmuz  kareografisi sergilendi. Akşamda hükümet meydanında anma etkinleri düzenlendi. Anma etkinlikleri sabah namazına kadar sürecek.

Karaman'da da 15 Temmuz Aktekke Meydanı'nda, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı doldurdu. Etkinlik sabah namazına kadar sürecek. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------

Aksaray'daki anma etkiliği  

Karaman'daki anma etkinliği 

Haber- Kamera: - Hasan BÖLÜKBAŞ- Muammer ŞEN KARAMAN- AKSARAY

===============================================

Batman'da 15 Temmuz anma etkinlikleri

BATMAN'da 15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde demokrasi nöbeti için toplanan vatandaşlar, 'Ölürüm Türkiyem' şarkısını Kürtçe olarak seslendirdi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde Batman Valiliği tarafından düzenlenen demokrasi nöbetine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Erken saatlerde Türk bayraklarıyla Adalet caddesindeki miting alanına gelen vatandaşlar, güvenlik aramasından geçirildi. Protokol üyelerinin eksiksiz katıldığı program, İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Turgut Erhan'ın duasıyla başladı. Duaların ardından 15 Temmuz gazisi Abdullah Ağaya, İstanbul'da yaşadıklarını anlattı. Daha sonra platforma Ak Parti İl Başkanı Diyaddin Uçar ve Vali Ahmet Deniz çıkarak, alanda toplanan kalabalığa hitap etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki konuşmasının da sinevizyonla verildiği alanda Grup Tillo'nun Kürtçe seslendirdiği 'Ölürüm Türkiyem' şarkısına Vali Ahmet Deniz ve diğer il yöneticileri de eşlik etti.

BU İMANLI DURUŞU TAHMİN EDEMEDİLER

Törende bir konuşma yapan Batman Valisi Vali Ahmet Deniz ise demokrasi nöbetine 30 bin kişinin katıldığını belirterek, "O gece yiğit delikanlı, annesinin elinden tutmuş meydana geliyor. Annesi diyor ki, 'Hain kurşunlar geliyor gençlerin üzerine oğlum gitme. Bak arkadaşların vuruluyor sen de vurulacaksın' deyince. O yiğit delikanlı annesinin elini bırakıyor ve diyor ki 'Canım annem, bugün ölmek için ne güzel bir gündür.' İşte o hainler, bu imanlı duruşu tahmin edemediler. Onun için başarısız oldular. Yine aynı gece aynı saatlerde bir grup genç, Saraçhane meydanında kol kola girdiler. Hainlerin kurşunları halkın üzerine yağmur gibi geliyor. Birbirlerine söz verdiler. Bu hainlerin karşısında asla 'diz çökmeyeceğiz' dediler. Bu yiğitlerin, bu kahramanların otopsilerinde ne çıktı biliyor musunuz? Tamamının göğüs hizasından vurulduğu. Bölücü terör örgütünü de kullandılar. Kan ve göz yaşından başka bunlar bize ne verdi? Okullarımızı yaktılar, çocuklarımızı dağa kaçırdılar, şantiyelerimizi bastılar. Bölgemiz ve ülkemiz kalkınmasın diye, gelişmesin diye bunu yaptılar. Ama bütün terör örgütleri bunu bilsinler ki bu millet bir ve bütün olduğu sürece, imanlı duruşunu sergiledikçe bunlar asla ve asla başarılı olamayacak. Rabbim bu coğrafyada FETÖ terör örgütü gibi hain örgütlere asla ve asla fırsat vermesin. Geçen yıl 15 Temmuz gecesi, sayın Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle meydanlara çıktığınız gibi yine buradasınız. O gün bu meydanları doldurdunuz. Yürek gibi bir duruş gösterdiniz. Bugün de yine yaklaşık 30 bin kişi bu meydanlardasınız. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yarın da bu meydanlardayız."dedi.

GÖRÜNTÜ DÜKÜMÜ:

---------------------

Alandan görüntü

Ak Parti İl Başkanının konuşması

Vali Ahmet Deniz'in konuşması

Valinin, Kürtçe Ölürüm Türkiye şarkısına eşlik etmesi

Haber-Kamera: Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/ BATMAN,

==============================================

Binlerce Uşaklı darbeye karşı yürüdü

UŞAK'ta Valilik ve Belediye öncülüğünde '15 Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü' düzenlendi. Binlerce Uşaklının katıldığı yürüyüşte darbeye karşı tek yürek olundu. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günün nedeniyle düzenlenen yürüyüşe Uşak Valisi Salim Demir ve eşi, İl Jandarma Komutanı Albay Nedim Selbisu, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve eşi, Başsavcı Mustafa Gümüş, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selim Kandemir, Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, Ak Parti İl Başkanı Servet Kuş ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluş yöneticisi, sivil toplum örgütlerinin temsilcisi ve binlerce vatandaş katıldı.

Yürüyüş güzergahının yapılacağı İsmetpaşa Caddesi polis bariyerleriyle ve Türk bayrakları ile çevrildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte binlerce Uşaklı ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla mehter eşliğinde yürüyerek 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı, tekbir getirdi. Meydana kurulan dev sinevizyondan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki anmada yaptığı konuşması canlı yayınlandı. Engelli vatandaşlarda meydanda yerini aldı.  

VALİ DEMİR, DARBEYİ ANLATTI: 'SİNCAN'DA ELEKTRİKLERİ KESTİRDİM'

Son Valiler Kararnamesi ile Sincan Kaymakamlığı'ndan Uşak Valiliği'ne atanan Salim Demir, 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'da farklı şekillerde badireler atlatan Sincan ilçesinde görevli olduğuna değinerek, "Sincan'ın bir tarafından zırhlı birlikler diğer tarafında Akıncılar Üssü vardı. Bir taraftan zırhlı birliklerin hareketini, öbür taraftan hava üssünden kalkan uçakların yoğun bombardıman yaptığı Ankara'nın değişik yerlerinden haberleri takip ediyorduk. Bu atmosfer içerisinde karayolu ile zırhlı birliklerin yollarının kesilmesi, öbür tarafta havadan yapacak bir şey yok ancak hem zırhlı birliklerin, hem de Akıncılar Hava Üssü'nün elektriklerini verdiğim talimatla kestirdim. Hava ulaşımını kesebilmenin yolu ancak darbe girişiminin sabahında hava pistinin bombalanması ile mümkün oldu ve darbenin şekli değişti ve hainler kaçmaya başladı. Hainleri, emniyet güçleri ve jandarma teker teker topladı. Bunlardan bir tanesi de Adil Öksüz'dü" dedi. 

"15 TEMMUZ MİLLETİN ZAFERİDİR"

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise, "İçimizdeki hainler bir yıl önce ülkemizi işgal etmeye kalkıştı. Hainler insanımıza kurşun sıkarak, TBMM'yi bombaladı. Hainler yavrularımıza, kadınlarımıza ve özel hareket polislerimize büyük bir cüretle bomba attı. Canlarımızı, kanlarımız ve kardeşlerimizi katletti. Ama bir şeyi hesap etmedi. Bu aziz millet, söz konusu vatansa, bayraksa ve ezansa ne silah ne de bomba dinler. 15 Temmuz tüm milletimizin zaferidir" dedi. 

15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü' çeşitli etkinliklerle kutlanırken, saat 00.13'te Uşak, ilçeler ve köylerde ki tüm camilerde salalar okundu. Uşaklı binlerce vatandaş sabah namazına kadar meydanda nöbete başladı. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

------------------------------

Yürüyüşten detay görüntüler

Meydanı dolduran vatandaşlardan ve Atatürk Anıtı'ndan detaylar

Vali Salim Demir'in konuşması 

Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın konuşması 

Vatandaşların telefon ışıkları ile meydanı aydınlatması

Haber Kamera: Yavuz KUŞDEMİR/ UŞAK,

=====================================

Kahramanmaraş'ta Demokrasi Nöbeti

KAHRAMANMARAŞ'ta binlerce kişi, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü kapsamında Demokrasi Nöbeti için alana akın etti.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle kehtte kortej yürüyüşü düzenlendi. Akşam namazının ardından tarihi Ulu Cami önünde başlayan yürüyüşe Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile binlerce kişi katıldı. Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüş, Trabzon Bulvarı'nda son bulup Demokrasi Nöbeti başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın marşlardan oluşan konser verdiği nöbette Kur'an-ı Kerim okundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Vahdettin Özkan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Bunların kendini saklayan, 'Altın çocuk' dedikleri, bu 'Mahrem birim' dedikleri hususilerin oluşturduğu şer ve uluslararası istihbarat faaliyetleri vardır. Bu faaliyetleri devam etmektedir. Biz bunları alıp bertaraf ettiğimiz zaman kalplerini sıkıştıracağız. Elbette bunların sosyolojik her tarafta bunların ne faaliyetleri varsa bunlarla ilgili çalışmalar yapılacaktır. Ama bunu istismar etmek için aynı zamanda bu örgüt çevrelerinin 'Bunun siyasi ayağı nerde?' deyip bütün siyasi partilerimizin ilçe teşkilatlarına karşı herkesi birbirine karşı bir şüpheli hale getirme yönünde bir sulandırma faaliyetinin olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu noktada da millet olarak çok uyanık olacağız. Bir yandan bunların kriptolarını, bunların casuslarını mutlaka ama mutlaka alıp adalete hesap verdireceğiz, bir yandan da bunların sosyolojik katmanlarının herkesi buna katma yönündeki casusluk faaliyetlere karşı uyanık olacağız."

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise, 15 Temmuz'da FETÖ'nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canına kastedip millete kurşun yağdırdığını ancak milletin geri adım atmayarak destan yazdığını söyledi.

Etkinlikte meydanı dolduranlar alana kurulan dev ekranlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki konuşmasını da izledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------------------------

Meydandaki dar ağacı

Ezan okunması

Türk bayraklı tişörtler giyen çocuklar

Kortej yürüyüşü

Mehter takımı konseri

Kur'an-ı Kerim okunması

Dua edilmesi

Vali Özkan'ın konuşması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ömer KOÇ-KAHRAMANMARAŞ-DHA)