Dha Yurt Bülteni-2

Dha Yurt Bülteni-2

1)OTOMOBİL CAMİDEN ÇIKAN YAYALARA ÇARPTI: 2 ÖLÜANTALYA'da, camide sabah namazını kıldıktan sonra yaya üst geçidi yerine refüjden yolun karşısına geçmek isteyen 74 yaşındaki Yaşar Esenboğa ve 73 yaşındaki Ali Seydi Cengiz, bir otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

Dha Yurt Bülteni-2

1)OTOMOBİL CAMİDEN ÇIKAN YAYALARA ÇARPTI: 2 ÖLÜ

ANTALYA'da, camide sabah namazını kıldıktan sonra yaya üst geçidi yerine refüjden yolun karşısına geçmek isteyen 74 yaşındaki Yaşar Esenboğa ve 73 yaşındaki Ali Seydi Cengiz, bir otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Kimliği henüz belirlenemeyen sürücü ise olay yerinde durmayarak kaçtı. Muratpaşa İlçesi Etiler Mahallesi Evliya Çelebi Caddesi'ndeki kaza, saat 06.00'da meydana geldi. Konuksever Mahallesi'nde bir camide sabah namazı kılan Yaşar Esenboğa ve Ali Seydi Cengiz, Etiler Mahallesi'ndeki evlerine dönmek için Evliya Çelebi Caddesi'nden yolun karşısına geçmek istedi. Üst geçit yerine refüjden yolun karşısına geçmeye çalışan Esenboğa ve Cengiz'e, Opera Kavşağı'ndan Mevlana Kavşağı istikametine seyreden ve sürücüsü henüz belirlenemeyen beyaz renkli 07 CNT 11 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle Esenboğa ve Cengiz yola savruldu. Görgü tanıklarının iddiasına göre aşırı hızlı olduğu kaydedilen sürücü, olay yerinde durmayarak kaçtı.

Çevredekilerin 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istemesi üzerine bölgeye polis ve sağlık görevlileri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Yaşar Esenboğa ve Ali Seydi Cengiz olay yerinde yaşamını yitirdi. Kazayı görenler Cengiz ve Esenboğa'nın yolun diğer tarafındaki camide sabah namazını kıldığını ve evlerine gitmek için karşıya geçmek istediklerini söyledi. Polis ve sağlık görevlilerinin incelemesinden sonra Yaşar Esenboğa ve Ali Seydi Cengiz'in cenazesi Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi.

Polis, görgü tanıklarının verdiği plaka bilgisi üzerine kaçan sürücüyü ve otomobili yakalamak için çalışma başlattı.

Görüntü Dökümü

-----------------

Esenboğa ve Cengiz'in yerdeki cenazelerinden detay

Polis detayı

Kaza yeri detay

Camiden detay

Terlik ve ayakkabılardan detay

1.52 DK///202 MB

Haber-Kamera: Alparslan ÇINAR/ANTALYA, - 

=====================================================

2)TRAFİKTE TEHLİKELİ YOLCULUK KAMERAYA YANSIDI

DİYARBAKIR-Elazığ karayolu üzerinde bir kamyonete yüklenen ev eşyalarının üzerine oturan iki işçinin tehlikeli yolculuğu görenlerin yüreklerini ağızlara getirdi. Protokol yolu olarak kullanılan ve güvenlik önlemlerinin sıkı olduğu Diyarbakır-Elazığ karayolunda sabahın erken saatlerinde kasasında ev eşyalarının yüklü olduğu kamyonete iki işçinin eşyaların üzerine oturararak yaptığı tehlikeli yolculuk görenleri korkuttu. Hızlı bir şekilde seyir eden kamyonette can güvenliği alınmaması bazı sürücülerin şaşkın bakışlarına sebep oldu. İki  işçinin eşyalara tutunarak yaptığı tehlikeli yolculakta  kamyonet, kısa süre sonra karayolundan çıkarak ara sokağa girerek gözden kayboldu.

Görüntü Dökümü:

-----------------------

-Kamyonetin ilerlemesi 

-Kamyonetin üzerindeki eşyaların üzerine oturan işçiler

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: DİYARBAKIR,-

=====================================================

3)SOLUK BORUSUNDAN ÇIKAN TÜMÖR ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

İZMİR'de öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu doktorlar tarafından astım ve bronşit tedavisi uygulanan 53 yaşındaki Nihal Erdoğan'ın soluk borusunda tümör olduğu ortaya çıktı. Erdoğan'ın soluk borusunu yüzde 95 oranında kapatan tümör bronkoskopi yöntemiyle alındı. 

İzmir'de yaşayan evli ve üç çocuk annesi Nihal Erdoğan, bir yıl önce nefes darlığı ve öksürük şikayetiyle İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tahlillerde kendisine astım bronşit teşhisi konulan Erdoğan, kullandığı ilaçlara rağmen bir türlü iyileşemedi. Ev hanımı olan ve nefes alamayan, uzun öksürük nöbetleri geçiren Erdoğan'ın soluk borusunda (trakea) tümör olduğu ortaya çıktı. Soluk borusunu yüzde 95 oranında kapatan tümör nedeniyle hayatı kabusa dönen Erdoğan, bronkoskopi yöntemiyle soluk borusundaki tümörün alınmasıyla sağlığına kavuştu. 

"ÖKSÜRÜK NÖBETLERİ GEÇİRİYORDUM" 

Hastalık sürecinde çok zorluk çektiğini söyleyen ve soluk borusundaki tümörü görünce büyük şaşkınlık yaşadığını anlatan Erdoğan, "Öksürük nöbetleri geçiriyordum ve tıkanıyordum. Nefes alamıyordum. Doktorlara gidiyorum, onlar bana 'astım bronşit var sende' diyordu. Astım ilaçları kullanıyordum. Ama bir türlü şikayetlerim geçmedi. Gündelik hayatımda öksürük nöbetleri geçiriyor ve evde bir iş yapamıyordum. Bazen 1-2 saat kadar hiç ara vermeden öksürüyordum. Tomografi çekildi. Soluk borusunda tümör varmış. Ameliyat ile tümör alındı. Nefesim açıldı. Nefes alırken cızırtı ve hırıltı oluyordu, onlar da kayboldu. Astım olmadığımı duyduğumda sevindim. Çünkü ömür boyu çekmektense tümörden ameliyatla kurtuldum" dedi.

Nihal Erdoğan'ı ameliyat eden ve sağlığına kavuşmasını sağlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Fevzi Erer, tümörün biraz daha ileriki seviyede soluk borusunu tamamen kapatacağını ve bunun hasta için hayati risk taşıdığını belirterek, "Hastamızın yaklaşık bir yıldır nefes darlığı ve öksürük şikayeti var. Bunun için çeşitli tanılarla, çeşitli nefes açıcı ilaçlar kullanmış. Ancak bizim hastanemize geldiğinde yapılan tetkiklerinde ana hava yolunu kapatan, hem de tamamına yakınını kapatan bir kitle saptadık. Bu kitleyi çıkarmamız gerekiyordu. Çünkü kitle bir süre daha kalırsa belki solunum yolunu artık tamamen kapatacaktı ve teyzemiz bundan sonra hiç nefes alamayacaktı. O zaman durumu çok daha kötü olabilirdi ve çok daha ağır şartlarda bize gelebilirdi. Biz de bunun üzerine nasıl bir işlem yapabiliriz diye hep beraber hekim arkadaşlarımızla toplandık. Bunun sonucunda kapalı yöntemle yani bronkoskopik yöntemle, kitlenin çıkarılmasının daha uygun olacağına karar verdik. Çünkü hastamızın zaten bir de kalp rahatsızlıkları vardı. Yaklaşık beş yıl önce kalp kapak ameliyatları geçirmişti ve bu yüzden de pek çok kan sulandırıcı ilaç kullanıyordu. Açık ameliyat oldukça riskli olacaktı. Hem tanıyı koymak hem de bir an önce şikayetlerini azaltabilmek, nefes darlığını, öksürüğünü geçirebilmek için kapalı sistemle oradaki kitleyi çıkarmayı düşündük. Bu işlemi de çok şükür ki herhangi bir sorun yaşamadan gerçekleştirdik. Çıkan kitle de bu ana hava yoluna ait bir tümör" dedi.

Görüntü Dökümü:

-----------------------

Nihal Erdoğan ile röportaj

Dr. Onur Fevzi Erer ile röportaj

Ameliyattan görüntü

Çıkan kitleden görüntü

Genel ve detay görüntü

(Haber-Kamera: Mehmet CANDAN/ İZMİR,  

=======================================================

4)KARAGÖL'DE ŞENLİK SÜRÜYOR

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ndeki Karagöl Yaylası Şenlikleri ve Boğa Güreşleri üçüncü gün etkinlikleriyle devam etti.

Karagöl Yaylası Şenlikleri ve Boğa Güreşleri kapsamında mevlit düzenlendi. İlçe Müftülüğü'ne bağlı imam hatipler Kuran, mevlit ve dualar okudu. İlçe Müftülüğü'ne bağlı yaz Kuran kurslarında eğitim gören çocukların oluşturduğu gruplar da ilahi ve şiirler seslendirdi. Güreşlere katılmak için Ege'den gelen şampiyon boğalar yine şenlik alanına getirildi. Boğalara ilgi yine büyük oldu.

Şenlik alanında keçi kırkma yarışması da yapıldı. 4 kişinin katıldığı yarışmada jüri yelerinin değerlendirmesi sonucu 32 yaşındaki Dudu Demir birinci oldu. Demir'e Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından poşu hediye edildi ve birincilik madalyası takıldı. 

Gece halk ozanı Emre Dayıoğlu'nun türküleriyle devam etti. Boğa sahipleri ve gençler hareketli türküler eşliğinde oynadı.

Görüntü Dökümü:

-----------------------

Etkinliğe katılanlardan genel görüntü

Dua edilmesi

Alandan genel görüntü

Alana getirilen boğaların görüntüsü

Keçi kırkma yarışmasından detaylar

Ödül töreni

Emre Dayıoğlu konseri

229 MB/// 03.01

HABER- KAMERA: Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA(Antalya),

======================================================

(ÖZEL HABER)

5)TÜRKİYE'NİN YURT DIŞINDA HAYAT KURTARAN TEK SAĞLIK EKİBİ

EDİRNE'de Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin yurtdışında hayat kurtaran Sınır Ötesi Sağlık (SES) ekibi son 3 yılda 21 hastayı bulundukları ülkeden alarak ambulansla Türkiye'ye getirdi. Gönüllü personellerden oluşan ve hepsi İngilizce olmak üzere Balkan dillerini bilen ekip, gittikleri ülkelerde büyük ilgi görüyor, soydaşlar kendilerine sarılıp öpüyor. Türk sağlık ekibini karşılarında gören hastalar ise, "Sizi bu kadar çabuk beklemiyordum. Geleceğinizi hiç düşünmüyordum" diye karşılıyor.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık bünyesinde Sağlık Bakanlığı'nın tanıdığı imkanlarla Sınır Ötesi Sağlık (SES) birimi kuruldu. Gönüllü doktor, paramatik, acil tıp teknisyeni, sürücülerden oluşan 24 personelin tümümün pasaportlarında Schengen vizesi bulunurken, büyük bölümü de Balkan ülkelerinden çifte vatandaşlık pasaportu taşıyor. Hepsi mesleklerinde  tecrübeli olan İngilizce bilen gönüllü personeller arasında aynı zamanda Bulgarca, Yunanca, başta olmak üzere Balkan ülkelerinin dillerini konuşuyor.

TÜRKİYE'NİN İLK SINIR ÖTESİ SAĞLIK EKİBİ

Edirne'de 2014 yılından itibaren aktif hale gelen SES ekibi, yurtdışından hasta sevki gerçekleştiriyor. Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya başta olmak üzere Balkan ülkelerinde rahatsızlanan, kaza geçiren, hastalar tedavilerinin Türkiye'de yapılmasını talep edince, Edirne'de 24 saat görev başında bulunan gönüllü 24 kişilik personelden, bir ekip hemen tam donanımlı bir ambulansla yola çıkıyor. Hastayı bulunduğu ülkeden alan ekip, yurda giriş yapana kadar tedavisini sürdürüyor ve hastaneye yatışını gerçekleştiriyor. Son 2 yılda 21 hastayı ambulansla bulundukları ülkelerden alıp Türkiye'ye getiren ekip, yeni bir hasta sevkine karşı hazır bekliyor.

ÜCRETSİZ HİZMET

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, Sağlık Bakanlığı'nın tanıdığı imkanlarla 2014'te Sınır Ötesi Sağlık ekibini kurduklarını belirterek, "Ekibimiz bu süre içinde 21 vakayı Balkan coğrafyası ülkelerden özelikle ileri tetkik ve tedavi aracıyla ülkemize, Edirne'ye getirmişlerdir. Bu hastalar kendi bulundukları ülkelerde Türk Başkonsoloslukları'na ulaşıyor, oradan da Sağlık Bakanlığı aracıyla bize gelen bilgiler üzerine ekibimiz hastaları tedavileri için Edirne'ye getirmektedir. Burada en güzel olanı vakaların geliş sayısında artış değil, gelişmiş Batı ülkelerinde bu hizmetleri ücretli, özel sağlık sigortaları ile verildiği bir gerçekte olduğunu biliyoruz.  Ülkemizde bu hizmetler 112 sağlık hizmetleriyle aynı şekilde ücretsiz verilmektedir. Bunun özelikle altını çizmek istiyorum. Biz burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımıza ve orada yaşayan soydaşlarımıza bu hizmeti veriyoruz. Edirne valiliğimizden çıkan yeni bir talimatnameyle, kendi vatandaşımız ve soydaşlarımız dışında yabancı vatandaşlara da bu hizmet verilmeye başlanacak.  Bu vesileyle Edirne'nin Balkanlarda sağlık turizminde önemli bir üst olacağına inanıyorum" dedi.

Kişioğlu, 112 Sağlık Ötesi Sağlık ekibinde çalışan personelin hepsinin gönüllü olduğunu belirterek, "Hepsinin Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlıkları var.  Ekipleri oluşturmaktan hiç zorluk çekmedik. Sağlık araçlarımız çok donanımlı ambulanslarımız, aynı zamanda acil ambulanslarımız. Bu ambulanslarımızın yurt dışına çıkarken ayrı sigortası yapılıyor. İki ambulansımızda bu şekilde yurt dışına çıkış yapıyor. Edirne'de iki ekip var. Ekipte Yunanca ve Bulgarca bilen arkadaşlarımız var. Ekibin tamamı da İngilizce biliyor. Bu sayede yurt dışına gidip gelirken bir sıkıntı yaşamıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'YE GELMEK İSTİYORLAR

Edirne İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Türkiye'de her alanda olduğu gibi sağlık alanında da son 14-15 yılda ciddi gelişmeler olduğunu ifade ederek, "Özelikle Balkan ülkelerindeki Türk vatandaşlarımız ve soydaşlarımız, Türkiye'deki hastanelerde tedavi olmak istemekte. Hem Balkan ülkelerine göre daha ucuz tedavi ücreti olması, hem de ülkemizde daha iyi gelişmiş tedavi imkanları sunulmakta olması. Bu nedenle vatandaşlarımızın bize olan ilgi ve alakası artmakta.  2014 yılında 1-2 vakamız olurken 2017 yılında 20'ye yakın vakayı ülkeye gelmesini sağladık. Bu hizmeti ücretsiz veriyoruz" dedi.

İHBAR GELİR GELMEZ ÇIKIŞ YAPIYORLAR

112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Duygu Akbaşak, öncelikle komşu ülkelerden hasta nakilleri yaptıklarını belirterek, "Onun dışında Romanya ve Makedonya'dan hasta nakilleri gerçekleştirdik. Toplamda 21 hastaya  yurtdışı sağlık hizmeti, sınırlar ötesi sağlık hizmetini sunmuş durumdayız. Aldığımız hastalar genelde kalp krizi geçiren hastalar. Trafik kazası geçiren, travma geçiren ve spor yaralanmaları geçiren ve tedavilerini Türkiye'de devam etmek isteyen  hastalar. İhbar bize geldiğinde öncelikle onu takip eden doktorundan hastanın nakli uygun olup olmadığı teyidini almamız gerekiyor. Hastanın genel nakile uygunsa ondan sonra bizim ekibimiz  toplanma süresi yarım saat. Yarım saat sonra arkadaşlarımız yola çıkıyor" dedi.

BİZİ GÖRÜNCE ÇOK MUTLU OLUYORLAR

SES ekibinde yer alan Edirne İl Sağlık Müdür Yardımcısı Nihal Kaşıkçı, Yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıp tedavisini anavatanda devam ettirmek isteyen vatandaşlarımıza mağdur olmamaları için yardımcı olduklarını söyledi. Kaşıkçı, gurbette olan ve hastalanınca da yalnızlık hissine kapılan vakaların kendilerini çaresiz hissettiklerini belirterek, "Türk sağlık ekibini gördüklerinde gözlerindeki sevinci görmenizi isterdim. O sırada genelde duygulu anlar yaşanıyor. Gurbette de olsa, hastalarımız orada yalnız olmadıklarını ve büyük Türkiye devletinin gücünü buldukları yerde de hissediyorlar" dedi.

SES ekibinin acil tıp teknisyenlerinden Habibe Ayliayan, Romanya'da kalp krizi geçiren ve baygın halde bulunan TIR sürücüsü Rüstem Işık'ı almaya gittiklerini anlatarak, "Romanya'dan bir ihbar geldi biz ekip olarak hazırlandık.Evraklarımızla birlikte önce Bulgaristan sınırını geçtik. Daha sonra Romanya sınırını geçtik. Romanya'da Türk Başkonsolosluğu bize çok yardımcı oldu. Hastamıza ulaştığımızda yatağında tek başına yatıyordu, bizi gördüğünde çok mutlu oldu. Çok şaşırdı, yüzündeki oksijen maskesini çıkarıp, 'hadi gidiyor muyuz?' dedi.  Sevinç gösterisinde bulundu bize. Hastayı alırken bize, 'Sizi bu kadar çabuk beklemiyordum. Geleceğinizi hiç düşünmüyordum' dedi. Nakil hazırlayıp hastamızı tekrar geri getirerek burada tedavisini devam etmesini sağladık" dedi.

Sınır ötesinde can kurtaran ekipte yer alan sağlık personeli, özellikle gittikleri ülkelerde kendilerini karşılarında gören soydaşların çok mutlu olduğunu dile getirdi. Soydaşların kendilerine sarılıp öptüğünü ve hatıra fotoğrafları çektirdiğini dile getiren sağlıkçılar, görevlerini severek yaptıklarını belirtti.

AMBULANS X-RAY'A SOKULMAK İSTENDİ

Yurtdışına hasta almaya giden SES ekibi yollarda bir çok sorunla da karşı karşıya geliyor. Hiç dinlenmeden Türkiye'den çıkıp vakaya alıp, yine dinlenmeden Türkiye'ye dönen ekip üyeleri özellikle sınır kapılarında bekletilmekten şikayetçi. Yurtdışından hasta almak için ambulansla Kapıkule Sınır Kapısı'na çıkış yapmak üzere giden bir ekip ilginç olayla karşılaştı.  Daha önce böyle bir uygulamadan haberi olmayan gümrük görevlileri ambulansı detaylı bir şekilde inceledikten sonra olası bir şüpheli duruma karşı x-ray taramasına yönlendirdi. Bu yüzden sınırda saatlerce beklemek zorunda kalacaklarını belirten sağlık personeli durumu gümrük görevlilerini anlatarak, taramaya girmeden yollarına davam etti.

Görüntü Dökümü

---------------------------

112 Acil Merkezi

Sağlık çalışanları genel detay

Muhsin Kişioğlu ile röp

Duygu Akbaşak ile röp

Habibe Ayliayan ile röp

112 Sağlık çalışanları ihbar alması

Telsizle kurulan muhabere

Ambulansla çıkış

Ambulansın Kapıkule'ye gidişi

Kapıkul'den çıkış

Türkiye'den çıkışı

112 Ambulans Kapıkule'den girişi

Ambulans içinden detaylar

Hasta yakını ile röp

Ambulans içinden Türkiye'ye giriş yapması

Detaylar

Haber-Kamera: Gurbet GÖKÇE-Ali Can ZERAY/EDİRNE,