Dha Yurt Bülteni-2

16.12.2016 10:28 | Son Güncelleme: 16.12.2016 10:28
Dha Yurt Bülteni-2

1)KONYA'DA DEAŞ OPERASYONU: 33 GÖZALTIKONYA'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda 33 kişi gözaltına alındı.

1)KONYA'DA DEAŞ OPERASYONU: 33 GÖZALTI

KONYA'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda 33 kişi gözaltına alındı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, terör örgütü DEAŞ'a üye olduğu öne sürülen kişilere yönelik operasyon düzenledi. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından bugün sabah saatlerinde daha önce belirlenen 43 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Özel Harekat eşliğinde 200 polisin katıldığı baskınlarda, hakkında yakalama kararı bulunan 43 şüpheliden 33'ü gözaltına alındı. Şüphelilerin sık sık Suriye'ye gidip, gelerek DEAŞ terör örgütüne destek verdikleri ileri sürüldü. Şüphelilerin evlerinde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Şüphelilerin, farklı adlarda kurdukları yardım derneklerinde örgütsel faaliyetlerini sürdürdükleri iddia edildi.

"YAKIŞIKLIYIM DEĞİL Mİ? ALLAH'A HAMDOLSUN"

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerden biri kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, "Çekin daha iyi çekin. Yakışıklıyım değil mi? Allah'a hamdolsun. Çekin, Allah da sizi çeker" dedi. Niçin gözaltına alındınız? sorusuna ise küfür ederek cevap verdi. Şüpheliler ifadeleri alınmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Görüntü Dökümü

--------------------------

Şüphelilerin sağlık kontrolüne getirilmesi

Sağlık kontrolünden çıkartılması

Haber-Kamera: Tolga YANIK KONYA DHA)

==============================================

2)KARLI YOLDA KALDIRIMA VE DİREĞE ÇARPAN OTOMOBİL TERS DÖNDÜ

ANKARA'nın Çubuk ilçesinde etkili olan kar yağışı sonrası kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil önce kaldırıma, ardınan trafik lambası direğine çarpıp, orta refüje ters döndü. Yaralı sürücü sıkıştığı araçtan itfaiye ekibinin yardımı ile çıkartılıp, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kaza, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Ankara Bulvarı, Yeni Şabanözü Kavşağı'nda akşam saatlerinde meydana geldi. Ankara'dan Çubuk istikametine giden Mehmet Kırkbeş yönetimindeki 06 TVL 11 plakalı otomobil, yağan kar sonrası kaygan zeminde sürücüsünün direksiyon hakimiyetinden çıkıp önce kaldırıma, ardınan trafik lamba direğine çarparak orta refüje ters döndü. Kaza yerine itfaiye, polis ve ambulans ekipleri sevk edildi.

Kazada yaralanan otomobil sürücü Mehmet Kırkbeş, itfaiyenin yardımı ile sıkıştığı araçtan çıkartılarak ambulans ile Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

Polis Kontrollü geçiş yaparken görüntü,

Kaza yapan araçtan görüntü,

Otomobil çekici ile çekilirken görüntü,

Kar küreme aracı yolları tuzlarken görüntü

Müfit ONBAŞI/ÇUBUK(Ankara), -

===================================================

3)UYUŞTURUCUDAN İLAÇSIZ KURTULUŞ

ANTALYA'da ormanlık alandaki sağlıklı yaşam merkezinde, madde bağımlılarının rehabilitasyonu için farklı bir yöntem hayata geçirildi. Buraya devam eden bağımlılar doğa yürüyüşü, fitness, spor, yüzme, masaj gibi birçok mental ve fiziksel eğitim ve sosyal aktivitelerle, hiç ilaç kullanılmadan madde bağımlılığından kurtarılıyor.

Antalya'nın en güzel doğal alanlarından Duacı'da sağlık turizmi konusunda faaliyet gösteren Ayka Vital Sağlıklı Yaşam Merkezi ile uyuşturucuyla mücadele eden sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Zehir Savaşçıları Akademisi, madde bağımlılarının rehabilitasyonu için farklı bir yöntemi hayata geçirdi. Bu yöntemle doğal ortamdaki sağlıklı yaşam merkezinde 6 ay süreyle 'öğrenci' olarak rehabilitasyona alınan 20 madde bağımlısı, her gün sabah doğa yürüyüşü, kitap okuma ve müzik dinletisi, fitness, spor, sauna, yüzme, yabancı dil, resim, masaj gibi birçok mental ve fiziksel eğitim ve sosyal aktivitelerle madde bağımlılığından kurtarılıyor.

BÜTÜN METODLARIN SENTEZİ

Proje koordinatörü İsmail Haktan Karataş, madde bağımlılığıyla mücadelede 6 derneğin Türkiye'deki rehabilitasyon eksikliğini gidermek için araştırmalar yaptığını ve '6-B Yeni Yaşam Detoks Programı'nı burada uygulamaya başladıklarını söyledi. Bu programın dünyada uygulanan bütün metotların sentezi olduğunu belirten Karataş, "Ozon tedavisine kadar her şeyi koyduk. Komplike bir program oluşturduk" dedi.

REHABİLİTASYON SÜRECİ

Madde bağımlıları veya ailelerinin internet üzerinden kendilerine ulaştığını kaydeden Karataş, bırakma yönünde eğilimi olanların öğrenci olarak programa dahil edildiğini belirterek şöyle konuştu: "Bağımlı kelimesini o andan itibaren yok ediyoruz. Vitamin ve mineral desteğiyle yoksunluk dönemi denilen dönemleri atlattırıyoruz ve birtakım masajlarla vücut ve sinir sistemini rahatlatıyoruz. Sonra detoks özelliği olan vitaminler yükleyerek hızlı detoks işlemi gerçekleştiriyoruz. Ardından toksit atıklardan temizlenen vücudun spor, fitness, yoga gibi etkinliklerle tamamen orijinal doğal halini almasını sağlıyoruz. Zihinsel terapi, öfke kontrolü, çevreye karşı daha duyarlı olması, daha dikkatli veya daha bencil olmasını öğretiyoruz. Bu 10 dinamikten oluşan programla en sonunda inanç sistemine uygun olarak hangi inanca mensupsa manevi değerlerinin kuvvetlendirilmesi anlamında, dine uygun prensipleri yaşayabilmesi anlamında maneviyatın kuvvetlendirilmesini öngörüyoruz ve en son sonunda mezun olunuyor."

DIŞ DÜNYASINA DA DESTEK VERİLİYOR

Dernekler olarak bu kişilerin dış hayatında açılan yaraları da tedavi etmeye çalıştıklarını dile getiren Karataş, "Eşinden ayrılanın eşiyle birleşmesi, evinin eşyasını satana yeni eşya tamamlanması, çocuğunun hastalığı gibi bütün her şeyiyle ilgileniyoruz ve daha sorunsuz bir dünyaya çıkmalarını sağlıyoruz. Mezun olan kardeşlerimiz bizde eğitmen olarak da istihdam edilebiliyor. Komplike en az 3 yıl takip edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Zaten onlarla ciddi bir bağımız da oluyor ve bundan sonraki hayatlarında tamamen yanlarında oluyoruz" dedi.

ÜCRETSİZ PİLOT UYGULAMA

Şu an için yapılan pilot uygulamada hiçbir şekilde ücret talep edilmediğini anlatan İsmail Hakkı Karataş, bundan sonraki programlarda rehabilitasyon için asla ücret talep edilmeyeceği ama konaklama giderlerinin ailenin olanakları varsa karşılamasının talep edileceğini söyledi. Olanağı olmayanlar için yine derneklerin yardımcı olacağını aktaran Karataş, "Devletimizin bu manada birtakım ödenekler açtığını biliyoruz ama biz bu başarının özellikle akademisyenlerimizle tescillenmesini istedik. Tescillenince artık devletimizle de o metotla görüşeceğiz. Şu an içinde bulunduğumuz tesis bu anlamda dünyadaki en başarılı tesis. Rehabilitasyon amaçlı kurulmuş, sağlıklı yaşam alanı ve örnek alınması gerekiyor. Devletimiz eğer bu tesisleri çoğaltabilir ve buraya destek olabilirse biz Türkiye'de bu işi çok kısa zamanda çözebiliriz" diye konuştu.

HİÇ İLAÇ KULLANILMIYOR

Uygulamanın Zehir Savaşçıları Akademisi adı altında yürütüldüğünü kaydeden Karataş, "Hedefimiz 6 ay içinde Türkiye'de rehabilitasyon hizmeti verebilecek bağımlılıktan kurtulmuş kardeşlerimizi yetiştirmek. Çünkü bu sorunu onlar yaşadığından herkesten daha verimliler ve biliyorlar. Onların işin içinde olması işin inanırlığını artırıyor. Uygulamada hiç ilaç olmaması, uyuşturucunun başka bir uyuşturucuyla bıraktırılmaması zaten bu kardeşlerimizde ciddi bir özgüven oluşturuyor" dedi.

HASTANE İNSANLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR

Madde bağımlılığı rehabilitasyonu alanında Türkiye'de ciddi eksiklik olduğuna dikkat çeken Ayka Vital Otel yöneticisi kardiyoloji uzmanı Aynur Doğan, "Rehabilitasyon şu anda hastanelerin psikiyatri servislerinde ve AMATEM'lerde verilmeye çalışılıyor. Ama bu bence doğru bir adres değil. Zaten hastane dediğimiz anda insanların psikolojisi bozuluyor. Rehabilitasyon anlamında bizim gibi tesislerin her ilde olması gerekiyor. Doğa içinde spor aktivitelerinin yapılabildiği, insanların kendini rahat hissettiği, nefes alabildikleri, kendilerine değer verildiğini hissettikleri yerde olmaları gerekiyor" diye konuştu.

REHABİLİTASYONUN ÖNEMİ BİLİNMİYOR

Pilot uygulamanın dernekle yapılan anlaşma doğrultusunda hayata geçirildiğini belirten Aynur Doğan, "Ciddi anlamda zihinsel hastalığı olmayanları alıyoruz. Kan tahlili ve tüm tetkikleri yapıyoruz. Madde bağımlılığı rehabilitasyonu uzun bir süreç. Ülkemizde önem verilmediği için maalesef madde bağımlılığından kurtarma tedavi oranlarımız çok düşük. Biz insanların beyni, ruhu, davranış modelleri, düşünce yapıları, duygularını tedavi ediyoruz. Bunları 3 günde ya da 3 haftada değiştirmemiz mümkün değil. Bir davranışı düzeltmek için en az 6 ay olması ve 6 ayın üzerine konulması gerekiyor. Türkiye'de 2013'ün verilerinde toplam 700 milyon TL bütçeden sadece 1 milyonu rehabilitasyona ayrılıyor. Rehabilitasyonun önemi bilinmiyor. Madde bağımlılığından kurtarmanın gerçek tedavi yolu rehabilitasyon" diye konuştu.

HEM BİREY HEM AİLE REHABİLİTASYONU

Başvuran öğrenciye yönelik çok yönlü yaklaşım söz konusu olduğunu anlatan Ayka Vital Otel yöneticilerinden Dr. Kazım Doğan ise şöyle dedi:

"Birçok değerlendirme sonunda kişiye özel programlar hazırlanıyor. Kişinin yapısı, inanç yapıları, bilgi birikimleri hepsi dikkate alınıyor. Çünkü her kişiye aynı şekilde dokunamazsanız. Sosyal aktivitelerde ortak alanlarımız çok fazla yürüyüş, havuz gibi egzersizler. Bizim ana öğemiz 'Bağımlılık bireyseldir, beyinde başlar beyinde biter.' Kendi oluşturduğumuz 6 B metodunu uyguluyoruz. Bireysel rehabilitasyonun yanında aile rehabilitasyonu da çok önemli. Çünkü aile de travmaya uğramış oluyor. Onların da rehabilite edilmesi gerekiyor. Çocuk çıktıktan sonra nasıl davranılacak, yaklaşımı nasıl olacak. Bunun yanında bu gençlerimizin topluma kazandırılması lazım. Bu projenin bir üst ayağı da Organize Sanayi Bölgesi, gerekirse iş olanakları da sağlanacak."

NELER YAPILIYOR?

'Öğrenci' olarak adlandırılan uyuşturucu bağımlıları güne kahvaltıyla başladıktan sonra 1 saat hafif müzik terapisi eşliğinde kitap okuyor. Öğrencilerin eğitimini de daha önce bağımlı olan ve aynı yöntemle tedavi edilmiş eğitmenler yürütüyor. Proje koordinatörlerinden Bulut Bayraktaroğlu, müzik terapisi ve kitap okuma seanslarıyla bir nevi dinlendirilmiş ve zihinlerin boşaltıldığını belirtti.

Beden eğitimi öğretmeni Sevda Sağıroğlu tarafından öğrenciler günlük olarak spor ve fitness yapıyor. Yoksunluk dönemi eğitimi sorumlusu Onur Uçak tarafından günlük masaj uygulanıyor. Öğrencilere yine günlük sauna uygulanıyor. Eğitim koordinatörü Abdurrahman Yaylalı, sauna yoluyla kişinin madde kullanımından dolayı bel altı yağ dokularında birikmiş toksit maddelerin idrar yoluyla dışarı atmasının sağlandığı ve kişinin maddeye olan isteğinin tamamen bitirildiğini söyledi.

Bunların dışında yüzme, basketbol, bisiklet, masa tenisi, bilardo, langırt, yoga gibi çeşitli sosyal aktivitelerin yanı sıra mental ve fiziksel çok sayıda tedavi yöntemi uygulanıyor. Ayrıca İngilizce dil eğitimi veriliyor. Öğrenciler için yine günlük olarak grup ve tek tek ayrı terapiler uygulanarak moral motivasyonundan hedeflerine kadar birçok konuda o güne dair neler yaptıkları ölçülüyor.

ÖRNEK HİKAYELER

Lise son sınıfta bu belayla tanıştığını anlatan 21 yaşındaki Tuğçe Ünsal, "Buraya gelmeden önce birçok hastanede tedavi oldum, ailem çok destek oldu, fakat hiçbirinde tedavi olamadık, daha kötü zehirlendim, kötü şeyler yaşadım. Buraya geldikten sonra yeniden doğmuş gibi oldum. Hayatımı yeniden elime verdiler, yeni doğmuş bir bebek gibi hissettiğim için hepsine çok teşekkür ederim" dedi.

Öncelikle yarım kalan okulunu bitirmek istediğini belirten Tuğçe Ünsal, "Burada eğitmen olarak kalacağım. Birçok insana umut olmak istiyorum. Çünkü benim kendime verdiğim bir söz vardı bu madden kurtulduğum zaman insanlara elimi uzatmak istediğim için merhamet duygumu yeniden kazanmak için insanlara umut ışığı olmak istiyorum. ve burada umut adamlar ve umut kadınlar olarak çoğalmak ve insanlara yardımcı olmak istiyoruz" dedi.

13 YIL KULLANDI

13 yaşından bu yana madde kullandığını söyleyen 26 yaşındaki Samet Kara, "Birçok çeşidini kullandım, 8 sene eroin mazim var. 13 yıl uyuşturucu maddeler kullandım. Birçok hastaneye yattım. 7 çip taktırdım ama faydası olmadı, tekrar aynı pisliğin içine düştüm. Hocalar beni buraya davet ettiler, şu an tedavi oluyorum ve içimde hiçbir madde isteği de yok şükürler olsun" dedi.

İKİ KARDEŞ

Öğrenciler arasında bir de ağabey- kardeş var. İsmail Ayaz, ağabeyi Umut Ayaz'ı uyuşturucudan kurtarmaya çalışırken aynı batağa kendi saplandı. Birçok tedavi yönteminden olumlu sonuç alamayan iki kardeş, pilot uygulama kapsamında şimdi birlikte tedavi oluyor. Yarım bıraktıkları okullarına devam edeceklerini anlatan kardeşlerden Umut psikiyatrist, İsmail ise gastronomi okumak istediğini söyledi.

MOTOR SPORLARI ŞAMPİYONU VE YENİDEN PİSTLERE DÖNECEK

Öğrenciler arasında bir de asıl mesleği motosiklet tamirciliği olan, birçok ulusal yarışta Türkiye dereceleri bulunan 37 yaşındaki Sinan Taşyürek de var. Sinan Taşyürek, "Buradaki arkadaşlarımızın tamamı bağımlıydı ve şimdi insanları kurtarmak için de eğitim alıyoruz. Kurtaracağımıza da inanıyoruz. Kendilerini Allah'ın izniyle kurtardılar, şimdi sırada insanları, dünyamızı kurtarmak için çaba sarfedeceğiz. Bunu başarmamız lazım" dedi.

Görüntü Dökümü

--------------

Kitap okurken ve müzik dinlerken bağımlıların görüntüsü

Hocalarla röportaj

Spor yaparken bağımlıların görüntüsü

Detay görüntüler

Spor hocası ile röp

Terapi dersinden detay görüntüler

Resim dersinden detay görüntüler

Proje koordinatörü ile röp

Aynur Doğan'la röp

Doktor Kazım Doğan ile röp

Bağımlı 4 hasta ile röp

Yoga yaparken görüntü

Motosiklet tutkunu bağımlı ile röp

Motosiklete binerken detay görüntüler

418 MB/// 13.00

HABER: Mehmet ÇINAR- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA,

====================================================

4)NARKOTİK KÖPEĞİ ALFA, YAKIT DEPOSUNDAKİ 2 KİLO 500 GRAM UYUŞTURUCUYU BULDU

BURSA'da narkotik ekiplerinin düzenlediği operasyonda 2 şüpheli gözaltına alınırken 2 kilo 500 gram esrar ele geçirildi. Otomoboilin yakıt deposuna saklanmış uyuşturucuyu narkotik köpeği 'Alfa' buldu.

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şubesi'ne bağlı ekiper, 34 FC 1685 plakalı bir otomobilin, Doğu illerinde temin ettikleri uyuşturucu maddeyi Bursa'ya getirip dağıtım yapacağı bilgisine ulaştı. Otomobili Yalova Yolu üzerinde takibe alan polis, şüpheli otomobili merkez Osmangazi ilçesi Yalova Yolu Caddesi üzerinde yakaladı.

NARKOTİK KÖPEĞİ ALFA, YAKIT DEPOSUNA GİZLENMİŞ ESRARI BULDU

Otomobilde bulunan Yılmaz A.(36) ve Yalçın E.(83), polis tarafından gözaltına alındı. Otomobilde yapılan aramalarda uyuşturucu madde bulunamadı. Ardından narkotik köpeği Alfa, otomobilde detaylı arama yaptı. Alfa, otomobilni yakıt deposuna gizlenmiş 2 kilo 500 gram uyuşturucu maddeyi buldu. 2 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Görüntü Dökümü

--------------------------------

Alfa'nın otomobilde arama yapması

Uyuşturucu maddelerinde çıkartılması

Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi

Berktuğ ÖNCÜ/BURSA,-

==================================================

5)VAN'DAKİ MİNİK ÖĞRENCİLERİ GÜLÜMSETEN YARDIMLAR

GÖNÜLLÜLERİN desteğiyle topladığı giyim, kırtasiye, okul araç gereç ve spor malzemelerini özellikle doğu illerindeki köy okullarına ulaştıran Her Çocuk Bir Umuttur Derneği, Van'ın Bahçesaray İlçesi Elmayaka Köyü İlkokulu'nda eğitim gören 55 öğrenciye bot, bere ve mont hediye etti.Her Çocuk Bir Umuttur Derneği, Van'ın Bahçesaray İlçesi Elmayaka Köyü İlkokul'unda zor şartlar altında eğitim gören 55 öğrenciyi yardımlarıyla sevindirdi. Van merkeze 115 kilometre uzaklıktaki Elmayaka'ya ulaşan dernek üyeleri, minik öğrencilerin gülen yüzleriyle karşılandı. Yırtık lastik ayakkabı ve botlarıyla sınıfa giren öğrencilerin, sobanın başında ısındıktan sonra sıralarına oturduğunu anlatan Dernek Başkanı Veysi Özaras, öğrencilerle sohbet ettiğini söyledi. Özaras, "Sınıfta öğrencilere dönerek, 'Lastik ayakkabı içinde ayaklarınız üşümüyor mu' diye sordum. Bunun üzerine bir kız çocuğu, 'Ayaklarım ıslanıyor, üşüyorum' dedi. Duygu dolu anlar yaşadık. Konuşmaların ardından bot, bere ve mont hediye ettiğimiz öğrenciler, sevinç içerisinde yeni eşyalarını giydi. Çocukların birçoğunun ayaklarında bırakın lastik ayakkabıyı, düzgün bir çorap bile yoktu. Ayakları soğuktan mosmor kesilmişti. Bizleri yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen gönüllülerimize teşekkür ederim. Kış oradaki çocuklar için büyük bir çile. Çoğu, bir metreyi bulan karda ya terlikle yada lastik pabuçla okula gidiyor. Lütfen bir çift ayakkabı bile olsa desteklerinizi esirgemeyin. Çünkü öğretmenlerden öğrencileri için çok talep geliyor" dedi.

Görüntü Dökümü

--------------------------

-Karda yürüyen öğrencilerin görüntüsü,

-Öğrencilerin sınıfta sobanın başında ısınmasından görüntü,

-Dernek Başkanı Veysi Özaras'ın öğrenciler ile sohbet etmesinden görüntü

-Öğrencilere bot, bere ve mont dağıtımından görüntü

-Öğrencilerin birbirleriyle yardımlaşarak kıyafetlerini giymesinden görüntü

Haber - Kamera: Cavit AKGÜN/MUĞLA,

==================================================

6)İNTERNET HIZINDA DÜNYADA 64'ÜNCÜYÜZ

TÜRKİYE'nin sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünyada 64'üncü sırada yer aldığı açıklandı.

Dünyada internet hız ölçümlerini ayrıntılı veren kaynaklardan biri olan Akamai'nin 'İnternet'in Durumu' raporunda, 2016'nın ilk çeyrek verilerine göre Türkiye'nin, sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünya 64'üncüsü olduğu açıklandı. Türkiye'nin mobil internet hızının da ortalama 6,5 Mbps olduğu belirtildi.

Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, Türkiye'nin internet hızında dünya ile kıyaslandığında durumunun hiç iç açıcı olmadığını söyledi. Mehmet Akyelli, "Kendi içimizde bazı gelişmelere mutlu oluyoruz ama dünya ölçeğinde baktığımızda ne yazık ki istediğimiz noktada değiliz. 7.4 milyar olan dünya nüfusundan internete bağlanan insan sayısı 3.4 milyarı bulurken, dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişi sayısı 2.3 milyar. Dünyada 3.8 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı mobil cihaz üzerinden sosyal medyayı kullanıyor" diye konuştu.

Türkiye'de aktif internet kullanıcısı 46.3 milyonu bulurken, aktif mobil internet kullanıcısının 40.5 milyona ulaştığını kaydeden Mehmet Akyelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de, aktif sosyal medya hesapları 42 milyona yükselirken, mobilde aktif sosyal medya hesapları 36 milyon oldu. Dünyada aktif internet kullanıcısı ve aktif sosyal medya hesabı yüzde 10 artarken, Türkiye'de aktif internet kullanıcısı yüzde 10 büyüdü. Aktif sosyal medya hesabı ise yüzde 5 arttı. 2016 sonunda internet kullanıcı sayısının dünyada 3.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. İnternet kullanımında 721 milyon kullanıcıyla Çin başı çekerken, Çin'i 333 milyon ile Hindistan izliyor."

İnternetin yaygınlığı konusunda başı çeken ülkenin ise İzlanda olduğunu aktaran Mehmet Akyelli, sözlerini şöyle tamamladı:

"İzlandalıların yüzde 98,2'si internet kullanıcısı. İzlanda'yı yüzde 97,3 ile Lüksemburg ve yüzde 97 ile Andorra takip ediyor. Asya-Pasifik bölgesindeki hem e-ticaret, hem de dijital reklamcılık piyasasının gelişmesi, Türkiye'nin aralarında bulunduğu ülkeler için ihracat ve dijital ekonomide yeni pazarlar vaat ediyor. 2020'de tabletlerin, tüm internet kullanımının yüzde 35'ini oluşturacağı öngörülüyor. Dünyanın en iyi programcıları ve yazılım mühendislerine yönelik bir site olan HackerRank, kodlama becerilerine göre, dünyanın en iyi programcılarını sıraladı. 50 ülkenin sıralandığı listede Çin 100, Rusya 99,9 puan alırken, Türkiye 77,5 puanla 30'uncu sırada yer aldı."

Görüntü Dökümü

-------------------------

Stantlardan görüntü

RÖP: Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli

HABER- KAMERA: Süleyman EKİN/ANTALYA,

=========================================

 7)YAŞLI LEYLEK KAR ALTINDA KALDI

Doğu'nun Çukurovası olarak tabir edilen Iğdır'a bu yıl mevsimin ilk karı düşünce sıcak havalara aldanıp göç etmeyen yaşlı bir leylek kar altında kaldı. Hacı Yusuf Hacer caminin kubbesinde yazdan kalma yuvada hareketsiz bekleyen leylek zaman zaman ayak değiştirerek vücut sıcaklığını korumaya çalıştı. Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu, "Havalar genel olarak ılıman geçtiğinden bazı leylekler yemleme alanı buldukları için göç etmiyorlar. Kar yağışının aniden bastırması nedeniyle göç etmeyen bu yaşlı leylek kar altında kaldı. Şu anda yapacak bir şey yok. Hava öyle dondurucu değil. Leylek, kar yağışı durunca uçarak barınacağı bir yer bulacaktır" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------------

-Cami kubbesindeki leylek

-Mete Türkoğlu ile röp

Haber-Kamera: Suat DENİZ/ IĞDIR,

(Süre: 4 Dk/ 127 MB

============================================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title