Dha Yurt Bülteni-19

Dha Yurt Bülteni-19

Bakan Soylu: "Güvenlik kuvvetleri, Güneydoğu'da dağ, taş tepe bırakmadan gereğini yerine getirmektedir"İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye değinerek, "Güvenlik kuvvetlerimiz bugün Güneydoğu'da dağ, taş, tepe bırakmadan bu ülkeye ihanet sergilemeye çalışanlara gereğini...

Dha Yurt Bülteni-19

Bakan Soylu: "Güvenlik kuvvetleri, Güneydoğu'da dağ, taş tepe bırakmadan gereğini yerine getirmektedir"

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye değinerek, "Güvenlik kuvvetlerimiz bugün Güneydoğu'da dağ, taş, tepe bırakmadan bu ülkeye ihanet sergilemeye çalışanlara gereğini yerine getirmektedir. Onların da morali yerindedir. Çünkü korkusuz bir şekilde büyük bir mücadele ortaya koyuyorlar." dedi.

Aksaray Belediyesi'nin Fatih Kapalı Pazar alanında düzenlediği iftar yemeğine katılmak için kente gelen İçişleri Başkanı Süleyman Soylu, ilk olarak Vali Aykut Pekmez'i, ardından Ak Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Soylu daha sonra iftar yemeğine geçti ve iftara katılan vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Soylu, vatandaşlarla birlikte aynı masada iftar yemeği yedi. Burada bulunan halka seslenen Bakan Soylu, Türkiye'nin yarınlara güçlü adımlar atmasını engellemeye çalışanların olduğunu belirtti. Kardeşi kardeşe düşürülmeye çalışıldığını ifade eden Bakan Soylu, şunları söyledi: "Bazen bir annenin 2 evladını birbirine sağcı ve solcu diye düşürüyorlar. Kah Alevi ve Sünni diye düşürüyorlar. Kah terör örgütleriyle beraber bu güzel ülkenin yarınlara güçlü bakmasını engellemeye çalışıyorlar. İşte, bugün bu sofralarda bulunan bu insanlar, bize bu oyunları kurmaya çalışanlara aslında cevabı en güzel şekilde veriyorlar. Ellerini semaya açıp cenabı Allah'a dua ederken de diyorlar, şu Ezan-ı Muhammediye, Allah-u Ekber'i dinlerken de diyorlar, sofralarda birlikte otururken de diyorlar; Biz ülkemizi kimseye böldürmeyiz, biz zengin ve güçlü bir ülke istiyoruz, biz kudretli bir ülke istiyoruz diyorlar." Terörle mücadeleye değinen Soylu," Türkiye bir taraftan terörle mücadele etmektedir. Türkiye bir taraftan büyümeyi ve yükselmeyi, kendi en önemli hedefi olarak belirlemektedir. Evet açıklanan büyüme oranı yüzde 5'tir. Bu şu demektir; istikametimiz doğrudur, milletimizin morali yerindedir. Güvenlik kuvvetlerimiz bugün Güneydoğu'da dağ, taş, tepe bırakmadan bu ülkeye ihanet sergilemeye çalışanlara gereğini yerine getirmektedir. Onların da morali yerindedir. Çünkü korkusuz bir şekilde büyük bir mücadele ortaya koyuyorlar. Ne söylerlerse söylesinler. Ne ortaya koyarlarsa koysunlar. Neyi ifade etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, ister DEAŞ olsun, ister FETÖ olsun, ister PKK olsun, ister DHKPC olsun, ister bu ülkenin büyümesini engellemeye çalışanlar olsun, bilmeliler ki, bu millet karar vermiştir, inancıyla karar vermiştir, imanıyla, milliyetiyle, iradesiyle karar vermiştir. Biz dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi olacağız, birisi olacağız, birisi olacağız." diye konuştu. Türkiye'nin batı ülkelerine benzemediğini ifade eden Bakan Soylu, "Biz bu güne kadar komşularımızı, para için, pul için, günlük menfaatler için bırakan milletlere benzemeyiz. Biz mazlumlara sadece menfaatimiz için sırtımızı dönmeyiz. Biz bunu bugün yapmıyoruz. Yüz yıllardan beri bu topraklara kim sığınmışsa onları kucaklayan aziz ve asil bir milletimiz var." dedi. Bakan Soylu, iftar yemeğinin ardından geçen 15 Temmuz'daki  darbe girişiminde şehit düşen Özel Harekat Daire Başkan Yardımcısı Önder Güzel'in ailesinin evini ziyaret etti. Bakan Soylu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı'yı ziyaret ettikten sonra teravih namazı için Ulu Camii'ne gitti. 

Görüntü Dökümü 

---------------------

Bakan Soylu'nun kente gelişi

İtfar yemeği alanı geçmesi ve vatandaşlarla sohbeti 

Bakan Soylu'nun konuşması 

Haber- Kamera: Hasan BÖLÜKBAŞ AKSARAY,( DHA)

=============================================

Bakan Çelik: Et spekülatörlerin heveslerini kursağında bıraktık/EK 

TESİSLERİN TOPLU TEMELİ ATILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından Şanlıurfa'da yapılacak 764 milyon lira yatırım bedelli 12 tesisin toplu temel atma törenine katıldı. İftar programıyla birlikte yapılan törende, alanda toplanan vatandaşlara hitap eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yeni yatırımlar yapacakları söyledi, kente yapılan yatırımları anlattı.

Birbiri ardından müjdeli yatırımları açıklayan Bakan Erdoğlu, kalabalık alkışlamayınca şunları söyledi:

"Şanlıurfa bakın Viranşehir karşınızda alkışlamıyor musunuz? Hükümetimiz Şanlıurfa'ya çok büyük önem veriyor. Biz hükümet olarak Şanlıurfa'ya şu ana kadar 34 milyar lira yatırım yaptık. Helal olsun size ne yapılsa azdır. Bugün yine Hilvan ve Suruç'un içme suyu meselesini halletmek için karar aldık. Hayırlı olmasını diliyorum. Suruçlular, burada yok galiba size dünyanın en büyük yaptırımını yaptık. Şu ana kadar 2 milyar lira sizindir. Evet Siverek, alanda Siverek de yok galiba, Hilvan siz de yoksunuz burada. ya kardeşim böyle olmaz. İftar saati anladık da, bu kadar olmaz yani."

Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından toplu temel atma için butona bastı.

Tören alınanı sonradan gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde ciddi sorunlar yaşandığını ifade ederek, "Irak yetmiyordu, Suriye eklendi. Şimdi de bütün Ortadoğu, İslam alemi Katar merkezli bir şekilde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Bakanlarımız ilerde Şanlıurfa'ya gelecek ve sorunları nasıl çözeceklerini değerlendirecekler. İlk olarak Orman ve Su İçleri Bakanımız Veysel Eroğlu geldi, teşekkür ediyoruz. Ortadoğu ciddi sıkıntılar içinde. Hesaplar büyük, iyi düşünün. Şanlıurfalılar Ortadoğu'da dönen dolapları iyi bilir. Entrikalara karşı duruşumuz sağlam olacak. Dünyada 800 milyon aç insan, 2 milyar açlık sınırında insan var. Şanlıurfa'nın kıymetini bilin. Dünya açlıkla karşı karşıya, Şanlıurfa hasat zamanı, bereket fışkırıyor. Kıymetini bilelim. Toprağımız kıymetli, sele vermeyeceğiz, yele vermeyeceğiz, ele de vermeyeceğiz. Ramazan ayı arınma ayı, aç kalma ayı değil. Ramazan ayı servis bakım aydır. Hem madden, hem de manen arınma ayıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından okunan dualarla Bakanlar Faruk Çelik ile Veysel Eroğlu, tören alanında kurulan masalarda protokol üyeleriyle birlikte iftar açtı. Şanlıurfa'daki temaslarını tamamlayan bakanlar geldikleri özel uçakla kentten ayrıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------------

Temel atma töreni

Bakanların konuşması

Genel ve detay görüntüler

Haber: Ali LEYLAK- Kamera: Ömer ŞULUL-ŞANLIURFA,

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 319 MB

==============================================

Bakan Avcı: 2019'da Eskişehir'i Ak Parti belediyeye kavuşturacağız

KÜLTÜR ve Turizm Bakan Nabi Avcı, referandumda Ak Parti Eskişehir teşkilatlarının iyi bir performans sergilediklerini ancak arzu edilen neticeye alamadıklarını söyleyerek, "İnşallah 2019'da Eskişehir'i nihayet layık olduğu Ak Parti belediyeye kavuşturacağız" dedi.

Akşam saatlerinde Ankara'dan Eskişehir'e gelen bakan Nabi Avcı, partisi tarafından Lidya Park Düğün Salonu'nda Ak Parti eski milletvekilleri, eski il ve ilçe yöneticileri ile partiye destek verenler için düzenlenen 'Vefa' iftar yemeğine katıldı. Yemek sonrası partililere hitaben konuşma yapan Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini belirtti.

'BÜYÜKŞEHİR'İ AK BELEDİYECİLİKLE TANIŞTIRACAĞIZ'

Ak Parti'nin aynı zamanda bir vefa hareketi olduğunu ifade eden Avcı, 16 Nisan'daki referandum sürecisinde Ak Parti Eskişehir teşkilatlarının olağanüstü bir performans sergilediğini söyledi. Eskişehir'de bekledikleri neticeye alamadıklarını belirten Avcı şöyle konuştu:

"16 Nisan referandum sürecinde gerçekten Eskişehir'de Eskişehir teşkilatları, her kademeden arkadaşlarımız gerçekten olağanüstü bir performans sergilediler. Günün şartları, özel şartlar sebebiyle tam da Eskişehir için söylüyorum, arzu ettiğimiz neticeyi almamış olabiliriz ama bence o performansın kendisi referandum sürecindeki performansımız hep birlikte gerçekleştirdiğimiz o çalışma 2019'da neler yapabileceğimizi ne yapacağımızı dosta düşmana gösterdi. Onun için sizlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah aynı gayretle aynı heyecanla 2019'da Eskişehir'i nihayet layık olduğu Ak Parti belediyeye kavuşturacağız. Bütün ilçeleriyle beraber Eskişehir Büyükşehir'i de inşallah Ak belediyecikle tanıştıracağız ki Eskişehirliler belediyecilik nasıl yapılır? Vatandaşa nasıl hizmet edilir? Vatandaşa nasıl hizmet götürülür, ayağına nasıl hizmet götürülür? Bunu inşallah 2019'dan itibaren görecekler, göstereceğiz inşallah."

Görüntü dökümü:

-----------------------------

-Bakan Avcı ile aynı masada oturanların dua etmesi,

-Yemeğe katılanların görüntüsü,

-Bakan Avcı'nın kürsüde yaptığı konuşmadan çekilen görüntüler bulunuyor.)

Haber-Kamera: Eyüp KELEBEK-ESKİŞEHİR,

===============================================

Kuyuya düşen inek telef oldu

KOCAELİ'nin Kartepe İlçesi'nde 3 metrelik yağmur suyu kuyusuna düşen inek itfaiye ekiplerinin vinçle çıkarmasına rağmen havasız kaldığı için telef oldu. 

Olay Kartepe İlçesi Suadiye Mahallesi'nde meydana geldi. Muammer Bilim'e ait inek otlarken üstü tahta ile kapanmış yaklaşık 3 metrelik kuyuya düştü. İneğin seslerini duyan Bilim hemen itfaiyeyi arayarak yardım istedi.  Olay yerine gelen ekipler bir ay sonra doğum yapacak olan ineği kuyudan çıkarmak için yaklaşık bir saat uğraştı. Halata bağlanan inek vinç ile çıkartıldı. Havasız kalan inek tüm çabalara rağmen karnındaki yavrusu ile telef oldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

-Kuyuya düşen inek

-İtfaiyenin kurtarma çalışmaları

-İneğin çıkartılışı

Haber: Faruk KIYAK/KARTEPE(Kocaeli)