Dha Yurt Bülteni 17

02.04.2018 23:50 | Son Güncelleme: 02.04.2018 23:50
Dha Yurt Bülteni 17

69 bin dolar çalan Latin hırsızlar yakalandı KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde düzenlenen operasyonda Bursa'da bir araçtan 69 bin dolar çalan 2 Kolombiya, Küba ve Peru uyruklu 4 hırsızlık şüphelisi yakalandı.

69 bin dolar çalan Latin hırsızlar yakalandı

 

KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde düzenlenen operasyonda Bursa'da bir araçtan 69 bin dolar çalan 2 Kolombiya, Küba ve Peru uyruklu 4 hırsızlık şüphelisi yakalandı.

Bursa'da meydana gelen olayda, bir aracın içerisinden 69 bin dolar çalan hırsızlar kaçtı. Bursa İl Emniyeti hırsızların bulunduğu aracın plakasını tespit ederek, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi. Gölcük'te önlem alan ekipler, Donanma kavşağında aracı durdurarak 4 kişiyi yakaladı. Araçta yapılan aramada çalınan paralar, bir adet aracın kilidinin sinyalini önleyen jammer ve peruk bulundu. Gözaltına alınan 2'si Kolombiya, 1 Küba, 1 Peru uyruklu 4 kişi Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Güvenlik kamerası görüntüleri, parayı çalma anı

-Ele geçirilen paralardan görüntü

-Hırsızlardan görüntü

Haber-Kamera: Soner GÜLEZER/ GÖLCÜK(Kocaeli),

=============================================

Van, 11 bin resimle 'Dünya Çocuk Rekorları' kitabına girdi (2)

VAN'DA HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından düzenlenen Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri, akşam saatlerinde de yapılan meşaleli yürüyüş, dilek fenerlerinin uçurulması ve havai fişek gösterisiyle devam etti. Valilik önünde başlayan meşaleli yürüyüşe, Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kurum müdürleri ile yüzlerce kişi katıldı. Ellerinde dev Türk bayrağı ve meşaleler taşıyan vatandaşlar, şarkılar  eşliğinde kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'nden Van Devlet Tiyatrosu'na kadar yürüdü. Burada dilek feneri uçuran vatandaşlar, doyasıya eğlenirken, etkinliklerde, yapılan havai fişek gösterileri ise, gözyüzünü renk cümbüşüne çevirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Meşaleli yürüyüş

-Yürüyüşe katılan prototol

-Dilek fenerlerinin uçurulması

-Detaylar

-Havai fişek gösterisi

-Genel ve  detaylar

Haber-Kamera: Behçet DALMAZ-Arif KARAKAŞ/ VAN,

===============================================

'Riskli bölge' kararına itiraz için Ankara'ya gittiler

 

İZMİR'in Karabağlar İlçesi'nde yer alan 540 hektarlık alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında 'Riskli alan' ilan edilmesine itiraz eden Karabağlar Mahalleler Birliği üyesi 25 kişi, topladıkları imzaları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na sunmak üzere Ankara'ya hareket etti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Karabağlar İlçesi'nde yer alan ve 16 mahalleyi kapsayan toplam 540 hektarlık alan, 31 Aralık 2012 tarihinde kentsel dönüşüm kapsamında 'Riskli alan' ilan edildi. Duruma itiraz eden bölge halkı kararın iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı. İzmir Mahalleler Birliği çatısı altında toplanan dernekler tarafından yaklaşık 17 bin imza toplandı. Dernek üyelerinden oluşan yaklaşık 25 kişilik heyet, bugün saat 22.00 sıralarında toplanan imzaları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na sunmak üzere Ankara'ya hareket etti. Heyeti yolcu etmek için mahalle meydanında toplanan yaklaşık 60 kişilik gurup da ellerinde 'Afet bahane rant şahane' ve 'Tapu hakkımız ranta dönüştürülemez' yazılı pankartlar taşıdı. Sık sık 'Karabağlar bizimdir bizim kalacak' sloganları atan gurup heyetin yola çıkmasının ardından olaysız dağıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Toplanan kalabalıktan görüntü

Gurubun slogan atmasından görüntü

Pankart taşıyanlardan görüntü

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mehmet GÜNEY/ İZMİR,

====================================

Hisarcıklıoğlu: Kendi şirketim dahil birçok firma devletin verdiği teşvikten habersiz

 

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş'ta katıldığı bir törende şirketlerin devletin verdiği teşviklerden haberleri olup olmadığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili Türkiye'nin en kurumsal firması da dahil birçok şirkette araştırma yaptırdığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bir baktım ki istihdam teşviklerini Türkiye'nin en kurumsal firması dediğimiz en büyük şirketi, devletin verdiği istihdam teşviklerinden faydalanmamış. Herkes eski alışkanlık, bir sürü teşvik var kullanmamışız. Ben kendi şirketime de baktım bizimkiler de kullanmamış" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin açılışı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katıldığı törenle gerçekleştirdi. Törenin açılış konuşmasını KMTSO Başkanı Serdar Zabun yaptı. Zabun'dan sonra konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının yıllardır yargının yavaş çalışmasından şikayetçi olduğunu söyledi. Bundan en büyük nedenlerden birinin yargıdaki iş yükü olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, Avrupa'da bir hakimin yılda 200 dosyaya bakarken, Türkiye'de hakimin 700-800 dosyaya baktığını belirtti.

'TERK ETTİĞİMİZ KÜLTÜRÜMÜZÜ BATI'DAN KEŞFETMİŞ GİBİ GETİRDİK'

Türk iş dünyasının yüzde 99.2'sinin iş mahkemelerinde kaybettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, yeni sistemde mahkeme yerine arabulucuya gidileceğini ve burada anlaşmazlık çıkması durumunda tarafların mahkemeye gideceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

"Devrim niteliğinde bir yasaydı. Meclisimizde siyasi partilere, hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ama üzüldüğüm şey şu; bunun kökü bizde, şu arabuluculuğu biliyor musunuz? Ahilik kültürünün özü ney? İki esnaf anlaşamayınca Ahi baba anlaştırıyor. Biz bunu terk ettik, kendi kültürümüzü terk ettik, şimdi yeniden batıdan keşfetmiş gibi getirdik koyduk. Aslında bizim özümüzde, bizden batıya gitti, şimdi batıdan tekrar bize geliyor. Arabuluculuk dediğin, Ahi babanın, Ahi teşkilatının yaptığı işin, Ahi kültürünün özü. Yaptığımız bu. İki anlaşamayan insanı getirmek, bir de tarafsız adamı getirmek, hadi anlaştır. Biz arabuluculuğu adalete hızlı erişim olarak görüyoruz. Mahkemelerin iş gücü azalacak. ilk rakamlara baktığımızda da ilk 3 ay itibariyle mahkemeye düşmeden yüzde 70'i arabulucular vasıtasıyla çözülmüş ancak yüzde 30'u gitmiş mahkemelere. Artık mahkemelerde de dosya daha az birikecek, hakimler de adil ve hızlı çözüm bulabilecekler."

"221 MİLYAR LİRA İÇİN KEFİL OLDUK"

Konuşmasının devamında şirketlere tanınan teşviklerden de bahseden Rifat Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar hükümetin kapısını ne zaman çaldılarsa boş dönmediklerini söyledi. Hükümetle mutfakta birlikte çalışıp beraber ürettiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, KOSGEB'den 290 bin üyeye 50 bin lira faizsiz, 3 yıl vadeli, 1 yıl da ödemesiz kredi kullandırttıklarını açıkladı. Bundan sonra yine hükümete gittiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bu bitti, gittik yine hükümete Cumhurbaşkanımıza, Başbakana, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcımıza 'Bir kredi Garanti Fonu var. Biz burada kefil oluyoruz. Kime, üyeye. Sayın Cumhurbaşkanımıza 'Kefil olmak miktarını genişletin, talimat verin' dedik. Allah razı olsun verdiler, çalıştılar ve geçen yıl Kredi Garanti Fonu'ndan tam 221 milyar lira üyelerimize kefil olduk. 221 milyar TL, tüm Türkiye'de yaklaşık 380 bin üyemize kefil olduk" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN EN KURUMSAL FİRMASININ DAHİ İSTİHDAM TEŞVİKİNDEN HABERİ YOK"

Konuşmasının devamında şirketlere tanınan devlet teşvikleri hakkında da bilgiler veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Şu andaki mevcut işçilerinize, kaç kişiyi çalıştırıyorsanız devlet size ilave 100 lira para veriyor, bedava. Devlete maliyeti kaç lira biliyor musunuz, 10 milyar TL. Devletin cebinden çıkan para yıllık 10 milyar TL. Bugünden itibaren aldığın her yeni işçi kardeşime vergi ödemiyorsun. Yüzde 60'lık vergi var ya, şu anda 2 bin 500 lira bize maliyeti. Geçmişte bunun gibi bir sürü teşvik çıkartırdık biz istihdamla ilgili. Dedim ki 'Bizim üyeler farkında mı bu yapılanların acaba. Türkiye'nin en kurumsal firmasında bir çalışma yapın.' Kim olduğu aklınıza gelir Türkiye'nin en kurumsal firması. Bir baktım ki istihdam teşviklerini Türkiye'nin en kurumsal firması dediğimiz en büyük şirketi, devletin verdiği istihdam teşviklerinden faydalanmamış. 'Hadi onun muhasebe müdür atladı, bir daha araştırın küçük orta boy işletmeleri, diğerlerini' dedim. Herkes eski alışkanlık, bir sürü teşvik var kullanmamışız. Ben kendi şirketime de baktım bizimkiler de kullanmamış. 'Aman müracaat edin alın' dedim. Millete anlatmaya başladım. Devlette hemen fark etti tabi bir anda dilekçeler başladı çoğalmaya. Şimdi yeni kanun geçti haberiniz olsun. Bu ayın sonuna kadar geçmiş istihdam teşviklerinden kullanmadığınıza müracaat ettiniz ettiniz, etmezseniz hakkınız kayboluyor. Haberiniz yok ödemişsiniz, gidin hemen alın paranızı devletten."

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç'in de konuşma yapmasının ardından KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ile Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Rifat Hisarcıklıoğlu'na Kahramanmaraş'a özgü ağaç çerçeve hediye etti. Ardından kesilen kurdeleyle Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin açılışı yapıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Rifat Hisarcıklıoğlu'nun araçtan inişi

Hisarcıklıoğlu'nun odaya girmesi

Hisarcıklıoğlu ile protokolle birlikte

Hisarcıklıoğlu tören salonunda

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması

Hisarcıklıoğlu'nun konuşması

Hisarcıklıoğlu'na hediye verilmesi

Kurdele kesilmesi

Haber-Kamera: Ömer KOÇ/ KAHRAMANMARAŞ,

===========================================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title