Dha Yurt Bülteni - 16

Dha Yurt Bülteni - 16
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

15 Temmuz afişlerini parçalayan 3 kişi gözaltına alındı (3)ŞÜPHELİLER TUTUKLANDISerik'e bağlı Belek Mahallesi'nde Serik Belediyesi tarafından asılan 15 Temmuz afişlerini yırttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ikiz kardeşler Yavuz Ergin ve Selim Ergin ile Ahmet Can Güventi polis...

15 Temmuz afişlerini parçalayan 3 kişi gözaltına alındı (3)

ŞÜPHELİLER TUTUKLANDI

Serik'e bağlı Belek Mahallesi'nde Serik Belediyesi tarafından asılan 15 Temmuz afişlerini yırttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ikiz kardeşler Yavuz Ergin ve Selim Ergin ile Ahmet Can Güventi polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler ifadelerinin ardından 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'mala zarar verme' ve 'halkı kin ve düşmanlığa sevk etme' suçlarından tutuklandı.

HABER: Namık Kemal KILINÇ/ ANTALYA,

=================================

Kırıkhan'da orman yangını

Ramazan ÇELİK- Kasım NARCI/KIRIKHAN (Hatay), - HATAY'ın Kırıkhan İlçesi'nde çıkan orman yangınında yaklaşık 5 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Yangın, akşam saatlerinde Kireçocağı mevkiindeki ormanlık alanda başladı. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangın, saatte 35 kilometre hızla esen rüzgar nedeniyle kısa sürede çevreye yayıldı. Kırıkhan İlçe Merkezinden de görülebilen yangın nedeniyle, gökyüzünü duman kapladı. Yangına Kırıkhan Orman İşletme Şefliği'ne bağlı ekipler ile Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale etti. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Muzaffer Ketmen, yangının çok geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alındığını söyledi. Yangına 4 söndürme timi, 5 teknik personel, 1 dozer, 1 kepçe ve çok sayıda itfaiye aracıyla müdahalede bulunulduğunu kaydeden Ketmen, ekiplerin özverili çalışmaları sayesinde yangının 5 hektarlık alanda tutulup kontrol altına alındığını ve bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Cep telefonu kamerası

Yangın görüntü

Gözküyüzünü kaplayan dumanlar

Haber: Razaman ÇELİK - Kasım NARCI - Kamera: KIRIKHAN (Hatay),

=================================

Ekonomi Bakanı Zeybekci şehit ve gazi yakınlarıyla yemekte buluştu

DENİZLİ'de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün şehit aileleri ve gaziler için düzenlediği yemeğe katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 barla test edildiğini ve bu sınavdan başarı ile çıktığını belirterek, Temmuz ayında aylık bazda ihracat artış rekoru kırılacağını söyledi. IMF, Dünya Bankası ve Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin büyümesini pozitif bazda revize ettiklerini belirten Zeybekci, "Onların yukarı doğru revize etmeleri dahi Türkiye'nin 2017 yılı büyümesine yetişmeyecek. Sizlerle burada ilk kez bir şey söyleyeyim. İnşallah, Temmuz ayı ihracatımız tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışına da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da 2017 sonu itibariyle ihracat hedeflerimizi çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili de önemli bir işaret olacak" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eşi Ayşen Zeybekci ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün Valilik ve Denizli Büyükşehir Belediyesi'yle ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kayalar Düğün Salonu'nda şehit aileleri ve gaziler için verdiği yemeğe katıldı. Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın yanı sıra belediye başkanları, daire müdürlerinin de katıldığı yemekte konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz'un bir işgal girişimi olduğunu belirterek, Türk milletinin darbe girişimine el koyarak demokrasi destanı yazdığını söyledi. 2013 yılının Mayıs ayında Türkiye'de her şeyin yolunda giderken Gezi Olayları'nın çıkarıldığını, meselenin iki ağaç olmadığını, ardından 17-25 Aralık operasyonunun hayata geçirildiğini, 7 Haziran seçimlerinin ardından Güneydoğu'da çukur siyasetinin hayata geçirildiğini belirten Zeybekci, son ihanet girişimin ise 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu belirtti. Türkiye'nin hiçbir güce boyun eğmeyeceğini belirten Zeybekci, hedeflenen muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın tek koşulunun da birlik ve beraberlik olduğunu belirtti. 

"ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA 15 TEMMUZ DESTANI YAZDIRMASIN"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şehit yakınlarıyla yakından ilgilendiği yemekte konuşmasının ardandan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 15 Temmuz'un dünya demokrasi tarihine bir Türk demokrasi devrimi, zaferi olarak geçeceğini söyleyen Zeybekci, "Bu zaferin bütün kahramanlarının mensubu olduğu bu milletin mensubu olmak, bizim için gurur onur vesilesidir. Bu akşam 1000'in üzerindeki şehit yakınımız, gazimiz ve yakınlarıyla beraber olduk. Rabbim onlara rahmet eylesin. İnşallah şehitlerimizle beraber yakınlarını cennetinde buluştursun diyorum. Mehmet Akif'in Cenabı Allah bu milleti bir daha İstiklal Marşı yazmak zorunda bırakmasın dediği gibi bir daha bu milletin 15 Temmuz destanı gibi destanlar yazmak zorunda bırakmasın inşallah. Birlik beraberliğimizi bozmasın. Bozmak isteyenleri de kahretsin inşallah diyorum. FETÖ ve diğer bölücü terör örgütü, diğer adı asla İslamiyet'e yakışmayan, İslamiyet'e tarih boyunca en büyük zararı veren terör örgütlerini de inşallah bu devlet, mücadele yöntemiyle hepsinin üstesinden gelecektir. Sonu da görünmüştür Allah'ın izniyle. Bundan sonra artık o muasır medeniyet yolculuğumuzu ve yürüyüşümüzü de başarıyla tamamlayacağız inşallah" dedi. 

"AVUSTURYA PROGRAMI KESİN DEĞİL"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Avusturya ziyaretiyle ilgili olarak, "Daha henüz kesinleşmemekle beraber o tarihlerde Cumhurbaşkanlığımızın da bir programı olma ihtimali var. Ekonomi Bakanı olarak da biz Cumhurbaşkanımızın programlarına genel itibariyle katılıyoruz. Bu programdan sonra netleştireceğiz. Yani orada Avusturya ve Yunanistan'la birlikte arka arkaya yapacağımız Ekonomi Bakanlığımızın bir ziyareti var. Onu yapmak istiyoruz. Tabi ki, bu ziyaretimizde ağırlık ekonomi, ikili ticari ilişkiler olacak" dedi. 

"TEMMUZ AYINDA TARİHİMİZİN AYLIK BAZDA İHRACAT ARTIŞ REKORUNU KIRACAĞIZ"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk ekonomisinin 100 barlık teste tabi tutulduğunu ve bu testten başarıyla çıktığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türk ekonomisi 15 Temmuz'da 25 barlık yerine 100 barlık stresle test edildi. Bundan da hakikaten ekonomi destanı olarak çıktık. Pazartesi günü 18 Temmuz'da Türkiye'de bütün sistem tıkır tıkır işliyordu. Bankacılık sistemi çalışıyordu, borsalarımız, mali piyasalarımız, ekonomiyle ilgili tüm alanlarımız yerindeydi. O ihanet terörünün yaymaya çalıştığı söylentiyle dolar 15-20 lira olacak, faiz yüzde 35-40'lar olacak, bankacılık batacak, borsa darmadağın olacak denenlerin aksine hiçbir şey olmadı. Tabi ki; etkisi olmadı desek yanlış olur. Etkiler de sonraki süreçte olmuştur. Ama şu anda gelmiş olduğumuz nokta da Türk ekonomisi her şeye rağmen 2016 yılını yüzde 2.9'luk bir büyümeyle kapadı. 2017 yılında başlatmış olduğumuz o ihracat seferberliği ile ilk çeyreğini yüzde 5'le kapadı. İkinci çeyrekte bu ve bunun üzerinde beklentimiz güçlenerek devam ediyor. 3. ve 4. çeyreklerden sonra yıl sonunda şu anda bütün dünyadaki kuruluşlar, IMF, Dünya Bankası ve kredi derecelendirme kuruluşları sırayla Türkiye'nin büyüme ilgili beklentilerini yukarı doğru revize ediyorlar. Onların yukarı doğru revize etmeleri dahi Türkiye'nin 2017 yılı büyümesine yetişmeyecek. Sizlere burada ilk kez bir şey söyleyeyim. İnşallah, Temmuz ayı ihracatımız tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışına da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da 2017 sonu itibariyle ihracat hedeflerimizi çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili de önemli bir işaret olacak. Türkiye her şey Allah'ın izniyle iyi olacak. Bundan sonra da artık diyoruz ki, mazeret yok, yola devam. İhracata, büyümeye, istihdama, koşmaya devam" diye konuştu.

"MÜTTEFİKSEK BİRBİRİMİZE GÜVENMELİ, İNANMALIYIZ"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Alman milletvekillerinin Türkiye'ye gelişini izin verilmediği yolundaki haberlerle ilgili olarak ise, "Bu tabii ki; tamamen Savunma Bakanlığımızın, Dışişleri Bakanlığımızın bu konuyla ilgili bir kararıdır. Detaylarını bilmemekle beraber şunu da söyleyeyim. Yasaklar olmamalı diye düşünüyorum. Yasaklar tabi karşılıklı olmamalı, müttefiksek eğer birbirimize güvenmeliyiz, birbirimize inanmalıyız. Bunu tek taraflı Türkiye'nin yasağı veya engelleme olarak görmemek lazım. Türkiye'nin de büyük bir ihtimalle ziyaret edecek olan milletvekillerinin bazılarıyla ilgili bazı hassasiyetleri vardı. Bu da muhtemelen karşı tarafa bildirilmiştir diye düşünüyorum. Almanya ile Türkiye'nin ilişkilerinin bozulmasında Almanya da Türkiye de kaybeder. Bu Türkiye ile Avusturya ilişkilerinin bozulmasında da kazanan hep bu felaket maşalarını kullananlar olacaktır. Onun için onları da sevindirmeyeceğiz ama karşılıklı. Burada aklıselim galip gelecek. İnşallah ileride Türkiye,  Almanya, Avusturya, Avrupa Birliği ilişkilerinde de çok güzel gelişmeler olacak" dedi. 

GÖRNÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------------------

Salondan görüntü

Bakan Zeybekci'nin karşılanmasından görüntü

Yemekten görünt

Zeybekci'nin konuşmasından görüntü

Zeybekci'nin basının sorularını yanıtlamasından görüntü

Haber: Osman Nuri BOYACI - Kamera: Deniz TOKAT/ DENİZLİ,

=================================================

Doğu Perinçek: Klasik bir darbe girişimi değildir

 

Engin ANAK/ALANYA (Antalya), - VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "15 Temmuz gecesi Ankara, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de verilen mücadelede Türkiye-Amerikan savaşının bir aşamasıydı. Amerikan ordusu Türkiye'de Ankara'da, İstanbul'da Türk ordusuna yenildi, Türk milletine yenildi. Bu savaş böyle bir savaştı. Klasik bir darbe girişimi değildir" dedi.

Doğu Perinçek, partisinin Alanya ilçe başkanlığında basın toplantısı düzenledi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin hazırlanan afişleri eleştiren Perinçek, Başbakan ve Cumhurbaşkanının afişlere müdahale etmesi gerektiğini, bu afişlerin Türk askerine hakaret olduğunu aktardı.

'DARBE GİRİŞİMİ 24 SAATTE EZİLDİ'

15 Temmuz'u "Amerikancı bir darbe" olarak tanımlayan Perinçek, "FETÖ gladyosunun darbe girişimiydi. Bu darbe girişimi Türk ordusu ve milleti tarafından 15 Temmuz gecesi 24 saatte ezildi. Vatan Partisi o gün ne diyorsa bugün de onu söylüyor. 15 Temmuz gecesi televizyonlarda, sosyal medyadan, telefonlardan bütün Türkiye'ye seslendik. ve hükümeti de aradık. Devlet başkanını da aradık. Cumhurbaşkanını da aradık. Bütün hükümet yetkililerini de aradık. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'a ulaşamadık, telefonları kapalıydı ama onların yakınlarına, onlarla birlikte çalışan maiyetlerindeki insanlara bu mesajları verdik. 'Hükümet dik dursun, Cumhurbaşkanlığı dik dursun, bu darbeyi orduyla birlikte Türk milletiyle ezeceğiz' dedik ve o darbe ezildi" dedi.

'FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ ADINI VEREN DE VATAN PARTİSİ'

Vatan Partisi'nin o gece görevini yaptığını aktaran Doğu Perinçek, "Çünkü Vatan Partisi Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele ediyor. Yani 1970'lerden bu yana mücadele ediyoruz, tek başımıza. Onlara Fetullahçı Terör Örgütü adını veren de Vatan Partisi. Herkesin, 'Bunların silahı, külahı yok. Bu nasıl terör örgütü? Bunlar cemaat, sivil toplum kuruluşu. Bakın ne güzel Türkiye için hizmetler yapıyorlar. Yurt dışında Türkiye'nin Türkçesini eğitimini götürüyorlar' dedikleri sıralarda cumhurbaşkanlarının, başbakanlarının Fetullah'tan ödül aldığı koşullarda hep Vatan Partisi bunların Fetullahçı Terör Örgütü olduğunu, Amerikancı olduğunu, gladyo olduğunu saptamıştır ve mücadeleyi de başarıyla kazanmıştır" diye konuştu.

'KLASİK BİR DARBE GİRİŞİMİ DEĞİL'

Perinçek, şöyle dedi:

"15 Temmuz gecesi Ankara, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de verilen mücadelede Türkiye-Amerikan savaşının bir aşamasıydı. O mücadeleyi biz başkentimizde Ankara'da, İstanbul'da silahlı olarak Türk ordusu, Türk milleti Amerika'ya karşı savaştık. Amerika'nın gladyo diye belirttiğimiz on yıllardan beri kuvvetlerine karşı savaştık ve Türkiye bu savaşı kazandı. Amerikan ordusu Türkiye'de Ankara'da, İstanbul'da Türk ordusuna yenildi, Türk milletine yenildi. Bu savaş böyle bir savaştı. Klasik bir darbe girişimi değildir."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Doğu Perinçek'in parti binasına gelişi

Doğu Perinçek'in konuşması

HABER- KAMERA: Engin ANAK/ALANYA (Antalya),

=========================================================

Otomobili tamir ederken bulduğu silahla kendini vurdu

KASTAMONU'nun İnebolu İlçesi'nde, otomobil tamiri dükkanında çalışan 15 yaşındaki Eren G., sürücü koltuğunun altında bulduğu tabancanın ateş alması sonucu kendini vurdu. Kasığından ağır yaralanan genç, hastanede tedavi altına alındı.

Olay, akşam saatlerinde Kasım Usta Sokak'ta otomobil tamiri işi yapan Erol O.'ya ait iş yerinde meydana geldi. Erol O., çırağı Eren G. ile birlikte 34 K 9980 plakalı hasarlı otomobilin tamirini yapmaya başladı. Eren G., söktüğü sürücü koltuğunun altında tabanca buldu. Elinde aldığı tabancanın ateş alması sonucu Eren G., kasığından yaralandı. İş yerindekilerin haber vermesiyle gelen sağlık ekipleri Eren G.'yi ambulansla İnebolu Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Ağır yaralanan Eren G., ardından Kastamonu Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Eren G.'nin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Olayla ilgili otomobil sahibi ve iş yeri sahibi Erol O., gözaltına alındı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Olayın yaşandığı iş yeri

-Hastane önünden görüntüler

-Yaralının sedye ile ambulansa taşınması

-Detaylar

Haber-Kamera: Barış İLYASOĞLU/İNEBOLU(Kastamonu),

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title