Dha Yurt Bülteni - 16 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni - 16

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni - 16

Aladağ faciası sanıkları, 182'nci günde hakim karşısında (4)TUTUKLULUKLARININ DEVAMINA KARAR VERİLDİ7 saat süren duruşma sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilip, eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

Aladağ faciası sanıkları, 182'nci günde hakim karşısında (4)

TUTUKLULUKLARININ DEVAMINA KARAR VERİLDİ

7 saat süren duruşma  sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilip, eksiklerin giderilmesi için ertelendi. Kızı da yangından ölen Yurt Müdürü'nün eşi Ayşe Genç, mahkemede şikayetçi olmadığını bildirdi.

PARA DAĞITILDI İDDİASI VE ARBEDE

Çıkışta, destek veren  baro başkanları ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada tüm sorumluların yargılanması istendi. Bazı ailelerin baskı altına alınmak istendiğini de iddia edilip korunmaları istendi.

Topluluk dağılırken sanık yakınları ile şikayetçiler arasındaki sataşmalar sırasında arbede yaşandı, polis araya girerek olayın büyümesini önledi. Bu arada bazı kişiler 'ailelerin hesaplarına 500 bin lira yatırıldı' diye bağırdı. Kendilerinin satın alınmak  istendiğini belirten mağdurlar 'Biz satılık değiliz, ben köyden yaya geldim, devlet 5 kuruş vermedi' dedi.

Paranın yurt müdürü tarafından yatırıldığı da topluluk arasında bağırtı ile duyurulmak istendi. Bu sırada bazı kişiler de arbedede sanık yakınlarının yumruklu saldırısına ve polisin yetersiz kalmasına tepki göstererek, "Biz acıyla geldik, dayak yemeğe mi geldik?" diye tepki gösterdi.

PARAYI TARİKATÇILAR ÖNERMİŞ

Ölenlerden Zeliha Avcı'nın babası Mustafa Avcı "Muhtar bana 20-30 bin lira arasında teklif etti. Parayı al davadan çekil dedi" diye konuştu. Bazı mağdur yakınları da daha önce bazı Süleymancılar cemaati mensuplarının davadan çekilmek için para teklif ettiğini öne sürdü.

AVUKAT DOĞRULADI

Mağdur avukatlardan Ömer Çelik, toplam 550 bin liranın şikayetçi olup olmamasına bakılmaksızın yaralı ve ölenlere göre Ziraat Bankası hesaplarına EFT talimatı ile farklı miktarlarda yatırıldığını, belgesini mahkemeye sunacaklarını söyledi.

GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ

Görüntü Dökümü

-------------------------

Sanık yakınları ile müştekiler arasındaki arbededen görüntü

Haber -Kamera: Murat KİBRİTOĞLU/(KOZAN)ADANA,

================================

Karkamış'ta 'Özel Güvenlik Bölgesi' uygulaması

GAZİANTEP, - GAZİANTEP Valiliği, 'Fırat Kalkanı Harekatı' ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu denetimine giren Suriye'nin Cerablus İlçesine komşu Karkamış sınır hattındaki alanı, yeniden 15 gün süreyle 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan etti.

Gaziantep Valiliği, uzun süredir Karkamış'ın sınır hattındaki Beşkılıç ile Türkyurdu Mahalleleri arasındaki bölgede sürdürdüğü 'Özel Güvenlik Bölgesi' uygulamasını 15 gün daha uzattı. Konuya ilişkin valilikten yapılan açıklamada, uygulamanın sınır güvenliğini desteklemek, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek amaçlı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Suriye sınırında güvenlik durumunu desteklemek ve ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini olası tehdit ve tehlikelerden bertaraf etmek üzere; 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince; Beşkılıç-Türkyurdu arasında kalan hududun geri bölgesinde, 29 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 17.00'de başlayıp, 12 Haziran 2017 Pazartesi günü saat 17.00'de bitecek şekilde 15 gün süre ile Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir. Buna göre 29 Mayıs 2017-12 Haziran 2017 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlerde her türlü araç ve insan giriş-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce yapılacaktır."

================================

Manavgat'ta denizde hortum

ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde denizde oluşan hortum, kıyıya yaklaşmadan kayboldu.

Manavgat'a bağlı Çolaklı ve Ilıca mahalleleri arasında saat 10.00 sıralarında denizde hortum oluştu. Bir süre ilerleyen hortum karaya yaklaşmadan kısa sürede kayboldu. Bölgedeki yerli ve yabancı tatilcilerle bölge halkı hortumu ilgiyle izlendi. Bazıları cep telefonlarıyla hortum anını görüntüledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Hortumdan görüntü (vatandaş cep telefonu kamerası)

HABER- KAMERA: Mithat ABAKAN/MANAVGAT,

================================

Gazipaşa'da Yörükler yaylaya göç ediyor

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'nde, baharın gelmesiyle Yörüklerin yaylalara göç yolculuğu da başladı.

Gazipaşa'da yaşayan Yörükler havanın ısınmasıyla birlikte yaylalara göç etmeye başladı. En önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvanlarını Toros Dağları'nın eteklerindeki yaylalara götüren Yörükler, yaz dönemini burada geçiriyor. Toroslardaki 1200 ile 1800 rakım arasında değişen Belbaşı, Maha, Kızıl Güney, Soğukoluk, Gökkuzluk, Ekinçalı, Günnercik, Topsekisi ve Yarcakmuğar gibi yaylalara çıkıyor. Yörüklerin göçleri havanın durumuna göre nisan ayında başlayıp, mayıs sonuna kadar devam ediyor.

Gazipaşa'da 150 küçükbaş hayvanıyla besicilik yapan ve Günnercik Yaylası'na göçen 53 yaşındaki İsmail Sayın, baharın gelmesiyle yüksek kesimlerdeki yaylalara çıktıklarını, beslediği hayvanların etinden, sütünden, yününden ve gübresinden kazanç elde ettiğini anlattı.

Yarı göçebe yaşam süren Yörükler yaylalarda yaklaşık 5-6 ay kalıp, kasım ayında yaşadıkları mahallelere dönüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Keçi sürüsünden görüntü

Eşeğinin yanında yürüyen bir kadının görüntüsü

Yayladan görüntü

Arazide otlayan hayvanlar

Dağlardaki kardan detay

Koyun sürüsü detay

Otlayan hayvanlar detay

Bir Yörükten detay

RÖP: İsmail Sayın

Hayvanlardan detay görüntüler

HABER- KAMERA: Yücel BULUT/GAZİPAŞA (Antalya),

========================================

Kayseri'de 1 kilo 650 gram metamfetamin ele geçirildi

KAYSERİ'de polisin yaptığı operasyonda, 1 kilo 650 gram metamfetamin ele geçirildi. Kentte bir operasyonda ele geçirilen en yüksek miktarlı metamfetamin ile ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin il genelinde uyuşturucu tacirlerine yönelik yaptığı operasyonda, Mersin'den getirdikleri uyuşturucu maddeleri sattıkları belirlenen C.K. (29), F.S. (31), U.P. (34), G.A. (20) ve Y.Y. (32) yakalandı. Bu kişilerin üstlerinde, araçlarında ve evlerinde yapılan aramada, kavanoz içinde 1 kilo 650 gram metamfetamin ile 3 hassas terazi ele geçirildi. Kentte bir seferde ele geçirilen en yüksek miktarlı metamfetaminle ilgili olarak gözaltına alınan 5 kişinin emniyetteki sorguları sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonu ve zanlılardan birinin Adli Tabipliğe getirilişi (Polis kamerası)

Haber -Kamera: KAYSERİ,

========================================

Şevval Sam çocuklara Orhan Kemal öyküleri okudu

BURSA'nın merkez  Nilüfer  Belediyesi'nin  düzenlediği  etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen  Şeval Sam,  yazar Orhan Kemal'in 'Elli Kuruş Çikolata' isimli kitabından öyküler okudu. Şam bir ara öykü okumaya ara vererek çocuklarla birlikte şarkı da söyledi.

Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği  "Yılın Yazarı Orhan Kemalö  etkinliklerine Şevval Sam konuk oldu. Çocukları sanat dünyasının ünlü isimleri ile kütüphane atmosferinde buluşturmak amacıyla düzenlenenÜçevler Kütüphanesi'ndeki okuma etkinliği geniş katılımla gerçekleşti. İbrahim Uyar İlkokulu, Sadettin Türkün Ortaokulu ve Öğretmen Hasan Güney Ortaokulu'ndan toplam 116 çocuğun katıldığı etkinlikte Şevval Sam çocuklara Orhan Kemal'in 'Elli Kuruş Çikolata' isimli kitabından öyküler okudu. Ünlü sanatçı Sam'ın okuduğu öyküleri çocuklar da büyük dikkat ve keyifle dinledi. Şevval Sam öyküleri okuduktan sonra  çocuklarla birlikte "Bana Bir Masal Anlat Babaö şarkısını söyledi.

SAM: ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELMEK KEYİFLİ

Bu tür buluşmalara katılmaya özen gösterdiğini belirten Sam, Orhan Kemal gibi, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli yazarlardan birinin anıldığı bu etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Sam,  "Kitap okuyan çocukları görmek insanı çok mutlu ediyor. Şu anda tablet bilgisayar ve telefonlarla vakit geçiren çocukların kitap okuduklarını görmek, kitap kokusunu duymaları, o hayal dünyasında gezinmeleri geleceğe olan umudumuzu artıran bir gerçeklik oldu benim için. Buna Nilüfer Belediyesi'nin katkısı çok büyük. Nilüfer Belediyesi'ni etkinlikten dolayı kutluyorumö dedi.

PALA: ÜNLÜLERİ KÜTÜPHANEDE AĞIRLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala da, Şevval Sam'a etkinliğe katıldığı için teşekkür etti. Yılın Yazarı Orhan Kemal etkinlikleri kapsamında edebiyat ve sanat dünyasından ünlü isimleri ağırlamaya devam edeceklerini  belirten Pala, etkinlikleri özellikle kütüphane içinde yapmaya özen gösterdiklerini ifade etti.

Görüntü dökümü

------------------------

-Şeval Sam öykü okurken

-Şarkı söylerken

-Detaylar

Haber : BURSA, -

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title