Advertisement

Dha Yurt Bülteni - 15

Dha Yurt Bülteni - 15
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Sinan Oğan: 'Hayır' demek için en az 50 gerekçemiz varMHP'den ihraç edilen Sinan Oğan, referandumda oylanacak 18 maddeye 'hayır' demek için en 50 gerekçe sayabileceğini belirterek, "Onlar da gelsin 18 maddeye 'evet' için 8 gerekçe koysunlar" dedi.

Sinan Oğan: 'Hayır' demek için en az 50 gerekçemiz var

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan, referandumda oylanacak 18 maddeye 'hayır' demek için en 50 gerekçe sayabileceğini belirterek, "Onlar da gelsin 18 maddeye 'evet' için 8 gerekçe koysunlar" dedi.

'AŞIK VEYSEL'İM, BARIŞ MANÇO'YUM DE'

Burdur Belediyesi'nin Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen 'Hayırlı Anadolu yürüyüşü' programı kapsamında Sinan Oğan, vatandaşla buluştu. Oğan'ı dinleyenler arasında CHP İl Başkanı Barış Ayten de yer aldı. Konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım'ın "Biz Şivan Perver'iz" dediğini hatırlatan Sinan Oğan, "Bu nasıl bir aymazlıktır. Nasıl kendini bilmezliktir. Nasıl kalkar bir ülkenin başbakanı 'Ben Şivan Perver'im' der. Öyle bir noktaya geldi ki Türkiye, maalesef dünyanın hiçbir ülkesinde bir başbakan bir teröriste 'kahraman' diyen adamın yerine kendisini koymaz. Aşık Veysel'im de, Barış Manço'yum de, Ozan Arif'im de. Türkiye'de sanatçı mı yok? Neşet Ertaş'ım, Ozan Arif'im, Barış Manço'yum diyemeyen bir başbakan gidiyor 'iki teröristin oyunu alacağım' diye kendisini terörist yerine koyuyor. Sonra da kalkıyor 'hayır diyenler teröristtir, teröristle yan yana duranlardır' diyor" dedi.

'BİZ VATAN HAİNİ MİYİZ'

Anayasa değişikliğiyle getirilmek istenen sistemin terörü çözeceğinin söylendiğini aktaran Sinan Oğan, "Başkanlık geldiğinde terör sorununun çözüleceği bir gizli formül varsa ellerinde açıklasınlar, 'Şu gizli formüllerle terörü çözeceğiz' desinler, biz de 'evet' verelim. Biz vatan haini miyiz? Başkanlık geldiğinde işsizlik sorunu çözülecekse biz neden 'hayır' diyelim. Peki biz de soralım, siz 15 sene boyunca bu işsizliği, terörü niye çözemediniz? Bir yiğit AKP'li arıyorum. Gelsin Burdur'un meydanında çıksın konuşalım, istediği televizyona çıkıp tartışalım. 15 senedir bu sorunları niye çözemediler? Şimdi bütün yetkileri bir kişiye vererek bu sorunları nasıl çözecekler? Bizim 18 maddeye 'hayır' demek için en az 50 gerekçemiz var. Onlar da gelsin 18 maddeye 'evet' için 8 gerekçe koysunlar" diye konuştu.

Oğan, "Bizim başkanlığa karşı olma sebebimiz ülkemizin geleceği ve bekası için kaygı duyuyor olmamızdan kaynaklanıyor" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

Salonun dışından detay görüntü

Sinan Oğan'ın salona gelenlerle tokalaşması

Katılımcılardan detay

Sinan Oğan'ın konuşması

Boyut: 98 MB/// Süre: 03.08

Haber: Mesut MADAN/BURDUR,

========================

Uyuşturucu şüphelisi polisle çatıştı: 1 ölü, 1 polis yaralı

DİYARBAKIR'da narkotik polisi ile takip ettiikleri şüpheli arasında çatışma çıktı. İzlendiğini anlayınca ateş açan şüpheli çatışmada yaşamını yitirirken, 1 polis de yaralandı.

Olay bu akşam saat 22.00 sıralarında Kayapınar İlçesi Peyas Mahallesi'nde meydana geldi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne Bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri iddiaya göre uyuşturucu ticareti yaptığı şüphesiyle bir kişiyi takip etmeye başladı. İzlendiğini fark eden şüphelinin polislere ateş açmasıyla çatışma çıktı. Açılan ilk ateşle birlikte bir polis yaralanırken, şüpheli ise vurularak olay yerinde öldü.

Yaralı polis, yakınlarındaki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polisin olayla ilgili başlattığı soruşturma sürüyor.

Haber: Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR,

============================

BAKAN MÜEZZİNOĞLU, "ERDOĞAN İÇİN İSTEMİYORUZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ziyaret ettiği AK Parti Manisa İl Başkanlığı'nda partililere hitap etti. Müezzinoğlu, 16 Nisan'da yapılacak olan referandumu bu millet için istediklerini belirterek, "Erdoğan için istemiyoruz. Birileri milletimizin kaderiyle oynamasın diye istiyoruz" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Manisa İl Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Müezzinoğlu'na AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Selçuk Özdağ, İsmail Bilen, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik eşlik etti. AK Parti'nin milletin partisi olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, aynı zamanda CHP'nin de MHP'nin de yarınlarına için çalıştıklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, "AK Parti 80 milyon insanın yarınlara için milletin partisidir. Temel felsefemiz milletimizdir, medeniyet değerlerimizdir. AK Parti millete inanarak yola çıkmıştır. Milletle beraber bu yolculuğu nasıl 15 yıldır yaptıysa bundan sonra de böyle devam edecek. Kurucu başkanımız Sayın Erdoğan bu parti sermayederlere güvenerek kurmadı, medya patronlarına güvenerek kurmadı. Millete güvenerek kurdu" dedi.

"KİMSE BU MİLLETİN KADERİYLE OYNAYAMAYACAK"

Güç odaklarının AK Parti'yi kurulduğu günden beri tehdit ettiği belirten Müezzinoğlu, 16 Nisan'da yapılacak olan referandumu bu millet için istediklerini belirtti. Bakan Müezzinoğlu, "Erdoğan için istemiyoruz. Birileri milletimizin kaderiyle oynamasın diye istiyoruz. Birileri gençliğimizin kaderiyle oynamasın diye istiyoruz. Bu milletin gençlerini Hacivat Karagöz oynatır gibi oynattılar geçmişte. Bu milletin, bu gençlerin kaderleriyle oynadılar. Milletin ümüğünü sıkmaya çalıştılar. Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık kimse bu milletin kaderiyle oynayamayacaklar. Recep Tayyip Erdoğan sağ olduğu sürece, AK Parti var olduğu sürece bu milletin kaderiyle hiç kimse oynayamayacak" diye konuştu.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Manisa'da Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen 'İş ve Çalışma Hayatında Karşılaştığımız Sorunlar' isimli toplantıya katıldı. Toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Selçuk Özdağ, İsmail Bilen, MTSO Başkanı Adnan Erbil, işadamları, kamu kuruluşlarını müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantı açılışında Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, karşılaştıkları sorunları Bakan Müezzinoğlu'na anlattı.

"PAPATYA FALI GİBİ DEMOKRASİMİZ VARDI"

Toplantıda işadamlarına seslenen Bakan Mehmet Müezzinoğlu, işadamlarının dertlerinin paylaşıldıkça azalacağını söyledi. Zor bir 2016 yılı geçirildiğini dile getiren Müezzinoğlu, AK Parti'nin geçmişteki kapatma davalarını hatırlatıp, geçmişteki demokrasi anlayışını papatya falına benzetti. Müezzinoğlu, Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanların tuzaklar kurduklarını öne sürerek, "Son 3-4 yıldır Türkiye'nin büyümesinden, dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına girmesinden rahatsız olanlar farklı tuzaklar kuruyor. Biz istiyoruz ki, bu millet var olan potansiyelini başarıyla götürsün. İşadamları da herkes şunu bilir. Güven ve istikrar varsa o işyeri başarılıdır. Bir ülkenin yönetiminde de istikrar varsa güven varsa orada başarı vardı. Bu ülkenin milli iradesi ile kimse oynamamalı. Bu sistem millet adına emniyet, güven istikrar adresi olmalı. O sisteme millet kimi layık görüyorsa onu getirmeli. Milletin kazanımlarının güçlü olduğu bir sürecin arifesindeyiz. 16 Nisan akşamından itibaren bu ülkenin özgüveni artacaktır. İstikrar ve güven merdivenin basamaklarını daha hızlı çıkmamıza yardımcı olacak. Bir taraftan merdivenin basamaklarını çıkmaya çalışıyoruz. Biri merdiveni salıyor, biri basamağı kırmaya çalışıyor. Basamakları zor da olsa çıkmaya çalışıyoruz. CHP Genel Başkanı diyor ki, '15 yıldır ne istediniz de yapamadınız' diyor. Hangi istediğimizi huzur içinde yapmamızı müsaade ettiniz. Milli iradenin hak ve hukuku millet vicdanından geçer. Ucube kararlarla bu ülkenin milli iradesinin ümüğünü iki de bir sıktılar. CHP onlara alkış tuttu. Halktan milli iradeden korkan, milli iradenin ümüğünü sıkılmasına destek olan bir anlayışı artık arkada bırakmalıyız" diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİ

Kıdem tazminatı ile ilgili konuşan Bakan Müezzinoğlu, işverenin kıdem tazminatından rahatsız olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Burada vicdan var. Hak yememek duygusu var. çalışanın hak ve hukukun yarın kaybettiği bir yapı olmasın istiyor. Bir çalışanın alın terinin hakkı nasıl maaş olarak veriliyorsa kıdem tazminatı hakkı da işvereni kasasında değil, güvenli bir adreste olmalı. Sigorta primleri ay sonunda nasıl takip ediliyorsa, hak etikleri o fonda toplanmalı. Bir taraftan işverenin üstünde yarın ne olacağını bilemediği bir yük yüklenirken, çalışanın mağdur olduğu kıdem tazminatını alamadığı süreçleri yaşıyoruz. Buna gerek yok. Bizim için çalışan da çalıştıran da değerlidir. İkisinin de sağlıklı yürümesi her iki grup adına da güç kaynağıdır. Birinin topalladığı diğerinin güçlendiği bir yapı yürümez. Adil ve sürdürülebilir olmaz. İşveren işçisiz, işçi işverensiz olmaz. Biri sağ kol biri sol kol. İkisi birbiriyle kavga edemez. Çelme takamaz. Birbiriyle koordine olacak, entegre olacak. Sağlıklı bir yürüyüşü yapabilecek. İş kanununda, kıdem tazminatında hakkaniyetle, sürdürülebilir bir yapıyı hep beraber işvereni ve çalışanı dinleyerek yapacağız. 13 milyon çalışanın 2 milyonu kıdem tazminatı hakkında istifade edebiliyor. Yaklaşık 10 milyonu biz görmeyecek miyiz? Bir puanlık kayıt dışılığın maliyeti 1 milyar 900 milyon. Yüzde 32 yüzde 33 kayıt dışı var. 2 milyar lira desek 60 milyar lira kayıt dışı. Merdiven altında ucuz işçilikle ülkenin geleceğinde ve kurumların gücünü zayıflatarak yaptığını yanlışlığa göz yumamayız. 60 milyar istihdam adına, yatırımlar adına çok büyük bir rakam. Bu mücadeleyi beraber vereceğiz. Biz daha özgüvenli, daha cesur ve fedakar olmaz zorundayız. İnadına daha çok istihdam, daha çok yatırım, inadına daha çok ihracat, inadına daha büyük bir Türkiye."

"ALO 173 İLE İLGİLİ DÜZENLEME YAPILACAK"

Zihniyet dönüşümünden bahseden Bakan Müezzinoğlu, hakimleri de eleştirdi. Müezzinoğlu, "Mahkemelerle ilgili karar yalnız kanun çıkarmakla olmuyor. Zihniyet dönüşümüne ihtiyaç var. Bir tarafı daha kapıdan girmeden haklı diğer tarafı kapıdan girmeden suçlu gören anlayış hakkaniyetli olamaz. Burada hakimin kararı önemlidir, adaletin arkasında kapı gibi duracağız. Ama kapıdan girmeden daha 'bu işveren bunu istismar etmiştir' diyerek işvereni suçlu çalışanı haklı gören bir anlayışı bizim hakimlerimize karar vericilerimize de daha iyi anlatmamız gerekiyor. Alo 170'li ilgili asılsız ihbarlar yapan, kasıtlı bilinçli yapanlarla ilgili bir müeyyide olmalı. İddiayı ispat zorunluluğu olmalı. Neticede kurumların saygınlığı, imajı vardır. Şikayet kapısı açıktır, ama ispat etmek sorumluluktur" diye konuştu.

TAŞERONA KADRO KONUSUDA SABIR İSTEDİ

Bakan Müezzinoğlu konuşmasının ardından toplantıya katılanlardan soru aldı. Taşerona kadroyla ilgili düzenlemenin gündemde olup olmadığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, "Seçim atmosferlerinde popülist bir anlayışı doğru bulmuyoruz. Başbakan yardımcımızın başkanlığında dört bakanlık olarak çalışıyoruz, biraz sabır diyoruz" diyerek cevapladı.

"BENİM ÜLKEMDE 33 YAŞINDA EMEKLİ VAR"

Toplantıda emeklilikte yaş haddinin kaldırılmasıyla ilgili soruyu da cevaplandıran Bakan Müezzinoğlu, erken emekliğin gündemde olmadığını açıkladı. Müezzinoğlu, "Ben doğru oturalım, doğru konuşalım diyorum. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, 38 ülkede emeklilik ortalama yaşı 72. Bizim emeklilerimiz ortalama yaşı 52. O ülkeler emeklilerine ortalama 17 yıl emekli maaşı ödüyor, biz emeklilere 27 yıl emekli maaşı ödüyoruz. Benim ülkemde 33 yaşında emekli var" dedi.

"İÇİMİ ACITIYOR"

2036 yılında emeklilik yaşı hedeflerinin erkeklerde 60'a, kadınlarda da 58 taşımak olduğunu söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Bugün Almanya 67'nin düzenlemesinin hazırlığını yapıyor. Bizim sosyal güvenlik neticede kimin parasını harcıyoruz. Milletin parasını harcıyoruz. Biz şimdi emekli maaşlarıyla ilgili her yıl bütçeden 23 milyar süspansiyon ayırıyoruz ilave olarak. Niye, çünkü diğer gelirler karşılamıyor. Biz bu açığı büyütelim mi, yoksa olması gereken yere mi taşıyalım. Oradan geleni buraya aktaralım, hazırdan tüketelim, ne güzel 45 yaşında emekli, 42 yaşında emekli. Peki, Almanya ile nasıl yarışacağız? Bu bütçeyi ne Recep Tayyip Erdoğan'ın cebinden, ne Binalı Bey'in cebinden, ne Müezzinoğlu'nun cebinden karşılanacak bütçe değil. Milletten topladığımız vergileri o açığı kapatmak için veriyoruz. ya 2-3 yıl sonra ortalama yaşımız 52 olsun diyoruz. 2036'da kadınlar 58, erkekler 60 olarak. İçimiz acıtıyor. Bir çalışma ve sosyal güvenlik bakanı olarak, gününü doldurmuş emekliliği hak ettim diyenlere. Bekleyeceksin demek içimi acıtıyor. Ama öbür tarafta içimi acıtıyor. Bu ülkede nasıl 33 yaşında emekli oldu? Ben veriyorum ne olacak sanki dedi. O veriyorum diyen cebinden mi verdi. Gençlerin ve ülkenin geleceğinden verdi. IMF'den borç aldık verdik, milletten emdik hortum gibi, işte orada popülizm yaptık. Şimdi diyoruz ki ne kandıran olalım, ne kanan olalım. Ben sizi kandırarak, emeklileri kandırarak 3 gün daha iyi siyaset yapabilirim. Hep beraber ülke kazansın, doğruları yapalım. Birbirimizi kandırmayalım" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

Bakan Müezzinoğlu AK Parti ziyareti ve konuşması

Salondan detay ve genel görüntü

Bakan Müezzinoğlu'nun konuşması ve soruları cevaplandırması

Bakan Müezzinoğlu'na hediye verilmesi

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Nermin UÇTU-Ersan ERDOĞAN/MANİSA,

=======================================

Tartıştıkları garson ve müşteriyi yaralayıp kaçtılar

ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde 3 kişi, restoranda çıkan tartışmada garsonu tabancayla bacağına ateş ederek, müşteriyi ise başına tabanca kabzasıyla vurarak yaraladıktan sonra kaçtıyar.

Manavgat Eski Hisar Mahallesi'ndeki bir restorana saat 21.00 sıralarında gelen Vahit Ö., Buğra K. ve kimliği belirlenemeyen bir kişi, iddiaya göre yüksek sesle konuşup gürültü yapmaya başlayınca garsonlar tarafından uyarıldı. Alkollü olduğu öne sürülen 3 kişi duruma sinirlenerek müşteri ve garsonlarla tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine 3 şüpheli garson Osman Yılmaz'ı tabancayla bacağına ateş ederek, müşteri Mustafa Öcalan'ı ise başına tabanca kabzasıyla vurarak yaraladıktan sonra olay yerinden kaçtılar.

İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri yaralıları ambulansla Manavgat Devlet Hastanesi'ne götürdü. Şüphelilerden Vahit Ö.'nün cinayet suçundan arandığı belirtildi. Polis saldırganların yakalanması için çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

Olay yerinden genel görüntü

Polislerin olay yerinde yaptığı inceleme

Personelin restoranda yaptığı temizlik

139 MB/// 01.12"

Haber-Kamera: Mithat ABAKAN/MANAVGAT(Antalya),

=====================================

AK Partili Hotar: Yanlış hatalı gibi göstermek bugüne kadar dikili bir ağacı bulunmayan ana muhalefete yakışır

AK Parti AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, referandumda CHP'liler tarafından sıkça eleştirilen 18 yaşında seçilme konusu ile ilgili açıklama yaparak, "Bu konuları algı oluşturabilecek, yanlış hatalı gibi göstermek bugüne kadar dikili bir ağacı bulunmayan ana muhalefete yakışır" dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı Balçova Termal Otel'de, tüm siyasi partilerde görev siyaset yapan siyaset adamlarına 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması öncesinde bir yemek verdi. Yemeğe, AK Parti AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve siyasi partilerde görev yapmış siyaset adamları katıldı. Yemekte konuşan Prof. Dr. Nükhet Hotar, referandumda halk oylamasına sunulacak olan 18 madde hakkında bilgiler verdi. Anayasa değişikliğine 'Hayır' kampanyası düzenleyen CHP'yi eleştiren Hotar, ana muhalefet partisinin 18 madde hakkında bilgi sahibi olmadan halkı yanlış yönlendirdiğini öne sürdü.

Referandum da 'Evet' çıkması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Hotar, "Gündemiz şu anda 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması. Cumhurbaşkanlığı sistemini içeren 18 maddelik anayasa değişikliği. 18 maddeyi açıp okuduğumuzda anlaşılmayacak bir şey yok diye düşünüyorum. Çünkü teknik dille yapılmamış, çok derin bir hukuk bilgisi gerektirmiyor. Dolasıyla şu anda kamuoyunda bir kısım karşılık bulmuş olan bir sürü yalan yanlış bilginin temelinin anayasa da aslında bu değişiklik paketinde olmadığını görüyoruz" dedi.

"BUNUN ÖNÜNDE ARKASINDA BİRŞEY YOK"

CHP'liler tarafından sıkça eleştirilen 18 yaşında seçilme konusu ile ilgili açıklama yapan Hotar, "Ana muhalefetin en çok seslendirdiği 18 yaş konusu var. Şu anda zaten gençlerimiz 18 yaşında seçme hakkına sahip. Seçmek çok daha zor bir şeydir aslında. Seçme hakkına sahip olan bir yaş grubuna da ki sadece 18 yaş değil 19, 20, 21, 22, 23, 24 ve 25 yaşını doldurmamış tüm yaş gruplarını ilgilendiren gençlere tanınmış bir hak bu. Biz bu yaş yelpazesini 18'den 98'e 108'e kadar taşıyabiliriz. Her yaştaki kişilerin seçilme ihtimali ne kadarsa bu yaşında seçilme ihtimali o kadar. Yani biz bir kota koymadık. Mecliste 18 yaşında şu kadar kişi olacak diye bir kota koymadık. Sadece seçilmek isteyen gençlerimize böyle bir hak verdik. Yani bunun önünde arkasında bir şey yok. Bununla da gurur duymamız lazım. İncelendiğinde 18 yaşında seçilen ve seçen hakka sahip olan çok sayıda dünya ülkesi var. Bunlarda dünyanın gelişmiş ülkesi dediğimiz ülkeler. Diğerlerinde de 21 yaş. Yapılan sadece bu" diye konuştu.

"MECLİSİN GÜCÜ DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN GÜCÜ DE YETER"

Milletvekili sayısının artmasını öngören maddeyi de açıklayan Hotar, CHP'yi eleştirerek, "Bir diğer konu ise mecliste neden 50 milletvekili artıyor. Mecliste yıllar itibariyle milletvekili sayıları var. Bunları hepiniz biliyorsunuz. 1957 yılında mecliste 602 milletvekili varmış. 1995 yılına geldiğimizde 450 olan milletvekili sayısı 550 olmuş. Aradan geçen onca yıldan sonra ve nüfusumuzda 80 milyona ulaşmışken, biz 50 milletvekili daha artırıp temsilde adaletin sağlanmasını hedefledik. 50 milletvekili daha olduğunda temsilde adalet biraz daha sağlanmış olacak. İşte artan 50 milletvekilin maaşı nereden sağlanacak diye eleştiriler var. Bizde diyoruz ki CHP'nin bir katip üyesinin yıllık 2 milyon TL'lik haberleşme ücreti kontrol altına alındığında bu zaten karşılanır hiç merak etmeyin. Meclisin gücü de Türkiye Cumhuriyeti'nin gücü de 50 milletvekilinin maaşını karşılamaya yeter. Bu konuları algı oluşturabilecek, yanlış hatalı gibi göstermek bu güne kadar dikili bir ağacı bulunmayan ana muhalefete yakışır" dedi.

"İKİ TANE CUMHURBAŞKANI YA DA BAŞKANI OLAN BİR DEVLET VAR MI?"

Tek adam eleştirilerine de cevap veren Hotar, "Tutturmuş tek adam, tek adam diye. 7 kere seçim kaybeden bir kişi hala koltuğunda oturuyor. Tek adam görmek istiyorsan aynaya bak diyoruz. Ana muhalefet sürekli diyor ya '15 yıldır iktidarsınız ne istediniz de yapamadınız' işte bu noktada sistemi kişilere bağımlı olmaktan çıkarıp yüzde 50 artı 1 oyla halkın seçeceği bir kişinin başa gelmesini istiyoruz. Şu anda sınırsız sorumlu bir cumhurbaşkanımız var. Yargılanamaz, sorgulamaz. Yeni sistemde sorgulanabilir, yargılanabilir diyoruz. Şimdi aday olduğu sürece istediği kadar seçilme hakkı var. Ama yeni sistemde iki dönemle sınırlı. Herkes aday olabilir. Şu kişi aday olamaz diye bir kural da yok. Seçilecek kişinin meclisi feshetme hakkına sahip olacağı söyleniyor. Fesih etme hukuku bir kavram. Kimse gazi meclisi ortadan kaldıramaz böyle bir şey yok. Türkiye Cumhuriyeti olduğu sürece meclis olacaktır. Meclisi seçime götürülebilir. Bunu yapan bir cumhurbaşkanın da bir dönemi gider. İkinci dönemde de böyle bir şey olursa ikinci dönemi de gider. Bu durumda yapılan eleştirileri biz haksız buluyoruz. Meclisi feshedecek, meclisi ortadan kaldıracak, asacak kesecek. Böyle bir şey yok. Tek adam, tek adam diyorlar. Bir ülkede kaç tane cumhurbaşkanı olur. İki tane cumhurbaşkanı ya da başkanı olan bir devlet var mı? Devleti yöneten bir kişi olur" diye konuştu.

"DAĞDAKİ TERÖRİST HAYIR KAMPANYASI BAŞLATIYOR"

Yemeğe katılanlardan 'Evet' oyu isteyen Hotar, "Sizlerden isteğimiz belirlenen 18 maddeyi iyi incelemeniz ve doğru karar vermeniz. İncelersiniz içinize sinmez anlarız, Başımızın üstünde yeriniz var. Ancak bunu yaparken de kimin hayır oyu verdiğine bakmak lazım. Dağdaki terörist hayır kampanyası başlatıyor. Sosyal medyada paylaşıyor. Diyorlar ki 'Evet' çıkarsa ülke bölünür. Ülke bölünecekse dağdaki terörist neden hayır kampanyası yapıyor. Onun amacı ülkeyi bölmek zaten. Niye hayır desin. Ülkeyi bölmek için evet der. Ama hayır kampanyası yapıyor. FETÖ'sü hayır kampanyası yapıyor. Avrupa devletleri hayır kampanyası yapıyor. Bu bizim kendi iç meselemiz. Size ne, siz neden karışıyorsunuz. Biz sizin herhangi bir oylamanıza karışmadık. Hepsi bir hayır kampanyası içinde. Neden? Güçlü bir Türkiye istemiyorlar çünkü. Neden artık IMF'ye borç veren, başka ülkelerin kapısına giden borç isteyen bir Türkiye yok artık. IMF'ye borç veren çevresindeki ülkelere yardım eden bir Türkiye var. O bakımdan oy pusulasında oyumuzu kullanacağımız da kimlerle aynı safta olduğumuza dikkat edelim" dedi.

Haber: Mehmet CANDAN/İZMİR,

========================

Bakan Çelik: Hükümet kurmak için yüzde 50'den fazlası gerekecek

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Adana'da yaptığı konuşmasında, "Milletin mührü sandığa ne kadar kuvvetli vurulursa Türkiye'nin gücü de o kadar büyük olur. Artık hükümet kurmak için yüzde 50'den fazlası gerecek" dedi. 

Partisinin merkez Seyhan İlçesi'nde düzenlenen mitingde konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle koalisyonların geride kalacağını söyledi. Bakan Çelik, "Milletin mührü sandığa ne kadar kuvvetli vurulursa Türkiye'nin gücü de o kadar büyük olur. Dolayısıyla, yüzde 10'la, yüzde 20'yle, yüzde 30'la 3-4 partinin hükümet kurduğu koalisyon dönemlerini geride bırakıyoruz. Artık hükümet kurmak için yüzde 50'den fazlası gerecek. Yani, milletin mührünün daha da kuvvetlendiği bir döneme gireceğiz. Milletin yetkisinin daha da kuvvetlendiği döneme gireceğiz" dedi. Yeni sistemle rejimin değişmeyeceğini anlatan Çelik, şunları söyledi:

"27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat bir rejim değişikliğiydi. Bütün bu rejim değişikliklerine kimlerin, hangi çevrelerin destek verdiği biliniyor. Bugün rejimin teminatı halktır, milli iradedir, cumhurun kendisidir. Cumhuriyeti koruyan cumhurdur, 15 Temmuz gecesinde de bunu gördük. Dolayısıyla rejim değişikliğinden bahsedenler, bu sistem değişikliğine iftira atanlar, rejimi en çok istismar edenlerdir, rejime en çok zarar verenlerdir."

Bakan Çelik daha sonra merkez Sarıçam İlçesi'ne giderek halka seslendi. Adana'da büyük oranda evet oyları çıkacağını söyleyen Bakan Çelik, konuşmasının ardından alandaki çocuklara top dağıttı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

Alandaki kalabalıktan görüntü

Bakan Ömer Çelik'in vatandaşları selamlaması

Bakan Çelik'in konuşması

Bakan Çelik'in alandaki çocuklara top dağıtması

Gemel ve detay görüntüler

Süre: 02'26" Boyut: 149 MB

Haber-Kamera: Salih ÜÇTEPE/ADANA,

===========================

Cinayet şüphelisi pazarda alış-veriş yaparken yakalandı

ADANA'da 30 Mart günü ormanlık alanda toprağa gömülü cesedi bulunan 38 yaşındaki Cem Atalmış'ın firari katil zanlısı 30 yaşındaki Deniz Tekin, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde pazarda alışveriş yaparken yakalandı.

Oto kiralama işi yapan Cem Atalmış, iddiaya göre müşterisi olan Deniz Tekin tarafından inşaat halindeki bir binadan yatırım amaçlı daire almak üzere ikna edildi. Cem Atalmış da müteahhit ile görüşüp, 60 bin lira peşinat verip daireyi almak için anlaşma yaptı. Deniz Tekin, bir süre sonra müteahhitte giderek, "Daireyi almaktan vazgeçtik" diyerek parayı geri aldı. Durumdan haberi olmayan Cem Atalmış, farklı zamanlarda daire için Deniz Tekin'e 60 bin TL daha ödedi. Durumdan haberdar olan Atalmış, iddiaya göre konuşmak üzere Deniz Tekin ve kuzeni Mehmet Tekin'le birlikte merkez Çukurova İlçesi Salbaş Mahallesi yakınlarına gitti. O günden sonra eşinden haber alamayan Esma Atalmış'ın kayıp ihbarı üzerine harekete geçen polis, Cem Atalmış'ın Deniz Tekin ve Mehmet Tekin tarafından öldürüldüğünü tespit etti.

İstanbul'un Silivri İlçesi'nde yakalanan Mehmet Tekin'in itirafı üzerine Atalmış'ın cesedi, olaydan yaklaşık 10 gün sonra gömülü bulunduğu yerden çıkartıldı. Atalmış'ın cenazesi, yapılan otopsinin ardından yakınlarına teslim edilirken, polis ise kayıp şüpheli Deniz Tekin'in peşine düştü. Bugün adliyeye sevk edilen Mehmet Tekin ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2 GÜNLÜK ARAMA SONUCU YAKALANDI

Adana'dan Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne kaçtığı tespit edilen Tekin'in yakalanması için Cinayet Büro ekipleri bölgeye gönderildi. Adana'dan Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne gelen polis, 2 gün boyunca mahalle mahalle gezerek Deniz Tekin'in izini sürdü. 2 günlük çalışma neticesinde Tekin'in bulunduğu yeri belirleyen polis, bugün öğlen saatlerinde operasyon yaparak Deniz Tekin'i pazarda alışveriş yaptığı sırada yakalayarak Adana'ya getirdi.

Sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Adana Adli Tıp Birimi'ne getirilen Tekin, gazetecilerin sorularını "Diyecek bir şeyim yok" diye yanıtladı. Tekin, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

Adli Tıp Birimi'nin dış görüntüsü

Adli Tıp Birimi'nin tabelası

Katil zanlısı Deniz Tekin'in sağlık kontrolüne getirilmesi

Katil zanlısı Tekin'in gazetecilerin sorusuna "Diyecek bir şeyim yok" diye cevap vermesi

Katil zanlısı Tekin'in sağlık kontrolünden sonra polis aracına bildirilmesi

Polis aracının gidişi

Süre: 01'23" Boyut: 84,4 MB

Haber-Kamera: Gökhan KESKİNCİ/ADANA,

===============================

Tur otobüsü sürücüsü köpeğe çarpmamak için manevra yaptı: 15 yaralı

KONYA'da aniden yola çıkan köpeğe çarpmamak için manevra yapan tur otobüsü sürücüsü Mehmet Sevilmiş direksiyon kontrolünü yitirerek bariyerlere çarptı. Şarampole savrulan otobüsteki 15 kişi yaralandı.

Kaza, saat 23.00 sıralarında Konya-Karaman Karayolunun 70'inci kilometresinden meydana geldi. Mersin'e günübirlik geziye gidenleri taşıyan 42 FR 992 plakalı otobüs sürücüsü Mehmet Sevilmiş, aniden yola çıkan köpeğe çarpmamak için direksiyonu kırdı. Ani manevrayla kontrolünü kaybeden otobüs, yol kenarındaki bariyerlere çarparak şarampole savruldu. Otobüste bulunan 14 yolcu ile şoför Mehmet Sevilmiş yaralandı. Yaralılar olay yerine çağırılan ambulanslarla Konya'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenilirken kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------

-Olay yerinden görüntüler

-Yaralıların ambulanslara alınması

-Yoldan çıkan otobüsün görüntüsü

-Hastanelere götürülen yaralılar

Haber-Kamera: Hasan DÖNMEZ-Muammer ŞEN/KONYA,

======================================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title