Dha Yurt Bülteni - 15

Dha Yurt Bülteni - 15
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (5)GENÇ SEÇMENE KONUŞTUMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde ilk defa oy kullanacak genç seçmenlerle biraraya geldi.

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (5)

GENÇ SEÇMENE KONUŞTU

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde ilk defa oy kullanacak genç seçmenlerle biraraya geldi. Genç seçmenlere anayasada yapılacak değişiklik ile yürütme yetkisinin cumhurbaşkanına verileceğini, iki başlılığın ortadan kaldırılacağını anlatan Yılmaz, daha önceki anayasaların aksine sivil anayasa oluşturulduğunu söyledi. Daha önceki anayasaların mecliste askeri vesayetin bir an önce gitmesi için kabul edildiğini anlatan Yılmaz, "Biz nasıl olsa zaman içinde anayasada değişiklikler yaparız' dediler. 18-19 defa değişiklik yapıldı anayasada" diye konuştu.

"10 KİŞİ 'HAYIR' DESE MECLİSTEN GEÇİREMEZDİK"

"Anayasa Mahkemesi ile meclisi, Danıştay ile de idareyi kontrol altına almaya çalıştılar" diyen Yılmaz şöyle konuştu:

"Bunlar millete ve milletin seçtiğine güvenmemekten kaynaklanan fren mekanizmaları. Bizim sistemimiz Cumhuriyettir. Bu değişiklikle iki başlılık ortadan kalkacak. Bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan aynı partinin kurucuları ve dava arkadaşları. Ama bu iyi ilişki her zaman sürecek demek değildir. Daha önce her dönemde mutlaka krizler çıktı. Bu krizleri çözebilmek de mümkün değildir. İki parti biraraya geldik anayasa değişikliğini meclisten zor geçirdik. 10 kişi hayır dese geçiremeyecektik. En güçlü olduğumuz anda bile anayasa değişikliğini yapmakta zorlandık. Güçsüz olduğumuz zaman böyle bir değişikliği milletin önüne getiremeyiz."

Cumhurbaşkanlı hükümet sisteminde en büyük yetkinin millette olduğunu belirten Yılmaz, milletin cumhurbaşkanı yanlış yaparsa cumhurbaşkanını, meclis yanlış yaparsa meclisi fesih edebileceğini belirtti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Bakan İsmet Yılmaz'ın konuşması

-Salondan görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber: Timur TARLIĞ Kamera: Mücahit BEKTAŞ/ İZMİR,

================================================

Zonguldak'ta hasarlı kaza güvenlik kamerasında

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'nde iki otomobilin çarpıştığı kaza güvenlik kamerasına yansıdı.

Kaza, öğle saatlerinde Orhanlar Mahallesi'nde meydana geldi. Kadı Tarlası mevkisinde bir otomobil, ara yoldan önüne çıkan başka bir otomobil ile çarpıştı. Ölen ve yaralananın olmadığı kazada iki otomobilde hasar oluştu. Güvenlik kamerasına yansıyan kazada iki aracın çarpıştıktan sonra savrularak marketin önündeki kaldırıma çarptığı görüldü. Görüntüde, kazadan saniyeler önce bir kişinin markete girdiği de görüldü.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Vatandaşın tekel bayi dükkanına girmesi

-Saniyeler sonra iki otomobilin çarpışması

-Çevredeki vatandaşların toplanması

-Sürücülerin olay yerinden ayrılması

Haber: Sinan KABATEPE/EREĞLİ(Zonguldak),

================================================

Hakkari Valiliği önünde bekleyen 50 Afganistanlı emniyete götürüldü

TÜRKİYE'ye dün giriş yapan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50 Afganistanlı, Hakkari Valiliği önünde 'iş bulmak için geldik' diye beklemeye başlayınca, polis tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Afganistan'dan İran'a oradan da yasal yollarla Türkiye'ye giriş yapan 50 Afganistanlı yaklaşık 3 saat Hakkari Valiliği önündeki merdivenlerde bekledi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistanlılara esnaf kek ve meyve suyu dağıttı.

İş bulmak için geldiklerini söyleyen ve valilik önünden uzun süre ayrılmayan Afganlıları polis, araçlarla Hakkari Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne götürdü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Valilik binası önünde bekleyen Afganistan uyruklu vatandaşlar

-Hakkarili bir esnaf Afganistan uyruklu vatandaşlara meyve suyu ve kek dağıtırken

-Küçük yaştaki çocuklar

-Detaylar

-Polis ekipleri, yabancı uyruklularla konuşurken

-Yabancı uyruklu vatandaşlar araçlara bindirilip Emniyete götürülmeleri

Haber: Behçet DALMAZ/HAKKARİ, -

================================================

Gümrük kaçağı tütün ve tütün ürünlerine Marmaris'te 3 gözaltı

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde polis tarafından operasyon yapılan 3 işletmede, gümrük kaçağı olduğu belirlenen tütün ve tütün mamulleri ele geçirildi. 3 işletmeci gözaltına alındı.

Marmaris Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, bugün saat 15.00'te, Tepe Mahallesi 42 ve 59 sokak üzerindeki tütün ve tütün mamulleri satışı yapan 3 dükkanda arama yaptı. Yapılan aramada, gümrük kaçağı olduğu tespit edilen 144 kilo tütün, 73 kilo çay, 6 bin 500 adet makaron, 78 elektronik sigara, 139 elektronik sigara için kullanılan likit tabir edilen ürün, 19 tütün sarma makinesi, 73 nargile malzemeleri ele geçirildi.

İşletme sahibi O.D.(48), A.D.(18) ve O.G.(31) gözaltına alındı. Zanlılar hakkında '5607 Sayılı Kanuna Muhalefet' suçundan işlem başlatıldı. Marmaris Vergi Dairesi memurları 3 işletmeciye kişi başı 25'er bin lira para cezası kesti. Ele geçirilen ürünler ise imha edilmek üzere İlçe Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne teslim edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Baskın yapılan bir işletmenin uzaktan mekanı gözükmeyecek görüntü

Baskında ele geçirilen gümrük kaçağı malzemelerin görüntü

Haber- Kamera: Ali GÜNDOĞAN/ MARMARİS (Muğla),

====================================================

Munzur'da yapılması planan HES ve barajlar protesto edildi

TUNCELİ'de, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri kentte yapılması planan 4 Baraj ve Hidro Elektrik Santrali'nin (HES) yapılmaması için protesto eylemi düzenledi.

Tunceli Barosu öncülüğünde bir araya gelen "Munsur Özgür Aksın" platformu birleşenleri, Munzur ve Pülümür vadilerinde yapılması planan baraj ve HES için, yöre halkı tarafından kutsal sayılan Huri Gölü kıyısında protesto eylemi düzenledi. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Tirkel, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım'ın yanı sıra yaklaşık 500 kişinin katılımıyla yapılan protesto eyleminde baraj ve HES'in yapılmaması için mum yakılarak, dualar okundu.

Baraj ve HES'lerin yapılmaması için hukuki bir mücadele içinde olduklarını anlatan Tunceli Barosu Başkanı Barış, baraj ve HES'in yapılan bölgelerin Bakanlar Kurulu'nca acele kamulaştırma karanını da yargıya taşıdıklarını ifade ederek, "Munzur Vadisi ile Pülümür Vadisine yaılmak istenen barajlara karşı büyük bir hukuk mücadelesi başlatmıştır. Munzur Vadisi milli parkı içinde yapımı planlanan 4 Baraj ve HES için Bakanlar Kurulu kararıyla alınan acil kamulaştırma kararını iptali için yargıya gittik. Bir çok belediyemiz de bu karara karşı açtığımız davada müdahil olmak için başvurdular. Dersim Barosu olarak, bütün HES projelerine karşı Dersim halkı ile dayanışma içinde olacağız ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz"dedi.

MUNZUR VE MERCAN NEHİRLERİNE KARANFİL ATTILAR

Huri Gölü'ndeki protesto eyleminin ardından katılımcılar, buradan ayrılarak, Munzur ile Mercan nehirlerinin birleştiği Beşevler Mevkii'ne gelerek, nehirlere karanfil attı. Burada bir açıklama yapan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, barajlarla yaşam haklarının ellerinde alınmak istendiğini belirterek, "Büyük güçler burada derelerimizi doldurmaya çalışıyor. Yani yaşama haklarımızı elimizden almaya çalışıyor. Bizim esasen buradaki duruşumuzun esas sebebi yaşam alanlarımıza müdahale edenlere karşı yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Temel bir hakkımızdır. Dersim halkı yaşadığı alana sahip çıkıyor. Buraların barajlarla, HES'lerle, madenlerle yok etmeye karşı yaşam alanlarını savunuyor ondan dolayı buradayız" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Protesto eylemine katılanlar

-Mumların yakılması

-Lokma dağıtımı

-Açıklamalar

-Munzur'a karanfil atılması

-Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Ferit DEMİR/TUNCELİ,

===============================================================

Şanlıurfa'da, nevruz afişleri toplatıldı

ŞANLIURFA'da, HDP il teşkilatı tarafından kentin çeşitli yerlerine nevruz kutlamaları için asılan afiş ve el ilanları için yasaklama ve toplama kararı verildi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP tertip komitesi tarafından 21 Mart'taki nevruz kutlamaları için hazırlanarak kentin çeşitli yerlerindeki billboardlara asılan afişlerle ilgili incemle başlattı. Yapılan incelemede; Türkçe ve Kürtçe hazırlanan 'Nevruz kutlu olsun' yazılı afişlerde PKK'nın renklerinin simgelendiği, afişlerde yer alan ibarelerin terör örgütü PKK/KCK'nın sempatizanlarına yönelik söylemlerini çağrıştıran içerikte olduğu, örgütün görüş ve düşüncelerini toplum tarafından benimsenmesi kabullenmesi ve hayata geçirilmesine yönelik çağrı niteliğinde olarak terör örgütü propagandasını oluşturdukları kanaatine varılınca 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından el ilanları ve afişlere ilişkin yasaklama ve toplatılma kararı verildi.

Mahkemenin aldığı kararın ardından nevruz afişleri görevliler tarafından üzeri kapatılarak veya sökülerek bulundukları bölgelerden kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------------

Nevruz afişleri

Görevlilerin afişlerin üstünü örtmesi

Genel ve detay görüntüler

Haber: Ömer ŞULUL-Kamera: Ömer PINAR-ŞANLIURFA-DHA)

===============================================================

Esenyurt Belediye Başkanı Kadıoğlu'nun, Hanak'taki tabelası yıkıldı

İSTANBUL'un Esenyurt Belediye Başkanı Ak Partili Necmi Kadıoğlu'nun, memleketi Hanak'ta yapımına katkıda bulunduğu parkta adının yazıldığı tabela, 'Atatürk'e hakaret ettiği' gerekçesiyle Hanak Belediye Başkanı CHP'li Ayhan Büyükkaya tarafından kaldırıldı.

Ak Partili eski Hanak Belediye Başkanı Taşdemir Çoban'ın döneminde Hanak İlçesi'ne Başkan Necmi Kadıoğlu tarafından yaptırıldığı için adı verilen park önünde Hanak Belediye Başkanı CHP'li Ayhan Büyükkaya bir toplantı düzenledi. Damal İlçesi CHP'li Belediye Başkanı Ergin Önal ve Hanak Belediye Meclis üyelerinin de hazır bulunduğu park önünde bir açıklama yapan Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, şunları söyledi:

"Birkaç gün önce İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu katıldığı bir panelde, '650 yıllık çınarı darbeciler, sütü bozuklar, kanı bozuklar yıkmış' diye laf etti. Biz bu lafları kendisine iade ediyoruz. Sütü bozuklar, kanı bozuklar Atatürk'e ve silah arkadaşlarına dil uzatanlardır. Atatürk ve silah arkadaşları olmasaydı, ne Necmi Kadıoğlu olurdu, ne de biz olurduk. Necmi Kadıoğlu'nun soy ismi belki de şimdi Kadıov olurdu, ya da başka bir şey olurdu. Oysa Osmanlıya o kadar sahip çıktıkları halde, övündükleri halde, bölgemiz, coğrafyamız Ruslara 40 yıllığına savaş tazminat olarak verilmiştir. Bu bölgede yine Kazım Karabekir paşa ve gerçek Türkler, Müslümanlar kazma ile kürek ile milis kuvvetleri oluşturarak bu bölgeyi Atatürk ile birlikte Cumhuriyete kavuşturmuştur ve bizlere gerçek bir yaşam hakkı tanımışlardır. Biz bu lafları Necmi Kadıoğlu'na iade ediyoruz. Çıkıp halktan ve kamuoyundan özür dilemeli. Burada Necmi Kadıoğlu'nun tabelasını indireceğiz. Atatürk'e, cumhuriyete, laikliğe, Atatürk'ün silah arkadaşlarına dil uzatanların dilini keseriz."

Başkan Ayhan Büyükkaya'nın açıklamasının ardından Kadıoğlu'nun adını taşıyan tabela iş makinesi ile yıkılarak kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Necmi Kadıoğlu parkı tabelasından görüntü

-Yıkıma hazırlanan iş makinasından görüntü

-CHP'li Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya'nın konuşması

-İş makinasının tabelayı yıkımı

-Detay görüntülü

Haber-Kamera -Deniz BAŞLI/ ARDAHAN

===============================================================

Bu balın kilosu 18 bin lira

ARTVİN'de 1800 metrelik dağı aştıktan sonra 350 metrelik mağaranın içinde 3 yılda bir çıkarılan bal, Antalya'da açılan Yöresel Ürünler Fuarı'nın gözdesi oldu.

Fuarda açtığı statta bu balın kilosu 5 bin euro'ya satılıyor. Kilosu 18 bin liraya ve gramı 18 liraya gelen bu balı satan Günay Gündüz, şunları söyledi:

"2009 yılında Fransa'da balımızı laboratuvara gönderdik, kalite olarak dünya birincisi çıktı. Kanserin ilacı olduğu iddia ediliyor. Kayanın verdiği mineralden dolayı bal çok değerli. İki kaşık yendiğinde vücuttaki bütün toksinleri atabiliyorsunuz. Bu bal 3 yılda bir dağcılar tarafından 350 metre halat sarkıtılarak mağaranın içinden çıkarılıyor."

Balın Artvin'de çıkarıldığını anlatan Günay Gündüz, çok az olmasından dolayı yöre halkı tarafından bala 'peri balı' adı verildiğini söyledi. Peri balının 2009 yılında Fransa'daki bal borsasında 45 bin euro'ya, 2010 yılında Çin'deki borsada da açık artırmayla 28 bin eoro'ya satıldığını dile getiren Gündüz, şöyle konuştu:

"Bu balı genelde Arap emirlikleri satın alıyor. Katar Emiri, Fas Krallığı, Dubai Emiri bu balı alanlar arasında. Emir ilkinde hastalık için, ikincisinde ise iyileşen kardeşine hediye olarak balı satın aldı. Kanser hastaları daha çok alıyor. 170 gramlık kavanozlarda satıyoruz. 170 gramını 2 bin 500 liradan satıyoruz. Bu gramajdaki balın kanser hücrelerini yok ettiği söyleniyor. Arılar her yıl bal vermiyor. 3 yılda bir 3 ile 7 kilo arasında bal çıkartıyoruz. Bir miktar balı da arılara bırakıyoruz."

İLK MAĞARA TAHRİP EDİLMİŞ

Balın yerini kimseye açıklamadıklarını dile getiren Günay Gündüz, "Profesyonel ekip balı almaya gidiyor. 1800 metre yükseklikteki bir dağda 350 metrelik mağaranın içinden çıkıyor. İki yerimiz vardı, birini medyaya gösterdik, ertesi gün tahrip edildi. İkinci yeri saklıyoruz. 4.5 kilo balı Antalya getirdik. Antalya'ya ilk defa getirdik" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Röp1: Günay Gündüz (ürün sahibi)

Baldan detay görüntü

Stantan detay görüntü

Fuar alanından detay görüntü

Haber: Hasan DEMİRBAŞ- Kamera: Emrah GÜL/ANTALYA-DHA)

====================================================================

Elektrik telinde mahsur kalan güvercin kurtarıldı

ZONGULDAK'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde ayağındaki ip elektrik teline dolanınca mahsur kalan güvercin elektrik firması görevlilerince kurtarıldı.

Merkez Mahallesi'de elektrik hattı üzerindeki tele ayağı dolanarak mahsur kalan güvercini gören vatandaşlar, önce kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalıştı. Çevredekiler tahta parçaları ile elektrik telini sallayarak güvercini kurtarmak istedi. Ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine elektrik firmasına haber verdi. Gelen firma görevlileri vinç ile güvercinin yanına ulaşarak kuşu kurtardı. Yarası bulunmayan güvercin doğaya bırakıldı.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Güvercinin telde çırpınması

-Vinçle kuşa ulaşılması

-Kuşun kurtarılması

-Ayağının kontrol edilmesi

-Ardından bırakılması

Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN/KİLİMLİ(Zonguldak),

====================================================================

Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlük giydi

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında geleneksel 'Beyaz önlük giyme' töreni düzenlendi.

CÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Maliye Bakanı Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Rektör Prof.Dr. Alim Yıldız, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Yılmaz, öğretim elemanları, öğrenci aileleri ile öğrenciler katıldı. Törende konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, "İlk kez 1919'da Birinci Dünya Savaşı sonrası İstanbul'un işgal edildiği günlerde tıbbiyelilerin işgale karşı çıkarak kutladıkları bu bayram ülkenin bağımsızlığına düşkünlüğün en güzel yansımasıdır. Üniversitemiz Tıp Fakültesi 194 öğretim üyesi ile öğrencilerimize 1974 yılından beri eğitim vermektedir. Üniversite dediğinde şehirde ilk akla gelen hastanedir. Biz de göreve geldiğimizden bugüne kadar hep hastane üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Daha iyi hizmet verilmesi için bu çalışmalarımız devam edecek. İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insana daha iyi bir hizmet sunmayı amaç edinen bu kutsal, saygın ve onur mesleği büyük ve özveriyle yerine getiren sağlık çalışanların, Tıp camiasının, öğrencilerinin ve ailelerin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyorum" dedi. Konuşmaların ardından programa katılan protokol ve Tıp Fakültesi öğretim üyeleri 165 öğrenciye beyaz önlüklerini giydirdi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Programdan görüntüler

-Konuşmalar

-Öğrencilere önlüklerinin giydirilmesi

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title