Dha Yurt Bülteni - 14
Haberler » Güncel » Dha Yurt Bülteni - 14 - Haber

Dha Yurt Bülteni - 14

VAN'DA BULUNAN PKK TUZAKLARI İMHA EDİLDİ VAN'ın Gürpınar İlçesi'nde yapılan kontrollerde; amonyum nitrat destekli, uzaktan telsiz komutalı ve kablo düzenekli el yapımı patlayıcı bulundu.

Dha Yurt Bülteni - 14

VAN'DA BULUNAN TUZAKLARI İMHA EDİLDİ


 


VAN'ın İlçesi'nde yapılan kontrollerde; amonyum nitrat destekli, uzaktan telsiz komutalı ve kablo düzenekli el yapımı patlayıcı bulundu. Patlayıcılar imha edildi. 


Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, patlayıcıların Gürpınar ilçesi Güzelsu-Günbaşı mahalleleri yolunda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, "2 adet 12 kilogramlık mutfak tüpünden oluşan el yapımı patlayıcı saklandığı ihbarı üzerine, bahsi geçen bölgede yapılan kontrollerde; amonyum nitrat destekli, uzaktan telsiz komutalı ve kablo düzenekli EYP bulunmuş olup cumhuriyet savcısının talimatıyla uzman ekipler tarafından yerinde imha edilmiştir" denildi. 


Haber: GÜRPINAR(Van), - 


====================================


GENÇ KIZA CİNSEL SALDIRIDA BULUNUP, FUHUŞA ZORLAYAN 4 KİŞİYE GÖZALTI


SAMSUN'da devlet yurdunda kaldığı öne sürülen 17 yaşındaki Ü.B. adlı kıza uyuşturucu verip, cinsel saldırıda bulunduktan sonra tehdit ederek fuhuş yaptırdıkları iddia edilen 2'si kadın 4 şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı.


Olay, İlkadım İlçesi Adalet Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre devlet yurdunda kalan Ü.B. adlı kız, erkeklerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği öne sürülen 21 yaşındaki A.S. adlı kadının evine misafir olarak gitti. A.S., sohbet sırasında kıza uyuşturucu madde verdi. Kendinden geçen genç kıza evde bulunan 20 yaşındaki Ü.K. cinsel saldırıda bulundu. Daha sonra A.S., kardeş olan Ü. K. ve 18 yaşındaki O.K. ile 6 aylık hamile olan eşinden ayrı G.K. adlı kadınla birlikte genç kızı tehdit edip, 200 lira karşılığında erkeklerle cinsel ilişkiye zorladı. Şüpheliler fuhuştan kazanılan parayı Ü.B.'den aldı. Ü.B. polise giderek şikayetçi oldu. Şikayetin ardından harekete geçen polis, 4 şüpheliyi dün gözaltına aldı. Şüphelilerin evinde arama yapan polis, 1  pompalı tüfek ve bir miktar uyuşturucu madde ele geçirdi. Polisteki işlemleri tamamlanan şüpheliler bugün 'cinsel saldırı' 'tehdit','alıkoyma' ve 'fuhuşa zorlama' suçlarından adliyeye sevk edildi.


 


2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI


Samsun'da 17 yaşındaki kıza cinsel saldırıda bulunup, fuhuşa zorladıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra sevk edildikleri adliyede nöbetçi mahkemeye çıkarılan 4 şüpheliden Ümit K. ile  Ayşe S. tutuklanarak cezaevine gönderildi. O.K. ve G.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı


 


Hakan ÇELİKBAŞ/ SAMSUN, - 


==================================================


CHP'Lİ BUDAK: DENİZ BEYİN SÖYLEDİKLERİYLE FİKRİ BEYİN SÖYLEDİKLERİ AYNI ŞEY DEĞİL


 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Deniz Baykal ve Fikri Sağlar'ın sözleriyle ilgili, "Deniz beyin söyledikleriyle Fikri beyin söyledikleri aynı şey değil. Deniz bey kendi fikrini söyledi. Partiye söylediği tek kelime yok" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Demre ilçe başkanlığını ziyaret etti. 16 Nisan referandumunda 'hayır' oyu çıkması için çalışan partililere teşekkür eden Budak, "Antalya'da büyük bir başarı yakaladık. Demokrasi güçleri olarak, CHP'nin öncülüğünde geçen genel seçim sonuçlarını tersine çevirdik. Sandıklara sahip çıktık. Ancak yasa tanımaz YSK, yasanın kesin emredici hükümlerine rağmen yasayı çiğnedi. Yasalar kesin hükümlerdir yorumlanamaz. Ama YSK yasayı kendine ve iktidara göre yorumladı. Yasayı çiğnedi. YSK ve Danıştay'a başvurularımızda şunu gördük. Türkiye'de başta hukuk kurumları olmak üzere, birçok kurum çürümüş durumda" dedi.


'OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İSTEMEK DOĞRU DEĞİLDİR'


Çetin Osman Budak gazetecilerin Deniz Baykal'ın açıklamaları ve Fikri Sağlar'ın disipline sevkiyle ilgili sorusu üzerine şöyle dedi: "CHP'nin başında bir genel başkan var. Liderliği de götüren odur. Kavgacı üslubu ortadan kaldırıp, halkın kutuplaşmasını ortadan kaldıracak net tavrı koyan da Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Bunun yanında partimizde bu güne kadar olmamış birlik ve beraberlik sağlandı. Önceki genel başkanımız Deniz Baykal, milletvekilimiz Muharrem İnce, Fikri Sağlar, bütün arkadaşlarımız, tüm örgütlerimiz inanılmaz bir ahenk içinde bu çalışmayı yürüttü. Büyük bir başarı elde edildi. Bu başarıda herkesin katkısı var. Muhalif olan birçok partinin de buna katkısı var. Bundan sonra yapılacak olan da aynı birlik ve beraberliği götürmek. Bizim partimiz tam demokratik bir partidir. Tam demokratların olduğu bir partidir. Biz her şeyi tartışırız. Hepimiz birbirimizi eleştirebiliriz. Genel başkan eleştirilemez bir kişi değildir. Her yerde eleştirilebilir. Ama toplum önünde partimizin eleştirilmesi söz konusu olmamalıdır. Biz milletvekili grubumuzla, parti meclisimizle, il başkanlarımızla toplantı yaptık. Ayın 8'inde de belediye başkanlarımızla toplantı yapacağız. Biz içimizde her şeyi konuştuk. Herkes her şeye aday olabilir. Siz de genel başkanlığa aday olabilirsiniz. Bunun yolu vardır. Burada olağanüstü kurultay istemek benim şahsi kanaatim, doğru değildir. Bizim tüzüğümüz emreder '2 yılda bir kurultay yapılır.' Bu bir emirdir. Bizim tüzüğümüze göre kurultay takvimi başlayacaktır. Biz 3 Mayıs'ta kurultay başlangıç takvimini koyduk. İlçe, il bittikten sonra da ocak ayında da büyük kurultayı yapacağız. Türkiye'nin gündeminde CHP'nin içindeki kavgalar hiç kimsenin ilgisini çekmiyor. Türkiye'de rejim değişmiştir. Bu rejim değişikliğini yine aynı ortak paydada buluşarak demokrasi güçleriyle bir arada yürüyebileceği bir düzen olmalı."


'DENİZ BEY KENDİ FİKRİNİ SÖYLEDİ'


Çetin Osman Budak, şöyle devam etti:


"Bir havuz medyasında, üstelik de Atatürk'e küfreden, CHP'ye küfreden, CHP milletvekillerine ve CHP Genel Başkanına küfreden bir gazetede çıkıp CHP'ye vurmak doğru değildir. Net olarak ifade etmek gerekiyorsa bunu yapan herkes disipline gider. Disiplin ne karar verir, uyarı mı verir, ihraç mı verir onu bilemem. Deniz beyin söyledikleriyle Fikri beyin söyledikleri aynı şey değil. Deniz bey kendi fikrini söyledi. Partiye söylediği tek kelime yok. Çok profesyoneldir. 50 yıllık geçmişi vardır. Siyasette iyi bir devlet adamıdır. O kendi görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Ama Fikri bey direkt partiye ve partinin genel başkanına 'kendisi tek adamdır' demesi, manşete çıkması bu ne kadar doğrudur onu da herkes değerlendiriyor."


Haber: Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya),


============================================


KAYSERİ'DE KUMRU YAVRUSU KURTARMA OPERASYONU


KAYSERİ'de sokak lambasına düşen kumru yavrusu vatandaşların ihbarının ardından olay yerine gelen ekiplerce kurtarıldı.


Merkez Melikgazi ilçesi Küçük Mustafa Mahallesi Taşkılıç Caddesi'deki bir elektrik direğinin lambasına düşen kumru yavrusunu fark eden vatandaşlar durumu Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ile Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi yetkililerine iletti. verilmesinin ardından olay yerine gelen ekipler, itfaiye aracı merdiveni ile elektrik direğine ulaştı ve kumru yavrusunu düştüğü yerden kurtardı. Ekipler, yavruyu kontrol ettikten sonra yeniden yuvasına koydu.


Görüntü Dökümü


----------------------------


-Ekiplerin kumru yavrusuna müdahalesi


-Kumru yavrusu yuvasında


-Detaylar


Haber-Kamera: Cafer ZENGİN/KAYSERİ,


========================================


KIRIKKALE'DE 2. TARIM VE HAYVANCILIK FUARI


KIRIKKALE Valiliği, Belediyesi ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından ortaklaşa düzenlenen 2. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı törenle açıldı. Kuzu ve oğlak güzellik yarışmalarının yanı sıra koyun berberi yarışlarının yapıldığı fuar, Renkli etkinliklere sahne oldu. 


Yaklaşık 96 firmanın yer aldığı fuarda, son model traktörler, yeni teknolojilerle donatılmış biçer-döverler ve sayısız ekipman görücüye çıktı. İlginin oldukça yoğun olduğu fuarda ayrıca birçok stantta arıcılık, bağcılık, elma ve ceviz yetiştiriciliği, süneyle mücadele, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, yumurta üreticiliği gibi konularında ziyaretçilere eğitici bilgiler veriliyor. Cumartesi Kapalı Semt Pazarı'nda açılan Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 3 gün boyunca açık kalacak.  


Fuarın Kırıkkale ile ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, "Şehrimizin ekonomisinin, ticaretinin, sanayisinin ve tarımının gelişmesi için Ticaret ve Sanayi Odası olarak sosyal sorumluluk projelerimizden biri olan bu fuara ev sahipliği yapmaktan dolayı gururluyuz. Kırıkkale'de tarım ve hayvancılığa dayalı sektörlerin gelişmesi için çok önemli bir etken olan araç, makine ve ekipmanların sergilendiği bu fuar, çiftçilerimizin daha az emekle daha çok verim, daha az yakıt, daha az enerji tüketimiyle daha bol kazanç elde edeceklerdir. Elde ettikleri kazançlarla şehrimiz ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacaklarını düşünüyoruz" dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz ise fuarların modern tarım teknikleri konusunda üreticiler için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. 


Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da Kırıkkale'nin dışarıdan bakıldığında bir sanayi şehri olduğunu belirtirken, ancak yaşayan çoğu kişinin tarım ve çiftçilikle ilişkisinin olduğunu söyledi. Saygılı, "Milletin efendisi olan çiftçiler eli öpülesi insanlardır, üretim yapıyorlar. Bizler çiftçilerimizin işlerinin kolaylaştırılması noktasında sanayicilerimizle birleşmesi ile çok daha güçlü bir ülke olacağız. Güçlü ülke olmanın yolu çok çalışmaktan geçiyor" dedi.


Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz ise Kırıkkale'nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir merkez olma yolunda yürüdüğünü söyledi. Haktankaçmaz, "Bu tür faaliyetlerle sanayi şehri olan Kırıkkale'miz inşallah bundan sonra tarım ve hayvancılık konusunda da bir merkez olma yolunda sağlam adımlarla yürüyecek. Bir yandan sulu tarıma geçen arazilerimiz, barajlarımız ve göletlerimizin inşa edilmesiyle artıyor, diğer taraftan tarım müdürlüğümüzün faaliyetleriyle çiftçilerimiz yeni teknikler öğreniyor. Bir yandan da bu tür organizasyonlarla da çiftçilerimiz birinci elden çok kısa sürede yeni tarım alet ve makinalarını görüp, deneyip ve onlara sahip olabiliyorlar. İnşallah Kırıkkalemiz bu hedefler doğrultusundan emin adımlarla ilerleyecek. Yarınımız bugünkünden daha iyi olacak. Bütün çiftçilerimize ve firma sahiplerine bol kazançlar temenni ediyorum" dedi.  


Fuarda yılın yetiştiricisi Rukiye Doğan, kuzu güzeli birincisi Erol Telim, oğlak güzeli birincisi Ramazan Özkan'a ödülleri verildi. 96 firmanın katıldığı ve 3 gün vatandaşlara açık olacak fuarda tarım makineleri, tarımsal ürünler, otomobiller ve yem çeşitleri ile yöresel gıda ürünleri sergileniyor.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ


----------------------------


Detay görüntüler


Koyun keçi güzelinin seçilmesi


Açılış dan görüntüler


Mehteran gösterisi


TSO başkanı Ahmet Varlı nın konuşması


Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Sırrı Yılmaz ın konuşması


Belediye başkanı Mehmet sayğılının knuşması


Vali m ilker haktan kaçmaz ın konuşması


Açılış 


Standların gezilmesi 


Haber: Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, -

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler