Dha Yurt Bülteni-13

Dha Yurt Bülteni-13
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

1)CHP'Lİ ÖZEL'DEN AK PARTİ'Lİ ÖZDAĞ'A TEPKİ: AĞZINA BÜLENT ECEVİT GİBİ BİR DEĞERİN ADINI ALMASINCHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın CHP'nin Gülen cemaatine arka çıktığı ve Gülen ile Papa'nın görüşmesine Bülent Ecevit'in aracılık ettiği iddialarına...

1)CHP'Lİ ÖZEL'DEN AK PARTİ'Lİ ÖZDAĞ'A TEPKİ: AĞZINA BÜLENT ECEVİT GİBİ BİR DEĞERİN ADINI ALMASIN

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın CHP'nin Gülen cemaatine arka çıktığı ve Gülen ile Papa'nın görüşmesine Bülent Ecevit'in aracılık ettiği iddialarına sert tepki gösterdi. Özel, "Selçuk Özdağ zikzakların siyasetçisidir. Kendisi gibi basit adamlarla uğraşsın, ağzına Bülent Ecevit gibi bir değerin adını almasın" dedi. Dünya Madenciler Günü nedeniyle Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi'nin düzenlediği etkinliğe katılan CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, etkinlik öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özel başkanlık istemi ile ilgili olarak "Bu başkanlık sistemi tartışmasında biz mecliste özellikle MHP grubunun büyük bir kısmının ve AKP grubunda, kendi iradesini saraydan ve tek adam rejiminden bağımsızlaştırmış, vatandaşın kendisine verdiği kıymetli yetkinin, emanetin, vekaletin farkında olan milletvekillerin katkılarıyla bunun meclisten geçmeyeceğine yürekten inanıyoruz. Bir yönetim biçimini demokrasi yapan demokrasinin varlığı ve özgürlüğüdür. Muhalefetin varlığı bugün başımızda yana ampul gibidir. Bir diktatöryal sisteme geçtiğimizde nasıl elektrikler kesildiğinde aklımız başımıza geliyor elektriğin kıymetini anlıyorsak diktatöryal sistem başkanlık sistemine geçildiğinde de muhalefetin yokluğunun ne büyük bir ızdırap olduğunu göreceğiz" diye konuştu.

Özgür Özel, bir gazetecinin Ak Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkan Vekili Selçuk Özdağ'ın Fethullah Gülen ile Papa 2'nci Jean Paul görüşmesine eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in aracılık ettiği, CHP'nin de Gülen cemaatine arka çıktığı iddialarıyla ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi. Özel şunları söyledi:

"Selçuk Özdağ zikzakların siyasetçisidir. Selçuk Özdağ, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne 12 Eylül 2010 referandumunda bir kısım ülkücüye, bir kısım Büyük Birlik Partili'ye referanduma evet oyu attırdığı iddiasıyla o gün balkondan teşekkür edilen, bağımsız ülkücüler diye ifade edilen kanata diyet olarak milletvekili yapılmış birisidir. Selçuk Özdağ'ın önemli bir özeliği vardır. O milat dedikleri 17-25 Aralık tarihinden sonra defalarca cemaati övmüş, hatta kendi ifadesiyle cemaatle AKP'nin bozulan ilişkilerini onarmaya çalışmış birisidir. Selçuk Özdağ Davutoğlu'nun gidişiyle de silinmiş ve olası bir operasyonda AKP'den ilk uzaklaştırılacak gurup milletvekilinin içindedir. Kendisi bunu bildiği için kendi yumuşak karnı FETÖ'ye olan sevdası ve FETÖ ile olan geçmişteki övgü dolu davranışları olduğu için bugün göze girmek, kaybettiği mevzileri kazanmak, iktidara tırnaklarıyla tutunabilmek için bugün iftiraya, bugün gerçek dışı ifadeleri kullanmaya ve sarayın gözüne girmek için Fethullah Gülen yapısıyla ilgili kimsenin söyleyemediği bir şeyleri icat edip söyleyip farklılaşmaya ve göze girmeye çalışmaktadır. Selçuk Özdağ'ın söylediği sözlerin bir kıymeti harbiyesi yoktur. Bülent Ecevit'in adını ağzına almak için Selçuk Özdağ'ın çok uzun süreler daha 40 fırın ekmek yemesi lazım. Bugün siyaset sahnesinde bulunmayan, parlamento dışındaki bir siyasi partinin lideri olarak gördüğü kişi 1974'de Kıbrıs Barış Harekatı'nı yapan, bu ülke insanların sevdayla bağlı olduğu ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin üçüncü genel başkanı hepimizin sevgilisi ve örnek aldığı bir devlet adamı olan Bülent Arınç'tır.. (Düzelterek) Bülent Ecevit'tir. Eğer kendisi bugüne kadar kol kola girdiklerini sırtından hançerlediği için, bizlerin Bülent Ecevit'in aziz hatırasına saygı duymayacağımızı, onu yalnız bırakacağımızı düşünüyorsa son derece büyük bir yanılgı içindedir. Cumhuriyet Halk Partililer Bülent Ecevit'e söz söyleyen, onun aziz hatırasına saygısızlık yapanın anlını karışlarlar. Selçuk Özdağ kendi kalibresinde, kendi sıkletinde olan ve kendisi gibi basit adamlarla uğraşsın, ağzına Bülent Ecevit gibi bir değerin adını almasın."

(Görüntü dökümü:

-CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşmasından çekilen görüntüler bulunuyor.)

Haber-Kamera: Eyüp KELEBEK-ESKİŞEHİR,

============================================

2)BAKANLAR EROĞLU VE KILIÇ  TEMEL ATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kızılırmak Deltası'ndaki incelemelerinin ardından '28 Tesis 175 Milyon TL Yatırım' adlı toplu temel atma ve açılış törenine katılmak için Samsun'un Atakum İlçesi'nde bulunan Sanat Merkezi'ne geldi.

'TERÖR ÖRGÜTLERİ ÜLKEMİZİ KARALAMAK İÇİN EYLEM YAPIYOR'

Buradaki törende ilk olarak konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'deki terör örgütlerinin ülkeyi karalamak için her yerde eylem yaptıklarını belirterek, "FETÖ terör örgütü var, PKK'sı var, DAEŞ'i, DHKP-C'ye üye olanlar, onlarla hareket edenler ülkemizi karalamak için her yerde eylemlerini yapıyorlar. Maalesef Avrupa ve dünyadaki bizim dost, müttefik olarak gördüğümüz ülkelerdeki arkadaşlar tek bir kanaldan bilgi elde ederek, Türkiye'yi eleştiriyorlar. Bu haksızlık, bu kabul edilemez bir durumdur. Bununla ilgili olarak Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çok net bir duruşu oldu. Eğer Avrupa Birliğinin merkezi olan Brüksel'de terör örgütü olarak kabul ettiğimiz PKK'nın sizin Brüksel'deki parlamentonun önünde herhangi bir şekilde bir çadır açmasına müsaade etmemeniz gerekiyor. İçeride sergi açmasına müsaade etmemeniz gerekiyor. Söze gelince çok söz söylüyorsunuz. Ama işe gelince, harekete geçmeye gelince hiç bir şey yapmıyorsunuz. Ama Türkiye'ye eleştiri getirme noktasında birbirinizle yarışıyorsunuz. Bizim asla kabul etmeyeceğimiz bu iki yüzlülüktür" diye konuştu.

'DÜNYA TARİHİNE KAHRAMANLIĞIN DESTANI OLARAK GEÇTİK'

Temel atma töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, 15 Temmuz'dan sonra kimsenin artık darbe yapmayı akıllarından bile geçirmeyeceğini belirterek, "15 Temmuz tarihimizdeki en alçak, en hain kanlı terör örgütünün darbe teşebbüsüydü. Hatta darbe teşebbüsü demek doğru değil, Türkiye'yi parçalamak, bölme girişimi demek daha doğrudur. Ona karşı Samsun dimdik ayakta durdu. Demokrasi nöbetlerinde hudut boylarında nöbet tutuyormuş gibi nöbet tuttunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu planlanmış, ülkemizi bölmek isteyen girişime karşı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği cesaret, milletimizin, siyasi partilerimizin ve medyanın da gösterdiği dirayet karşısında bu darbe girişimi püskürtüldü. Kimse artık darbe yapmayı akıllarından geçirmeyecektir. Çünkü artık kahraman bir milletimiz var. Dünyadaki bütün muhatap bakanlardan cevap geliyor. Milletimiz ile gurur duyuyoruz. Bu Türk tarihine değil, dünya tarihine bir kahramanlığın destanı olarak tarihe geçtik. Milletimize ne kadar teşekkür etmek azdır" dedi.

'HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştireceğini ifade eden Bakan Eroğlu, "Biz, hayalleri gerçekleştiriyoruz. Bizim yaptıklarımız onların rüyalarında bile göremeyecekleri şeylerdir. Türkiye büyük hedefleri gerçekleştirecektir. Birinci büyük hedef 2023 yılında Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine taşımaktır. Marmaris'teki o hainler otelden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı almak istediklerinde birisi Cumhurbaşkanına 'Cumhurbaşkanım sizi yan taraftan bir botla Yunan adasına götürelim' deyince Cumhurbaşkanı çılgına dönmüş. 'Biz kefenimizi giyerek yola çıktık. Ben doğru milletime gidiyorum' diyerek büyük bir kahramanlık örneği gösterdi. Bence bugün ayaktaysak onun kahramanlığına borçluyuz" dedi.

Bakan Eroğlu ve Bakan Kılıç konuşmalarının ardından Samsun'da 175 milyon TL'ye maliyetli temeli atılacak ve açılışı yapılacak 28 tesis için butona bastı. Bakanlar daha sonra Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Ortaköy Kredi Sertifikaları dağıtım programına katıldı. Ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen İl Koordinasyon Toplantısı'na geçti.

Görüntü Dökümü:

---------------

-Bakanların öğrenci yurdunda fidan dikmeleri

-Temel atma törenindeki salondan detay

-Bakan Eroğlu ve Bakan Kılıç'ın temel atma töreninden detay

-Bakan Eroğlu ve Bakan Kılıç'ın sertifika vermeleri detayı

(SÜRE: 02.09 Dk) (BOYUT: 69.1 MB)

Haber-Kamera: Hakan AKGÜN/SAMSUN,

========================================================

3)AMATÖR MAÇ ÖNCESİ POLİSTEN BİBER GAZLI MÜDAHALE

BURDUR'un Bucak İlçesi'nde Bölgesel Amatör Ligi (BAL) karşılaşması öncesi kendilerine ayrılan tribün dolduğu için stada alınmayan taraftarlarla polis arasında tartışma çıktı. Polis, taraftarları biber gazı sıkarak dağıtırken, gazdan etkilenen 15 taraftar ambulanslarla hastaneye götürüldü. 

BAL Ligi 7'nci Grup'ta lider Bucak Belediye Oğuzhanspor'un, sahasında 1 puan gerisindeki Isparta Davraz Spor'u konuk ettiği karşılaşmayı izlemek için Bucak İlçe Stadı'na gelen bir grup Ispartalı taraftar kendilerine ayrılan tribünün dolması nedeniyle dışarıda kaldı. Polis, barikat önünde bekleyen taraftarların içeri alınmasına izin vermedi. Bu arada taraftarlarla polis arasında tartışma çıktı. Olayların büyümemesi için polis dışarıda hazır bekleyen TOMA ile taraftarlara biber gazlı müdahalede bulundu. Biber gazlı müdahale sonrası taraftarlar dağılırken, gazdan etkilenlere ilkyardımı arkadaşları yaptı. Gazdan etkilenen taraftarlar stattaki çeşmelerden suyla yüzünü yıkarken, bazılarının gözlerine de limon suyu ve damlayla müdahale edildi. Gazdan etkilenen 15 taraftar ise stada çağrılan ambulanslarla Bucak Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

MAÇ SONU KAVGA ÇIKTI

Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 7'nci Grup'ta lider Bucak Belediye Oğuzhanspor ile takipçisi Isparta Davraz Spor arasında Bucak İlçe Stadı'nda oynanan karşılaşmanın ardından da taraftarlar arasında taşkınlık yaşandı. Isparta Davraz Spor'un 43'üncü dakikada Koray, 54'üncü dakikada ise Ünal'ın ayağından bulduğu gollerle 2-0 galip tamamlayıp, liderliğe yükseldiği karşılaşma sonrası iki takım taraftarları arasında kavga çıktı. Taşlı kavgada iki taraftar başlarından yaralandı. Stadyumun içinde tribünlerin arka tarafındaki boşluk alanda çıkan kavgayı statta hazır bekleyen itfaiye ekipleri su sıkarak ayırmaya çalıştı. Olayların yatışmasının ardından yaralı 2 taraftar ambulansla Bucak Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı.

Görüntü Dökümü

------------

Taraftarlardan detay

Gazdan etkilenen taraftarlar

TOMA'nın gaz sıkması

Ambulansların taraftarları götürmesi

Maçtan detay

Görüntü Dökümü

-----------

Maçtan detay

Taraftarlarla sevinç paylaşanlar

İtfaiyenin kavga edenlere su sıkması

Ambulanstaki yaralılar

Isparta taraftar otobüslerinin gidişi

HABER- KAMERA: Mesut MADAN/BUCAK (Burdur),

GÖRÜNTÜLER SPOR BÜLTENİNDE GEÇİLDİ

===========================================================

4)AYTEMİZ ALANYASPOR-ATİKER KONYASPOR MAÇINDAN SONRA OLAY ÇIKTI

SÜPER Lig'de bugün oynanan Aytemiz Alanyaspor-Atiker Konyaspor maçından sonra 2 takımın taraftarları arasında olay çıktı. Karşılaşmayı 3-2 galip bitiren Atiker Konyaspor'un taraftarları, müsabakanın sonunda yeşil beyazlı futbolcularını misafir tribününe çağırdı. Bu arada Konyalı taraftarların Aytemiz Alanyaspor aleyhinde tezahüratta bulunmaya başladı. Bu yüzden Maraton Tribünü'ndeki Aytemiz Alanyasporlu taraftarların bazıları sahaya girdi, bazıları da Konyaspor taraftarlarının bulunduğu misafir tribününe doğru yöneldi.

Bu durumu farkeden jandarma, önlem alarak taraftarların birbirine yaklaşmasına izin vermedi. Bu yüzden 2 takım taraftarları da sahaya inmeye kalkıştı. Jandarma ve özel güvenlik görevlileri ise taraftarların sahaya inmesine engel oldu. Olaylar sırasında misafir tribünündeki koltukların kırıldığı gözlendi.

Jandarma, daha sonra Alanyalı taraftarları stadyumdan çıkardı. Konyalı taraftarlar da yaklaşık 1.5 saat tribünde bekletildi. Konyasporlu taraftarların stadyumun yakınına park edilmiş 2 otobüsün camları da kırıldı.

Görüntü Dökümü

--------------

Maç sonu olaylarından görüntü

HABER- KAMERA: Engin ANAK/ALANYA(Antalya),

GÖRÜNTÜLER SPOR BÜLTENİNDE GEÇİLDİ

============================================================

5)TÜRK VE RUSLAR DOSTLUK FESTİVALİNDE BULUŞTU

ANTALYA'da 7'ncisi düzenlenen Rus Türk Kültürleri Dostluk Festivali'nin kapanışında kentte yaşayan yerleşik yabancıların çocukları dans gösterisi yaptı.

Antalya'da bir alış veriş merkezinde Rus Sanat ve Kültür Derneği tarafından Rus Türk Kültürleri Dostluk Festivali gerçekleştirildi. 7'ncisi düzenlenen festival iki gün sürdü. Festivalin son gününde piyano ve müzik dinletisi ile dans, akrobasi gösterisi yapıldı. Festivalin kapanışında kentte yerleşik yaşayan yabancıların çocuklarının yer aldığı dans performansı yoğun ilgi gördü. Miniklerin dans gösterisini Vali Münir Karaloğlu da izledi.

Alışveriş merkezine ziyaret edenlerle yerleşik yabancılar dans performansının ardından çocukları uzun süre alkışladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Validen detay görüntü

İzleyen çocuklardan detay görüntü

Sahnede gösteri yapan çocuklardan görüntü

49 MB/// 01.34ö

HABER: Tolga YILDIRIM- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title