Dha Yurt Bülteni-11

Dha Yurt Bülteni-11

ÇAMBURNU YANGINI TARTIŞMALARI SÜRÜYOR(EK)1)CHP MİLLETVEKİLİ PEKŞEN: ÇAMBURNU İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZCHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Trabzon Çamburnu'na kışın meydana gelen yangın sonrasında yapılan turizm tesisleriyle ilgili hukuki süreç başlatacaklarını...

Dha Yurt Bülteni-11

ÇAMBURNU YANGINI TARTIŞMALARI SÜRÜYOR(EK)

1)CHP MİLLETVEKİLİ PEKŞEN: ÇAMBURNU İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Trabzon Çamburnu'na kışın meydana gelen yangın sonrasında yapılan turizm tesisleriyle ilgili hukuki süreç başlatacaklarını belirterek, "Sayın Bakan hakkında, hemde oradaki bürokratlar hakkında hem ihaleye fesat karıştırmak, hemde kamu düzenini bozmak, orman envaline zarar vermek, tabiat parkını bozmak sebebiyle hukuki süreci başlatacağız" dedi. Fındık hasat programı nedeniyle Ordu'ya gelen CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, CHP İl teşkilatını ziyaret etti. Trabzon Çamburnu'nda kış mevsiminde meydana gelen orman yangının ardından başlatılan turizm inşaatlarıyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Pekşen, 3 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Karadeniz Bölgesi'ni gezdiğini, Ayder ve Uzunugöl'le ilgili kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı. Çumburnu'ndaki güzelliğin yok edildiğini belirten Pekşen, "Sayın Cumhurbaşkanı Karadeniz bölgesini gezdiğinde, Ayder'le, Uzungöl'le ilgili aynı kaygı ve endişeleri o da paylaştı. Bizim bu güne kadar söylediklerimize itiraz eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uygulamalarını Sayın Cumhurbaşkanı bizzat yerinde gördü. Ağır eleştiriler yöneltti 'Beton yığını olmuş, mahvolmuş' gibisinden. Bunun en can alıcı noktalarından birisi de, Sürmene'deki Çamburnu. Çamburnu'nda Katar emirinin gelip gezmesinden kısa süre sonra kışın ortasında bir yangın çıktı. İnsanlar bu yangına anlam veremediler. Burada 6 ayrı yerde başlayan ateşlemeyle ormanda çok ciddi bir alan yandı. 50 hektarlık alan yandı, her ne kadar Orman Bakanı 20 dediysede, gerçek rakamın 50 hektar olduğunu sonradan biliyoruz. Yanan yerin ön tarafında Çamburnu tabiat parkı var" dedi.

DİNLENME YERİ DİYE İHALE ETTİLER, 5 YILDIZLI TATİL KÖYÜ ORADA YÜKSELİYOR

Çamburnu'nundaki yapılaşmayla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını da vurgulayan Pekşen, "Çamburnu'nun önemi özelliği şu; dünyada iki yerde sarıçam ormanları deniz sahiline kadar iniyor. Bunlardan birisi de Türkiye'deki Çamburnu'ydu. Ne yazık ki orayı günübirlik dinlenme yeri diye ihale ettiler. Malesef bildiğiniz 5 yıldızlı tatil köyü orada yükseliyor. Bunu defalarca Bakana sorduk. Hiçbirinde bize gerçek ve doğruyu söylemedi. Sürekli gerçek dışı bilgi verdi. Ama şimdi her şey ortaya çıktı. Hukukçularıma talimat verdim, şimdi hem sayın bakan hakkında, hem de oradaki bürokratlar hakkında hem ihaleye fesat karıştırmak, hemde kamu düzenini bozmak, orman envaline zarar vermek, tabiat parkını bozmak sebebiyle hukuki süreci başlatacağız. Hem ceza davası, hemde hukuk davalarıyla buradaki oluşmuş olan durumu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Ama yazık oldu, çünkü; orman bütünüyle orada neredeyse, katledildi. Ağaçlar dikilecekmiş, ağaç dikildiği yok. Kaldı ki orada ki ağaçlar kesildi, ormanın içerisinde yollar yoktu, tam tersine yollar yapıldı" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

---------------------

-Milletvekili Haluk Pekşen ile röportaj

BÖLGENİN DRONE İLE ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLERİ

(SÜRE: 03.21 DK)  (BOYUT: 199 MB)

Haber-Kamera: Nedim KOVAN/ORDU-DHA

=========================================================

2)SURİYE SINIRIMIZDA, KİLİS'TEN SONRA HATAY DA 'HASSAS' HALE GELDİ

SURİYE'nin Türkiye sınırındaki kentlerde örgütlerin farklı bölgelerdeki hakimiyetlerinin sık sık değişmesi ve Türkiye aleyhine doğabilecek gelişmelere karşı hassasiyet sürerken, Kilis'ten sonra Hatay'da gümrük kapısı ve havadan kontroller sıklaştırıldı.Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın, Suriye tarafındaki Bab el-Hava Sınır Kapısı bölgesinde uzun süre hakimiyet kuran ılımlı Ahrar'uş Şam'ın, El Nusra'nın bir kolu olan Heyet Tahrir El Şam ile anlaşması rahatsızlık yarattı. Daha önce de Suriye'ye giden bir araçta 7  insansız hava aracı ile parçaları ele geçirildiği için, sınır kapımızdan geçişler 2 hafta öncesinden itibaren zaman zaman durduruldu.  Ankara'da dünkü güvenlik zirvesinin ardından 'Cilvegözü'nden geçişlerin kısıtlanması' kararı çıktı. Bu karardan sonra, sadece insani yardım taşıyan araçlar ile ya ülkesine dönmek isteyen  ya da bayramı ülkesinde geçirmek isteyen Suriyelilerin çıkışına izin veriliyor.

Bab el-Hava Sınır Kapısı'na yönelik Türkiye'nin bu kararı ve kaygılarının açıklanması üzerine, Suriye'den dekaygıların yersiz olduğuna yönelik Hatay Valiliği ile hükümet yetkililerine ısrarlı başvurular yapıldığı öne sürüldü.

Bu arada Hatay sınırındaki PYD/YPG'nin tam kontrolünde olan Afrin ile Halep'ten göç edenlerin de bulunduğu İdlip'teki örgütlerin başka bölgelere kayma hareketliliğinin yanısıra, PYD/YPG'nin yeni kantonlar ilan etmesi üzerine Türkiye, sınırda hava gözetimini de İHA'lar ile artırıp gelişmeleri izlemeye başladı.

Hatay sınırımızda, olası gelişmelere karşı daha önce konuşlandırılan füzesavar ve obüsler bulunuyor. Hatay'ın Suriye sınırında farklı bölgelerde PYD ve El Kaide'ye bağlı olabileceği düşünülen örgütlerin varlığı bilinirken, Yayladağı İlçesi'nin karşısında ise Rus ve Suriye rejim güçlerinin hakimiyeti bulunuyor.

Görüntü Dökümü

-----------------------

Cilvegözü Gümrük Kapısı 

Kapıdan geçen TIR'lar

-Ülkesine gitmek için bekleyen Suriyeliler

Haber: Orhan APAYDIN - Kamera: Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),

(SÜRE: 1'30')(BOYUT: 48.2 MB)

======================================================

Kapıkule'de gurbetçilerin 5 kilometre dönüş kuyruğu(EK)

3)KUYRUKTA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Kapıkule Sınır Kapısı'nda oluşan 5 kilometrelik araç kuyruğunda saatlerce bekleyen gurbetçiler bunaltıcı sıcakta zor saatlerce geçirdiklerini dile getirdi. Türkiye'de tatillini ailesiyle birlikte geçiren Sezer İnci, Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyrukta neden beklediklerini bilmediğini, belirterek, "Berlin'den Türkiye'ye geldik. Eziyetsiz ne kadar güzel tatil yaptık. Şu anda eziyet çekmeye başladık. 4 saatten beri bekliyoruz. Henüz gümrüğe gelemedik. Tek kapı çalışıyor. Gurbetçiye yazık değil mi? Biz vatanımıza geliyoruz. İzin yapacağız. Daha şimdiden eziyet yaşıyoruz. Bu eziyeti Sırpların yapacağını düşünmüştük. Ama burada yaşıyoruz" dedi. 

Almanya'ya gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyrukta bekleyen Cafer Atalay, her yıl aynı çile ile karşılaştıklarını anlattı. Atalay, "Her sene aynı görüntüler. Bunlar artık bitsin bir çare bulsunlar. 4 kilometrelik yol için 4 saattir bekliyoruz. Böyle bir çile olamaz. Polislere sorduk 6 kapı açık dediler. Şu anda görüldüğü gibi tek kapı çalışıyorlar. Allah'tan arabalar klimalı olduğu için dayanabiliyoruz. Bu insanlara ayıp, bu ülkeye yazık. 20 tane gişeden yalnızca tek kapı çalışıyor. Hollanda'ya gidiyoruz. Saatlerdir bekliyoruz. Burası tek sıra olduğu için kavga çıkıyor" dedi.

Görüntü Dökümü

----------------------

Araç içinden kuyruk görüntüsü

Kuyrukta bekleyen ile röp

Genel detay görüntüler

Gurbetçiler ile röp

Muhabir Ali Can Zeray anonsu 

Kapıkule tabelası

Türkiye tabelası

Haber-Kamera: Ali Can ZERAY-Jale AVYÜZEN/EDİRNE,

========================================================

4) O KAMPI' BU KEZ AK PARTİLİ VEKİL ZİYARET ETTİ

CHP Milletvekili Aytuğ Aytuğ Atıcı'nın, 'Militan yetiştiriliyor' dediği Mersin'in Silifke İlçesi'nde yer alan kampı, kendisinden sonra  bu kez Ak Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan ziyaret etti. 

Tezcan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ve Türkiye'nin dört bir tarafındaki üniversite ile lise son sınıftaki 142 öğrencinin yer aldığı sinema kampında gençlerle bir araya geldi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş'in de yer aldığı ziyarette konuşan Tezcan, yönetmen Yunus Nihat Özcan, senaryo hocası Gülin Tokat, oyuncu hocası Asuman Bora, yapımcı ve organizatör Ahmet Okur ve kampa katılan gençlerle sohbet etti. Tezcan, "Doğu ve Güneydoğu'da sorun çeken, travmaya uğrayan gençlerimizi Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Silifke'deki bu kamplarımıza getirdiler ve ağırladılar. Gerek Doğu'da, gerekse İç Anadolu'da hayatında denizi görmemiş, ayak parmağını Akdeniz'in bu mavi sularına değdirmemiş gençlerimiz, çocuklarımız var. Bu kamplar onlar için olumlu bir fırsat oluyorö dedi.

ATICI MÜDÜRLE TARTIŞMIŞTI

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı katıldığı bir TV programında, AK Parti Konya Gençlik Kolu'nun organize ettiği 'Diriliş Mustusu' isimli etkinlikten söz etti, daha sonra da gazetecilerle birlikte kampa gitti. Kampta Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş ile tartışan Atıcı, daha sonra konuyu bir soru önergesiyle TBMM'ne taşıdı. 

Görüntü Dökümü

------------------------  

Fatih Sultan Mehmet Gençlik Kampı tabelası 

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı (kalabalığın arasında uzun sakallı) kalabalıkla yürürken 

Sinema kampının afişi 

AK Parti Milletvekili Yılmaz Tezcan'ın görüntüsü

AK Partili Tezcan konuşurken 

Toplanan kalabalık

Gençlik kampı girişindeki kalabalık 

Kampa gelen gençler 

Kampın havadan görüntüsü 

Sahilde görüntü 

Denizdeki gençler 

SÜRE: 02'27"  BOYUT: 211,80 MB 

Haber-Kamera: MERSİN,

====================================================

5)KAFKASÖR'DE GÜREŞECEK BOĞALAR BOYNUZ KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

 

ARTVİN'in Kafkasör Yaylası'nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri'ndeki illerden getirilen boğalar bu yıl ilk kez düzenlenecek Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası'nda arenaya çıkacak. Büyük buluşma öncesi kampa giren boğalar boynuz kontrolünden geçirildi, boynuzları törpülendi.

Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri geleneği bu yıl ilk kez Türkiye Şampiyonasına dönüştürüldü. Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve Artvin, Rize, Muğla, Aydın ve Erzurum  illerinden getirilecek 430 ile 900 kilogram arasındaki 44 boğanın katılacağı Türkiye Şampiyonası, 13 Ağustos Pazar günü Artvin'in Kafkasör Yaylasında yapılacak. 5 kategoride düzenlenen güreşler için Kafkasör yaylasında kampa giren boğa ve sahipleri geri sayıma başladı.

ÖZEL BESLENME

Kafkasör yaylasında iki haftadır süren kampla şampiyonaya hazırlanan boğalar kontrolden geçirildi. Kategorileri belirlenen boğaların boynuz kontrolleri yapıldı. Boynuzları sivri olan boğalar padoka alınarak boynuzları törpülendi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel ürünlerle beslenerek şampiyonaya hazırlanıyor. Boğa sahibi Gökhan Yıldıran, boynuz kontrolünün önemli bir aşama olduğunu belirterek "Esas olan bu hayvanların sağlığıdır. Birbirlerine zarar vermesini istemiyoruz. Bu ölçüde kontrollerimizi yapacağız ve boğayı güreşlere hazır hale getireceğiz."

Görüntü Dökümü

----------------------

Boğaların kontrolü

Baoğa sahipleri konuşma (Gökhan Yıldıran, Erkan Torun, Metin Oral)

Boğalardan görüntüler

Kamp alanı ve şampiyona yapılacak alandan görüntüler

Detaylar

HABER KAMERA: ADEM GUNGOR/DHA

=========================================================

6)DÜNYACA ÜNLÜ PLAJDA DENİZE SIFIR LOCALAR KALDIRILDI

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde dünyanın en iyi plajları arasında gösterilen Kumburnu Plajı'nda günlük 210 liradan kiraya verilen denize sıfır 12 ahşap loca, sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine kaldırıldı. Kumburnu Tabiat Parkı İşletme Müdürü Halil Gören, locaların, şikayet nedeniyle plajdan kaldırıldığını söyledi.

Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Kumburnu Tabiat Parkı içerisinde yer alan dünyaca ünlü Kumburnu Plajı'nda denize sıfır ahşap locaların günlük 210 liradan kiralanması tatilcilerin tepkisini çekti. Giriş ücretinin 7 lira, şemsiye ve şezlong ücretinin parça başı 15 lira olduğu plajda, locaların yüzmeye engel olduğu ve görüntü kirliliği yarattığı öne sürüldü. Sosyal medya üzerinde yoğunlaşan tepkiler üzerine DP'li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yazılı bir açıklama yaparak, "Siz bu toprakların güzelliklerini, 'Sadece maddiyat gözeterek' Fethiyeliler ve Fethiye'deki resmi, sivil örgütler varken, 2 kuruş fazla para almak için birilerine verirseniz, işte böyle hizmet değil, rant öne çıkar. Güzelim plaj berbat edilir" dedi.

LOCALAR PLAJDAN ÇIKARILDI

Tepkiler karşısında harekete geçen plaj işletmesi her biri 170 kilo ağırlığındaki taşınabilir ahşap locaları Kumburnu Plajı'ndan çıkardı. Bundan böyle plajda loca hizmeti verilmeyeceği kaydedildi.

Kumburnu Tabiat Parkı işletmecisi Güney Aydeniz Turizm A.Ş. Genel Müdürü Halil Gören, tatilcilerin talebi üzerine plaja yerleştirilen locaların, yine tatilcilerin şikayeti üzerine kaldırıldığını söyledi. Locaların denize sıfır yerleştirilmediğini, gün içinde kiralayan tatilciler tarafından denize yaklaştırıldığını öne süren Gören, "Fiyatı 210 lira olarak belirledik. Ama 150 liraya kadar tatilcimizin talebi üzerine kiraya verdik. Hangi konuda eleştiri alırsak çok hızlı bir şekilde gerekli değerlendirmeyi yaparız. Sadece loca için değil, temizlik ve personel davranışları konusunda da tüm şikayetleri değerlendirip, gereken neyse yapıyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü

----------------------

-Locaların kaldırıldığı plajdan görüntü

-Plajda denize giren tatilcilerin görüntüsü

-Kumburnu Plajı İşletme Müdürü Halil Gören'in fotoğrafı

-Plajdaki locaların arşiv görüntüsü

( Haber-Kamera: Ergün TOS/ FETHİYE (Muğla),

=========================================================

7) DENGESİNİ KAYBEDEN İŞÇİ İSKELEDEN DÜŞTÜ

ADANA'da bir banka binasının tadilatında çalışan sıva ustası 35 yaşındaki Engin Bahadır, dengesini kaybedince iskeleden düşerek yaralandı.Olay, merkez Seyhan İlçesi Atatürk Caddesi üzerinde tadilatı yapılan 7 katlı banka binasında meydana geldi. İddiaya göre 4'üncü katın tavan sıvasını yapan Engin Bahadır, dengesini kaybedince iskeleden düştü. Bahadır'a ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı. Olay yerine çağırılan ambulansa Adana Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Bahadır, tedavi altına alındı. Polis, iş kazasıyla ilgili soruşturma başlattı

Görüntü Dökümü

----------------------

Yüksekten düşen işçinin sedye ile çıkarılışı 

Düşen işçinin ambulana bindirilişi

Binanın genel ve detay görüntüleri 

Haber-Kameraman: Çağlar ÖZTÜRK ADANA,

=========================================================

8)KOYUN BANYOSU YAYLACILARI SEVİNDİRDİ

 VAN Büyükşehir Belediyesi tarafından yaylalarda bulunan küçükbaş hayvanlara banyo yaptırılması, sürü saphipleri ve çobanları sevindirdi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Van ve ilçelerinde yapılan çalışmalar kapsamında daire başkanlığı küçükbaş hayvanlar için tasarlanan mobil koyun banyoluğunu çiftçilerin hizmetine sundu. Mahalle ve yaylalara götürülen mobil banyoluklar parazit ve kene ile mücadelenin yanı sıra hayvan sağlığında da etkin rol oynayacağı bildirildi.

Gürpınar İlçesi'nde bulunan 2 bin 450 rakımlı Norduz yaylasına mobil banyolukla giden ekipler, buradaki hayvan sahipleri ile bir araya geldi. Yaylaya kurulan mobil banyoluğun ilaçlanmasının ardından koyun ve keçilere sırayla banyo yaptırıldı. Sıcaktan bunalan hayvanlar hem serinledi hem de parazit ve kenelerden arındı. Daha önce zor şartlar altında koyun ve keçilerini dere ve göletlerde banyo yaptırdıklarını kaydeden çiftçi İskan Yüksek şöyle dedi:

"Hayvanlarımızı hastalıklardan korumak için yılda 2 defa olmak üzere derelerde yıkıyorduk. Bu işlem çok meşakkatli ve yorucuydu. Sağ olsun Büyükşehir Belediyemiz buraya gelerek bu makine ile koyunlarımızı ilaçlı su ile banyo yaptırdı. Bu uygulamadan dolayı çok mutluyuz. Allah devletimizden razı olsun."

MAKİNELER MUHTARLARA TESLİM EDİLECEK

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Harun Tutar, Van'da 2 milyona yakın küçükbaş hayvan olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Hayvan sahipleri daha önce koyun ve keçilerini bir çok zahmetle derelerde kirli sularda yıkıyordu. Dolayısıyla da hayvanlar parazit kapıyordu. Biz yeni geliştirdiğimiz bir makine ile hayvanları ilaçlı su ile yıkıyoruz. Bu makineleri Van'da 4 bölgeye yayacak şekilde yerleştirip muhtarlarımıza teslim edeceğiz. İnşallah artık çiftçilerimiz bu güzel hizmetten istediği zaman en iyi şekilde yararlanacak."

Görüntü Dökümü

----------------------

-Koyun sürüleri

-Koyunların yıkanması

-Koyunların sırayla yıkama yerine alınmaları

-Çevreden detaylar

-Arazideki koyunlar

Arif KARAKAŞ/ VAN, -

=======================================================

9)SİVAS'TAN ARAP ÜLKELERİNE SİPARİŞ ÜZERİNE 'TESPİH' YAPIYOR

SİVAS'ta 35 yaşındaki Yasin Demir kendi sipariş üzerine üretimini yaptığı özel işlemeli tespihleri Arap ülkelerine gönderiyor.

Sivas'ta 15 yıldır tespih imalatı yapan Yasin Demir hobi olarak başladığı mesleğin ilgi görmesinden sonra 2011 yılında kendi atölyesini açtı. Öncelikle evde arkadaşlarına hediyelik tespih yapan Demir, talebin fazla olması nedeniyle atölye açmaya karar verdi. Tespih yapımına 20 yaşında başladığını söyleyen Demir, "Öncesinde sevdiğim için tespih biriktiriyordum. Sonrasında bende merak uyandı. Tabi bu mesleği kimse öğretmiyor. O zamanlar pek bir usta yoktu. Bunu sosyal medya üzerinden araştırarak, bazı ustalarla istişare ederek, ağızlarını yoklayarak, taşları kırarak, parçalayarak amatörce başladık. Sonrasında da kendimizi geliştirdik. Şükür yaptığımız tespihler talep görüyor. Güzel bir piyasası var. Vermiş olduğumuz emeğin karşılığını da alıyoruz" dedi.

"KUVEYT VE DUBAİ'YE TESPİH GÖNDERİYORUM"

Arap ülkelerinde tespih merakının fazla olduğunu ifade eden Demir, "Yaptığımız tespihleri genellikle yurt dışına gönderiyoruz. Oyma sanatı, çakma sanatı bunların hepsini içerisinde barındırıyor. Ben sadece torna işçiliği değil çakma sanatı, oyma sanatı, pırlantası, üst düzey koleksiyonluk tespihler yapıyorum. Tabi bunların da aracıları var. Tespih tasarımcıları var, esnaflar var. Bunların aracılığı ile yurt dışına Kuveyt, Dubai, Abudabi gibi Arap ülkelerine gönderiyoruz. Çok güzel bir piyasası ve talep var. Yaptığımız tespihlerin malzemelerini sipariş eden kişiden talep ediyoruz. Çünkü hepsini bizim kendi imkanımızla karşılamamız mümkün değil. Yeri geliyor altın işlemeli, pırlantalı tespih istenebiliyor. Sipariş edilirse, müşteri talep ederse, malzemeleri tedarik etmesini istiyoruz. Onlar da tüm malzemeleri temin ediyor, bize gönderiyor. Biz de ustalığını yapıyoruz. İşçilik olarak da dolar bazında, altın işlemeciliği yapılıyorsa gramına göre bir fiyat belirliyoruz" diye konuştu. 

"OYMA EL İŞLEMELİ TESPİHE PAHA BİÇEMİYOR"

Ustalık eseri olarak 46 günde 'Pelesenk' ağacından yaptığı oyma el işlemeli tespihin büyük ilgi gördüğünü ve bir fiyat belirlemediğini belirten Demir, "Ben bu tespihi kahverengi pelesenk ağacından yaptım. Bu pelesenk ağacının özelliğini bir belgeselde duymuştum. Bu ağacın asırlarca durduğu halde çürümediğini, nemin, rutubetin etkilemediğini öğrendim. Ben de Adana'daki bir sergimiz için bunu yaptım. Bizden sonraki ecdadımıza miras kalsın istedim. 'Zamanında böyle bir usta varmış, bunu yapmış' dedirtmenin gayreti ile yaptım. Bazen her şey para da olmuyor. Bunu yapmak büyük bir sabır istiyor. Bu tespihi 46 günde tamamladım. El işçiliğidir. Tek tek her bir milimetresinde sevgi ile azim ile hayal ederek yapıyorsun. Sanat ayrı bir şey. Bunu yaparken 100 sene sonrasını düşünüyorsun. Bu tespihi çok isteyen oldu ama satmıyorum" şeklinde konuştu. 

Gençlerin bu tür meslekleri öğrenmeye istekli olmadıklarını da söyleyen Demir, "Çok çırağım oldu ama çalışmıyorlar. Ellerinden telefon düşmüyor. Sadece bizim meslekte değil hiçbir meslek dalında çırak bulunmuyor. Yani gençlerin hiçbir meslekte azim ve sabrı kalmadı. Öğretmek için kimseyi bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü

----------------------

-Atölyeden görüntü

-Yaptığı tespihlerden görüntü

-Pelesenk ağacından yapılan tespih

-Konuşmaları

Haber-Kamera:  Hüsnü Ümit AVCI-Hüsne AKKAYA/SİVAS,

(227 mb)

========================================================