Dha Yurt Bülteni-10

Dha Yurt Bülteni-10
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

1)MERSİN ÜNİVERSİTESİ'NDE TACİZ SKANDALIMersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi S.D. öğretim görevlisi hocası İ.K'nın kendisinden dersini geçmek için cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu ve tacize uğradığını iddia etti.

1)MERSİN ÜNİVERSİTESİ'NDE TACİZ SKANDALI

Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi S.D. öğretim görevlisi hocası İ.K'nın kendisinden dersini geçmek için cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu ve tacize uğradığını iddia etti. İki yıldır İ.K'nin verdiği dersi geçemediği için mezun olamayan S.D., İ.K'nin kendisini bilinçli olarak  geçirmediğini ve kendisiyle konuşmak için odasına gittiğinde İ.K'nın iğrenç teklifi ile karşılaştığını iddia ederek şikayetçi oldu. Bunun üzerine önceden önlem alan Ahlak Polisi, hoca İ.K'yi, bir evde birlikte yakaladı. Taciz iddiasıyla mahkemeye çıkartılan İ.K, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken üniversite yönetimi idari soruşturma açtı.

Görüntü Dökümü

------------------------

Tacize uğrayan S.D ile röportaj

S.D, hocasının kendisine attığı mesajları gösterirken

Kız öğrenci odasında ders çalışırken

Öğrencinin yakın plan görüntüsü

Üniversitenin dış görüntüsü

Hocanın fotosu

Haber : Ali Ekber ŞEN - Kamera: Mustafa İNSAN/ MERSİN,  

SÜRE: 07.15

Boyut: 827.98

NOT: GENÇ KIZIN   GÖRÜNTÜLERİ YÜZÜ MOZAİKLENEREK GEÇİLMİŞTİR 

=======================================================

2)ŞELALEDE FACİASI: 2 ÖLÜ

SAMSUN'un Çarşamba İlçesi'nde bulunan Kabaceviz Şelaleri'ne Terme İlçesi'nden gezmeye gelen ve kayalıklarda fotoğraf çekmek isteyen 23 yaşındaki Mertcan Ergün ile 21 yaşındaki Hüseyin İpçi yaklaşık 75 metreden düşerek can verdi.

Olay, Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde bulunan Kabaceviz Şelaleri'nde saat 16.00 sıralarında meydana geldi. Terme İlçesi'nden arkadaşlarıyla gezmeye gelen Mertcan Ergün ve Hüseyin İpçi, kayalıklarda hatıra fotoğrafı çekinmek istedi. Kayalıklara çıkan Mertcan Ergün'ün ayağı kayarak düştüğünü gören Hüseyin İpçi, arkadaşını tutmak isterken beraber düştü. Arkadaşlarının durumu sağlık ekipleri ve jandarmaya haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi. Ekipler yaptıkları arama-kurtarma çalışmaları sonrasında iki gencinde cansız bedenine ulaştı. Gençlerin cansız bedenleri otopsi yapılmak üzere Çarşamba Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

Görüntü Dökümü:

---------------------

-Şelaleden detaylar

-Röportajlar

(SÜRE: 3.11 Dk) (BOYUT: 102.26 MB)

Haber-Kamera: Nevzat AKKAYA/ÇARŞAMBA (Samsun),

=================================================

SİVAS'TA ÖĞRETMENDEN ÖĞRENCİLERE SIRA DAYAĞI (EK)

3)"OKULDA SEVİLEN BİR ÖĞRETMEN"

Elektrik Bölümü Öğretmeni O.K. tarafından tahtaya kaldırılarak tokatlanan öğrencilerin 10-A sınıfında eğitim gördüğü öğrenildi. Aynı zamanda sınıfın rehber öğretmeni olan O.K.'nın sınıfta başka ders işlenirken şikayet üzerine sınıfa geldiği ve öğrencileri tokatladığı belirlendi. Öğretmen O.K.'nın okulda sevilen ve öğrencilerine çok düşkün olduğu ileri sürülerken, disiplin cezası vermemek adına bu şekilde cezalandırdığı öğrenildi. Ayrıca sınıfta cep telefonu görüntü çeken öğrencinin belirlendiği ve hakkında işlem başlatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Bu konudan haberleri bulunduğunu belirten Sivas Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altunsay, "Araştırıyoruz. Öğretmen hakkında da soruşturma açtık" dedi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Okuldan görüntüler

-Öğretmenin fotoğrafı

Haber-Kamera: SİVAS, DHA

==================================================

4)DENİZ ORTASINDAKİ DEHŞET ŞÜPHELİSİ 14 KİŞİ SERBEST

DEHŞETİ YAŞAYAN GEMİNİN KAPTANI "SAHİL GÜVENLİK 15 DAKİKA DAHA GEÇ GELSE HAYATTA OLMAYABİLİRDİK"

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, deniz ortasında mahsur kalan turistleri kurtarmaya giden teknenin kaptanı ve gemicisini çıkan kavgada darp edip, rehin aldıkları, tekneyi Yunanistan'ın İstanköy Adası'na kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyen 14 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Tur teknesindeki diğer turistlerin büyük şok yaşadığı olayda yaralanan, yardıma giden teknenin darp edilen kaptanı ve gemicisinin de aralarında bulunduğu 8 yaralı ise tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Bodrum'daki bir diskoda eğlenen 16'sı İranlı, 22'si Türk toplam 38 kişiyi, dün (pazar) saat 03.00 sıralarında Gümbet Mahallesi'ndeki otellerine götürmek üzere denize açılan 10 metrelik, polyester servis teknesi, Haremtan Koyu açıklarında bozuldu. Teknenin kaptanı, Sahil Güvenlik ekiplerinden yardım istedi. Sahil Güvenlik, Halikarnas Gezi Tekneleri Kooperatifi yöneticisi 40 yaşındaki Enver Kantarmış'tan tekne göndererek turistleri kurtarmasını istedi. Enver Kantarmış kendisine ait Kumbahçe Limanı'ndaki 45 kişi kapasiteli 'First Angel' adlı gulet tekneyi, kardeşi 30 yaşındaki Veli Kantarmış ve gemici 22 yaşındaki Recep Olgun ile bölgeye gönderdi. Mahsur kalan 38 kişi 'First Angel' isimli tekneye alındı. İddiaya göre, bu sırada kurtarılan gruptan birkaç Türk tatilci, kendilerini kurtarmaya geç gelindiğini ileri sürüp tekne kaptanı Veli Kantarmış ve Recep Olgun ile tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede tekme, tokat kavgaya dönüştü. Kantarmış ve Olgun'u dövüp kamaraya kilitleyen, aralarında gemicilerin de bulunduğu grup teknenin rotasını Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası yönüne çevirdi. Kavga sırasında Kantarmış ve Olgun ile teknedeki gruptan bazı kişiler yaralandı.

SAHİL GÜVENLİK ATEŞ AÇARAK DURDURDU

Veli Kantarmış, kilitli tutuldukları kamaradan ağabeyi Enver Kantarmış'ı arayıp, yardım istedi. Kantarmış, kendisine ait sürat teknesiyle peşlerine düşerken, bir yandan da durumu sahil güvenliğe bildirdi. Tekneye uluslararası sularda ulaşan sahil güvenlik 'dur' ihtarında bulundu. Ancak, tekne uyarıya aldırış etmeyip, seyrine devam etmek istedi. Bunun üzerine sahil güvenlik ekipleri havaya ateş ederek durdurdukları tekneye çıkıp, rehin alınan Kantarmış ve Olgun'u kurtardı. Kavga sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan Kantarmış ve Olgun ile teknedekilerden 6 kişi, Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Tekne Bodrum Limanı'na çekilirken, gözaltına alınan 14 kişi işlemleri için Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

GÖZ ALTINDAKİLER SERBEST KALDI

Gözaltına alınan ve Bursa'dan tatil için geldikleri öğrenilen 14 kişi, polisteki ifadelerinin ardından bu sabah, savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan şüphelilerden Y.Y.'nin polisteki ifadesinde, "Eğlenceden dönerken teknemiz bozuldu. Bizler alkollüydük. Bizi Gümbet'e otelimize götüreceklerdi. Ancak, gelen teknenin kaptanı, 'Gümbet'e götüremeyiz. Sizi Bodrum'a bırakacağız talimat öyle' deyince tartışma çıktı. Bir de tekne personeli kadın turistlere laf atınca tartışma büyüdü, kavga çıktı. Tekne personelini kamaraya kilitlemedik. Onlar kavgadan kurtulmak için, kamaraya kendileri girip, saklandı" dediği öğrenildi.

Soruşturma sürerken, teknede çıkan kavgada yaralanan teknenin kaptanı Veli Kantarmış ve gemicisi Recep Olgun'un da aralarında bulunduğu 8 yaralı Bodrum Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardınan taburcu edildi.

BAŞINA 10 DİKİŞ ATILDI

Yaşadığı o anları anlatan gemici Recep Olgun, başında bira şişesi kırıldığını belirtip, "Hastanede başıma 10 dikiş atıldı. Üç yıldır denizlerdeyim, böyle bir olay yaşamadım. Kurtarmaya gittiğimiz insanlar önce kaptana ardından bana saldırdılar. Kaptanı yere yatırıp, tekme, tokat dövdüler. Benim başıma ise bira şisesi ile vurulunca bir anda kanlar içinde kaldım. Bizi öldüreceklerini sandım. Arından bizi kamaraya kilitleyip, tekneye el koydular. Aralarında kadınların da bulunduğu diğer turistler çığlık çığlığa bağırıyorlardı. Teknenin rotası İstanköy Adası'na çevrilmişti. Sahil güevinlik tam zamanında gelip bizi kurtardı. Poliste, bize saldıran turistlerden şikayetçi olduk" dedi.

"SAHİL GÜVENLİK 15 DAKİKA DAHA GEÇ GELSE HAYATTA OLMAYABİLİRDİK"

Teknenin kaptanı Veli Kantarmış, yaşadığı o dehşet anlarını, "15 yıldır denizlerdeyim böyle bir olay yaşamadım. Alkolden gözleri dönmüştü. Sahil güvenlik, 15 dakika daha geç gelseydi diğer turistler ve bizler hayatta olmayabilirdik" dedi.

TURİSTLER HALA ŞOKTA

Teknedeki kavgaya karışmadıığı öğrenilen turistlerden, ilkokul öğretmeni olan İran asıllı İngiliz vatandaşı Hestawa Zarvani (37), "Eğlenmek için 8 kadın diskoya gittik. Çok da güzel zaman geçirdik. Sabaha karşı otele dönüşe geçtiğimiz her an bir kabus gibiydi. Aramızda Türk turistler vardı, bizi otelimize götüren tekne bozuldu. 'Bekleyin, yedek tekne gelecek' dediler. Sakince beklemeye başladık. Gelen teknenin personeli ile Türk turistler ile birden kavga çıkınca ne olduğunu anlayamadık, çok korktuk ve şaşırdık. Böyle bir olayı yaşamak istemezdik. Şoku hala üzerimizden atamadık. Otelimizde tatile devam edeceğiz. Bize kötü bir davranışta bulunan olmadı" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Başına 10 dikiş atılan gemici Recep Olgun ile röp.

-Darp edilip, rehin alındığını ileri süren kaptan Veli Kantarmış ile röp.

-Tekneden görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber: Yaşar ANTER - Kamera: Nilüfer KANDIRMIŞ/ BODRUM (Muğla),

======================================================================

5)DOKTORUN ÇAMAŞIR SULU TEDAVİ İDDİASINDA PARMAĞI KESİLDİ

 ADAPAZARI'nda, iddiaya göre ayağında çıkan nasırı alan doktorun yönlendirmesiyle enfeksiyon kapan yaralı ayağını çamaşır suyuna sokan 38 yaşındaki Filiz Taşkın'ın kangren olan bir parmağı kesildi. Doktor hakkında şikayetçi olan Filiz Taşkın ayağının tamamını kaybetme riski olduğunu belirterek, "Ayağımın tamamını kaybetme riskim yüksek. Bu doktorun bana yaptığının cezasını çekmesini istiyorum" dedi.

Adapazarı'nda yaşayan bir çocuk annesi Filiz Taşkın, ayak parmağında oluşan nasır nedeniyle muayene için Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti. Plastik Cerrahisi'nde muayene olan Filiz Taşkın'ın parmağındaki nasır doktor A.G. tarafından yapılan operasyonla alındı. 1 hafta sonra ayağında enfeksiyon oluşun Filiz Taşkın yeniden hastaneye geldiğinde iddiaya göre aynı doktor bu kez, "Parmağını çamaşır suyuna batır" dedi. Durumu yine kötüleşince yeniden hastaneye giden Filiz Taşkın'ın kangren olduğu anlaşılan sol ayağının baş parmağının yanındaki parmağı kesildi.

Doktora güvenip çamaşır suyu tedavisini uyguladıktan sonra kemiklerinin parçalandığını söyleyen Filiz Taşkın, "3 ay önce ayağımın altında nasır var diye gittim. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki plastik cerrahına gittim. Nasırı aldı. Aldıktan 1 hafta sonra ayağım enfeksiyon kaptı. Beni enfeksiyon hastalıklarına yönlendirmedi. Ayağımın enfeksiyon kapan kısmını da yardı, açık yarayı çamaşır suyuna bastırmamı istedi benden. Ben de doktor diye inandım güvendim. Antibiyotik iğneleri de kemiğime doğru vurdutturdu, kemiklerim parçalandı eridi. Ayağım kangren oldu" dedi.

Filiz Taşkın doktorun cezasını çekmesini istediğini belirterek, "Şu anda tek bir parmağımı kaybettim ama ayağımın yarısına kadar kaybetme riskim çok yüksek. 120 günlük bir ilaç tedavim var ve hiberbarik tedavisi alacağım onun sonucunda ayağımın kesilip kesilmeyeceği o zaman belli olacak. Kurtuldum sayılmıyor şu anda. Hastaneye de suç duyurusunda bulundum, Sağlık Bakanlığı'na da şikayet ettim. Bana bu yaptığının cezasını çekmesini istiyorum, bunu bir başkasına yapsın istemiyorum. Çok genç bir hastayım, ben onun peşini bırakmayı düşünmüyorum. Belki benim parmağım geri gelmeyecek ama başkalarına bunu yapmasına izin vermeyeceğim" diye konuştu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise iddialarla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi. Genel Sekreterlik hastanın adı geçen doktora ilk kez 22 Şubat'ta gittiğini belirterek, "Kayıtlarda daha sonra aynı doktora birkaç kez gittiği yer alıyor. İddialar bakanlığımıza da bildirildiği için konu ile ilgili süren inceleme bulunmaktadır" diye açıklamada bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Kadının evde görüntüsü

Kadınık koltuk değnekleriyle yürümesi

Röportaj ve detaylar

Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya), -

===========================================================

6)ATIK MALZEMELERDEN ELBİSELERİ MANKENLER TANITTI

 ANTALYA'da 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, mankenler, geri dönüşümlü malzemelerden yapılan elbiselerle podyuma çıktı.

Muratpaşa Belediyesi tarafından Engelsiz Park'ta düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın da katıldığı etkinliklerde, tasarımcı Mustafa Demir'in hazırladığı geri dönüşümlü malzemelerden yapılan elbiseler mankenler tarafından tanıtıldı.

Esline Ajans mankenleri Irmak Dağcı, Yasemin Yılmaz, Sahar Delhevas, Türkan Göktaş, Billur Dursun, Deniz Dursun, Perihan Koz, Elif Yıldırım, Tuana Uslu, Olya Jumaglydjeva, Ecehan Çalışkan ve Begüm Düzel'in podyuma çıktığı defilede, tamamı geri dönüşümlü ürünlerden yapılan 11 kostüm tanıtıldı. Kimi manken gazete kağıtlarından elbise, kimisi plastik kaşık, çatal ve tabak atıklarından yapılmış gelinlik giydi. İzleyenleri şaşkına çeviren tasarımlarda plastik su şişeleri, kapaklar, kağıt, çöp poşetleri yanı sıra plastik bardak, çakal ve bıçaklar kullanıldı.

Kreasyonu yaparken tek amacının çevreye ve çevre kirliliğine dikkat çekmek olduğunu söyleyen tasarımcı Mustafa Demir, "Gece gündüz demeden bu projeye hazırlandım. Çevreden topladığım geri dönüşümlü ürünleri tek tek bir araya getirerek elbiseler oluşturdum. Çevre duyarlılığına çevre bilincine ve gelecekte çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmaya dikkat çekebildiysek ne mutlu bize" dedi.

Mankenlerini saatlerce süre provaların ardından defileye hazırlayan Esline Ajans sahibi Esra Keskinol, ajans olarak çevre konulu etkinliklerde olmanın gurur verici olduğunu söyledi. Keskinol, "Bu tür projeler toplumun dikkatini çekecek etkinlikler. Burada olmak mutluluk verici" dedi.

İlk kez çevre konulu bir defilede yer aldığını söyleyen Yasemin Yıldırım, "İlk gelinliğim geri dönüşüm atıklardan yapılan gelinlik oldu. Çok farklı bir duygu" dedi. Gazete sayfalarından yapılan elbise ile podyumda yürüyen Perihan Koz ise ayakta alkışlandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Alandaki kalabalıktan görüntü

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın konuşması

Mankenlerin defilesi

RÖP 1: Mustafa Demir (tasarımcı)

RÖP 2: Esra Keskinol (Esline Ajans sahibi)

Mankenlerle röp

317 MB/// 05.10

( HABER: İbrahim LALELİ- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title