Dha Yurt Bülteni - 10 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni - 10

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni - 10

Eylül'e tecavüz edip boğan şüpheliyi kendi sözleri ele vermiş (2)KORU BELDESİNDE YAS VARYalova'nın Çınarcık İlçesi'ne bağlı Koru Beldesi'nde kaçırıldıktan sonra tecavüz edilip öldürülen Eylül U.

Eylül'e tecavüz edip boğan şüpheliyi kendi sözleri ele vermiş (2)

KORU BELDESİNDE YAS VAR

Yalova'nın Çınarcık İlçesi'ne bağlı Koru Beldesi'nde kaçırıldıktan sonra tecavüz edilip öldürülen Eylül U. için beldede yas var Çalıca Konutları Atakent Mahallesi'nde taziye evinde başsağlığı dileklerini kabul eden Eylül'ün babası Nurettin U.'ya Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi de basağlığı diledi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Kaymakam Çiftçi, olayın Türkiye'yi acıya boğduğunu belirterek, "5.5 yaşındaki Eylül kızımız menfur bir saldırıya maruz kaldı ve hayatını kaybetti. Maalesef ölen sadece küçük bir kızımız değildi. Ölen aslında insanlık değerleriydiö dedi.

Failin çok kısa sürede bulunarak adalete teslim edildiğini vurgulayan Kaymakam Çiftçi, "Bütün mücadelelere rağmen madde bağımlısı olan ve kullanma durumunda olan insanlar yeterince ceza alamıyor mevzuat dolayısıyla. O da mücadelemizi zorlaştırıyor. Çok olayları önledik ancak kullanmayla ilgili yasal mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar var. Madde kullanan cezai hükümlülükleriyle ilgili sıkıntılar var. Onların aşılması gerekiyor ki bu uyuşturucuyla mücadelede daha rahat mesafe alınabilsin ama yaşadığımız bu olay inşallah bütün topluma bütün ailelere bir ders olur, bir örnek olur. ve ona göre bütün ailelerin gerek çocuklarına sahip çıkması noktasında gerek toplumun bu tür olaylara karşı hassasiyeti noktasında duyarlı olmamız gerekiyorö dedi.

Eylül'ün ailesinin yanında olacaklarını belirten Kaymakam Çiftçi, "Eylül kızımızı geri getirmeyeceğiz ama bundan sonra ailenin acısını dindirme noktasında biz Kaymakamlık makamı ve diğer kurumlar elimizden geleni yardımı yapacağızö dedi.

"TÜM TÜRKİYE'NİN ACISI

Öldürülen minik Eylül'ün amcası Metin U. da "Bu acı bir tek bizim acımız değil tüm Türkiye'nin acısı. Herkesten Allah razı olsun. Bütün polis, jandarma teşkilatımızdan Allah bin kere razı olsun. Allah zeval vermesin. İşime gitmek için kalktım. Şuradan çocuk önüme atladı. 'Amcacım' diye el salladı bana. Ben işe gittim. Akşam geldiğinde Eylül'ün kayıp olduğunu öğrendim" dedi.

Metin U., minik Eylül'ün bavul içine konulan cesedinin, 17 Ağustos depreminde yaptığı binalar çöktüğü için mahkum olan müteahhit Veli Göçer'in terkedilen inşaatında bulunduğunu anlattı. Metin U. yeğeni Eylül'ü öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan şüpheli Murat Şahin A.'nın yakalanmasını da şöyle anlattı:

"Eylül'ü bulamayınca jandarmayı bilgilendirdik. Ondan sonra meğerki bu şerefsiz, saat 2-3 gibi çocuğa ne yapmışsa bir valize koyup buradan götürmüş, onun çok yakın bir arkadaşı da 'Nereye gidiyorsun' diye sormuş kendisine. Kendisi de 'Ben ablamın yanına gidiyorum, elbisemi hazırladım valize koydum' demiş. ve akşam Çocuk Şube'den istihbarattan jandarmanın çok güzel bir çalışma sonucunda bundan da şüphelendiler. Sabah 08.00 sıralarında bunun arkadaşı, 'Ben 3-4 sıralarında elinde bir valiz gördüm' diyor. Nereye götürdüğünü tabii ki biliyor arkadaşı olduğu için. Götürüyorlar Veli Göçer'in terk edilmiş binanın bodrumuna çocuğun cesedini valizin içerisinde atıyorlar. Cezaevine girdi, suçunu itiraf etti. Bütün Türkiye'ye şunu demek istiyorum; seslenmek istiyorum. Bu acı bir tek benim ya da bizim acımız değil, bütün Türkiye'nin acısı olması lazım. 6 yaşında küçücük bir kız çocuğuna tecavüz edilmiş, boğularak öldürülmüş. Acımız çok büyük. İnşaat işçileri bu halı sahayı yaparlarken 'Gelin şu çuvalları toplayın, size para vereceğiz' diyorlar. Saat 12-13 sıralarına çocuklar da torbaları toplamış. Ondan sonra da çocuk ortada yok. Alıp götürmüş. Artık evde mi boğmuş cenazesini almış götürmüş orasını bilmiyoruz. Otopsi raporunda bunlar çıkacak. Henüz otopsi raporu açıklanmadı. Savcımız titiz ve yoğun bir çalışma yapmaktadır. İnşallah da en kısa sürede sonuçlanacaktır. Neticeyi biz de merak ediyoruz.ö

GĞörüntü bilgisi. Görüntüler, -0206ylvcinayet- kodu ile geçildi

Boyut: 289 mb) (Süre: 09.05dk)x

Görüntü dökümü

Taziye evi

Kaymakamın açıklaması

Amcanın açıklaması

Detayl görüntüler

================================

Boşanma tartışmasında damat- kayınpeder düellosu: 2 ölü, 3 yaralı (2)

ANTALYA'da kafeterya işleten 46 yaşındaki Tacit Öz, boşanma davası açan eşi Dilem İçoğlu Öz ve ailesine evlilik yıldönümlerine bir gün kala tabancayla kurşun yağdırdı. Kayınpederi Mevlüt İçoğlu ve baldızı Bilem İçoğlu'nu öldüren, eşi Dilem İçoğlu Öz ve kayınvalidesi Aniye İçoğlu'nu ağır yaralayan Tacit Öz, bu sırada kendisine ateş eden kayınpederinin tabancasından çıkan kurşunla yaralandı.

Antalya'da kafeterya işleten Tacit Öz, geçen yıl 3 Haziran'da evlendiği 30 yaşındaki Dilem  İçoğlu Öz'ü geçen ay bir tartışma sonrasında ailesinin evine bıraktı. Daha sonra pişman olan Tacit Öz, defalarca kayınpederinin evine gitmesine rağmen eşini göremedi. Bunun üzerine yerel gazetelere demeç veren Tacit Öz, eşi Dilem'i çok sevdiğini ve onsuz yaşayamayacağını söyledi.  Tacit Öz, sosyal medya hesaplarından da eşine sürekli 'evine dön' çağrısı yaptı.

Son olarak 29 Mayıs'ta facebook hesabından Gülden Karaböcek'in 'Sevmez Olaydım' şarkısını paylaşan Tacit Öz, kendisini darmadağın hissettiğini belirten duygu ekledi.

SİTE BAHÇESİNDE DÜELLO

Tacit Öz, bugün saat 13.30 sıralarında eşiyle barışabilmek için maden mühendisi kayınpederi Mevlüt İçoğlu'nun Konyaaltı İlçesi Hurma Mahallesi 256 Sokak'ta bulunan Karya Sitesi'ndeki evine geldi. Tacit Öz, eşi Dilem İçoğlu Öz, kayınpederi Mevlüt İçoğlu, kayınvalidesi 55 yaşındaki Aniye İçoğlu ve 31 yaşındaki Bilem İçoğlu sitenin bahçesindeki bankta oturdu. Önümüzdeki temmuz ayında boşanma davaları görülecek olan Tacit Öz, eşi Dilem İçoğlu Öz'den olumsuz yanıt alınca üzerindeki tabancayı çekip ailenin üzerine kurşun yağdırdı. Damat Öz tabancıyla 12- 13 el ateş ederken, bu sırada üzerindeki tabancayı çeken kayınpeder Mevlüt İçoğlu da karşılık verdi.

YARALI HALDE OTOMOBİLİYLE HASTANEYE GİTTİ

Olayda kayınpeder Mevlüt  İçoğlu ve baldız Bilem İçoğlu olay yerinde yaşamını yitirdi. Eşi Dilem İçoğlu Öz ve kayınvalide Aniye İçoğlu ağır yaralandı. Kendisi de kayınpederinin tabancasından çıkan kurşunla yaralanan Tacit Öz olay yerinden otomobiliyle kaçarak gittiği özel hastanede gözaltına alındı. Ağır yaralı Dilem İçoğlu Öz Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne, yine ağır yaralı Aniye İçoğlu ise ambulansla Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

DURUMLARI AĞIR

Hayati tehlikesi olan Dilem İçoğlu Öz bacağında, göğsünde, boynunda, sağ ayağında ve karnında olmak üzere vücudunda 5 kurşun belirlenerek ameliyata alındı. Vücuduna 6 kurşun isabet eden kayınvalide Aniye İçoğlu da yoğun bakıma alındı.

Olay yeri inceleme ekibi, sitenin bahçesinde çalışma yaptı. İncelemenin ardından baba ve kızının cansız bedenleri Antalya Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

'POLİSİ ÇAĞIRIN'

Kendisi de kayınpederinin tabancasından çıkan kurşunla kalçasından ve omzundan yaralanan Tacit Öz'ün Özel Olimpos Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. Tacit Öz'ün, yaralı halde kendi kullandığı 07 CVG 15 plakalı otomobille hastanenin acil servisine geldiği sırada görevlilere 'Polis çağırın' diyerek bağırdığı belirtildi.

Bu arada, İlhami Tankut Anadolu Lisesi'nin penceresinden yaşananlara tanıklık ederken fenalaşan memur Özlem Kanal da aynı hastaneye ambulansla getirildi. Kanal polise gördüklerini acil serviste anlattı. Öte yandan, Tacit Öz'ün hastaneye geldiği otomobil üzerinde olay yeri inceleme ekipleri çalışma yaptı.

RÖPORTAJDA ANLATTI

Tacit Öz, 25 Mayıs'ta bir internet sitesine verdiği röportajda eşiyle 2011 yılında tanıştığını, 14 Şubat 2012'de arkadaşlığa başladığını ve 3 Haziran 2016'da evlendiğini anlatmıştı. Sosyal medya hesaplarından sürekli olarak "Karıcığım seni çok seviyorum. Ne olur evine dön" diye paylaşım yapan Tacit Öz, o röportajda şunları söyledi:

"Haksızlığın tamamının bende olduğu sinirli bir anımda eşimi baba ocağına bıraktım. Eşimin hiçbir suçu olmamasına rağmen yaptığım hatanın bedelini ödüyorum. Pişmanlığımı ve aynı hatanın tekrarlanmayacağını bilmesini istiyorum. Ölürüm de ondan vazgeçmem. Benim bu hatam yüzünden onu da zor durumda bıraktığım için bana ne kadar kızsa yeridir. Onsuz bir hayat düşünemiyorum. Karımı çok seviyorum. 3 Haziran evlilik yıldönümümüz, bu tarihe kadar eşimin evinde, yanımda olması için ne gerekiyorsa yapacağım. Ailesinden biraz anlayış bekliyorum. Yuva yıkmanın kimseye faydası yok. Bütün malım mülküm eşime ve ailesine feda olsun. Ne istiyorlarsa vermeye ve yapmaya hazırım."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (1)

----------------------------------------

Hastane acil dış plan görüntüsü

Şahısın geldiği aracın içinden ve dışından görüntü

Olayı görüp fenalaşan memurun görüntüsü

Cinayet şüphelisinin hastaneden çıkarılıp ambulansa binişi

HABER: Süleyman EKİN- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA,

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (2)

-------------------------------------

Ailenin yakını gencin ağlarken görüntüsü

Olay yeri inceleme ekibinin çalışması

Cesetlerin cenaze aracına konması

Cenaze aracının morga gidişi

HABER: Bülent TATOĞULLARI- KAMERA: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (3)

------------------------------------

Çiftin nikah merasiminden cep telefonu görüntüleri

Çiftin fotoğraflarının yer aldığı video

HABER- KAMERA: ANTALYA,

==================================================

Çanakkale'de kuruyan ormanlar yetkilileri harekete geçirdi

İNCELEMENİN İLK KANAATİ KURAKLIK

ÇANAKKALE'deki Katrandağı ve Kazdağı'nda başta karaçam ve sahilçamı olmak üzere kestane, gürgen ve kayın ağaçlarında görülen kurumalar orman teşkilatını harekete geçirdi. Bazı köylüler, ağaçlardaki kurumaya asit yağmurlarının sebep olduğunu düşünürken, orman yetkilileri yaptıkları incelemede, ilk bulgulara göre zararlı organizma tespit edilmediğini, ana faktörün kuraklık olabileceğini belirtti.

Çan İlçesi ormanlarını oluşturan Katrandağı ile Çan, Bayramiç ve Yenice ilçelerini kapsayan Kazdağı bölgesinde, son iki yılda görülen toplu orman kurumaları yetkilileri harekete geçirdi. Çan Katrandağı'nda yoğun olmak üzere Kazdağı'nın kuzey yamaçlarındaki Bayramiç İlçesi Çırpılar, Evciler ve Karaköy bölgelerinde karaçam, sahilçamı, kestane, gürken ve kayın ağaçlarında yaprak ve gövde kurumaları görüldü. Endişe yaratan tabloya köylüler asit yağmurlarının neden olduğu yorumunu yaparken, Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, bir süredir gündemde olan orman kurumalarını mercek altına aldı.

Orman Genel Müdürlüğü'nce İstanbul, Çanakkale ve Bursa Orman Bölge Müdürlüklerindeki ormanlık alanlarda görülen karaçam ve sahilçamı kurumalarını yerinde görmek ve konuyla ilgili incelemeler yapmak üzere bir heyet görevlendirildi. Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Akın Emin, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Başkanlığından Prof. Dr. Mustafa Avcı ve Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığından Doç. Dr. Yasin Karatepe'den oluşan teknik heyet, Çanakkale ormanlarında incelemeler yaptı.

Çanakkale, Çan, Yenice ve Biga Orman İşletme Müdürlüğünü kapsayan çalışmalarda, 250 metre ile 500 metre rakım aralığındaki bazı bölgelerde karaçam ağaçlarında meydana gelen kurumaların nedeninin tespiti için orman bitkisi ve bitkisel ürünlerine arız olan zararlı organizmalar açısından inceleme yapıldı. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy da katıldığı incelemede, kuruyan ağaçların sürgün, dal, gövde ve kök yapıları incelenerek açılan toprak profillerinden tahlil için toprak örnekleri alındı.

Yapılan inceleme ve örnekleme çalışmalarında ilk bulgulara göre zararlı organizma tespiti yapılamadı. Kuruyan karaçamların, optimum dikey yayılış alanının dışında, 700 metre rakımların altında olduğu, kurumaların zararlı organizmalar nedeniyle değil, ana faktörün kuraklık olabileceği kanaatine varıldı. Alınan ağaç ve toprak örneklerinin laboratuvarda incelenmesi sonucunda teknik heyet tarafından bir rapor düzenleneceği bildirildi.

Çanakkale'nin adı son dönemde Çan ve Biga ilçelerindeki termik santrallerin yanı sıra, Kazdağı bölgesindeki altın madenleri ile anılmaya başlamıştı. Çevreciler de bunun ormanlara, sulara ve doğal hayata zarar vereceği endişesiyle bir süredir çeşitli eylemlerle kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışıyordu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Arşivden Kazdağı ve Kazdağı'ndan görünen Çan Termik Santrali görüntüsü.

Kuruyan ağaçlardan görüntü.

Haber - Kamera: Burak GEZEN/ ÇANAKKALE,

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri