Dha Yurt Bülteni-10

Dha Yurt Bülteni-10

Kayseri'de bombalı araç saldırısı (11) (TEKRAR)CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA SALDIRIKayseri'de bu sabah çarşı iznine çıkan askerlere yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya tepki gösterileri devam ederken, Cumhuriyet Meydanı'nda CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı Cemre Doğan ve...

Dha Yurt Bülteni-10

Kayseri'de bombalı araç saldırısı (11) (TEKRAR)

CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA SALDIRI

Kayseri'de bu sabah çarşı iznine çıkan askerlere yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya tepki gösterileri devam ederken, Cumhuriyet Meydanı'nda CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı Cemre Doğan ve yanındaki partililer kalabalık grubun saldırısına uğradı. Saldırıyı protesto etmek için orada bulunan CHP'li Doğan ve partililere saldıranlara engel olmakta zorlanan polis, havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmak istedi. Ancak kalabalık dağılmayınca olay yerine çağrılan Çevik Kuvvet güvenlik koridoru oluşturdu. Cemre Doğan güvenlik önlemleri altında otomobiline bindirildikten sonra kalabalık da dağıldı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber: KAYSERİ

=========================================

Kayseri'de bombalı araçla törer saldırısı: 13 şehit, 56 yaralı (12)

OLAYLA İLGİLİ 7 GÖZALTI, 5 KİŞİI ARANIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri Valiliği'nde diğer bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, 13 şehidin cenazesinin Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Adli Tıp Kurumuna götürüldüğünü söyledi. Soylu, "Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alınmış, 5 kişi de aranmaktadır" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'da 56 yaralıdan 12'sinin yoğun bakımda, 4'nün ise komada olduğunu belirtti.

ŞEHİT VE YARALILARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Kayseri'de bu sabah teröristlerin çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsüne bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda şehit olan 13 asker ile yaralanan 56 kişinin kimlikleri belirlendi. DHA muhabirlerinin Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldığı bilgilere göre şehitlerin ve yaralananların isimleri şöyle:

ŞEHİTLER: Yunus Emre Duran, Abdülsamet Özen (Kocaeli), Kamil Tunç, Kamil Tunç (Afyon Karahisar) Hasan İlhan, Kenan Döngel (Zonguldak), Mustafa Cihan, Fehmi Barçın, Raşit Yücel (Kocaeli), Ahmet Taş, Muhammet Ali Ocak, Göksel Ağaçyetiştiren ve kimliği belirlenemeyen bir asker.

YARALILAR: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavide olanlar Adem Avcı, Arif Özkara, Bayram Özdemir, Caner Kavalcı, Ercan İnan, Erdal Köse, Fatih Körpe, Ferdi Çatal, Gökhan Keskin, Hakan Şimşek Yakar, Halit Kapullu, Hamit Eroğlu, Hasan Hamza Şolt, Hidayet Canpolat, Hüseyin Avcı, İlker Bal, İlyas Akman, İsmail Hakkı Öner, Kamil Yemez, Kubilay Şimşek, Mehmet Gül, Mehmet Kılıç, Mertcan Uzun, Mesut Yaşar, Mevlüt Avcıoğlu, Mustafa Genç, Mustafa Uçar, Nasuh Yıldırım, Recep Güney, Semih Yılmaz, Serdar Çiçekli, Süleyman Sancar, Şakir Karayel, Tolga Öğütlü, Ufuk Uysal, Yasin Memiş, Yasin Sezeyan, Yunus Emre Kurnaz, Yunus Ertaş, Yusuf Ergün, Semih Yılmaz, Mevlüt Kimsesiz.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Kayhan Uluhan, Muhammet Yaşar, Sami Güler, Berat Yılmaz, Ali Kuşçu, Orhan Ölmez, Furkan Özlü ve Adem Kamsız, Memorial Hastanesi'nde tedavi gören Recep Genç ve Mehmet Emin Uygur

Tekden Hastanesi'nde tedavi gören Ahmet Gün.

Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören Mehmet Taşdelen.

Dünya Hastanesi'nde tedavi gören Recep Coşkun.

Erciyes Hastanesi'nde tedavi gören Gökhan Çelik.

Görüntü Dökümü

------------------

-BAKAN SOYLU VE BAKAN AKDAĞ'IN VALİLİKTE YAPTIĞI AÇIKLAMA

-ABDULLAH GÜL - BAKAN SOYLU - GENELKURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAR'IN GÖRÜNTÜLERİ

-DETAYLAR

Haber-Kamera: KAYSERİ

============================================

Birlikte çıktıkları çarşı izninde şehit düştüler (2)

ŞEHİDİN DAYISI: EN YÜKSEK MERTEBEYE ULAŞTI

Kayseri'de şehit olan Abdulsamet Özen'in evine bayraklar asılırken, vatandaşlar ve yakınları eve gelerek, ailenin acısına ortak oldu. Şehidin babası Hüseyin Özen gözyaşlarına boğulurken, yakınları tarafından teskin edildi. Şehidin dayısı Muhammet Küçük, "Daha önce duyardık şimdi yaşıyoruz. Benim de oğlum asker. Yeğenim ile 15 gün önce görüşmüştük. Hakkari'de görev yaptı, görevi bitti ve birliğine geri döndü. Kayseri'ye 12 gün önce geldi. En yüksek mertebeye ulaştı, peygamberimize komşu oldu. Keşke ben de olsam. Çocuğum asker o da Şırnak'a gidecek. Allah'ın takdiri ne ise o olacak. Geride daha çok askerimiz var. Hainlere fırsat vermeyeceğiz" dedi.

ŞEHİDİN ANNESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Kayseri'de şehit olan diğer asker Raşit Yücel'in Gebze'de bir fabrikada çalışan annesi Şükran Yücel ise işyerinden otomobille alınarak Körfez'de bulunan eve getirildi. Şehidin annesi evin önünde bekleyenleri görünce otomobilde feryatlar ederek ağladı. Şükran Yücel, "Oğlumu versinler bana oğlumu. Oğlumu göreceğim oğlumu. Ne olmuş oğluma söyleyin benim" diyerek ağladı. Sağlık ekibi otomobilde bulunan şehit annesine müdahalede bulunarak, evine götürülmesine yardımcı oldu. Şehidin evinde Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can bulunurken, şehidin TIR sürücü olan babası Ferit Yücel'e ulaşıldı. Macaristan'da bulunan Ferit Yücel'in Körfez'e gelmek üzere yola çıktığı öğrenildi. Eylül ayında askere giden Raşit Yücel'in arkadaşları evin önüne gelirken büyük üzüntü yaşadılar.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Abdulsamet Özen'in dayısı ile röp, evden görüntüler

Raşit Yücel'in annesinin feryatlar ederek ağlaması ve evden görüntüler

Haber-Kamera: Nabi YAZICI-Faruk KIYAK-Çağla DAŞCI/ KOCAELİ

===============================================

Şehit ateşi Zonguldak Ereğli'ye düştü

KAYSERİ'de bombalı terör saldırısında komando er 22 yaşındaki Kenan Döngel'in şehit olduğu haberi Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'deki baba evini yasa boğdu.

6 aylık asker şehit Kenan Döngel'in, ilçede bir boru fabrikasında işçi olan babası Özcan ve annesi Şehime Döngel'in, 'Oğlunuz yaralı' denilerek Kayseri'ye çağırıldığı öğrenildi. Döngel çiftinin Kayseri'ye hareket etmeleri ardından Kışla Mahallesi Yıldız Sokak'taki evinin balkonuna Türk Bayrağı asıldı. Kenan Döngel'in kardeşi Mertcan, gözyaşlarına boğuldu. Mertcan'ı yakınları teselli etmeye çalıştı. Rivanur adında bir kardeşi daha olduğu öğrenilen Kenan Döngel'in, Isparta'daki acemi eğitiminden sonra Kayseri Komando Tugay Komutanlığı'nda vatani görevini sürdürdüğü belirtildi. Askere gitmeden önce berber dükkanında kalfalık yapan Kenan Döngel'in, özel harekata başvuru işlemleri için çarşı izinine çıktığı öğrenildi. Kenan Döngel'in babasının Sinop, annesinin Zonguldak Ereğlili olduğu, cenazesinin nerede toprağa verileceğinin henüz belirlenmediği bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

-Şehidin evi

-Balkondaki bayrak

-Mahalleli ve yakınların gelişi

-Polis memurunun aile yakınları ile konuşması

-Toplanan kalabalık

-Aile yakını kadınların camda ağlayarak haber beklemesi

-Hala Şükriye Diken'in evden çıkması ve göz yaşlarına boğulması

-Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır'ın gelmesi, açıklaması

-Detaylar

Haber-Kamera: Sinan KABATEPE/ EREĞLİ(Zonguldak),

===============================================

Afyonkarahisar'a şehit ateşi düştü

KAYSERİ'de bombalı araçlı saldırıda şehit olan 13 askerden komando er 20 yaşındaki Kamil Tunç'un acı haberi Afyonkarahisar'ın Hocalar İlçesi'nde oturan ailesine ulaştı.

Kayseri Komando Tugay Komutanlığı'ndan izne çıkan er ve erbaşları taşıyan otobüse bu sabah bombalı araçla düzenlenen saldırıda 13 asker şehit oldu. Şehitlerden komando er Kamil Tunç'un şahadet haberi, Hocalar İlçesi'nde oturan ailesine ulaştı. Şehidin babası inşaat işçisi İsmail Tunç ile annesi Hamiyet Tunç acı haberi aldıktan sonra gözyaşlarına boğuldu.

Şehit Kamil Tunç'un ailenin 2 çocuğundan küçüğü olduğu ve 4 ay önce askerlik görevine başladığı belirtildi. Samsun'da acemi birliğini tamamladıktan sonra Kayseri Komando Tugayı'nda askerlik görevini sürdüren Kamil Tunç'un sözlü olduğu kaydedildi.

Kayseri'deki saldırıda Afyonkarahisarlı iki askerin de yaralandığı ve hastanede tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Yaralı askerlerin Sandıklı İlçesi'nden komando er Kayahan Uluhan ve İscehisar İlçesi'nden Arif Özkara olduğu öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Şehidin baba evinden dış plan görüntü

Eve Türk bayrağı asılması

Şehidin Halası Şennaz Yaşar'ın ağlaması

Şehidin fotoğrafları

HABER- KAMERA: Ahmet DAĞLI/HOCALAR (Afyonkarahisar),

=======================================

Denizli'ye şehit ateşi düştü

KAYSERİ'deki Türkiye'yi yasa boğan terör saldırısında şehit olan askerlerden birinin de Denizlili sıhhiye er Hasan İlhan (20) olduğu bildirildi. Saldırıda, Manisa'nın Turgutlu ilçesinden er Mustafa Uçar, İzmir'in Ödemiş İlçesi'nden er Ali Kuşçu ve Kiraz ilçesinden er Kamil Yemez'in de yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün saat 08.45 sıralarında, Kayseri Komando Tugay Komutanlığı'ndan izne çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsüne bombalı araçla yapılan saldırıda, 13 asker şehit oldu, 48 asker de yaralandı. Saldırıda şehit olan askerler arasında Denizlili sıhhiye er Hasan İlhan'ın da bulunduğu bildirildi. Denizli Vali Yardımcısı Ali Gergibozan, Denizli Garnizon Komutanlığı'ndan görevlilerle birlikte şehit erin Pamukkale ilçesi Hacıkaplanlar Mahallesi, 736/2 Sokak'taki evine gelerek, market işletmecisi olan baba Süleyman İlhan ve ev hanımı anne Hanife İlhan'a şehadet haberini verdi. Acı haberi alan İlhan çifti ile diğer oğulları 19 yaşındaki Fatih İlhan gözyaşlarına boğulup, ağıtlar yaktı. Ailesinin iki çocuğundan biri olan, sekiz aylık asker Hasan İlhan'ın elektrik-elektronik teknikeri olduğu öğrenildi. Acı haberin gelmesinin ardından şehidin tek katlı müstakil evine Türk bayrağı asıldı. Denizli ve Pamukkale Belediyesi ekipleri de şehidin ailesinin bulunduğu sokağı Türk bayraklarıyla donattı. Şehit erin evi taziye ziyaretine gelenlerle dolup taşarken bir ambulans da evin önünde bekletildi.

YARALI ASKERLER DE VAR

Öte yandan Kayseri'deki terör saldırısında Manisa'nın Turgutlu ilçesinden er Mustafa Uçar, İzmir'in Ödemiş İlçesi'nden er Ali Kuşçu ve Kiraz ilçesinden er Kamil Yemez'in de yaralanan askerler arasında bulunduğu bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Şehit er Hasan İlhan'ın fotoğrafı

-Şehit erin baba evinden görüntü

-Şehit erin ailesine şehadet haberinin vermeye gelen Denizli Vali Yardımcısı Ali Gergibozan ile Denizli Garnizon Komutanlığı'ndan rütbeli iki askerin eve girmesinden görüntü

-Şehidin baba evinin bulunduğu sokağa asılan Türk bayraklarından görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber: Ramazan ÇETİN-Faruk ÇARK-Doğan ÇİZMECİ/ DENİZLİ-ÖDEMİŞ (İzmir),TURGUTLU (Manisa),

======================================

Amasya'da teröre lanet için 5 bin kişi yürüdü

AMASYA Belediye Başkanlığı tarafından 'Teröre lanet yürüyüşü' düzenlendi. Yürüyüşe katılan 5 bin kişi, terörü lanetledi.

Amasya'da Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların da ellerinde Türk bayrakları ile katıldığı 'Teröre lanet yürüyüşü' büyük ilgi gördü. Yürüyüşe Amasya Valisi Salih Işık, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Ak Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

İstanbul'da 44 kişinin hayatını kaybettiği bugün de Kayseri'de meydana gelen hain saldırıyı kınayan Amasyalılar PKK terör örgütüne lanet yağdırdı. Kurtboğan köprüsünden başlayan ve İstasyon ve Ziya Paşa Bulvarı üzerinden devan eden yürüyüş, Yavuz Selim Meydanı'nda son buldu. Burada Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir bir konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Yavuz Selim Meydan'ında ellerinde Türk bayraklarıyla 5 bin kişi 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. Teröre lanet yürüyüşü olaysız bir şekilde sona erdi.

Görüntü Dökümü :

----------------------

Yürüyüşten detay

Slogan atılması

Detaylar

Haber-Kamera : Sinan HARMANCI- Savaş TUTAK/AMASYA,-

==========================================

Kahta'da araç parkı kavgası: 2'si polis 4 yaralı

ADIYAMAN'ın Kahta İlçesi'nde, iki grup arasında araç park etme nedeniyle çıkan kavgada 2'si polis, 4 kişi silahla yaralandı.

Olay, öğleden sonra Cami Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Mehmet Akif İlkokulu yakınında araç park etme nedeniyle iki grup arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışmayı görenler durumu polise bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen polisin müdahale ederek sonlandırmaya çalıştığı kavga sırasında kimliği belirsiz bir kişinin ateşlediği tabancadan çıkan kurşunlar Tevfik Demiral, Ebubekir Kuştepe ile polis memurları Mikail Kızılca ve Erhan Gülsoy'a isabet etti. Silah seslerinin ardından bölgeye takviye polis ekipleri ile sağlık ekipleri sevk edildi. Tabanca kurşunuyla yaralanan 2'si polis 4 kişi ambulanslarla Kahta Devlet Hastanesi'ne götürülürken, polisler de inceleme başlatarak kavgaya karışan bazı kişileri gözaltına aldı. Acil serviste tedavisine başlanan yaralılardan durumu ağır olan Tevfik Demiral ile polis memuru Erhan Gülsoy, ilk müdahale sonrası Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Bu sırada olayı duyan Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya da hastaneye gelerek yaralıların sağlık durumuna ilişkin doktorlardan bilgi aldı.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Kahta Devlet Hastanesi

Yaralıların hastaneye taşınması

Acil servis önündeki yoğunluk

Polislerin önlem alması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Haci BOZKURT- ADIYAMAN - DHA)

===============================

MHP Grup Başkanvekili Usta : Oyuna gelmeyelim

SAMSUN MHP Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Kayseri'de meydana gelen alçakça saldırıyı kınayarak, milletimizi sağduyulu davranmaya çağırdı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Ankara, İstanbul ve şimdi de Kayseri'de yapılan alçakça saldırılar karşısında sorumluların ve kusuru olanların ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyerek, "Sivrisineklerle uğraşmayın, bataklığı kurutun. Terör odakları belli. Binin tepelerine. Ülkemizde kaos yaratarak, kargaşa çıkartarak, kardeşi kardeşe düşürmek istiyorlar. Oyuna gelmeyelim. Güvenlik güçlerimiz gerekeni yapacaktır. Bütün vatandaşlarımızı sağduyulu davranmaya davet ediyorum. İçimiz kan ağlıyor. Akıllı davranmazsak Allah korusun daha büyük acılar yaşarız" ifadelerini kullandı.

Haber: SAMSUN, -

===================================

Müezzinoğlu: Bu olaylarda Batı'nın çok yüzlülüğü var (2)

TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Buras'daki incelemelerini, Merkez Osmangazi ilçesindeki Demirtaş Meydanı ve Kültür Merkezi'nin temel atma törenine katılarak sürdürdü. Burada konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, ilk olarak Kayseri'de meydana gelen patlamaya ilişkin konuştu. Müezzinoğlu, "Büyük hayallerimiz ve büyük hedeflerimiz var. Kardeşlik duygularını her geçen gün güçlendiren bir anlayışımız var. Birlik ve beraberliğimizden rahatsız olan hainler, teröristler ve üst akıllar, bu ülkenin birlik beraberliğine kast etmek için farklı farklı tuzakları gündemimize getiriyorlar. Bugün yine bir kalleş eylem, bir kalleşçe terör hadisesi sonucu 13 gencimizi evladımızı erimizi kaybettik. 55 yaralımız var. Bunların 12'si yoğun bakımda 6 evladımızın durumu ciddi.ö dedi.

"AB'Yİ, ABD'Yİ ARAKİ BULASIN"

6 yıldır Suriye'de yüz binlerce insanın katledilmesine seyirci kalan ve medeni olduğunu iddia eden bir dünya olduğunu belirten Müezzinoğlu, "İnsan hakları, hukuk, demokrasi, çağdaş bir medeniyet anlayışını konuşurlar ama hukuksuzluğun, insan katliamının en daniskasını da yaparlar. Halep'te yaşanan dramın arkasında ne yazık ki 'medeniyim' diyen dünyanın duyarsızlığı var. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ABD nerede diye sorduğumuzda ara ki bulasın. Onları insan katliamının organizasyonunda bulursunuz.ö İfadelerini kullandı.

"AHLAKSIZCA, ETİK DIŞI, HUKUK DIŞI BİR TALEBİ TÜRKİYE'DEN İSTİYORLAR"

Türkiye'nin 6 yıldır 3 milyon Suriyeliyi barındırdığının altını çizen Müezzinoğlu, "Bugün Türkiye'de 160 binin üzerinde Suriyeli anne doğum yaptı. Hiç bir Suriyeli anne bizim annelerimizden daha farklı yerlerde doğum yapmadı. Aynı standartlarda, hastane koşullarında doğum yaptı. 160 binin üzerinde Suriyeli bebek bu topraklarda dünyaya geldi. Ama dün bir Avrupa Birliği ülkesinin büyükelçisi ile UNİCEF'in Türkiye temsilcisi beni ziyarete geldi. 'Suriyeli çocukların Türkiye'deki koşullarını konuşalım' dediler. 'Suriyeli çocukların Türkiye'deki koşullarını nasıl olur da daha iyi yapabiliriz' dediler. Bende kendilerine 'Çok kolay. Çok zor değil. 3 milyon Suriyeliyi Avrupa olarak paylaşalım. O zaman çocukların koşullarının ideal olup olmadığını hep beraber ölçelim' deyince renkleri attı. Çünkü onlar Suriyeli çocukların Türkiye'deki koşullarının ideal olması gibi ahlaksızca, etik dışı, hukuk dışı bir talebi Türkiye'den istiyorlar. Sen 10 tane Suriyeli çocuğa baktın mı, doğumunu, aşısını, yaptın mı? Siz bir tane okul, bir derslik, 10 öğretmen finanse ettiniz mi? Yok. Peki ideal koşulların olmasını sorgulama hakkını nasıl buluyorsunuz kendinizde? Bu batı ve 'medeniyim' diyen dünya ikiyüzlü değil çok yüzlü. İşine geliyor insan hakları hukuk diyor, işine geliyor çocuk hakları diyor. 'Gel bir kısmını sen yap' dediğimde 'Ben yokum' diyorö şeklinde konuştu.

"3 MİLYON SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN YANINA ŞİMDİ 10 BİNLERCE HALEPLİ KARDEŞİMİZ GELECEK"

Halepte katliam yaşandığına dikkat çeken Müezzinoğlu, "3 milyon Suriyeli kardeşlerimizin yanına şimdi 10 binlerle Halepli kardeşimiz gelecek. Halep'te katliam işliyorlar. Mağdur ve mazlumların kurtarılmasına bile seyirci kalıyorlar. Orada konvoylara ateş edilen gruplara her türlü desteği veriyorlar ve orada insanlık suçu işliyorlarö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Açılış yapılması

Bakanın konuşması

Haber-Kamera: BURSA

=================================

Polise ateş açan hırsızlık şüphelileri kovalamacada yakalandı

BURSA'da, ihtara rağmen durmayan otomobilden polise ateş açıldı. Kovalamaca sırasında Yunus ekibine çarparak 1 polisin yaralanmasına neden olan 2 şüpheli otomobillerinin lastiklerine açılan ateş sonucu durdurularak yakalandı, kaçan 1 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Merkez Osmangazi İlçesi Adalet Mahallesi'nde devriye gezen Yunus ekipleri, şüphelendikleri 16 NON 73 plakalı otomobili durdurmak istedi. "Dur" ihtarına rağmen kaçan otomobilden polis ekiplerine ateş açıldı. Bu sırada otomobilin çarptığı Yunus ekiplerinden bir polis memuru hafif yaralandı. Yaşanan kovalamacanın ardından polisler otomobili lastiklerine ateş ederek durdurdu. Kaçan zanlılardan Sezgin A. ile Selçuk A. yakalanırken, Sezer G.'nin ise aranmasına devam ediliyor.

Hırsızlık suçlarından kayıtları bulunan zanlıların otomobilinde yapılan aramada ruhsatsız 2 tabanca, çalıntı olduğu tahmin edilen çok sayıda cep telefonu ve fotoğraf makinesi ele geçirildi. Polis, tabanca ile ateş ettiği öne sürülen Sezer G.'yi arıyor. Olayla ilgili soruşturmaya başlandı.

Görüntü dökümü

Olay yerinden görüntüler

Detaylar

Haber-Kamera: Berktuğ ÖNCÜ/BURSA -

=================================================

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi arabalı vapura verildi

ÇANAKKALE'de boğaz hattında sefer yapan Gestaş A.Ş'ye ait 'Ezine' isimli arabavapurunun ismi değiştirilip,15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminde destan yazan şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in adı verildi.

Arabalıvapurun isminin değiştirilmesi için Gestaş Feribot İskelesi'nde bugün saat 14.00'te düzenlenen törene AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, ardından 15 Temmuz'u anlatan kısa film gösterisi sunuldu. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "Bugün Kayseri'de bir terör faaliyetinde 10'dan fazla vatandaşımızın, askerimizin şehit olduğunu öğrendik. Yüreğimiz yandı. Üzüldük. Ancak ne olursa olsun. Şehitler diyarı aziz vatan toprağının en özel mekanı olan Çanakkale'den haykırıyoruz ki Türkiye'ye diz çöktüremeyecekler. Ne yaparsa yapsınlar. Hepsi beraber gelsinler. Tüm örgütler, PKK'sı DAEŞ'i, olanlara destek olanların hepsi gelsin. Biz askerimize, polisimize, biz bu milletimizin evlatlarına güveniyoruz. Bugünler de geçecek inşallah. Zaman zaman dünyadaki konjonktüre bağlı olarak her ne kadar üzülsek de, yorulsak da duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Terörörün hiçbir aşaması kademesi kalmayıncaya kadar bütün millet olarak devam edeceğiz. ve göreceksiniz bu topraklardan terör kazınacak. Ama ne olursa olsun Türkiye'ye diz çöktüremeyecekler. Onların derdinin ne olduğunu biliyoruz" dedi.

15 Temmuz akşamı bu ülkenin demokrasisine, geleceğine, milli egemenliğine, çok büyük bir ket vurulmaya çalışıldığını kaydeden Turan şöyle devam etti:

"Ancak onların hain emellerini bu millet iman dolu göğüsleriyle el koydu. Cumhurbaşkanının talebine 'evet' dedi. Meydanlara çıktı. ve yüzbinlerce insan meydanlarda siyasi parti gözetmeksizin, makam mevki gözetmeksizin genciyle yaşlısıyla soküğa döküldü. Bu milletin geleceğini ancak bu millet belirler. Bizim kahramanımız bu milletin kendisidir. Ömer Halisdemirler'dir. Ömer Halisdemir, Niğde'nin değil tüm Türkiye'nin evladıdır. Türkiye'nin özeti Çanakkale'dir. İnşallah bundan sonra Çanakkale'de bu vapurun üzerinde Ömer Halisdemir ismini gördükçe 15 Temmuz'u hatırlayacağız. Evlatlarımıza vatan ve bayrak sevgisini hatırlatacağız. ve onlarla beraber yol yürümeye devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Dursun Ali Erzincanlı'nın 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir için yazdığı "Otuz Kurşun" isimli şiirin klibinin gösterimi yapıldı. Bu sırada bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Kuran-ı Kerim okunmasının ardından protokol tarafından kesilen kurdele ile 'Ezine' olan ismi 'Şehid Ömer Halisdemir' olarak değiştirilen arabavapuru hizmete başladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi verilen arabavapurunun görüntüsü

-AK Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın konuşması

-15 Temmuz kısa film gösterimi görüntü

-Şehit Ömer Halidemir için yazılan Otuz Kurşun şiirinden görüntü

-Gözyaşlarına hakim olamayan vatandaşlardan görüntü

-Kurdele kesiminden görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE,

==========================================