Dha Yurt Bülteni 10 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni 10

Dha Yurt Bülteni 10
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

ÇATIYA ÇIKIP, TABANCAYLA ATEŞ AÇTI (EK)POLİS İKNA EDİP İNDİRDİ, 'BUNALTTILAR AĞABEY' DEDİGaziantep'te, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının bulunduğu bulvar üzerindeki iş merkezinin çatısına çıkıp, elindeki tabancayla ateş açan M.Ş.

ÇATIYA ÇIKIP, TABANCAYLA ATEŞ AÇTI (EK)

POLİS İKNA EDİP İNDİRDİ, 'BUNALTTILAR AĞABEY' DEDİ

Gaziantep'te, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının bulunduğu bulvar üzerindeki iş merkezinin çatısına çıkıp, elindeki tabancayla ateş açan M.Ş.'yi (30) ikna etmek için olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Polisler, bulvarı araç ve yaya trafiğine kapatarak, çevredekileri uzaklaştırdıktan sonra önlem aldı. İtfaiye ekiplerinin de sevk edildiği bölgede iş merkezinin çatısına çıkan polisler, M.Ş.'yi ikna etmek için çaba sarf etti. Polislerin görüştüğü M.Ş., bir süre sonra elindeki tabancayı bırakıp, polise teslim oldu. Güvenlik önlemleri eşliğinde iş merkezinden çıkarılan M.Ş., kendisini görüntüleyen gazetecilere, "Bunalttılar ağabey" dedi. Emniyete götürülen ve işsiz olduğu için çatıya çıktığını söylediği belirtilen M.Ş.'nin terör bağlantısının da araştırıldığı kaydedildi.

GAZİANTEP/DHA

========================================================

2)MERSİNLİ TURİZMCİ, 2019 İÇİN HAREKETE GEÇTİ

DOĞU Akdeniz'in yükselen yıldızı Mersin'deki turizmciler, 2019 sezonu için şimdiden harekete geçti. Bu yılki turizm hareketliliğinden memnun kalan turizmciler, iç pazarın yanı sıra Avrupa, Ortadoğu ülkelerinde, 23 bin yatak için müşteri peşine düştü.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Mersin Kızkalesi'nde, 2018 sezonundaki yoğunluk turizmcilerin yüzünü güldürdü. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Kızkalesi'ndeki konaklama tesisleri, yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştı. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında kilometrelerce araç kuyruğunun oluştuğu Kızkalesi'ndeki turizmciler, yüzünü yurt dışından gelecek turistlere çevirdi.

'DÜNYA MİRASLARI LİSTESİ'NDE'

Kızkalesi'nin turizm potansiyelinden söz ederek, turizm işletmecilerinin hedeflerini anlatan Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, "Kızkalesi çok güzel bir yer. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde. 11 mavi bayrağımız var Mersin kıyı şeridinde. Kızkalesi de bunlardan bir tanesi. Denizimiz müthiş, 30 metreden sonra derinleşiyor. Yüzme bilmeyenler, yaşlılar, engelli kardeşlerimiz ve küçük çocuklarımızın tadını çıkardığı bir plaj. Kasım'ın 10'una kadar bölgemizde denize giriliyor. Sakinliği seven, mavinin tadını çıkarmak isteyen, iyotun kokusunu çekmek isteyenler, bölgenin tarihi zenginliklerinden yararlanmak isteyenler gerçekten alternatif yerin çok olduğu bölgemize gelip, denizin tadını çıkarabilirler. Aynı zamanda yalnızca deniz değil, gelen misafirlerimiz, tatillerini zenginleştirmek için sırtımızı Yörük kültürüne, Toros Dağları'na dayamışız, gelip hem Yörük kültürüden yararlanıp hem de günübirlik mavi yolculuktan yararlanabilirler" diye konuştu.

'HEDEF; İRAN, RUSYA VE İSKANDİNAV ÜLKELERİ'

Mersin denildiğinde akıllara Kızkalesi'nin geldiğini ve bu potansiyeldeki bir turizm beldesine farklı ülkelerden de turistlerin gelmesi gerektiğini vurgulayan Öztop, şunları söyledi:  "Dünyada bilinen bir yer. Kızkalesi'nin hak ettiği yerde olduğuna inanmıyoruz ama güzel bir noktaya gelmesi için yerel yönetimler ve Mersin'deki STK'lara çok iş düşüyor. Herkesin toplu bir şekilde hareket edip, Kızkalesi'nin hak ettiği yerde olması için mücadele vermesi gerek. Özellikle yurt dışı piyasası çok önemli. İran pazarı, Rusya pazarı, İskandinav ülkeleri özellikle bunlar çok önemli. Bu pazarlara girmek için bu kış durmayacağız. Sezon bitimi itibari ile oturmayacağız. Mersin'imizin, güzel kalemizin reklamını yapıp, 2019 yaz sezonunda Nisan ayı itibari ile devam edip müthiş bir sezon geçireceğiz. Son 3 yılda turizm bayağı bir gerideydi ama 2018 dolu dolu geçiyor. Kızkalesi'nde yaklaşık 104 tane otel, pansiyon, motel var ve gerçekten herkes çok mutlu ve memnun. Memnun oldukları zaman yatırım da yapabilirler. Turizmci eğer iş yaparsa yatırım yapar. Yeni tesisler açar, mevcut tesislerini değiştirip daha elit insanlara hizmet eder. Bu da bölgemize katkı sağlayacaktır. Şimdiden çalışmalarla 2019'u dolu dolu geçireceğiz."

Görüntü Dökümü

-------------------

-Kızkalesi'nin drone görüntüleri

-Havadan Kızkalesi sahilinin görüntüsü

-Plajdan görüntü

-Kızkalesi ve plajın drone görüntüsü

-Denize giren tatilcilerin görüntüsü

-Plaj ve denize girenlerden genel görüntü

-Kızkalesi'nin havadan görüntüsü

-Denize giren tatilcilerden görüntü

-Bir kadının çocuğu ile birlikte denize girmesi

-Bir adamın çocuğunu omuzunda taşıması

-Mehmet Şirin Öztop ile röportaj

(BOYUT: 395 MB) (SÜRE: 03.35 DK)

Haber-Kamera: Mustafa ERCAN/MERSİN,

==========================================================

3)ÇANAKKALE'YE GIDA İHTİSAS Osb'Sİ

ÇANAKKALE'de üretilen sütten peynire, etten balığa, sebzeden meyveye sayısız gıda ürününün işlenip, paketlenerek pazarlanmasına olanak sağlayacak Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ( Osb ) için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülüyor. Kamulaştırma işlemleri tamamlanan, imar ve parselasyon planları onaylanan Osb'de, altyapı çalışmaları ardından arsa tahsisi yapılacak. Yatırımcılara birçok muafiyet ve teşvik imkanı sunacak Gıda İhtisas OSB içerisinde 91 sanayi kuruluşunun yer alacağını belirten Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, "Ülkemize ve dünyaya büyük bir katma değer üreterek, bölgemizde kalıcı bir istihdam, refah artışı sağlayıp, ürünlerimizi dünyaya pazarlamak istiyoruz" dedi.

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde 1360 dönüm arazi üzerinde kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB için 2016 yılı sonunda sicil numarası alındı. Geçen yıl kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Gıda İhtisas OSB'nin imar planları onaylandı, 91 sanayi kuruluşunun yer alacağı arazinin parselasyonu gerçekleştirildi. Bakanlıkta olan altyapı projeleri onaylandıktan hemen sonra ihaleye çıkılacağı ve ardından da arsa tahsislerine başlanacağı belirtildi. Üreticilere, arsa tahsisinde hibe katkısı başta olmak üzere çeşitli vergi muafiyetleri, işçi primlerinde ödeme kolaylıkları, gümrük vergi muafiyetleri, KDV istisnaları gibi teşvikler sunacak Gıda İhtisas OSB için alınan ön taleplere büyük ilgi var.

'ÜRÜNLERİMİZİ DÜNYAYA PAZARLAMAK İSTİYORUZ'

Gıda İhtisas OSB çalışmaları hakkında bilgi veren Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, iklimi, flora ve faunasıyla her geçen gün daha cazip merkezlerden biri haline gelen Çanakkale'de, başta süt ürünleri olmak üzere et, balık, sebze ve meyvede muazzam bir üretim bulunduğuna vurgu yaptı. "Ülkemize ve dünyaya büyük bir katma değer üreterek, bölgemizde kalıcı bir istihdam ve refah artışı sağlayıp, bu ürünlerimizi dünyaya pazarlamak istiyoruz" diyen Kaymakam Tuna, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en büyük pazarlarına sahip İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ gibi merkezlere yakın olan Çanakkale'de, gıda alanında uzmanlaşmış, üreticilerin bütün altyapı ihtiyaçlarını gideren, Ar-Ge faaliyetlerinin çok etkin bir şekilde yürütülebileceği, Teknopark ve Kalkınma Ajansıyla ortak stratejiler geliştirecek bir OSB hedefliyoruz. Üreticilerimize bu küresel rekabet ortamında avantaj sağlayacak bazı girişimlerimiz var. Bedelsiz arsa tahsisi başta olmak üzere çeşitli vergi muafiyetleri, işçi primleri, gümrük vergileri, KDV istisnaları gibi bir sürü muafiyetler ve teşvikler olacak. Uzun vadede organik üretime yoğunlaşacak bir gıda sektörünün altyapısını burada kurmayı düşünüyoruz. Burada 91 sanayi parselimiz var. Sanayi kuruluşlarının bütün altyapı ihtiyaçlarını gideriyoruz. Aynı zamanda çok modern bir üretim merkezi haline dönüşecek burası. Kreş, sağlık tesisleri, sportif ve kültürel faaliyetleriyle, çalışanların ve işverenlerin bütün ihtiyaçlarını giderecek bir atmosferi kendilerine sunmak istiyoruz."

ÖN TALEBE İLGİ BÜYÜK

Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan ise Çanakkale merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Ezine, Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinin kesiştiği noktada bulunan OSB'nin, 1360 dönüm arazi üzerinde, sadece gıda üzerine ihtisaslaşmış olacağını söyledi. OSB'de 6-8 bin civarında kişinin çalışacağını anlatan Oğuzhan, "Çanakkale'nin 574 köyü başta olmak üzere, bölgemizde üretilen gıda ile alakalı sanayi ürünlerinin toparlanıp, işlenip, paketlenip yurt içinde satışı ve yurt dışına ihracatı amaçlanmaktadır. Bölgemiz için oldukça büyük bir yatırım. Köylerden kente göçün önlenmesi ve köylümüzün daha da bilinçli bir şekilde tarım yapabilmesi için devletimizin sunmuş olduğu bir imkan. En kısa sürede Çanakkale'mizin hizmetine sunmak istiyoruz" dedi.

Çalışmalarla ilgili bilgi de veren Oğuzhan, "2016 yılı sonunda sicil numarasını almış olan OSB'de, geçen yıl kamulaştırmalar tamamladı. İmar planları yapılarak, 91 parsel olarak parselasyonunu da tamamladı. İçerisinden geçen Akçin Çayı'nın dere ıslah projesini de tamamladık. Altyapı projelerimiz de Bakanlıkta onayda. En kısa sürede onların da onayını alarak altyapı ihalelerine çıkıp, daha sonra da arsa tahsislerimizi yapacağız. Bu aşamada ön talep formlarını dolduran sanayicilerimiz var. Oldukça yoğun bir ilgi var ve bunun daha da artacağını umuyoruz. Memleketimiz için bu Gıda İhtisas OSB, son yılların en büyük yatırımlarından birisi. Ülke ekonomimize ve yöre insanına sağlayacağı katma değeri önemsiyoruz" diye konuştu.

'BU YATIRIMA EZİNELİLER OLARAK SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİR'

Ezine'de peynir üretimi yapan bir fabrikanın müdürü Ferit Özcan da yatırımın ilçeye büyük katkı sağlayacağını belirtti. Özcan, "Burada Gıda İhtisas OSB'nin olması bizim sektörün önünü açacak ve pazar payını artıracaktır. Ezine ve bölgemiz için çok önemli bir yatırım. Bu OSB, 7-8 bin kişilik istihdam sağlayacak. Ezine'mizin nüfusu zaten 15 bin ve bu OSB nüfusun yarısına istihdam yaratacak kapasitede. Bu yatırımın Ezine'ye yapılmasında en büyük katkı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent Turan'ındır. Bu yatırıma Ezineliler olarak bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Pazarlama konusunda çıtamız yükselecek, markamız daha ön plana çıkacak. Şu anda Ezine peynirini herkes yapabiliyor. Ama bu bölgeden çıkan ürünlerin üzerinde, 'Ezine Gıda İhtisas OSB'sinde yapılmıştır' diye etiket olacak" dedi.

OSB'DEKİ FAALİYET ALANLARI

Gıda İhtisas OSB'de yer alacak firmaların faaliyet göstereceği alanlar şöyle:

"Gıda ürünlerinin imalatı, etin işlenmesi ve saklanması ile et ve balık deniz ürünlerinin imalatı, sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması, bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı, süt ürünleri imalatı, öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünler imalatı, fırın ve unlu mamuller imalatı, diğer gıda maddelerinin imalatı, hazır hayvan yemleri imalatı, gıda ürünleri ve içecek imalatı gibi tarıma ve gıda ürünlerine dayalı sanayi ve alt sanayi."

Görüntü Dökümü

-------------------

OSB alanından drone görüntüleri.

Alandan genel detay görüntüler.

Burak Gezen anonsları.

Kaymakam Ali İkram Tuna ile röp.

OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan ile röp.

Peynir fabrikası müdürü Ferit Özcan ile röp.

Peynir tesisindeki süt ve peynirlerden görüntü.

Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ/EZİNE (Çanakkale),

Görüntü HD, Süresi 7 dakika 13 saniye, Boyut: 799 MB

======================================

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Ezine, DHA, OSB, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title