Dha İstanbul Haber Takip Gündem

Dha İstanbul Haber Takip Gündem
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

17.30/18.15/19.00Başbakan Binali Yıldırım, Sepetçiler Kasrı'nda Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğine katılacak, Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği heyeti ile Sri Lanka Ticaret Bakanı Rishad Bathuideen'i ayrı ayrı kabul edecek.

17.30/18.15/19.00

Başbakan Binali Yıldırım, Sepetçiler Kasrı'nda Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğine katılacak, Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği heyeti ile Sri Lanka Ticaret Bakanı Rishad Bathuideen'i ayrı ayrı kabul edecek.

12.00

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Sosyologlar Derneği tarafından Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlenecek İslam Düşüncesi ve Sosyoloji Sempozyumunda katılımcılara hitap edecek.

/////////////////

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 1

1- BAŞBAKAN YILDIRIM MÜSİAD EXPO KAPANIŞ OTURUMUNDA KONUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım,

"Küresel ticaret daraldıkça, gelişmiş ülkelerdeki büyümeler artık küçülmeye doğru yüz tuttukça, bazı gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin kazançlarına göz dikmeye başladı. Dolaylı yollardan finansın üzerine konmak için birtakım yollara başvuruyorlar, tedbirler alıyorlar."

"Darbe sabahı bazı dost bildiğimiz ülkeler şaşkına döndü, sus pus oldular. 'Bize böyle denmemişti.' Kendi aralarında kutlama yapmaya başlamışlar, 'Bizim çocuklar başardı' diye. Ama onların çocukları değil, bu milletin asil evlatları başardı."

"Bu millet darbeyi def etmekle kalmadı, o gün 2.5 milyar dolar dövizini bozdurdu bankalara koydu. Türk parası olarak koydu. Ekonomiye de sahip çıktı. Ekonomiye ayar yapmaya çalışanlara da ayar verdi."

"1 milyar 100 milyon KOBİ'lere karşılıksız destek vereceğiz, 50 binden 300 bine kadar, projesine göre. Yetmez, 17 milyar teminat vereceğiz, Kredi Garanti Fonu teminatı üstlenecek, siz de 17 milyar liraya kadar ihtiyacınız olan finansmanı sağlayacaksınız. Neyle sağlayacaksınız? Piyasadaki faizlerin yarısı faizle sağlayacaksınız."

"2017'den itibaren Türkiye tekrar büyümede anlı, şanlı günlerine dönecek. Elinizi çabuk tutun, Türkiye en az yüzde 4,5 büyüyecek. Fazlası var, eksiği yok"

Haber-Kamera: Mehmet İlkay ÖZER-Gülseli KENARLI/ İstanbul DHA

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 16. MÜSİAD EXPO kapanış oturumuna katıldı. Programa Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, MÜSİAD Genel başkanı Nail Olpak da katıldı.

Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmasının başında toplantıya geç kaldığını belirterek, "Bunun için kusura bakmayın. Rize'deydik Ovit Dağı tünelinde. Tünelin ışığını gördük. 14 kilometrelik iki tüp tünelin ikisinde de çalışmalar kaba hatlarıyla tamamlandı" dedi.

Yıldırım, "Küresel ticaret daraldıkça, gelişmiş ülkelerdeki büyümeler artık küçülmeye doğru yüz tuttukça, bazı gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin kazançlarına göz dikmeye başladı. Dolaylı yollardan finansın üzerine konmak için birtakım yollara başvuruyorlar, tedbirler alıyorlar. Bunu yaparken de terörü bahane ediyorlar. İşte böylesine gelişmeleri yaşarken, dostlarımızın, kardeşlerimizin, Asya'dan, Afrika'dan, sığınacakları, yatırımlarını yapacakları en güvenli limanın Türkiye olduğunu buradan bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye'nin dostlarıyla olan ilişkileri, tek taraflı menfaat ilişkisi değildir, alışveriş ilişkisi değildir, uzun vadeli, uzun soluklu bir yolculuktur, bir dostluk ilişkisidir. Türkiye, özellikle son 14 yılda Afrika açılım politikasıyla beraber bugün, 35 ülkede misyonunu, büyükelçiliğini açmış ve sadece 4 Afrika ülkesine havayoluyla gidilebilirken, bugün 40 civarında Afrika ülkesine

doğrudan uçuşlar yapabilir hale gelmiştir" şeklinde konuştu.

"DARBE SABAHI BAZI DOST BİLDİĞİMİZ ÜLKELER ŞAŞKINA DÖNDÜ, SUS PUS OLDULAR"

Yıldırım, "Bu darbeyi yendik, tankın gücü halkın gücüne karşı koyamadı ama daha önemlisi, bu darbe sabahı bazı dost bildiğimiz ülkeler şaşkına döndü, sus pus oldular. 'Bize böyle denmemişti.' Kendi aralarında kutlama yapmaya başlamışlar, 'Bizim çocuklar başardı' diye. Ama onların çocukları değil, bu milletin asil evlatları başardı. Kafalarını kiraya vermiş Pensilvanya'daki terör başının adamları değil, bu ülkenin yiğit evlatları kazandı" ifadelerini kullandı.

"NORMAL OLAYLARDA OLDUĞU KADAR BİR DALGALANMA OLDU"

Başbakan Binali Yıldırım, "Millet darbeyi defetmekle kalmadı. Darbecilere darbeyi vurmakla kalmadı, Türkiye'nin ekonomisine de sahip çıktı. Darbe cuma günü oldu. Cumartesi, pazar hafta sonu. Pazartesi günü bu darbe goygoycuları 'Türkiye çökecek, bankalar çalışmayacak, finans sektörü duracak' diye propaganda yaymaya başladılar. Bunun başını çeken de Fetöcüler. Pazartesi günü olunca her şey tıkır tıkır saat gibi işledi. Şu kadarını söyleyeyim, 'efendim borsa çökecek, döviz uçacak' hiçbir şey olmadı. Normal olaylarda olduğu kadar bir dalgalanma oldu. Bir karşılaştırma yapayım; Rusya ile uçak krizi olduğu gün ekonomik göstergelerdeki değişim kadar bile, ekonomik göstergelerde değişim olmadı. Neden çünkü bu millet darbeyi def etmekle kalmadı, o gün 2.5 milyar dolar dövizini bozdurdu bankalara koydu. Türk parası olarak koydu. Ekonomiye de sahip çıktı. Ekonomiye ayar yapmaya çalışanlara da ayar verdi. Devam eden 15 günde 12 milyar dolar yine döviz bozdurarak piyasaya verdi. Normalde vatandaşın işi bu değil. Vatandaş en büyük yapacağı işi yaptı, darbeyi önledi. Ama 'yetmez' dedi" diye konuştu.

DERİK KAYMAKAMI

Yıldırım, "Derik Kaymakamımız, Derik Belediye Başkanvekilimiz, maalesef dün uğradığı alçakça bir tuzak patlayıcı vesilesiyle şehit oldu, hayatını kaybetti. 1 gün önce bana ziyarete gelmişti. Son dönemde bölücü terör örgütüne yataklık yapan, onlara destek olan bu vesileyle görevden alınan belediyelere atanan başkanları Ankara'da İçişleri Bakanlığımızda bir araya getirdik. Onların çalışmalarını kendi ağızlarından dinledik. Bundan sonraki hedeflerini ve taleplerini öğrenme fırsatı bulduk. O toplantıda Derik Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk, o kadar heyecanlı, o kadar vatan ve millet sevdalısıydı ki... Anlattıklarını yaşar gibi anlatıyordu. O gencecik, fidan gibi kardeşimize alçaklar tuzak kurdular ama onlar bilsin ki hiçbir yiğidimizin kanı yerde kalmaz. Ülkenin her köşesinde, bu ülkeyi bölmeye çalışan, birliğimizi beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemeye çalışan kim olursa olsun ister içeride, ister dışarıda, hiç ama hiç affetmeyeceğiz" dedi.

"1 MİLYAR 100 MİLYON KOBİ'LERE KARŞILIKSIZ DESTEK VERECEĞİZ"

Yıldırım, "1 milyar 100 milyon KOBİ'lere karşılıksız destek vereceğiz, 50 binden 300 bine kadar, projesine göre. Yetmez, 17 milyar teminat vereceğiz, Kredi Garanti Fonu teminatı üstlenecek, siz de 17 milyar liraya kadar ihtiyacınız olan finansmanı sağlayacaksınız. Neyle sağlayacaksınız? Piyasadaki faizlerin yarısı faizle sağlayacaksınız. Yani yüzde 4'le, yüzde 5'le sağlayacaksınız" dedi.

Öte yandan Başbakanlık'tan edinilen bilgiye göre, KOSGEB aracılığıyla 2017 yılı bütçesinden 1 milyar 100 milyon TL destek verilecek.

"TÜRKİYE EN AZ YÜZDE 4,5 BÜYÜYECEK"

Başbakan Yıldırım, "Bazılarının, kasıtlı olarak Türkiye'de ekonomiyle ilgili olumsuz bir algı yapmaya yönelik faaliyetleri olduğunu biliyoruz. Bu yeni değil, eskiden de vardı ama bugünlerde hız kazandı. Ama şunu herkes bilmelidir ki, Çin ve Hindistan'ı çıktıktan sonra, bugün bile, bu haliyle bile Türkiye dünya büyüme ortalamasının üzerindedir. Bu büyüme bizi mutlu etmiyor, bu bizim alışık olduğumuz bir büyüme değil ama bu yıl çok özel bir yıl. 2017'den itibaren Türkiye tekrar büyümede anlı, şanlı günlerine dönecek. Elinizi çabuk tutun, Türkiye en az yüzde 4,5 büyüyecek. Fazlası var, eksiği yok" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

--------------------

Yıldırım'ın açıklamaları

Detaylar

11.11.2016 - 23.24 Haber Kodu : 161111238

11.11.2016 - 23.29 Haber Kodu : 161111239

11.11.2016 - 23.32 Haber Kodu : 161111240

11.11.2016 - 23.35 Haber Kodu : 161111242

11.11.2016 - 23.44 Haber Kodu : 161111244

11.11.2016 - 23.45 Haber Kodu : 161111245

=======================

2- ERGENEKON DAVASI ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

Haber: Serpil KIRKESER, İstanbul DHA

Yargıtay'ın bozulmasına karar verdiği Ergenekon Davası'nda yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yetkisizlik kararı vererek, Ergenekon dava dosyasını Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

SAVCI MÜTALAA SUNMUŞTU

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma savcısı geçtiğimiz günlerde mahkemelerinin yetkisiz olduğunu, dosyanın yetkili ve görevli Ankara'da kurulan örgütlü suçlarla görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi talep etmişti.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Talebi karara bağlayan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, tüm dosya kapsamı, yüklenen suçlar, suçların işlendiği yerler, arama ve yakalama işlemleri, sanıklar, sanıkların görevleri ve mağdurlar bir arada değerlendirildiği belirtilerek kararda şu ifadelere yer verdi: "Yüklenen suçun Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs olması, suçun mağduru olan hükümetin Ankara'da bulunması, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmayı'nın; Başkanı ve Genelkurmay Karargahında görevli subayların sanık olmaları, sanıkların görevli oldukları Genel Kurmay Karargahı'nın Ankara'da bulunması, Yine Ankara'da Danıştay üyelerine yönelik "Nitelikli kasten öldürme" ve "Öldürmeye teşebbüs" suçlarıyla Anayasa'yı ihlal ve diğer bazı suçların işlendiği iddiasıyla yapılan yargılamada yüklenen eylemlerin çoğunun işlendiği yerin Ankara olması, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 12. ve devamı maddelerdeki sıralı yetki kurallarına göre yetkide ağırlık merkezinin Ankara olması hususları bir arada değerlendirilerek mahkememizin yetkisiz olduğu ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkili ve görevli olduğu sonucuna varılmıştır."

DOSYANIN ANKARA'YA GÖNDERİLMESİNE KARAR VERİLDİ

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, mahkemelerinin yetkisiz olduğunu belirterek, dosyayı yetkili ve görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

DAVA 21 NİSAN'DA BOZULMUŞTU

21 Nisan'da Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 275 sanıklı Ergenekon Davası'na ilişkin 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bozmuştu. Yargıtay, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini belirtmiş, Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamamasını da esastan bozma gerekçeleri yapmıştı.

=========================

3- İSTANBUL BOĞAZI'NDA YOĞUN SİS

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ/İSTANBUL,

İstanbul'da yoğun sis etkisini gösterdi. Özellikle Anadolu yakasında ve Boğaz'da etkili olan sis dolayısıyla İstanbul Boğazı gemi trafiğine çift yönlü olarak saat 05.20 itibariyle kapatıldı.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Yollardan sis görüntüsü

-Boğazı kaplayan sis görüntüleri

-15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden görüntüler

-Genel ve detaylar

12.11.2016 - 07.39 Haber Kodu : 161112009

=========================

4- ATAŞEHİR'DE 200 POLİSLE UYUŞTURUCU DENETİMİ

Haber-Kamera: Ramazan Eğri/ İstanbul DHA

Ataşehir'de Asayiş Şube Müdürlüğü, Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 200 polis ve 4 köpekle ile uyuşturucuyla mücadele kapsamında denetimler yapıldı. Denetimler kapsamında polis ekipleri şüpheli gördükleri kişiler ve araçlarda arama yaptı. Bir mahalleye giren polisler cadde ve sokak üzerinde şüpheli gördükleri vatandaşları didik didik aradı, aramalar sırasında köpeklerde kullanıldı. Ataşehir ilçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan'ın koordine ettiği operasyonun sabaha kadar devam edeceği öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Polis ekiplerinin sokak da arama yapması

-Narkotik köpeklerinin uyuşturucu madde araması

-Şüpheli araçların aranması

-Çocuk parkında arama yapılması

-Genel ve Detay

12.11.2016 - 00.41 Haber Kodu : 161112001

==========================

5- BAKAN AVCI 11. BİLECİK ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ TANITIM GECESİNE KATILDI

Haber-Kamera: Mehmet İlkay ÖZER/ İstanbul DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı 11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali Tanıtım organizasyonuna katıldı.

15-30 Kasım tarihlerinde Bilecik'te gerçekleştirilecek 11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali için Beyoğlu Lazzoni Otel'de tanıtım toplantısı yapıldı. Organizasyona Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanı sıra, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, tiyatro oyuncuları Rasim Öztekin, Nedim Saban ve Merve Sevi de katıldı.

Gece, Bilecik Belediyesi Mehter takımının gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından Bakan Avcı sahneye çıkarak bir konuşma yaptı. Belediyelerin Kültür Sanat alanında yaptıkları çalışmalarına değinen Avcı:

"Büyük bir medeniyetin doğuşuna şahitlik eden irfan şehri Bilecik'imizde böyle büyük çaplı kültür sanat faaliyetinin yapılması takdire şayandır. 15 yıldır Türkiye Kültür ve Sanat alanında da sessiz bir devrim yaşıyor. 15 yıldır belediyelerimiz, yerel yönetimlerimiz temel, asli işlerinin ötesinde sanata verdikleri değerle, sanatçıya verdikleri değerle tüm Türkiye'de bir dirilişin tohumlarını ekiyorlar. Bilecik tiyatro festivali işte bunlardan biridir" dedi.

15-30 Kasım tarihleri arasında Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan festivalde 15 günde toplam 14 farklı oyun sergilenecek.

Görüntü Dökümü:

--------------------

-Mehter takımından görüntü

-Bakan Avcı'nın salona gelişi

-Mehter Takımından marşlar

-Bakan Avcı'nın konuşması

-Salondan genel ve detay görüntüler

11.11.2016 - 19.06 Haber Kodu : 161111216

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title