Dha istanbul bülteni - 4

Dha istanbul bülteni - 4

Ukrayna'daki Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi'nin boğazlarını keserek öldürdükten sonra İstanbul'da 15 gün sonra saklandığı Kurtköy Mezarlığı'nda yakalanan Hüsnü Can Çökmez hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Dha istanbul bülteni - 4

Ukrayna'daki Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi'nin boğazlarını keserek öldürdükten sonra İstanbul'da 15 gün sonra saklandığı Kurtköy Mezarlığı'nda yakalanan Hüsnü Can Çökmez hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tutuklu sanık Çökmez hakkında, 'Canavarca Hisle Kasten Öldürme', 'Bina Dahilinde Hırsızlık', 'Konut Dokunulmazlığını İhlal' ve 'Ateşli Silahlar kanununa Muhalefet' suçlarından  iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. 
İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede 31 Aralık 2018'de Ukrayna'da işlenen çifte cinayet şöyle anlatıldı; 

BARIŞMAK İÇİN UKRAYNA'YA GİTTİ
Hüsnü Can Çökmez'in Buket Yıldız'la internet üzerinden tanışıp duygusal ilişki yaşamaya başladı. Bir süre sonra Buket Yıldız üniversite eğitimi almak üzere Ukrayna'ya yerleşti. 
Geçtiğimiz yıl taraflar anlaşamayarak ayrılmalarına rağmen Çökmez tekrar birlikte olmak için Yıldız'a sürekli baskı yaptı. Çökmez geçtiğimiz yıl 16 Aralık'ta yüz yüze görüşmek amacıyla Ukrayna'ya gitti. Çökmez'in barışma girişimleri sonuç vermedi.  

YILBAŞI GECESİ KATLİAM YAPTI 
Çökmez, 31 Aralık gecesi Buket Yıldız'ın Ukrayna'da ev arkadaşı Zeynep Hüsünbeyi ile birlikte yaşadığı adrese geldi. Çökmez, Almanya'da yaşayan erkek arkadaşı ile internet üzerinden görüntülü konuşma yaptığı sırada Buket Yıldız ile tartışmaya başladı. Genç kıza "Benimle birlikte olmak mı istersin yoksa ölmek mi?" şeklinde sözler söyleyen Çökmez'e, Buket Yıldız "Seninle birlikte olmaktansa ölürüm" cevabını verdi.  Bunun üzerine Hüsnü Can Çökmez, mutfaktan aldığı bıçak ile Buket Yıldız'ın boğazını, ardından da Zeynep Hüsünbeyi'nin boğazını kesti. İki genç kız olay yerinde hayatını kaybederken Çökmez, üzerinde bulunan yeşil montu evde bırakarak Buket Yıldız'a ait cep telefonu, iki adet dizüstü bilgisayar ve 1 adet tablet bilgisayarı, valize koyarak olay yerinden ayrıldı. Kharkiv Havalimanı'na 2 gün vakit geçiren Çökmez, İstanbul'a uçakla döndü. 

MEZARLIKTA SAKLANDI 
Çökmez Pendik'te çaldığı eşyaları satarak arkadaşı Sedat ile buluştu. Sedat'ın yazlık evinde geceyi geçiren Çökmez, ertesi gün Pendik'te bir adet bıçak ile bir adet ses tabancası satın aldı. Kurtköy Mezarlığı'nda  yaşamaya başlayan Çökmez işlediği cinayetlerden 15 gün sonra polis tarafından burada yakalandı. 

İFADE DEĞİŞTİRDİ 
İlk önce cinayetleri itiraf eden Çökmez daha sonra polis baskısıyla ifade verdiğini belirterek suçlamaları reddetti. Çökmez  11 Eylül'de tekrar ifade vererek  suçlamaları kabul ederek evdeki eşyaları da olaya hırsızlık süsü vermek amacıyla aldığını belirtti. 

GÖRGÜ TANIĞI 
Olay sırasında görüntülü internet konuşması yaptığı Buket Yıldız'ın Almanya'da yaşayan erkek arkadaşı Şeref Fehmi A. ifadesinde, "Buket'le internet arkadaşıydık. 2018 yılı Haziran ayından itibaren her gün internette bir program aracılığıyla görüşüyorduk. Olay günü de kameralı görüşme yapıyorduk. Bu esnada şüpheli eve geldi. Buket'in onu odadan çıkardı, sonra kamerayı açık bırakacağını söyledi. Şüphelinin Buket'e 'benimle birlikte mi olmak istiyorsun yoksa ölmek mi istiyorsun' dedi. Buket'in de 'seninle beraber olmaktansa ölürüm' dedi. Sonra Buket'in nefes almakta zorlandığını fark ettim. Şüphelinin odadaki perdeleri ve bilgisayarı kapattığını gördüm. Buket'in annesini aradım. Buket'e de whatsapp üzerinden mesaj yazdım.  Buket'ten cevap geldi, ancak yazan kimsenin Buket olmadığını anladım. Buket ara sıra şüpheliden bahsediyordu. Tehdit ettiğini ve Ukrayna'da sürekli takip edip rahatsız ettiğini söylüyordu" dedi. 

İDDİANAME AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ 
Savcılık Hüsnü Can Çökmez'in 31 Aralık 2018'de eski arkadaşı Buket Yıldız'la yaşadığı tartışma sonucu onu ve Buket'le aynı evde kalan  hiçbir sorunu bulunmayan Zeynep'i kısa aralıklarla boğaz kesmek suretiyle öldürdüğünü belirtti.  Şüphelinin olayın ardından gerçekleştirdiği davranışların dikkate alındığında eylemlerin 'Canavarca Hisle Kasten Öldürme' suçunu oluşturduğu belirten savcılık şüphelinin cinayetlerin ardından maktullere ait evde bulunan dijital eşyaları çalmak suretiyle 'Bina Dahilinde Hırsızlık ve Konut Dokunulmazlığını İhlal suçlarını' da işlediği belirtti.
Hüsnü Can Çökmez önümüzdeki günlerde İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.  

Görüntü dökümü:
----------------
-Arşiv


======================

8- ORTAKÖY'DE BOŞ ARAZİDE UKRAYNALI BİR KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

Haber-Kamera: Özgür  EREN
Ortaköy'de boş bir arazideki ağaçların altında 39 yaşında Ukraynalı bir kişinin cesedi bulundu. Polis ekiplerinin incelemesinin ardından ceset Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Beşiktaş Ortaköy Aydınlık Sokak'ta saat 14.00 sıralarında çevredeki vatandaşlar yeşillik alandan otların arasında hareketsiz yatan bir kişi gördü. Vatandaşlar durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri otların arasında yatanın öldüğünü belirledi. Polis ekipleri  erkek cesedinin üzerinde yaptığı aramada Ukrayna vatandaşı Yurıı M. (39)  adına düzenlenmiş kimlik buldu. Polis ekipleri yeşillik alanın etrafını güvenlik şeridi ile kapatırken olay yeri inceleme polisi de sokak üzerinde ve yeşillik alandan bir süre çalışma yaptı. Cesetin gerekli incelemelerden sonra Adli tıp Kurumuna kaldırılması bekleniyor.

Görüntü Dökümü
----------------------
-Yeşillik alandan genel ve yakın detaylar
-Polis ekiplerinden detay görüntü
-Polisin güvenlik şeridi çekmesi
-Olay yeri inceleme polisinden detay görüntü
-Cesetin bulunduğu alandan genel ve yakın detaylar
-Genel ve yakın detaylar     


 


- Şehirler
Kaynak: DHA