Dha İstanbul Bülteni - 3

(aktüel görüntülerle) YILDIZ HAMİDİYE CAMİİ DUALARLA AÇILDIHaber: Özgür ALTUNCU - Kamera: Yaşar KAÇMAZ / İstanbul DHACumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan restorasyon çalışmaları tamamlanan Beşiktaş'taki Yıldız Hamidiye Cami'nin açılışını gerçekleştirdi.

Dha İstanbul Bülteni - 3
04.08.2017 17:48 | Son Güncelleme: 04.08.2017 17:48

(aktüel görüntülerle) YILDIZ HAMİDİYE CAMİİ DUALARLA AÇILDI

Haber: Özgür ALTUNCU - Kamera: Yaşar KAÇMAZ/ İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan restorasyon çalışmaları tamamlanan Beşiktaş'taki Yıldız Hamidiye Cami'nin açılışını gerçekleştirdi. Cuma namazını kılmak için camiye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin'le, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar eşlik etti. Vatandaşların yoğun ilgisi altında camiye giren Cumhurbaşkanı Erdoğan avluda ilerlerken yüzlerce cep telefonu da kendisini görüntülemek için havaya kalktı. Karşılarından Cumhurbaşkanını gören cemaat cep telefonlarıyla görüntü çekti. 

HATİPOĞLU'NUN DUASI

Namazın ardından dışarı çıkan Erdoğan tekbirlerle karşılandı. Cami dualarla açıldı. İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan izin alarak duayı Sultanahmet Cami İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu'nun yaptırmasını istedi. Hatipoğlu dikkat çekici bir dua yaptı. Camiyi yaptıran Sultan 2. Abdulhamit'i anan Hatipoğlu, "Sultan 2. Abdulhamit Han hazretlerini yine böyle bir günde, meydanda ona bomba tuzağı kurup da, onu imha etmek isteyenleri sen biliyorsun ya Rab. Şimdi onun yolundan yürüyen, tarihi değerlerimize, manevi değerlerimize sahip çıkma adına, aynı zamanda İslam dünyasının birliği, beraberliğini temin etme adına adımlar atma gayreti içinde olduğu için şu anda beraber olduğumuz Cumhurbaşkanımızı, yine hedef tahtasına koyan, ama onun şahsını değil, temsil ettiği inandığı davayı mahkum etme adına onun şahsında, düşmanlıklarını ortaya koyanlara ya Rab fırsat verme. Medeniyet kelimesini maske yaparak vahşetlerini tüm dünyaya kabul ettirmenin yollarını deneyen bu aldatıcı, medeniyet görüntülü vahşilerin tuzağına düşmekten, başta İslam ümmetini ve onun ayakta kalan yegane temsilcisi milletimizi muhafaza eyle" diye dua etti. 

YİNE AYNI İLGİYLE UĞURLANDI

Duanın ardından yine kalabalığın yoğun ilgisi altında ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmadı. İstekte bulunanları da tek tek dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından 100 metre mesafede bulunan Yıldız Sarayı içindeki Cumhurbaşkanlığı ofisine geçti. 

27 MİLYON TL HARCANDI

Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1885'te mimar Nikolaidis Jelpuylo'ya yaptırılan Yıldız Hamidiye Camisi ve saat kulesi, restorasyon çalışmalarının ardından bugün ibadete açıldı. Restorasyon çalışmaları, 2013 yılı Haziran ayında başladı. Restorasyon kapsamında ana bina onarıldı. Çevre düzenlemesi yapıldı. Cami girişinde bulunan saat kulesi yenilendi. Toplamda 27 milyon lira harcandı. 

Görüntü Dökümü:  

(Aktüel görüntülerle)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürüyerek camiye gelmesi

Vatandaşların ilgisinden detay

Cep telefonlarının Erdoğan'ın görüntüsünü almasından detay

Camiden detaylar

Namaz kılınmasından detaylar

Cumhurbaşkanının camiden çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından kısa bir bölüm

Hatipoğlu'nun duasından bir bölüm

Cumhurbaşkanının camiden ayrılmasından detaylar

=====================

ERDOĞAN: BUGÜN DE ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE SALDIRANLAR, ÖNCELİKLE MABETLERİMİZİ HEDEF ALIYOR

 

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

"Bugün Irak, Suriye, Kudüs'te ve bir çok yerde medeniyetimiz saldırı altındadır"

"Dinini, tarihini, kültürünü bilen kuşaklar yetiştirmekte kararlıyız"

"Çamlıca Camimizi inşallah bir, bir buçuk yıl içerisinde tamamlayacağız"

 

Özgür ALTUNCU - Hakime TORUN - Yaşar KAÇMAZ/ İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Hamidiye Camii'nde Cuma namazını kıldıktan sonra açılışını yaptı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün de ülkemize ve milletimize saldıranlar, öncelikle dikkat edin öncelikle mabetlerimizi hedef alıyorlar. 15 Temmuz'da Ankara'da Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Başkanlığı'ndaki mütevazi camimiz ve Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Camimiz savaş uçakları ile bombalandı. İstanbul'da sela okunan pek çok cami, darbeciler tarafından kurşunlandı. İzmir'de yine sela okunan bir camiye hoyratça saldırıldı. Bütün bunlar tesadüfü değil. Ezanları susturmadan bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özelikle bu mekanlarımızı hedef alıyorlar. Bugün Irak, Suriye, Kudüs'te ve bir çok yerde medeniyetimiz saldırı altındadır" dedi.

Yıldız Hamidiye Camii'ne ilişkin Erdoğan, "İnşasının üzerinden 132 yıl geçti 132 yıldan sonra restore ederek bir kez daha açılışını yaptığımız Yıldız Hamidiye Camiimizin, ülkemize, tüm, İslam alemine hayırlı olsun. İstanbul için müstesna bir eser" dedi.

 

"BUGÜN DE ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE SALDIRANLAR, ÖNCELİKLE MABETLERİMİZİ HEDEF ALIYOR"

Erdoğan, "Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirtmemek için bu coğrafyada bin yıldır kesintisiz mücadele ediyor topraklarımızı kanlarımız ile suluyoruz. Ecdadımız Haçlı Seferleri'nden bu yana devam eden bu mücadelenin kahraman neferleri olma şerefine nail olmuşlardır. Bugün de ülkemize ve milletimize saldıranlar, öncelikle dikkat edin öncelikle mabetlerimizi hedef alıyorlar. 15 Temmuz'da Ankara'da  Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Başkanlığı'ndaki mütevazi camimiz ve Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Camimiz savaş uçakları ile bombalandı. İstanbul'da sela okunan pek çok cami, darbeciler tarafından kurşunlandı. İzmir'de yine sela okunan bir camiye hoyratça saldırıldı. Bütün bunlar tesadüfü değil. Ezanları susturmadan bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özelikle bu mekanlarımızı hedef alıyorlar. Allah'ın izniyle Türkiye'de ezanları susturmaya, bayrakları indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir" diye konuştu.

 

"BUGÜN IRAK, SURİYE, KUDÜS'TE VE BİR ÇOK YERDE MEDENİYETİMİZ SALDIRI ALTINDADIR"

Erdoğan, "Bugün Irak, Suriye, Kudüs'te ve bir çok yerde medeniyetimiz saldırı altındadır. İslam'ın bizim ecdadımızın hatta çok daha eski toplumların mirası olan eserler hoyratça, alçakça kasıtlı olarak yok ediliyor. Suriye, Irak'ta bu böyle. Bunu acımasızca yapıyorlar. Türk milletinin en son ferdi nefes alıp verdiği sürece inşallah biz böyle bir felaketi yaşamayacağız. Bu millet buna pirim vermeyecek. Yeni nesillere daha güçlü şekilde devretmek için bu mücadeleyi canımız pahasına sürdürmekte kararlıyız. Dinimizin alameti camilerimizi, mescitlerimizi ihya ediyoruz" açıklamasında bulundu.

 

"ÇAMLICA CAMİMİZİ İNŞALLAH BİR, BİR BUÇUK YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ"

Çamlıca Camisi'nin, bir, bir buçuk yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Erdoğan, "İnşallah Yıldız Sarayımızı yeniden ihya ediyoruz. Şimdi Çamlıca sırtlarındaki camimiz gibi tarihe mal olacak yeni abide eserler de inşa ediyoruz. Çamlıca tepesindeki  camimiz de inşallah Cumhuriyet tarihinin hatta Osmanlı'ya da şöyle uzandığımızda belki de bir numara olacak. Cemaati yoğunluğu itibari ile şöyle büyük bir eseri bir, bir buçuk yıl içerisinde inşallah tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

 

"DİNİNİ, TARİHİNİ, KÜLTÜRÜNÜ BİLEN KUŞAKLAR YETİŞTİRMEKTE KARARLIYIZ"

Erdoğan, "Dinini, tarihini,kültürünü bilen kuşaklar yetiştirmekte kararlıyız. Ama bu benim hükümetimizin tek başına işi değil hep birlikte anneler, babalar hep beraber. Kim olduğunu, nereden geldiğini, nerede durduğunu, nereye gideceğini bilen nesiller yetiştirmek için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda eksiklikler olabilir. Bizim inananımızın mayası, özü, ruhu sağlamdır. Böyle olduğu için de eksikliklerimizi kısa sürede tamamlayacağımıza inanıyorum. Bu konuda netice almaya başladığımıza ancak camilerimizi gençlerimiz ile dolu görmeye başladığımızda olacak. Hem fizik hem manevi alt yapımızı geliştirmek için durmaksızın çalışacağız. Sadece kendimiz için değil gözünü bize dikmiş, kalbini bize yöneltmiş tüm kardeşlerimiz için de bunu başarmaya mecburuz" diyerek konuşmasına son verdi.

  

Görüntü Dökümü:

-----------------------

-Erdoğan'ın konuşması

-Camiden genel ve detaylar

==================

SİİRT ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SELİM SADAK GÖZALTINA ALINDI

Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, gözaltına alındı. 

Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade vermeye gitmediği için hakkında yakalama kararı bulunan Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, gözaltına alındı. Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan Sadak, Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi. 

==================

(ek görüntülerle -geniş haber) MOTORYAT FACİASI'NDA HAYATINI KAYBEDEN ANNE VE OĞLU İSTANBUL'DA SON YOLCULUKLARINA UĞURLANDI  

*Tatil için ailece gittikleri Marmaris'te bindikleri motoryatın batması sonucu yaşanan faciada 10 yaşındaki kızını kurtaran baba Ayhan Ağdemir, kamarada uyuyan 15 yaşındaki oğullarını kurtarmak isterken hayatını kaybeden eşi ve oğlunun acı haberiyle yıkıldı. 

 

*Acılı baba, cenaze töreninde eşinin ve oğlunun tabutlarına sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. 

Enver ALAS/ İstanbul DHA

Marmaris'te, bindikleri motoryatın batması sonucu yaşanan faciada kurtarmak istediği oğlu ile birlikte yaşamını yitiren Safia Ağdemir ile oğlu Mert Ali Ağdemir, İstanbul'da ailesi ve sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuklarına uğurlandı. 

Marmaris'te önceki gün bindikleri motoryatın Bozburun Mahallesi açıklarında batması sonucu yaşanan faciada motoryatta bulunan 3 kişi hayatını kaybetmiş 8 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Olayda, hayatını kaybedenler arasında tatil için ailece Marmaris'e giden Ağdemir ailesinden 40 yaşındaki Safia Ağdemir ile 15 yaşındaki oğlu Mert Ali de bulunuyordu. 

OĞLUNUN VE EŞİNİN TABUTUNA SARILARAK AĞLADI

Muğla Adli Tıp'taki otopsilerinin ardından dün uçakla İstanbul'a getirilen anne ve oğlu için bugün Maltepe Merkez Cumhuriyet Camii'nde  cenaze töreni düzenlendi. Faciada batan motoryattan 10 yaşındaki kızını kurtarabilen ancak oğlu ve eşini kaybeden baba Ayhan Ağdemir, cenaze töreninde büyük acı yaşadı. Baba Ağdemir, uzun süre eşinin ve oğlunun tabutuna sarılarak, gözyaşı döktü.

SINIF ARKADAŞLARININ ÜZÜNTÜSÜ

Cenaze törenine ailenin yakınlarının yanı sıra özel bir kolejde okuyan bu yıl lise 1'e geçen Mert Ali'nin sınıf arkadaşları da katıldı.  Büyük bir üzüntü yaşayan arkadaşları de Mert Ali'nin tabutunun başında gözyaşı döktü. Mert Ali'nin okuduğu kolejin sahibi Ahmet Şimşek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Çok değerli bir öğrencimizdi. Zeki ve kabiliyetliydi. Bu yıl lise 1'e kaydını yaptırmıştı. Fakat kader onu bizden aldı. Mekanı cennet olsun" diye konuştu. 

BÜYÜKBAKKALKÖY MEZARLIĞI'NDA TOPRAĞA VERİLDİ

Tabutları yan yana konulan Safia Ağdemir ve oğlu Mert Ali için helallik alınmasının ardından cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Anne ve oğlunun cenazeleri Büyükbakkalköy Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi. 

Görüntü Dökümü

---------------------- 

-Musalla taşına yan yana konan tabutlar

-Acılı babadan görüntü

-Baba Ayhan Ağdemir'e taziyede bulunanlar

-Cenazeye katılanların gözyaşı dökmesi

-Sınıf arkadaşlarının üzüntüsü

-Babanın ayakta durmakta güçlük çekmesi

-Tabuta sarılarak ağlayan yakınları 

-Helallik alınması

-Cenaze namazlarının kılınması

-Tabutların cenaze araçlarına taşınması

-Genel ve detaylar

==================

(geniş haber) KADIKÖY'DE ZİNCİRLEME KAZA 

Kadıköy'de viraja süratli ve kontrolsüz giren minibüs ortalığı savaş alanına çevirdi. Birisi İETT otobüsü olmak üzere toplam 8 aracın karıştığı trafik kazası güvenlik kamerasına yansıdı. Kazada 2 kişi yaralandı.

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN-Uğur AYAZSIN/ İstanbul, DHA

Kaza, Kadıköy Fahrettin Gökay Caddesi evlendirme dairesi önünde saat 14.30 sıralarında meydana geldi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yolundan Hasanpaşa dönüşüne süratli ve kontrolsüz giren 34 VV 6406 minibüs, sürücüsünün kontrolünden çıkarak kırmızı ışıkta duran araçlara çarptı. Minibüs, bir taksi ve panelvana çarparak durabilirken, öndeki araçlar birbirine girdi. Aralarında İETT otobüsünün de bulunduğu toplam 8 aracın karıştığı kazada 2 sürücü yaralandı.

2 SÜRÜCÜ YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi geldi. Yaralılar ambulanslar ile hastaneye götürülürken, polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Kaza nedeniyle Hasanpaşa istikametine trafik tek şeritten kontrollü bir şekilde sağlandı. Kazalı araçlar ise çekici yardımıyla olay yerinden götürüldü.

KAZA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Toplam 8 aracın karıştığı trafik kazası güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Hasanpaşa ayrımına kontrolsüz giren minibüs sürücüsü araçlara çarparak durabildi. Birçok aracın çarpmanın şiddetiyle birbirine girdiği görüldü.

Görüntü Dökümü:

--------------------

-Güvenlik kamerası

-Kaza anı

-Minibüsün kontrolsüz girişi

-Araçların ışıkta bekleyişi

-Kazalı araçlar

-Sürücüler ile röportajlar

-Çevredekiler

-Trafik

-Polis

-İtfaiye

-Genel ve detay

=====================

KAYAHAN, BÜYÜKÇEKMECE FESTİVALİ'NDE ŞARKILARIYLA ANILDI

        

İstanbul, DHA 

18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki konserlerde usta sanatçı Kayahan anısına "Kayahan Şarkıları" konseri düzenlendi. İpek Açar ve Suat Suna, İskender Paydaş Orkestrası eşliğinde 2015 yılında hayatını kaybeden Kayahan'ın şarkılarını, Kültürpark'ı dolduran 10 bin kişiyle birlikte söylediler. Konserin son bölümlerinde ise Kayahan'ın eşi İpek Açar ve Suat Suna ikilisine 40 kişilik Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Korosu'da eşlik etti. 

Kültürpark Kemal Sunal Amfi Tiyatro'da gerçekleşen konserde zaman zaman duygusal anlarında yaşanırken, usta sanatçı Kayahan'ın gönüllerde, hatıralarda yer eden şarkıları bazen coşku ve bazen de hüzünle seslendirildi. 

Konserin son bölümlerinde ise Kayahan'ın eşi İpek Açar ile Suat Suna ikilisine 40 kişilik Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Korosu'da eşlik etti. Daha önce de "Bir Yıldız Eşliğinde Çocuk Sesleri" isimli konserde Kayahan şarkılarını seslendiren çocuk korosu ortaya koyduğu performansla büyüklerini aratamadı.

Konser sonun sahneye gelen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Kayahan Şarkıları ile usta sanatçıyı bir kez daha  saygı ve özlemle andıklarını belirterek; "Festivalimize renk kattınız. Sevgili Suat Suna ve İpek Açar'a ve değerli müzisyen İskender Paydaş ve orkestrasına teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Başkan Akgün ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu, Türk Folklor Kurumu ve Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Komitesi Başkanı H. Gürhan Ozanoğlu, sanatçılara plaket ve çiçek takdim etti.

 

Görüntü Dökümü:

--------------------

Konserden görüntüler

Seyircilerden görüntüler

Detaylar

Kaynak: DHA

title