Dha İstanbul Bülteni - 3

Dha İstanbul Bülteni - 3
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

1- DURUŞMA SALONUNDA VAHŞET.. HAKİMLERİN KANI DONDU.

1- DURUŞMA SALONUNDA VAHŞET.. HAKİMLERİN KANI DONDU.. İZLEYİCİLER SALONU BİRBİRLERİNİ EZERCESİNE TERKETTİ

Suç ortağını cezaevinden gizlice getirdiği cam bardak parçasıyla yaraladı; akan kanı hakimlerin gözü önünde alnına sürüp 'Yemin içtim anlıma kanını süreceğim, öldüreceğim' diye mırıldandı

"Nitelikli yağma" suçlarından tutuklu yargılanan sanık, cezaevinde cam kupayı kırarak hazırladığı kesici cisimle duruşma salonunda suçu kabul etmeyen bir diğer tutuklu sanığa saldırdı. Sanığın kulağı ve yüzü kesildi, duruşma salonununun zemini kana bulandı. Kürsüdeki mahkeme heyeti dondu kaldı. İzliyeciler panikle salonu terketti.

Dehşet anları, izleyicelerden birinin cep telefonuyla çektiği bir kaç kare fotoğrafa yansıdı.

Haber: Arzu KAYA, İstanbul DHA

"Nitelikli yağma" suçlarından tutuklu yargılanan sanık Cafer Şayir, cezaevinde cam kupayı kırarak hazırladığı kesici cisimle duruşma salonunda suçu kabul etmeyen bir diğer tutuklu sanık Uğur Aras'a saldırdı. Aras'ın kulağı ve yüzü kesildi. Bütün bunlar heyetin ve salonu dolduran izleyicilerin gözü önünde yaşandı.

KESİCİ CİSİMLE SALDIRDI...

Kartal'daki Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz salı günü meydana gelen olay, duruşma salonunda bulunan görgü tanıklarının beyanına göre şöyle gelişti. Davanın görülen 3. celsesine tutuklu sanıklar Uğur Aras(25) ve Cafer Şayir(30) ile avukatları katıldı. Bir diğer tutuklu sanık Vural Boztaş(20) ise bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Duruşmada ilk olarak tutuklu sanıklar, ardından müştekiler ve tanıklar ifade verdi. Bu sırada söz alan Aras tanıkların beyanlarını kabul etmediğini belirterek, kendisinin böyle bir olaya karışmadığını söylediği esnada yanında oturan Cafer Şayir cam kupayı kırarak hazırladığı kesici cisimi üzerinden çıkarttı ve yağma suçunu birikte işlediklerini iddia ettiği Uğur Aras'a saldırdı. Aras kulağından ve yüzünden olmak üzere yaralandı.

STAJYER HAKİM KAFASINI ÇARPTI, İZLEYİCİLER KAÇTI, MAHKEME ŞOK OLDU

İkili arasında boğuşma yaşanmaya başladı. Yaşanan boğuşma sırasında iki sanık duruşma salonundaki kadın hakim stajyerinin üzerine düştü. Sanıkların üzerine düşmesiyle hakim stajyeri kafasını duvara çarptı. Bu sırada duruşma salonunda bulunan izleyiciler panikle salonu terketti

YERDEN KANI ALIP ALNINA SÜRDÜ

Aras'ın yaralanması ile fışkıran kanlar duruşma salonundaki yerlere sıçrarken, saldırıyı gerçekleştiren sanık Şayir, yerdeki kanı parmak ucuyla alarak "Yemin içtim alnıma kanını süreceğim. Öldüreceğim" diyerek diğer sanığın kanını alnına sürdü.

YARALI SANIK HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Duruşma salonunda güvenlik görevlilerinin bulunmadığı belirtilirken, olay jandarma görevlileri tarafından güçlülükle kontrol altına alındı. Yaralanan Uğur Aras tedavi edilmek üzere hastaneye götürülürken saldırgan Cafer Şayir de cezaevine gönderildi. Duruşmanın başka güne ertelendiği olayda söz alan Uğur Aras'ın avukatı müvekkilin suça kkarışmadığını savunarak ikili arasında husumet bulunduğunun duruşma salonundan da anlaşıldığını kaydetti.

OLAY TUTANAKLARA YANSIDI

Duruşma salonunda yaşanan vahşet ise tutanağa yansıdı. Tutanakta, "Sanık Cafer'in birden bire bulunduğu yerden kalkarak, yanında bulunan sanık Uğur'a saldırdığı ve kulağından yaraladığı, Uğur'un kulağından kanlar aktığı, bu arada Sanık Cafer'in oturduğu yerde bardağın kulpundan yapılma kesici bir alet olduğu görüldü. Jandarmalar çağırılarak almaları istendi. Yapılan gözlemde, kulplu bardaktan kırılarak, elde edilmiş kesici bir cisim olduğu anlaşıldı ve jandarma tarafından bu delilin polise verilmesi söylendi. Duruşma salonunda güvenlik görevlilerinin zar zor disiplin sağladığı, sanık Cafer'in oldukça saldırgan tavırlar sergilediği görüldü. Kendisi uyarıldı. Bu sırada sanık Cafer'in duruşma salonundan çıkartılarak 'Yemin içtim anlıma kanını süreceğim, öldüreceğim' gibi sözler söylediği, diğer sanığın kanını alarak anlına sürdüğü görüldü. Duruşma salonunda güvenlik nedeniyle başkaca bir işlem yapılmadan duruşmanın ertelenmesine karar verildi" denildi.

MAHKEME SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Mahkeme heyeti sanık Cafer Şayir'in diğer sanık Uğur Aras'a karşı yaralama eylemi gerçekleştirdiğini belirterek, gereğinin yapılması için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyrusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, sanık Şayir'in tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumuna müzettere yazılarak, cezaevinde bulunan kulplu bardaktan yararlanarak kesici alet yaptığı hususunun da belirtilerek, gerekli disiplin işlemlerinin yapılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, sanıkların ayrı koğuşlara konulması veya ayrı cezaevlerine nakil edilmesi konusunda ise gereğinin yapılmasını istedi.

Görüntü Dökümü:

---------------

-Salondaki kanların fotoğrafı

-Adliyenin arşiv görüntüsü

=====================================

2- ALAADDİN US SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Edip Akbayram,

"Besteciliği, insanlığı hem de dostluğu ile yeri doldurulamayacak değerli bir arkadaşımızı kaybettik. Giderken en hüzünlü bestesini de bugün bize bıraktı"

Haber-Kamera: İhsan YALÇIN - Hakime TORUN/ İstanbul DHA

İzmir'de trafik kazasında 60 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Alaaddin Us, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı

İzmir'in Bornova İlçesi'nde geçtiğimiz pazar günü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden protest müziğin tanınmış isimlerinden Alaaddin US için Pendik'teki 15 Temmuz Şehitler Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene US'un yakınları, şarkıcı Edip Akbayram, oyuncu Menderes Samancılar, arkadaşları ve çok sayıda seveni katıldı.

Alaaddin US'un kızları Ozan Us, Nazlı Us, Gökçe Bekar, Beste Ümitli ile eski eşleri Sebahat Keleş ve Emine Üçbaş cami bahçesinde taziyeleri kabul etti.

"ÇOK ÜZÜNTÜLÜYÜM"

Alaaddin US ile birçok anısının olduğunu söyleyen Edip Akbayram, "Besteciliği, insanlığı hem de dostluğu ile yeri doldurulamayacak değerli bir arkadaşımızı kaybettik. Giderken en hüzünlü bestesini de bugün bize bıraktı. Çok üzüntülüyüm. Bütün müzik camiasının başısağolsun" diye konuştu.

Menderes Samancılar ise "Alaaddin ile Beyoğlu'nda çok zamanımız geçti. Oturduk aynı masalarda dostluklar yaptık. Gitarını çaldı, müzikler yaptı; birlikte şiirler söyledik. Yüreği dolu dolu, mücadeleci, devrimci ruhunu kaybetmeyen bir arkadaşımızdı" dedi.

US'un cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Maltepe Başıbüyük Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Görüntü Dökümü:

--------------------------

-Alaaddin US'un kızları ve eski eşlerinin taziyeleri kabulu

-Edip Akbayram ve Menderes Samancılar ile röp

-Cenaze törenine katılanlar

-Cenaze namazının kılınması

-Genel ve detaylar

24.11.2016 - 14.17 Haber Kodu : 161124111

====================================

3- 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

*İstanbul Valisi Vasip Şahin:

"Öğretmenlerden özel bir ricam var. Yüzünüz hep tahtaya dönük olmasın. Tahtaya dönük olduğu kadar da öğrencilere dönük olsun. Onların sorunlarını, içinde yaşadığı ortamları tanıyın."

Haber/ Kamera: Enver ALAS,İstanbulDHA

24 Kasım Öğretmenler Günü, Harbiye'deki Cemal Reşit Rey Salonu'nda düzenlenen törenle kutlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci'nin yanı sıra İstanbul'daki çeşitli okulların öğretmenleri ve öğrencileri ile veliler katıldı.

15 Temmuz darbe girişimini ve direnişini anlatan bir video gösteriminin izlettirilmesiyle başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

"DÜNYANIN EN ESKİ, KADİM VE KUTSAL MESLEĞİ ÖĞRETMENLİKTİR"

Törende bir konuşma yapan Vasip Şahin, öğretmenlik mesleğinin dünyanın en eski, kadim ve kutsal mesleklerinden biri olduğunu söyledi. Öğretmenlerin, öğrencilerini geleceğe en verimli şekilde hazırladıklarını kaydeden Şahin, "Sizler, insanı yetiştiriyorsunuz. İnsanın en verimli şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlıyorsunuz. Biz millet olarak, öğretmenlere daha fazla değer veririz. Eli öpülecekler sayılırken, anne ve babanın hemen arkasından öğretmen gelir" diye konuştu.

"İMKANLARI BU MİLLETİN EVLATLARININ İYİ YETİŞTİRİLMESİNDE KULLANMALIYIZ"

Çocukların geleceği hazırlanmasının öneminden bahseden Şahin, "Çocuklarımız daha 5-6 yaşındayken sizlere emanet ediliyor. Bu emanetle sizden beklenen o çocuklara öncelikle kendisine, ailesine yaşadığı topluma, devletine hayırlı evlat yetiştirilmesidir. Çocuklarımızı bugüne değil geleceğin teknolojisine yetiştirmek durumundayız. Altyapı olarak, birçok Batılı ülkeden daha iyiyiz. Burada eğitim yöneticileri olarak bizlere, eğitimin asıl merkezinde olan sizlere önemli görevler düşüyor. Bu imkanların, bu milletin evlatlarının iyi yetiştirilmesinde kullanmalıyız" dedi.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ PROJESİ'Nİ ANLATTI

Öğretmenlerden kendilerini sürekli yenilemelerini isteyen Vali Şahin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yakın bir zamanda başlatacağı 'Öğretmen Akademisi Projesi' hakkında bilgi verdi. Şahin, "Öğretmenlerimizin kendi talepleri doğrultusunda öğretme metodları veya yeni üretilen bilgilerin sizlerle paylaşılması noktasında sizlere her türlü desteği vermemiz lazım. Bu projede onlardan birisidir" şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERE SESLENDİ

"Öğretmenlerden özel bir ricam var" diyen Vali Şahin, "Yüzünüz hep tahtaya dönük olmasın. Tahtaya dönük olduğu kadar da öğrencilere dönük olsun. Onların sorunlarını, içinde yaşadığı ortamları tanıyın. Tahtada tabi ki anlatacağız, teknolojiyi tabiki kullanacağız ancak gönlümüzü de çocukların gönülleriyle buluşturalım. Orada çok büyük tamiratlar olacaktır, çok büyük eksikliklerin giderilmesi fırsatı doğacaktır. Çocukların ancak o şekilde kabiliyetlerini ve eğilimlerini tespit edebiliriz" ifadelerini kullandı.

ÖMER FARUK YELKENCİ: ÖĞRENCİLERE KILAVUZLUK EDİN

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de konuşmasında öğretmenin asıl misyonunun çocukları, gençleri öğrencileri inşa etmek olmadığını, onların kendilerini tanıyarak, kendi kendilerine inşa etmelerine yardımcı olmak ve kılavuzluk etmek olduğunu dile getirdi. Yelkenci, "Bir eğitim sisteminin öğrenciye kazandırabileceği en büyük özelliğin de hayal etmeyi başarabilmek, hayal etmek meziyetinin olduğunu düşünüyorum. Bir eğitim sistemi bu özelliği kazandırabiliyorsa ülkesinin yarınlarını, dünyanın insanlığın geleceğini bir birini incitmeyen, kardeşi incindiğinde acısını yüreğinde hisseden nesiller yetiştirebilir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan törende emekli öğretmenler adına konuşma yapıldı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajı okundu. Öğretmenler Günü nedeniyle İstanbul genelinde yapılan şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Tören, Zeytinburnu Şemsettin Sami Ortaokulu Öğretmenler Korosu'nun konseri ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Halk Oyunları'nın folklor gösterisiyle sona erdi.

Görüntü Dökümü

-----------------

-Salondan görüntüler

-Törene katılan öğretmenler ve öğrenciler

-Emekli öğretmenler

-Vali Şahin ve protokol üyeleri

-İstiklal Marşı, Saygı duruşu

-Video gösterimi

-Vasip Şahin'in konuşması

-Milli Eğitim Müdürü Yelkenci'nin konuşması

-Ödüllerin takdimi

-Konser ve folklor gösterisi

24.11.2016 - 13.43 Haber Kodu : 161124087

=========================

4- NECMİYE ALPAY 5 YILA KADAR HAPSİNİN İSTENDİĞİ DAVADA HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Haber: Hayati KILIÇ, İstanbul DHA

Kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Ayşe Necmiye Alpay ve gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada 5'er yıl hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, başka suçtan tutuklu Ayşe Necmiye Alpay ve İnan Kızılkaya katıldı.

MAHKEMEYE İKİ SAYFALIK DİLEKÇE SUNDU

Mahkemeye 2 sayfalık yazılı ifade veren Necmiye Alpay, Özgür Gündem gazatesi'ne, 2016 Mayıs ayında başlatılan "24 saatlik nöbetçi yayın yönetmenliği" kampanyasına katıldığını söyledi.

Amacının ne şuç işlemek ne de terör propagandası yapmak olmadığını belirten Alpay, "Amacım sadeca basın ve ifade özgürlüğünü savunmaktır. söz konusu olan bir suç edimi değil, bir voltaire edimidir. Yani davasıdır. Kaldı ki ömrümün son 35 yılında basın ve ifade özgürlüğünün taşıdığı hayati öneme yakından tanıklık etmiş bulunmaktayım" dedi.

"SOSYALİZM İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN YOKLUĞUNDAN DOLAYI YIKILMIŞTIR"

Türkiye'nin kürt sorununun biriken özgürlük yoksunluğundan patlak verdiğini belirten Alpay, "Sosyalizm ifade özgürlüğünün yokluğundan dolayı yıkılmıştır. Sembolik olarak 1 günlüğüne ifa etmiş olduğum genen yayın yönetmenliği sıfatının şartları oluşmamıştır. Bizler sadece basın ve ifade özgürlüğü için bu şekilde davrandık. Ayrıca başka bir mahkemede adı geçen gazetede danışman sıfatıyla bulunduğun için tutuklanmış bulunmaktayım. Bununda bir tezat olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şekilde atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum. Duruşmadan vareste tutulmayı talep ediyorum" dedi.

"TAMAMEN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA HAREKET ETİK"

Sanık İnan Kızılkaya ise suçlamarı kabul etmeyerek "Biz gazeteci olarak güncel, sosyal ve siyasi gelişmeleri içeren yazıları toplumu bilgilendirmek için yazdık. Tamamen ifade özgürlüğü kapsamında hareket etik. Beraatimi istiyorum. Duruşmadan vareste tutulmayı talep ediyorum" dedi. İnan Kızılkaya Hakkında verilecek kararın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isterken, Necmiye Alpay istemedi. Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. Dilbilimci Ayşe Necmiye Alpay, 13 Haziran 2016 tarihinde, kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinin ana davası kapsamı da tutuklanmıştı.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, İnan Kızılkaya'nın yazı işleri müdürü, Ayşe Necmiye Alpay'ın genel yayın yönetmeni olduğu "Özgür Gündem" gazetesinin 5 Haziran 2016 tarihli yayınının çeşitli sayfalarında kaleme alınan bazı yazıların suç teşkil ettiği belirtiliyor.

İddianamade "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işledikleri iddia edilen sanıkların 1- 5 yıl arasında hapis cezalarıyla cezalandırılmaları isteniyor.

===========================

5- ÜNLÜ YOGA EĞİTMENİ, MAHKEMELİK OLDUĞU KADINLARIN AVUKATINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU...

Haber: Özden ATİK/ İstanbul, DHA

Ünlü yoga eğitmeni Akif Manaf, "Cinsel saldırı" ve "Kasten yaralama" iddialarından beraat ettiği davası hakkında yayın yasağına rağmen bazı internet sitelerine açıklamalar yaptığı gerekçesiyle İnsan Hakları Derneği Eşbaşkanı avukat Eren Keskin'den şikayetçi oldu. "Görevi kötüye kullanmak" suçundan hakim karşısına çıkan avukat Eren Keskin ise "Sadece kamuoyunu bilgilendirme amaçlı açıklamalar yaptım" dedi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Eren Keskin ve şikayetçi Akif Manaf avukatlarıyla katıldılar.

BERAATİNİ TALEP ETTİ

Eren Keskin savunmasında, "İnsan Hakları savunucusuyum ve İnsan Hakları Derneği Eşbaşkanıyım. Şikayetçiyi önceden tanımazdım. Kendisini bir televizyon programında gördüm. Bir yoga merkezi adı altında tarikat tarzı bir örgütlenme yaptığını gördüm. Kendisini çok olağanüstü güçlere sahip olduğunu söylüyordu. Şikayetçi hakkında birçok kadını taciz ettiğine ilişkin iddialar vardı. Bunlardan olan P.M.E. ve A.G. isimli şahıslar başvurdular. Cinsel taciz suçlamasının ispatı zor olur. Ancak psikolojik değerlendirmeler sonucunda kanıtlanması mümkün olduğundan her ikisinin de Adli Tıp Kurumu'ndan raporlarını aldırdık. P.M.E'ye yönelik olarak açılan davada mahkeme bizce hatalı olarak beraat kararı verdi. Bu kararın üst mahkemece bozulacağını düşünüyoruz" dedi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde herhangi bir yayın yasağı konulmadığını söyleyen Keskin, "Sadece duruşma zabıtlarının içeriğinin yayınlanması yasaklanmıştır. Zabıtların içeriğini açıklamadım. Sadece kamuoyunu bilgilendirme amaçlı açıklamalar yaptım. Bu açıklamalarda duruşma zabıtlarına ilişkin bir ibare yoktur. Bu nedenle suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

"HAKKIMDA KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜLMEKTEDİR"

Şikayetçi Akif Manaf ise "Yoga Akademi isimli bir spor kurumunun kurucusuyum. Ayrıca uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı'yım. Hakkımda haksız yere bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Sanık da bu kampanyanın bir parçasıdır. Bu kampanyanın gayet büyük bir marka olan 100 civarında şubesi olan spor kurumunun ele geçirilmesine yönelik olduğunu düşünüyorum. Benim birçok kadına tacizde bulunduğum iddiası doğru değildir. Bir tek sanığın müvekkiliyle ilgili hakkımda bir dava açılmış, o da beraatle sonuçlanmıştır. Sanık mahkeme kararına rağmen sürekli beni karalamaya yönelik hakaret içeren sözleri basın organlarında sarfetmeye devam etmektedir. Şikayetçiyim. Başka suçlardan cezaevine girmiştir, bu nedenle bu dosyada da hakkında hapis cezası verilmesini talep ediyorum" dedi. Manaf'ın avukatı da dava hakkında yayın yasağı konulmasını talep etti.

YAYIN YASAĞI TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, Manaf'ın avukatının yayın yasağı talebini reddetti. Heyet, Manaf'ın beraat ettiği davanın örneğinin gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İddianamede, şikayetçi Akif Manaf'ın yargılandığı ve beraatle sonuçlanan davayla iligli yayın yasağı olmasına rağmen avukat Eren Keskin'in, şikayetçinin suçlu olduğu izlenimi yaratmaya yönelik bazı internet sitelerine açıklamalarda bulunduğu belirtiliyor. Avukat Keskin'in "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

=========================

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title