Dha İstanbul Bülteni - 2

Dha İstanbul Bülteni - 2

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FUTBOL ZİRVESİ'NDE KONUŞTUCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Siyasetin temelde futbol ile birçok ortak yönü olduğuna inanıyorum""Aslında bunların siyasette jübile zamanı çoktan gelmiş ama hala direniyorlar.

Dha İstanbul Bülteni - 2

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FUTBOL ZİRVESİ'NDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

"Siyasetin temelde futbol ile birçok ortak yönü olduğuna inanıyorum"

"Aslında bunların siyasette jübile zamanı çoktan gelmiş ama hala direniyorlar. Onun için de çıktıkları tüm maçlarda yeniliyorlar. Daha önce 7 defa yenilmişlerdi. İnşallah 16 Nisan'da 8. defa yenilecekler. İnşallah bu defa mesajı alırlar"

"Hakkımız olduğu halde bize olimpiyatları vermediler. Bir kere olimpiyat yapmış olanlara, ikinci kez olimpiyatlar verdiler. Oralarda dönen dolaplara da bizzat şahit oldum, gördüm, biliyorum"

Güven USTA - İstanbulDHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Futbol Zirvesi'nde konuştu.

Erdoğan konuşmasında, sporun yanısıra referanduma da yer verdi.

"TIPKI FUTBOL GİBİ SİYASET DE TAKIM OYUNUDUR"

"Siyasetin temelde futbol ile birçok ortak yönü olduğuna inanıyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Spor gibi siyasetin de özü rekabettir, yarıştır. Bu yarışın ilk aşaması sandıktan galip çıkmak için ikinci aşaması da sorumluluk üstlendikten sonra millete hizmet götürmek içindir. Tıpkı futbol gibi siyaset de takım oyunudur. Yani sağlam bir kadro gerektirir. Plansızca oynayan, taktiği ve

stratejisi olmayan bir takımın kupayı kaldırma ihtimali nasıl yoksa milletine söyleyecek sözü olmayan siyasetçilerin, siyasi partilerin de başarı şansı yoktur" dedi.

Erdoğan, "Sporun içine şiddet ve saldırganlık girince centilmenlik ruhu nasıl kayboluyorsa, siyasetin içine yalan, iftira ve çarpıtma

girince aynı sonuç ortaya çıkar. Maalesef ülkemizde bunu çok sık yaşıyoruz. 40 yıllık siyasi hayatım boyunca bir taraftan milletimize hizmet ederken, diğer taraftan da bu yıkıcı siyaset anlayışıyla mücadele yürüttüm. Siyasetin kalitesi yükseldikçe iktidarı sandık yoluyla değil de şikeyle, hileyle, darbeyle, tehditle, yıkıcı siyasetle elde edebileceğini sananlar bizim milletimiz tarafından tasfiye edilmiştir" diye konuştu.

"İNŞALLAH 16 NİSAN'DA 8. DEFA YENİLECEKLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son anayasa değişikliğinde olduğu gibi hala nasıl futbolun, inşallah onlardan kurtuluyoruz, holiganları varsa, hala holigan siyasetiyle netice almaya çalışanların bulunduğunu da görüyoruz. Fikirlerinin gücüne güvenemeyenler, yalana, iftiraya, hatta şiddete başvurmaktan çekinmediler" dedi.

"Milletten korkan, gençlerden çekinen bir anlayışla Türkiye'nin geleceği inşa edilebilir mi?" diyen Erdoğan, "Aslında bunların siyasette

jübile zamanı çoktan gelmiş ama hala direniyorlar. Onun için de çıktıkları tüm maçlarda yeniliyorlar. Daha önce 7 defa yenilmişlerdi. İnşallah 16 Nisan'da 8. defa yenilecekler. İnşallah bu defa mesajı alırlar" şeklinde konuştu.

"BİZZAT YAŞADIM MAALESEF ÇOK CİDDİ DOLAPLAR DÖNÜYOR"

Olimpiyatlara da değinen Erdoğan, "Ülkemize henüz olimpiyatları getirememiş olabiliriz ama burada dönen dolapları da biliyorsunuz. Bizzat yaşadım maalesef çok ciddi dolaplar dönüyor. Hakkımız olduğu halde bize olimpiyatları vermediler. Bir kere olimpiyat yapmış olanlara, ikinci kez olimpiyatlar verdiler. Oralarda dönen dolaplara da bizzat şahit oldum, gördüm, biliyorum" dedi.

Sporda şiddetin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde önemli ölçüde azalttığımız sporda

şiddeti de önümüzdeki süreçte alacağımız ilave tedbirlerle çok düşük seviyelere getireceğimize inanıyorum. Bir yasal düzenleme talebi olduğunu biliyorum. Bu yasal düzenlemeyle alakalı da şüphesiz ki federasyonun, Kulüpler Birliği'nin, tüm kulüplerle ortaklaşa, iyi çalışarak hazırlayıp sunacakları böyle bir teklifi inşallah parlamentomuz da süratle çıkaracaktır, buna inanıyorum" şeklinde konuştu.

"FUTBOL GÖRSEL BİR ZİYARETTİR"

Konuşmasında spordaki yatırımlardan bahseden Erdoğan, Beşiktaş'ın yeni stadını da örnek verdi. Erdoğan, "Açık ara mağlup olan dünya futbolunun marka takımlarının rövanşlarda nasıl kazandığını görüyoruz. Ben bugün bir Şeref Stadını bir de Vodafone Arena'yı düşünüyorum nereden nereye. Bu imkanların hiçbirine sahip olmayan kulüplerimizin olduğunu da biliyorum ama Türkiye nereden nereye geldi görmemiz lazım. Futbol görsel bir ziyarettir. Öyle futbolcular vardır ki biz onları sadece yetenekleriyle değil aynı zamanda dürüstlükleri, efendilikleriyle de hatırlarız. Kaleci Lastik Ömer'in ifadesiyle gözlerin bile yakalaması güç olan şiddetle şut çeken Metin Oktay'ı, Fenerbahçe ile özdeşleşen belki de dünyanın en kabiliyetli futbolcularından Lefter'i böyle hatırlıyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Erdoğan'ın konuşması

-Detaylar

20.03.2017 - 12.10 Haber Kodu : 170320044

20.03.2017 - 12.11 Haber Kodu : 170320045

=============================

2- TFF BAŞKANI YILDIRIM DEMİRÖREN: "EKONOMİMİZ DÜZELMEYE BAŞLADIKÇA, ÜLKEMİZ GÜÇLENMEYE BAŞLADIKÇA FUTBOLUMUZ DA GÜÇLENDİ"

"Daha güçlü bir Türkiye için 17 Nisan sabahı evet diyen bir Türkiye'de uyanmak dileğiyle..."

Haber-Kamera: Sercan SAPANATAN - Serhan TÜRK / İSTANBUL,

Kulüpler Birliği Vakfı tarafından ikinci kez düzenlenen Futbol Zirvesi'nde bir konuşma yapan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, ekonomisi ve ülkesi güçlü ülkelerin futbolda söz sahibi olduğunun altını çizerek, "Ekonomimiz düzelmeye başladıkça, ülkemiz güçlenmeye başladıkça futbolumuz da güçlendi" dedi.

"Ekonomisi ve ülkesi güçlü ülkeler futbolda söz sahibi oluyorlar"

Demirören; dünya futboluna bakıldığında başarılı ülkelerin ekonomisinin ve devlet yapısının güçlü olması durumunda bu ülkelerin futbolda söz sahibi olduğunu, Türkiye'nin de ekonomisi düzelmeye başladıkça, ülke güçlenmeye başladıkça futbolumuzun da güçlendiğini ve o yüzden yabancı yatırımcıların bizlere güvenerek süper lige 600 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade etti.

Yıldırım Demirören konuşmasını; "Daha güçlü bir Türkiye için 17 Nisan sabahı evet diyen bir Türkiye'de uyanmak dileğiyle" diyerek tamamladı.

Görüntü Dökümü:

----------

-Yıldırım Demirören'in açıklamaları

SPOR:

20.03.2017 - 11.33 Haber Kodu : 170320025_

==========================

3- FATİH'TE "MISIRLI" HAREKETLİLİĞİ

Komşuları ihbar etti, özel harekat polisleri operasyon düzenledi

Haber-Kamera: İbrahim AKTÜRK-Ali Kerem BENGİ /İSTANBUL-DHA

Fatih'te komşularının ihbarı üzerine Mısır uyruklu bir kişi özel harekat ekiplerinin yaptığı operasyonla gözaltına alındı.

KOMŞULARI İHBAR ETTİ

Olay Hacı Evhaddin Mahallesi Sarmaşıklı Sokak'taki 4 katlı binanın en üst katında, saat 05: 00 sıralarında meydana geldi.

Arapça müzik dinleyerek gürültü yaptığı, balkona çıkıp tekbir getirdiği ve çevredekileri tehdit ettiği öne sürülen Mısır uyruklu Karem Sobhy Abdelmobdy'i komşuları polise şikayet etti.

ÖZEL HAREKAT TİMLERİ KAPIYI KIRDI

Terör şüphesiyle özel harekat timleri daireye operasyon düzenledi. Kapıyı kırarak içeri giren özel harekat timleri, Karem Sobhy Abdelmobdy'i gözaltına aldı. Abdelmobdy, ifadesinin alınması için emniyete götürüldü.

Gözaltına alınan Abdelmobdy'in psikolojik sorunları olduğu ve 6 yıldır Türkiye'de yaşadığı öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Binadan detay görüntü

-Polis ekiplerinden görüntü

-Çevredeki kalabalık

-Vatandaşlarla röportajlar

-Özel harekat polisinin binaya girmesi

-Zanlının polis aracına bindirmesi

-Detay görüntüler

20.03.2017 - 08.38 Haber Kodu : 170320011

============================

4- POLİSLERİN YARGILANDIĞI "BYLOCK" DAVASI (1)

Haber: Hayati KILIÇ - İstanbulDHA

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 63'ü tutuklu 86 polisin yargılanmasına Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nin karşısındaki binada yer alan duruşma salonunda başlandı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin baktığı davanın ilk duruşmasında 61'i tutuklu, 5 tutuksuz sanık hazır bulundu. Sanıkların yakınları da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşma sanıkların kimlik tespitinin yapılmasıyla devam ediyor.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, "ByLock" kullandığı tespit edilen 63'ü tutuklu 86 polis hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Sanık polislerin bir kısmının meslekten ihraç edildiği, bir kısmının da açığa alındığı belirtiliyor.

========================

5- İSTANBUL'DA 15 MİLYON DOLARLIK UYUŞTURUCU OPERASYONU

Haber-Kamera: İbrahim AKTÜRK/İSTANBUL-DHA

Fatih ve Başakşehir'de gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri yaklaşık 15 milyon dolar olduğu belirtilen uyuşturucu ele geçirildi.

UZAKDOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİNE GÖNDERECEKLERDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, metamfetamin ticareti yapıldığı ve uyuşturucu maddelerinin İstanbul'da bir süre depolayıp deniz ve havayoluyla Uzakdoğu ile Avrupa ülkelerine gönderileceği bilgisini aldı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, daha önce Fatih ve Başakşehir'de belirlediği adreslere 17 Mart tarihinde baskın yaptı.

PİYASA DEĞERİ 15 MİLYON DOLAR

Düzenlenen baskında, piyasa değeri yaklaşık 15 milyon dolar olduğu öğrenilen 23 kilogram metamfetamin uyuşturucu maddesi ile uyuşturucu yapımında kullanılan 50 kilogram sıvı halde kimyasal madde ele geçirdi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan T.G. ve A.G. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Operasyonun son 5 yılın en büyük baskını olduğu öğrenildi.

BASKIN ANI POLİS KAMERASINDA

Operasyon, polis kamerasıyla kaydedildi. Görüntülerde, polisin adreslere düzenlediği baskın anı görülüyor. İçeri giren ekipler, bir odanın dolabında uyuşturucu maddesi buluyor. Polis, aynı zamanda uyuşturucu yapımında kullanılan sıvı haldeki kimyasal madde ve çeşitli malzemeleri de ele geçiriyor.

Görüntü Dökümü:

------------

POLİS KAMERASI GÖRÜNTÜSÜ:

-Polisin baskın anından görüntü

-Ele geçirilen uyuşturucu maddeler

-Uyuşturucu yapımında kullanılan sıvı madde

-Diğer malzemelerden görüntü

AKTÜEL GÖRÜNTÜ:

-Ele geçirilen uyuşturucu maddelerinden görüntü

-Uyuşturucu yapımında kullanılan malzemeler

-Detaylar