Dha İstanbul Bülten - 4

02.05.2019 18:16 | Son Güncelleme: 02.05.2019 18:16
Dha İstanbul Bülten - 4

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencilerince düzenlenen Sıfır Atık Eko Bilim Fuarını ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencilerince düzenlenen Sıfır Atık Eko Bilim Fuarını ziyaret etti. Kurum, fuar programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurum, "Önümüzdeki süreçte ülkemizde 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunların acil olanı da bizim tespitlerimize göre 1,5 milyon olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İstanbul'un tüm ilçelerindeki tespitlerin devam ettiğini belirten Kurum, "Yeni belediye başkanlarımızın gelmesiyle birlikte tespitler devam ediyor. Mayıs ayı içerisinde belediye başkanlarımız valilik kanalıyla bu tespitleri bize bildirecek. İstanbul'un tüm ilçelerindeki tespitleri valimiz bu hafta kendilerine bildirecekler. Bir ofiste o tespitleri bire bir her belediyeyi çağırarak alacağız. Geçtiğimiz hafta sonu Kızılcahamam'da yaptığımız kampta tüm belediye başkanlarımıza önümüzdeki 5 yıllık süreçte, kentsel dönüşümden alt yapıya millet bahçelerine depolama, atık su arıtma tesislerine ilişkin birçok görüş alışverişinde bulunduk ve 2023 hedeflerimizi anlattık. Manifesto çerçevesinde şehirlerimiz için yapılması gerekenleri aktardık. Bunlardan gelecek planlamaya göre ki önümüzdeki 5 yıllık süreci kendilerinin planlamasını istedik. O plan dahilinde bakanlık olarak 5 yılımızı planlayıp, yıllar itibariyle yapacağımız işi de biliyor olacağız" dedi.

"BU YILLIK 300 BİN KONUT DÖNÜŞTÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

"En önemli önceliğimiz kentsel dönüşüm" diyen Kurum, "Kartal'dan sonra Kağıthane'de böyle bir olay meydana geldi. Bir bina kendiliğinden yıkıldı, diğer binayı da güvenlik gerekçesiyle biz yıktık. Etrafındaki 24 binayı boşalttık. Tespitlerimiz devam ediyor. Orada ruhsatı, iskanı olmayan riskli tüm binaların tespitlerini yapacağız ve o bölgede de yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesine gireceğiz" diye konuştu.

Kurum, "Acil öncelikli olan İstanbul'da tüm Türkiye'mizdeki bütün alanlara gidip, bu yıllık 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu 300 bin konutun da yüzde 10'unu Toplu Konut Dairesi Başkanlığı'mız eliyle, kalanına da belediyelerimize hem maddi, hem teknik destek vermek suretiyle bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Buna ilişkin çalışmalarımızı İstanbul'un tüm ilçelerinde yürütüyoruz" dedi.

"MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK ADINA DÜZENLEMELER YAPIYORUZ"

"İstinaf duvarlarıyla alakalı tehlike arz ettiğini düşündüğümüz yerlerde tespitlerin yapılmasına ilişkin yine bir talimat gönderdik" diyen Kurum, "Tespitlerin yapılıp bize bildirilmesi halinde de o bölgelerde gerekli önlemi alacağız. 6306 yasa ile alakalı kentsel dönüşümde yaşanan zorlukları çözmek adına hem hak sahiplerinin, hem de yüklenicilerimizin yaşadığı sorunu çözecek bir düzenlemeyi hazırlıyoruz. Uzun süre devam etmeyen kentsel dönüşüm firmalarına ve hak sahiplerine belli hakları getireceğiz. Bu çerçevede eğer bu tek taraflı bir problemse fesih hakkına kadar hem vatandaşlarımızın mağdur olmasını engellemek hem de bu süreçlerinin sürecini uzattığımız zaman sadece kendisi değil etrafını ilgilendiren konularda mağduriyeti engellemek adına böyle düzenlemeler yapıyoruz. Hedefimiz 2023'e kadar bakanlığımızı ilgilendiren tüm alanlarda belediyelerimizle uyum içerisinde vatandaşımıza hizmet kalitesini artıracak projeleri planlı bir şekilde yapacağız. Ancak buradaki önceliğimiz de acil öncelikli işler" şeklinde konuştu. 

"6,7 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Kurum, "Acil gördüğümüz yerlerden başlamak suretiyle kentsel dönüşümü başlatacağız. Bu aciliyet de açıkçası vatandaşımızın hem can güvenliğini hem mal güvenliği korumak adına hızlı bir şekilde tedbir alacağımız yerler olacaktır. Fiilen şuan Esenler, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Kartal'da hemen hemen tüm ilçelerde bu çalışmayı yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte ülkemizde 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunların acil olanı da bizim tespitlerimize göre 1,5 milyon olduğunu düşünüyoruz. Bu 1,5 milyon adeti her yıl 300 bin yaparak önümüzdeki 5 yıllık süreçte 2023'e kadar acil dönüştürülecek alanların dönüşümü sağlayacağız. Buna Emlak Bankası da İller Bankası da destek olacak. Yine Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da bu sürece ilişkin destekleri alıp kentsel dönüşüm projelerini destekleyeceğiz. Bir kısmını da TOKİ eliyle yapacağız" dedi.

Görüntü Dökümü:

---------------------------

-Bakan Kurum'un soruları yanıtlaması

===================

4-İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU IDEF'19 FUARINI ZİYARET ETTİ

Haber: Gülseli KENARLI - Kamera: Güven USTA/İSTANBUL DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'19'u ziyaret etti. Bakan Soylu ilk olarak İçişleri Bakanlığı'nın standına gitti. Burada incelemelerde bulunan Soylu yetkililerden bilgi aldı. Jandarma'nın ASELSAN ile geliştirdiği yüz duygu tanıma sistemini inceledi. Bakan Soylu daha sonra burada Jandarma köpeğinin eğitmeni eşliğinde yaptığı gösteriyi izledi. Buradan Emniyet Genel Müdürlüğü standına geçen Soylu, yine incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Soylu burada eğitimi devam eden narkotik köpeklerini inceleyerek, polis narkotik köpeğinin erik dalı oynamasını izledi. 

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Soylu'nun gelişi

-İncelemelerde bulunması

-Yetkililerden bilgi alması

-Köpeklerin görüntüsü

-Jandarma köpeğinin gösteri yapması

-Polis köpeğinin gösterisi

-Genel ve  Detaylar

=========================

5 - OYUNCU DENİZ ÇAKIR 8 EKİM'DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Haber: Özden ATİK/ İstanbul, DHA

Beşiktaş'taki bir kafede başörtülü kadın müşterilere söylediği iddia edilen sözlerle, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan hakkında dava açılan oyuncu Deniz Çakır, 8 Ekim'de hakim karşısına çıkacak. 

Oyuncu Deniz Çakır hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianame, İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Mahkemenin hazırladığı tensip zaptına göre, 8 Ekim'de duruşma yapılmasına karar verildi. Ayrıca sanık Deniz Çakır ile müştekiler Ayşegül Yeşil, Emine Feyza Mazı, Vecibe Karadeniz ve Zeynep Yılmaz'a duruşma günün bildirildiği davetiye çıkarılmasına hükmedildi. 

İDDİANAME

Basın Bürosu savcılığınca hazırlanan iddianamede, 30 Aralık 2018'de Beşiktaş'taki Zorlu Center alışveriş merkezinde yer alan bir kafede arkadaşlarıyla bulunan sanık Deniz Çakır ile yan taraftaki masada arkadaşlarıyla oturan müştekiler arasında, kadınların Çakır'ın fotoğraflarını çektiğini düşünmeleri nedeniyle tartışma yaşandığı belirtiliyor. Eylemin, "mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret" suçu kapsamında kaldığı gerekçesiyle, "Özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama" suçlarından takipsizlik kararı verildiği hatırlatılan iddianamede, itiraz üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin 21 Şubat 2019'de takipsizlik kararının, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçu yönünden kaldırılmasına karar verildiği de iddianamede yer alıyor. İddianamede, sanık Deniz Çakır'ın 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. 

Görüntü Dökümü:

-------------

-ARŞİV - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Dha İstanbul Bülten - 4 - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 08:13:43. #1.15#
title