Dha istanbul bülten - 1

Dha istanbul bülten - 1

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında yemek düzenledi.

Dha istanbul bülten - 1

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında yemek düzenledi. Gazilere yaptığı konuşmasında Vali Yerlikaya, "Vali kardeşiniz, sizlerin daima yanında, daima hizmetkarınızdır" dedi.
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da bulunan gazilere yemek programı düzenledi. Geceye İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın yanı sıra, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever ve aileleriyle birlikte yaklaşık 800 gazi katıldı.
Yeşilköy'de bulunan bir otelde gerçekleşen program, Eminönü Yeni Camii imam hatibi Ferruh Muştuer'in Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından İstanbul Valiliği'nin Gaziler günü için hazırladığı film izlendi. Kimi davetli film gösterisi sırasında cep telefonlarının kamerasıyla o anları kaydetti.

"TÜRKİYE SON KALE, SON VATANDIR"
Gaziler Günü yemeğinde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Bizler; ya şehit oğlu şehit ya da gazi oğlu gaziyiz. Dün, Çanakkale'de, Kurtuluş Harbi'nde vatan için cephedeydik. Bugün; vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için Afrin'de, Cerablus'da, El Bab'tayız. Vatana kast eden nice hayasız akını, aziz şehitlerimizin, kahraman gazilerimizin göğsünde söndürdük. Çünkü Türkiye son kale, son vatandır. Şehitlerimizin kanıyla ıslanan bu topraklar; Anadır, yardır, içimize çektiğimiz nefestir. Anadan, yardan, serden geçeriz, vatandan asla ve kat'a vazgeçmedik, vazgeçmeyiz. Vatana, bayrağa, ay yıldızlı hilale kim yan gözle bakarsa, 7'den 70'e; topyekün Mehmetçik oluruz. Bu milletin sadece erkeği değil, kadını da kızları da hatta çocukları da gazidir" İfadelerini kullandı.

"İSTANBUL'DA 6 BİN 325 GAZİMİZ VAR"
Vali Yerlikaya, "İstanbul'da 6 bin 325 gazimiz var. Allah uzun ömürler versin. Şehit kardeşlerine kavuşan,
toprağın altında yatan gazilerimizin mekanı cennet, makamları ali olsun. Gazilerimizle aramızdaki bağı daha da güçlendiren tüm derneklerimize; başkan, yönetici ve üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Vali kardeşiniz, sizlerin daima yanında, daima hizmetkarınızdır" dedi.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın konuşmalarının ardından İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, şehitler ve gaziler için dua etti. Ali Yerlikaya gelen davetlileri, tek tek tokalaşarak uğurladı.

Görüntü Dökümü:
------
-Salondan detaylar
-Kuran-ı Kerim tilaveti
-Gaziler Günü için düzenlenen film gösterimi
-İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın konuşması
-İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalının duası
-Dua edenlerden detay
-Vali Yerlikaya'nın davetlileri uğurlaması

19.09.2019 - 23.55 - Haber Kodu : 190919286
=======================

9- ÜMRANİYE'DE ORMAN YANGINI

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ-Gamze ŞİMŞEK/ İstanbul DHA
Ümraniye'de, ormanlık alanda yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangının çıktığı ormanın yakınında bulunan sitenin sakinleri, yangına müdahale eden itfaiye ekiplerine yardım etti. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Görgü tanıkları, yangını çıkarttığını ileri sürdükleri bir kişinin kaçtığını iddia etti.
Yangın, saat 21.00 sıralarında Tepeüstü Yeşilvadi mevkiinde bulunan bir ormanlık alanda çıktı. Ormanın yakınında bulunan sitenin sakinleri tarafından fark edilen yangın itfaiye ve polis ekiplerine bildirildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, ormanın 2 farklı yerinde de yangın çıktığı ihbarı geldi. Bölgeye birçok ilçeden itfaiye ekibi sevk edildi. Yangın söndürme çalışmalarına site sakinleri de katkıda bulundu. Ormanlık alanın 3 farklı noktasında çıkan yangın yarım saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiği sırada, bölgede şüpheli bir kişiyi gördüğünü ileri süren, adını vermek istemeyen bir site sakini, "İtfaiye geldi. Hortum şurada patlayınca biz de ona yardım etmeye gittik. O arada adamı gördük. İki kişi üstüne çullandı. O arada kaçtı gitti. Onun yangına sebep olduğunu düşünüyoruz. Birkaç kişi de olabilir. Bir oradalardı, bir buradalardı. Yakarken görmedim" dedi.
Polis görgü tanıklarından aldığı bilgiler doğrultusunda şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

Görüntü Dökümü
------------------
-Yangın çıkan orman
-Olay yerindeki itfaiye ekipleri
-Site sakinlerinin müdahaleye yardım etmesi
-Görgü tanıklarıyla röp
-İtfaiye ekiplerinin çalışması
-Alev alev yanan orman (cep telefonu kamerası)
-Olay yerindeki polis ekipleri
-Genel ve detay
 
19.09.2019 - 23.02 - Haber Kodu : 190919282_
===============


- İstanbul
Kaynak: DHA