Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

(ak/eş) (23.10.ANTAKYA ile Çin'in Nanning kentinin kardeş şehir olması için ön protokol imzalandı.)

(ak/eş) (23.10.2012 FOTOĞRAF)

//////////

Antakya'ya Çin'den kardeş

ANTAKYA ile Çin'in Nanning kentinin kardeş şehir olması için ön protokol imzalandı. Protokole Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Çin'in Guangxi Zhuang Eyaleti Temsilcisi Dezhi Zhong imza attı. Başkan Savaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kardeş şehir olması planlanan Nanning kentinin,

52 milyon nüfuslu Guangxi Zhuang Eyaleti'nin merkezi olduğunu söyledi. Başkan Savaş "Resmi kardeş şehir antlaşmamızı ise önümüzdeki mart veya nisan ayında yeniden bir araya gelmek suretiyle imzalayacağız. Kardeş şehir antlaşmasıyla birlikte her iki ülke ve şehirlerarasında özellikle ekonomi, kültür, eğitim, bilim ve teknoloji alanlarında işbirliğini geliştirmek için karşılıklı faaliyetlerde bulunacağız" dedi.

HATAY,(DHA)

(23.10.2012 FOTOĞRAFLI)

////////

Osmaniye'de belediye binası ihalesi yapıldı

OSMANİYE'de eski otogar arsası üzerine yapılacak olan Belediye yeni hizmet binasının ihalesi yapıldı. İhaleye Türkiye'nin çeşitli illerinden 7 firma katıldı. Osmaniye Belediye Başkanı, ihalenin şeffaf bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek "Yaklaşık maliyeti 21 milyon TL olan ihalede tekliflerin yasal süre içerisinde değerlendirilip kamuoyuna açıklanacak" dedi.

Belediye hizmet binasının toplam 17 bin 500 metre kara kapalı alanı olduğunu vurgulayan Kara, şu bilgileri verdi: "Eski otogar arsası üzerine yaklaşık 7 dönümlük bir alan üzerine yapılacak olan yeni Belediye hizmet binası için çok emek verdik ve İller Bankası tarafından kredilendirilmesini sağladık. Osmaniye'de Selçuklu mimarisi ile bezenmiş bölgenin ve Türkiye'nin en güzel ve kullanışlı belediye hizmet binasını yapacağız."

Vatandaşın hizmet beklentileri hesaplanarak kat düzenlemeleri yapıldığını ifade eden Kara "Proje içerisinde toplantı ve nikah salonu gibi sosyal doku alanları da bulunmaktadır. Binanın zemin katında ise kapalı bir otopark yapılacaktır. Projeyi Osmaniye merkeze yaparak şehrin gelişimini sadece batıya kaydırmaktan kurtarıyoruz. Bu sayede Osmaniye çarşı merkezinin hareketliliğinin artmasına da katkı sağlayacağını inanıyorum" diye konuştu.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(23.10.2012 FOTOĞRAFLI)

//////////

Veteriner hekimlerin başkanı Tufan

OSMANİYE Veteriner Hekimler Odası'nda başkanlığa Yusuf Ertuğ Tufan seçildi. Odanın toplantı salonunda yapılan olağan genel kurulda tek liste ile seçime gidildi. Yapılan oylamada başkan seçilen Veteriner Hekim Yusuf Ertuğ Tufan, iki yıl önce kurulmasına rağmen bugün 64 üyeleri bulunduğunu belirtti. Tufan, odanın kurucuları ve başkanı veteriner hekim Zeki Kaya'ya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Veteriner hekimliğin insan odaklı bir meslek olduğunu belirten Tufan şöyle dedi:

"Veteriner hekimlik ahırdan sofraya üretimin her aşamasında hizmet vermektedir. Hizmet yelpazesi et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, kanatlı ve su ürünleri, egzotik hayvanlar, pet hayvanları, ilaç sektörü, ıslah ve genetik gibi daha sayamadığımız birçok alanı kapsamaktadır. Hayvancılığın ülkemiz ekonomisindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda, veteriner hekimlik mesleği daha iyi anlaşılmaktadır. Bizler de yeni yönetim olarak veteriner hekimlik mesleğini misyon ve vizyon olarak daha ileriye taşımak adına elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye hazırız."

Yusuf Ertuğ Tufan başkanlığındaki yeni yönetim kurulu; Mehmet Kanat, Erdal Sert, Mahmut Yaş ve Ali Necati Yiğit'ten oluştu.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(23.10.2012 FOTOĞRAFLI)

///////////

Mersin bayrama hazır

MERSİN'de Valilik, Kurban Bayramı öncesi çeşitli tedbirler aldı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kurban Bayramı'nın huzur, barış ve güvenlik içerisinde kutlanması için Mersin'de tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. Güzeoğlu, Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün bayram süresince sorumluluk bölgelerinde huzur planlarını uygulamaya koyacaklarını şu açıklamayı yaptı:

"Ekipler, halkın alışveriş yaptığı yerlerde, eğlence mekanlarında ve trafik yoğunluğu artacak yollarda en üst düzeyde tedbirler alacaklardır. Bankalarda, PTT şubelerinde ve büyük mağazalarda yığılma olacağından bu gibi yerlerde güvenlik önlemleri arttırılarak, devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacak. Bayram süresince otogar, istasyon, liman ve şehir içi otobüs duraklarında yolcuların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması bakımından gerekli güvenlik önlemleri alındı. Yaya ve motorlu devriyelerle şehir içi yollar ve karayolları üzerindeki trafik ekipleri ve timlerinde sayıları arttırılarak vatandaşların hizmetlerine hazır hale getirildi."

Gıda ürünlerine yönelik kontrollerin sıklaştırılacağını da ifade eden Güzeloğlu, şöyle devam etti: "Ekmek darlığı çekilmemesi için Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından gerekli önlemler alınacaktır. Belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirler önceden planlanacak, itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekipleri hazır hale getirilecek ve nöbetçi memurlukları vatandaş müracaatlarına açık tutulacaktır. Bayram süresince halkın sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulması konusunda üst yöneticiler tarafından önceden planlama yapılacaktır. Elektrik kesilmelerine karşı TEDAŞ İl Müdürlüğü tarafından yeteri kadar ekip hazır bulunduracaktır."

MERSİN, (DHA)

(23.10.2012, FOTOĞRAFLI)

/////////////

Uzmanlardan, bayram beslenmesi uyarısı

MERSİN'de İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Kurban Bayramı'nda vatandaşların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Dr. Kemik "Özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi kronik sağlık problemi olan bireyler ve yaşlılar beslenmelerine dikkat etmeli" dedi.

Kemik, bayramlarda et tüketiminin yanında şeker ve şekerli besin tüketiminin de arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"Kırmızı ve beyaz et grubundaki tüm et çeşitleri vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en önemli kaynağıdır. İyi kalite proteinin yanı sıra yağ, çeşitli mineraller ve vitaminleri de içerirler. Ancak C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için gereklidir. Bayramda özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi kronik sağlık problemi olanların yanı sıra yaşlılarımızda beslenmelerinde daha dikkatli davranması gerek. Et, sindirimi zor olan bir besindir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır. Bu nedenle özellikle mide bağırsak hastalığı olan bireyler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir."

Kurban Bayramı sonrası etlerin sağlıklı bir şekilde saklanmasının da önemli olduğunun ifade eden Kemik, şöyle devam etti:

"Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta birkaç hafta, derin dondurucu da ise daha uzun süre saklanabilir."

MERSİN, (DHA)

(23.10.2012, FOTOĞRAFLI)

////////////////

6 bin 370 öğrenciye kitap

GAZİANTEP'in merkez Şehitkamil İlçe Belediyesi 19 etüt eğitim merkezinde eğitim gören 6 bin 370 ilköğretim öğrencisine, ücretsiz kitap dağıttı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Seyrantepe, Başak Konakları ve Zeytinli Sosyal Tesisleri'ndeki etüt eğitim merkezlerinde düzenlenen sembolik kitap dağıtım törenine katıldı. Öğrencilere seslenen Fadıloğlu "Bu aldığımız kitaplar sizlerin imkanlarıyla alınan şeyler, annelerinizin, babalarınızın vermiş olduğu vergilerle biz aracı olarak intikal ettiriyoruz. Sizler de bizim geleceğimizin teminatısınız. Sizlerin şu anda yapacağı tek bir iş var, o da ders çalışmaktır. Toplumun değer yargılarına uyan gerçek manada her konuda yetişmiş insan olmanızdır" dedi. Etüt merkezlerinde, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda SBS'ye yönelik eğitim çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Fadıloğlu, "Bizim sizlerden istediğimiz her türlü imkanları seferber etmiş anne-babalarınızın, öğretmenlerinizin kıymetini bilmenizdir. Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ile İngilizce derslerinin konu anlatımlı ve soru bankası kitaplarını içeren toplam 10 kitabımız eminim sizlere çok yardımcı olacaktır" diye konuştu.

GAZİANTEP, (DHA)

(AK/EŞ)(23.10.2012 FOTOĞRAFLI)

//////////

Doğaseverlerin Hasan Dağı kampı

Everest Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nce (EDOSK) düzenlenen Hasan Dağı kampı ve Ihlara Vadisi yürüyüşüne Adana ve Mersin'den yaklaşık 60 doğasever katıldı. Kulüp Başkanı Fatih Kurt,

Aksaray mevkisindeki Hasan Dağı'nda çadırları kurduklarını söyledi. Kurt, aralarında Adanalı sanatçı Serhan Kelleözü'nün de bulunduğu müzik grubu "Grup Everest"in de geziye katıldığını vurguladı.

Daha sonra Ihlara Kasabası'na geçtiklerini anlatan Kurt, vadide yaptıkları doğa yürüyüşü etkinliği tamamladıklarını kaydetti. Kulüp İkinci Başkanı Aydın Manaşırlı da katılımcılara teşekkür ederek, bir sonraki etkinliğin 4 Kasım 2012 Pazar günü Çakıt Vadisi Belemedik mevkiine yapılacağını açıkladı.

Manaşırlı, "Sonbahardaki tüm renkleri görme şansını bulacağımız Çakıt Vadisi etkinliğine Tüm Adanalı doğaseverleri bekliyoruz" dedi.

ADANA,(DHA)

//////////////

Çukurovada sofralık zeytin üretilmeli

ZEYTİN hasadının başladığı bugünlerde sektörü değerlendiren ziraat yüksek mühendisi Murat Öztanrıöver, Çukurova Bölgesi'nde kaliteli sofralık zeytin üretimine önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Çukurova'da kurulan zeytin bahçelerin, yatırım ve üretim maliyetlerinin diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu hatırlatan Öztanrıöver "Bölgemiz iklim şartları ve özellikle sulama yapabilme imkanımızın olması kaliteli sofralık zeytin üretimi için elimizi güçlendirmektedir. Sulama imkanı olan zeytinliklerde mutlaka sofralık zeytin üretilmesi hedeflenmelidir" dedi. Yetiştirilen ürünün bir bölümünün yağlık olabileceğini kaydeden Tanrıöver, şöyle devam etti:

"Bu oran yüzde 25'in üzerine çıkarsa yapılan harcamaların ve emeklerin karşılığı alınmakta güçlük yaşanır. Ayrıca sulanan zeytin bahçelerinde yağ verimi ve kalitesi sulanmayan zeytin bahçelerine göre daha düşük olacaktır. Çukurova belgesinde sulanan bahçelerde 7-8 kg zeytin danesinden 1 kg yağ alınırken sulanmayan bahçelerde 4-5 kg zeytin danesinden 1 kg yağ alınabilmektedir." Çukurova'da dikilen zeytin çeşitlerinin yüzde 90'ının sofralık çeşitler olduğuna dikkat çeken Öztanrıöver "Ancak bu çeşitlerden kaliteli yağ elde edip para kazanmaya çalışılınıyor. Bu düşünce ve hedef yanlıştır. Üzücü olan bu hedefe yönelen veya yöneltilen üreticilerin sektörden uzaklaşması, hatta yetişen fidanlarını sökmeleridir. Ürettiğimiz sofralık zeytinlerin büyük bir kısmı diğer bölgelere satılmakta ve işlenmektedir. Bölgemizde acilen sofralık zeytin işletmeleri kurulmalı ve bölgemizde üretilen ürünler bölgemizde işlenmelidir" diye konuştu.

ADANA,(DHA)

///////////

Prof. Dr. Karoğlu'ndan sergi

RESSAM Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Türkiye ve Kazakistan'ın çeşitli bölgelerinde yaptığı resimlerden oluşan sergiyi ilk kez Gaziantep Sanko Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturdu.

Serginin açılışına, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdür Yardımcıları Ahmet Tilfarlıgil ve Sevim Karakaş, Sanko Park Alışveriş Merkezi Müdürü Ufuk Toydemir ve sanatseverler katıldı.

Türkiye ve Kazakistan'ın çeşitli bölgelerinde yaptığı resimlerden oluşan sergiyi ilk kez Gaziantep'te açtığını söyleyen Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, yağlı boya ve akrilik boya ile farklı tekniklerle yaptığı 32 eseri sanatseverlerin beğenisine sunduğunu söyledi. Bugüne kadar 50'ye yakın sergi açtığını, yurt içinde ve dışında çok sayıda etkinliğe katıldığını ifade eden Karaoğlu "Bizim hayatımızın anlamı sanat. Geleceğin Türkiye'sini inşa etmek için sanat yapıyoruz" diye konuştu.

Karoğlu'nun sergisi 2 Kasım'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Zeki GÜNAY/ GAZİANTEP, (DHA)

(23.10.2012)

/////////////

Gaziantep Şehir Tiyatrosu sezonu 'Meraki' ile açtı

GAZİANTEP Şehir Tiyatrosu 2012-2013 sezonunda perdelerini 'Meraki' adlı oyun ile açtı. Oyun her pazartesi ve salı günü ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2006 yılında kurulan Gaziantep Şehir Tiyatrosu, merkezde ve ilçelerde sergilediği oyunlarıyla onbinlerce izleyiciye ulaştı. Kurulduğu günden bu yana büyük ilgi gören Şehir Tiyatrosu sezona eğlenceli bir oyunla 'Merhaba' dedi. Ahmet Vefik Paşa'nın yazdığı 'Meraki'nin yönetmenliğini Zeki Gürdal Karaoğlu yaptı. Bir Moliere uyarlaması olan oyun geleneksel tiyatronun unsurlarıyla renklendirildi. Canlı müziklerin de kullanıldığı oyunun dekor, kostüm ve tasarımı da Zeki Gürdal Karaoğlu ve Gürkan Karaoğlu tarafından yapıldı. Oyunda, Gürkan Erarslan ve Hazal Kaya'nın yanı sıra, Gülhatun Kutlay, Murat Deniz, Müyesser İncenar, Elif İstem İnal ve Ayşe Sevil Atıcı rol aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sema Marangoz, 8 yıldır kentte kültür ve sanat yaşamının canlanması için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Marangoz "Gaziantep'te yaşanan değişim her alanda gözlemlenebilir artış göstermekte. Kentin sanayisi ile elde ettiği ünü, bugün tarihi, kültürel değerleri ile taçlanmış durumda. Bu kadar aktif bir kentte yaşanan canlılığın olmazsa olmazlarının başında kültürel ve sanatsal etkinliklerin olduğunu hep ifade ettik. Gaziantep'e kazandırdığımız kültür merkezleri, şehir tiyatrosu ve diğer sosyal mekanların yanında düzenlediğimiz festivaller, sanatsal etkinlikler kent yaşamına kalite ve canlılık getirdi" dedi.

GAZİANTEP, (DHA)

(23.10.2012)

///////////

Yunus Gündoğdu kızını evlendirdi

ÖZEL Gündoğdu Okulları Kurucu Başkanı Yunus Gündoğdu'nun kızı Lale Gündoğdu, Öz Ailesi'nin oğlu, Gökhan Öz ile dünya evine girdi. Park Zirve Tesisleri'nde yapılan görkemli düğün Adana'nın iş, siyaset, eğitim, spor ve basın camiasının önde gelen isimlerini buluşturdu.

Çiftin nikah şahitliklerini Vali Yardımcısı Fikret Deniz ile Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan yaptı. Renkli görüntülere sahne olan düğün töreninde genç çift salona girerken, küçük nedimeler tarafından karşlandı. Düğünde gösteri grubunun davul şovu ise ilgiyle izlendi.

Yunus Gündoğdu'nun gece boyunca konuklarıyla yakından ilgilendiği düğüne Vali Vekili İbrahim Avcı, Vali Yardımcıları Fikret Deniz, Halis Arslan, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Cengiz Dinçer, İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özlü, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gelen, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat, Selçuk Özkök ve çok sayıda davetli katıldı.

ADANA,(DHA) - Adana

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Çin Halk Cumhuriyeti, Antakya, Dha, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title