Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Haberler » Yerel » Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Haberler

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

(7.9.GAZİANTEP'de Ticaret Odası (GTO) ve Halıcılar Odası işbirliğinde düzenlenen Ortadoğu Halı Fuarı açıldı.)

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

(7.9.2012, FOTOĞRAFLI)

///////////

Ortadoğu Halı Fuarı 'de açıldı

GAZİANTEP'de Ticaret Odası (GTO) ve Halıcılar Odası işbirliğinde düzenlenen Ortadoğu Halı Fuarı açıldı. Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) 5'inci kez açılan fuara yaklaşık 200 firma katıldı. Açılışa Gaziantep milletvekillerinin yanı sıra iş dünyasından da çok sayıda kişi katıldı.

GTO Başkanı Mehmet Aslan, Afyon'da yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden şehitler için üzüntü içinde olduklarını belirtti. Aslan, ekonomide mesafe aldıkları sürece, sosyal barışı bozmaya çalışanların hüsrana uğrayacağını belirterek, "Gaziantep'te 27 bin metrekarelik bir alanda 200'ye yakın katılımcı firma ile halı fuarı yapıyoruz. Gaziantep'in Türkiye'ye model olma yolundaki doğrusundaki çabalarının en fazla başarıya ulaştığı alanlardan birisi halı sektöründeki aldığı mesafedir. Makine halısı sektöründe şuanda dünyada en fazla üretim yapan birinci şehiriz" dedi.

1.5 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise Afyon'da meydana gelen patlama sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. Vali Ata, Gaziantep'in tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması sayesinde bu kentin üretim ve ticaret merkezi haline geldiğini söyledi. Gaziantep'te 5'incisi açılacak organize sanayi bölgesi çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Ata, yakın bir tarihte alt yapı çalışmalarının başlayacağını ve yatırımcılara tahsisinin verileceğini kaydetti. Ata, "Gaziantep'te bu kadar çok halı üretildiğini ben de bilmiyordum. Türkiye'de üretilen makine halısının yüzde 75'i burada yapılıyor. İhracatın yüzde 85'i burada yapılıyor. İlk 8 ayda yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yapılmış ve yıl sonuna kadar hedef 1 buçuk milyar doları bulmak" diye konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarı gezdi.

Zeki GÜNAY/ GAZİANTEP, ()

(7.9.2012)

///////////

Meclis teröre karşı tek yürek

GAZİANTEP İl Genel Meclisi'nde terör saldırılarını kınadı. Gaziantep İl Genel Meclis toplantısı, İl Özel İdaresi Meclis salonunda gerçekleştirildi. İl Genel Meclis Başkanı Menderes Karaduman, yaptığı açıklamada Gaziantep'te yaşanan terör saldırısını kınayarak, " İlimizde Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde gerçekleştirilen saldırıda hiçbir şeyden habersiz masum insanların terör saldırısında hayatlarını kaybetmeleri birilerinin hak arayışlarına zemin olamaz" dedi. Karaduman, meclis üyeleri olarak Türkiye genelinde yaşanan terör saldırılarını kınadıklarını kaydetti. Şırnak Beytüşebap'ta yaşanan terör saldırısının son olmasını dileyen Karaduman "Bu topraklarda bin yıllık kardeşliği birkaç çapulcu berhava edemeyecektir. Bizim temsil ettiğimiz mecliste Türk, Kürt ve Alevi olan meclis üyelerimiz de var. 43 kişilik meclis üyemizin tamamı tek vücut olup, vatanın bölünmez bütünlüğünü, canından aziz bilip, bayrakların en şereflisi olan ay yıldızın altında onur ve gurur duymaktadır" diye konuştu.

Zeki GÜNAY/ GAZİANTEP, (DHA)

(7.9.2012)

///////////////

Altın Koza'da özel gösterimler

Adana Büyükşehir Belediyesi 19. Altın Koza Film Festivali'nin gelenekselleşen bölümlerinden 'Okullar Sinemada-Sinema Okullarda', her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencileri sinema ile buluşturacak. 17-23 Eyül tarihlerindeki festivalde engelliler için özel film gösterimleri gerçekleştirilecek. Huzurevi'nde kurulacak mini açıkhava sinemaları da, huzurevi sakinlerine festival coşkusunu yaşatacak.

Öğrenciler, Cinemaximum ve Avşar sinemalarındaki 2 salonda film izleyebilecek. Bu özel seans 18-21 Eylül tarihleri arasında, saat 10.00'da gerçekleşecek. 71 okulda ise, film gösterimleri yapılacak. 80 bin öğrenciye ulaşması hedeflenen etkinlikte, çocuklar kendileri için oluşturulan özel bir seçkiyi izleyebilecek.

ENGELLİLER SİNEMA İLE BULUŞACAK

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi, Adana'daki rehabilitasyon merkezleri ve ilgili okullarla ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte görme, işitme ve zihinsel engelli öğrenciler, Acıbadem Hastanesi'ndeki özel donanımlı sinema salonunda, kendileri için özel olarak seçilmiş filmleri izleme imkanı bulacak. Gösterimler, 17-22 Eylül tarihleri arasında her gün saat 10.00'da yapılacak.

Engelli yetişkinler için ise Doğa Rutkay'ın seslendirmesiyle, Selçuk Aydemir imzalı 2011 yapımı 'Çalgı Çengi', Burç Kümbetlioğlu'nun seslendirmesiyle Orçun Benli'nin 2012 yapımı 'Bu Son Olsun' ve Beste Bereket'in seslendirmesiyle Onur Ünlü'nün 2008 yapımı 'Güneşin Oğlu' isimli filmler, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda, 17-19-20-21 Eylül'de saat 14.00'de gösterilecek.

Adana Huzurevi'nde 17-21 Eylül tarihleri arasında, saat 19.00'da başlayacak gösterimlerde ise

'Berlin Kaplanı', 'Eyvah Eyvah 1', 'Eyvah Eyvah 2', 'Neşeli Hayat' ve 'Entel Köy Efeköye Karşı' isimli filmler izlenebilecek.

ADANA,(DHA)

/////////////

Milletvekili ve Başkan mahalleleri gezdi

GAZİANTEP'in merkez Şehitkamil İlçe Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu ve İl Genel Meclis Başkanı Menderes Karaduman, ilçenin mahalle olan köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluştu. Ekip, sabah saatlerinde başladığı ziyaretlerde Taşlıca, Küllü, Sinan, Günbulur, Türkyurdu ve İbrahimşehir mahallelerine gitti. Başkan Fadıloğlu, ziyaretlerle ilgili yaptığı açıklamada "Amacımız mahallelerimizin ihtiyaçlarını yerinde görmek ve anında çözüm üretmek. İmkanlarımız dahilinde mahallelerimize hizmet götürmeye çalışıyoruz" dedi.

GAZİANTEP, (DHA)

(7.9.2012)

//////////////

Şirketlere internet sitesi uyarısı

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından muhasebecilere yönelik "Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Uygulamaları" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan SMMMO Başkanı Dursun Göktaş, yeni yasaya göre denetime tabi şirketlerin internet sitesi oluşturması gerektiğini hatırlattı. Göktaş, "İnternet sitesini oluşturmayan şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, 100 günden 300 güne kadar adli para cezasıyla ve internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayanlara ise 100 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır" dedi. Göktaş, Yeni Türk Ticaret Kanunu ve uygulamaları konusunun yanı sıra şirketlerin işleyişleri, yönetim kurulu kararları ile elektronik imza gibi konularda da bilgi verdi.

Mehmet DOĞANER/ ERDEMLİ(), (DHA)

(7.9.2012)

///////////////////////////

Avrupalı konuklardan anlamlı etkinlik

MERSİN Gençlik ve İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Mersin Gençlik Merkezi tarafından engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Mersin'e gelen 7 ülkeden 19 genç, merkez Toroslar İlçe Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı ziyaret etti. Avrupalı gençler, amaçlarının engelli gençlerin yaşam koşullarının düzeltilmesine katkı sunmak ve karşılıklı bilgi paylaşımında bulunmak olduğunu belirtti. Konuk gençlere, Toroslar Belediyesi'nce engellilere yönelik hayata geçirilen projeler ve çalışmalarla ilgili bir tanıtım filmi izletildi. Belediye Başkanı Hamit Tuna, "Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına karşı göstereceğimiz ilgi ve üreteceğimiz çözümler, insanımıza ve toplumumuza duyduğumuz saygının en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır" dedi. Tuna, bugüne kadar Belediye olarak engellilerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

MERSİN, (DHA)

(7.9.2012)

///////////////////////////

Şeftali zirvesi

MERSİN'in merkez Toroslar ilçesi Güzelyayla beldesinde 'Şefteli Zirvesi' yapıldı. Üreticilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen toplantıya Ak Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, MHP Milletvekili Ali Öz, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ile çok sayıda üretici katıldı. Şeftali üretimi ve pazarlamasında yaşanan sorunlara dikkat çeken Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, "Yaptığımız araştırma ve incelemeler sonucunda sert çekirdekli meyve üretimimizde, özellikle şeftali ürününün üretim ve pazarlama aşamasında yaşanan sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir" dedi. Şeftalinin önceki yıllarda kilosu 85 kuruşa sanayi kuruluşlarına satıldığını hatırlatan Gökçel, bu yıl ise rakamın 25 kuruşa düştüğünü vurguladı. Gökçel, üreticinini içine düştüğü zor durumun çözümü için yetkililerin gerekli önlemleri almasını istedi.

MERSIN, (DHA)

AEŞ(EŞ)(7.9.2012)

/////////////////////////////////

Çilekte dikim hazırlığı

MERSİN'in Anamur ilçesinde muz ile birlikte iki önemli geçim kaynağından biri olan çilekte fide dikim çalışmaları başladı. Yaklaşık 40 derece sıcağa rağmen Anamur ovası ve çevre köylerde hummalı bir çalışma dikkat çekiyor. Üreticiler, bir taraftan çilek fideleme diğer yandan arazinin hazırlanması işiyle uğraşıyor. Bir ay sonraki ekim zamanına araziyi yetiştirmeye çalışan üreticiler siyah çilek naylonları ile toprağı kapatıyor. Yaklaşık 18 bin dönüm alanda çilek üretimi yapılan Anamur'da bu yıl

108 bin ton rekolte bekleniyor.

Mithat ÜNAL/ ANAMUR(Mersin), (DHA)

(7.9.2012 FOTOĞRAFLI)

////////////////////////

Kamu-Sen Hatay'da Tuncay dönemi

TÜRKİYE Kamu-Sen Hatay İl Temsilciliği görevini Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Recep Tuncay üstlendi. İki yıldan beri Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği görevini sürdüren Türk Sağlık-Sen Başkanı Hayrettin Şahin görevini, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Recep Tuncay'a devretti. Kamu-Sen binasında gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Hayrettin Şahin, Recep Tuncay'a başarılar diledi. Recep Tuncay da görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacağını kaydetti.

HATAY,(DHA)

(7.9.2012 FOTOĞRAFLI)

///////////

Yeni meclis salonu açıldı

OSMANİYE'nin Bahçe Belediyesi yeni Meclis salonu açıldı. Bahçe Belediye Başkanı Murat Altundiş, yeni salonun açılışını en yaşlı muhtar Ali Şen ve en genç Muhtar Torun Gül ile birlikte yaptı. Açılış kurdelesini kesen Başkan Altundiş "Burası Meclis salonu. İlçemiz için alınan tüm hayırlı kararları bu salonda Belediye Meclis üyelerimizle birlikte alıyoruz. Burası herkese açık, dileyen herkes bu salona gelip dinleyiciler için hazırlanmış bölümde oturarak gündemdeki maddelerde ne görüşüldüğünü, ne yapıldığını izleyebilir. Yeni Meclis salonumuz hepimize hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Özay DOĞAN/BAHÇE,(DHA)

(7.9.2012 FOTOĞRAFLI) - Adana

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri