Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

(11.5.ANTAKYA Belediye Başkanı Lütfü Savaş, annesi Nimet Savaş'ı (75) evinde ziyaret ederek elini öpüp anneler gününü kutladı.)

(11.5.2012 FOTOĞRAF)

//////////

Başkan Savaş, annesinin elini öptü

ANTAKYA Belediye Başkanı Lütfü Savaş, annesi Nimet Savaş'ı (75) evinde ziyaret ederek elini öpüp anneler gününü kutladı. Savaş "Varlığımızı borçlu olduğumuz, sevginin, şefkatin, sabrın eşsiz timsalleri olan annelerimizin, üzerimizdeki emeklerinin ne denli büyük olduğu herkesin bildiği bir gerçektir" dedi. Savaş, Anneler Günü'nün 13 Mayıs Pazar günü kutlanacağını hatırlatarak "Fedakar annelerimizi sadece bugünle sınırlı bir şekilde hatırlamanın onlara yapılacak en büyük hata olacağı düşüncesinden hareketle, onlara yılın her gününde hak ettikleri saygı, iltifat, sevgi ve güler yüzü fazlasıyla göstererek hayır duaları alınmalı, kırıcı ve incitici tavır ve davranıştan mutlaka uzak durulmalıdır" diye konuştu.

HATAY,(DHA)

(11.5.2012 FOTOĞRAF)

//////////

Yarım asırdır ceza almadı

OSMANİYE'de, 1962 yılında Trabzon'da aldığı ehliyeti ile bugüne kadar hiç trafik cezası almadan şoförlük yapan 70 yaşındaki Ahmet Arık'a "Yılın Şoförü" ödülü verildi. Emektar şoför Arık, 50 yıllık ehliyetini hiç tahrip olmadan bugüne kadar muhafaza ettiğini söyledi. Şu anda Cevdetiye 11 Nolu Kooperatifte 80 M 0468 plakalı minibüsü ile yolcu taşımacılığı yapan evli 5 çocuk babası Ahmet Arık, "Yarım asırlık sürücüyüm, böyle bir ödüle layık görülmek beni çok mutlu etti. Bu ödüle beni layık görenlere teşekkür ediyorum" dedi. Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda Ahmet Arık'a ödülü Osmaniye Otobüs, Minibüs ve Servis Odası Başkanı Bedrettin İşler tarafından verildi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

//////////////

Yılın sürücüleri ve trafikçileri ödüllendirildi

MERSİN'de Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında 'Yılın Sürücüleri ve Trafikçileri' ödüllerini aldı.

Tüccar Kulübü'nde yapılan ödül törenine Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Jandarma Alay Komutanı Albay Ünal Ayvazoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Vali Güzeloğlu, trafik olgusunun önemine dikkat çekerken "Son yıllarda yaptığımız altyapı çalışmaları, otoban ve duble yollar kayıpları aza taşısa da, sürücü hatalarından kaynaklanan kazalar çok ciddi boyutlarda yaşanıyor" dedi. Vali Güzeloğlu'nun konuşmasının ardından yılın sürücülerinden Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Semiha Tokatlı, Uzm. Dr Ayşe Ünal Mengenli ve esnaf Mehmet Fevzi Baba, trafik polisleri Fatih Özallı, Ali Karkın, Harun Göktaş ve Jan. Trafik Bşçv. Mustafa Karakuş'a plaket ve altın ödülü verildi.

MERSİN, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

///////////

Osmaniye'den çiftçi manzarası

TARIM teknolojilerindeki gelişmelere rağmen, eski usüllere göre üretim yapan çiftçiler de var.

Bunlardan birisi de Osmaniye Yunus Emre Mahallesi'nde yaşayan 57 yaşındaki Şehmuz Aytekin. Traktör alacak gücü olmadığı için tarlayı saban kullanarak süren Aytekin "Zaten tarla da benim değil. Buradan aldığımız ancak karnımızı doyuruyor" dedi. Aytekin, 15 dönümlük tarlayı eski saban ve binek atı kullanarak 3 günde sürebildiğini, 54 yaşındaki eşi Nazmiye ile kızı ve torununun da

kendisine yardım ettiğini söyledi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

////////////////

Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç:

"Benim olduğum yerde, mafya olmaz"

HATAY Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kendisinin bulunduğu yerde mafyanın olamayacağını söyledi.

Antakya'ya bağlı Narlıca beldesinde, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün düzenlediği huzur toplantısında konuşan Müdür Kılıç, Polis'e, Emniyetin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Polise yapılan ihbarların yüzde 90'nının doğru çıktığını belirten Kılıç, Hatay'ın diğer illerden daha güvenli olduğunu belirterek, bu ortamının sağlanmasında başta vatandaşlar olmak üzere katkısı bulunan herkese teşekkür etti. Kılıç, toplantıda bir soruyu yanıtlarken "Bir yerde ben varsam mafya yoktur. Eğer mafya varsa ben yokumdur" ifadelerini kullandı. Kılıç'ın sözleri salonda bulunanlar tarafından alkışlandı.

HATAY,(DHA)

(11.5.2012 FOTOĞRAF)

//////////////

Bayboğan anısına sempozyum

MERSİN'in Tarsus İlçesi'ndeki Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren, Bayboğan Eğitim Vakfı'nın kurucusu Yaşar Bayboğan anısına sempozyum düzenlendi.

Sempozyum, Yaşar Bayboğan'ın yaşamından kesitlerin anlatıldığı sinevizyonun gösterimi ile başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Çetin Bedestenci, "Burada özgeçmişini izlediğimiz kurucumuz Yaşar Bayboğan'ın hep üniversite hayalinde çıtayı yükseltmek, belli standartları yakalamak, iyi eğitim vermek, dünya üniversitesi olma yolunda çalışmalar yapmayı hedeflediğini hatırlıyorum. Hakikaten çok ansızın kaybettiğimiz Yaşar ağabeyimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz. Herhalde bizlerin çalışmalarını kendisi aramızda olmasa da izliyor ve takip ediyordur." dedi.

Bedestenci, Çağ Üniversitesi Diploma Eki'nin Avrupa Komisyonu tarafından onaylandığını da dile getirerek,"Böylelikle Çağ Üniversitesi mezunlarının diploması Avrupa'daki tüm ülkelerde tanınacak. 47 ülkenin üniversitelerinin arasından bu güne kadar 208 üniversite bu belgeyi almaya hak etmiş, artık o üniversiteler arasında Çağ Üniversite'si de var" diye konuştu.

Sempozyumda Enerji Sözleşmeleri, Enerji Sektöründe İdari ve Cezai Yaptırımlar, Enerji Özelleştirmeleri, EPDK'nın İdari Açıdan Yapılanması, İşleyişi ve Kararlara Karşı Başvuru Yolları, Enerji Sektöründe Regülasyon, Enerji Sektöründe Rekabet, Enerji Verimliliği, Uluslararası Enerji Politikaları, Enerjinin Finansmanı ve Enerji Teşvik Politikaları ile Uluslararası Enerji Uyuşmazlıkları konuları ele alındı.

İki gün sürecek sempozyumun açılışına Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turhan,Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Temizel,Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Dünyamin Sönmez, Adana Baro Başkanı Avukat Aziz Erbek, Çağ Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Gökhan Baydoğan, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Çetin Bedestenci, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Tolunay DUMAN/ TARSUS(Mersin),(DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

/////////////////

Özcan, engellilere yönelik hizmetleri anlattı

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 'Engelliler haftası' nedeniyle yayınladığı mesajda, bu konuda yapılan belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi. Başkan Özcan Belediye olarak belli dönemlerde engelli vatandaşlara bugüne kadar 500'ün üzerinde tekerlekli sandalye ile binlerce baston ve hasta bezi dağıtıklarını belirtti. Engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarından daha rahat yararlanabilmeleri için yeni alınan otobüslerde asansörlü basamak sistemi olduğunu vurgulayan Özcan şöyle devam etti: "Ayrıca kent merkezinde birçok kaldırıma rampa sistemi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Engelli vatandaşlarımızın sportif aktivitelere de katılabilmeleri için engelli basketbol takımını kurduk ve bu takımımız mücadelesine devam ediyor. Çok küçük şeyler gibi görünen bu destekler, engelli vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır. Çünkü engelli olmak kimsenin kendi tercihi değildir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 3 oranında engelli vatandaşa iş imkanı sağlıyoruz. İmkanlarımız daha geniş olsa, bütün engelli vatandaşlarımıza istihdam sağlamak isteriz."

MERSİN, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

///////////////

Engelliler yürüdü

KAHRAMANMARAŞ'ta 'Engelliler Haftası' etkinlikleri kapsamında Atatürk Meydanı'nda toplanan engelliler ile bazı sivil toplum kuruluşları, Kahramanmaraş Valiliği'ne kadar yürüdü. Valilik önünde düzenlenen programda konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, il genelinde yürütülen 'Eğitim her engeli aşar' kampanyasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül tarafından ödüllendirildiğini söyledi. Her zaman engellilerin yanında olduklarını vurgulayan Anteplioğlu, "Çocukların engellerini ortadan kaldırmak için her türlü imkanları seferber ediyoruz. Bu kapsamda bir çok okul ve kamu kuruluşunda düzenlemeler yapıldı. Toplumun engellilere bakış açısında, eskiye oranla ciddi gelişmeler var. Eskiden engelli vatandaşların dışarı çıkma konusunda çekinceleri olurdu. Şimdi ise onların normal insanlar gibi yaşamın içerisinde yer alarak ekmeklerini kazanıp evlerine götürdüklerine şahit oluyoruz. Bu da bizleri sevindiriyor" diye konuştu. Valilik önündeki programın ardından Atatürk Parkı'nda şenlik düzenlendi.

Lütfi YIKAN/ KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

//////////////

'Trafik gönüllüleri' sürücüleri uyardı

GAZİANTEP Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan 'Trafik Gönüllüleri' projesiyle üniversite öğrencileri kavşaklarda sürücüleri bilgilendirmek amacıyla broşür dağıttı. Gaziantep'teki trafik kazalarının en fazla kavşaklarda meydana geldiğini belirleyen Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 'Trafik Gönüllüleri' projesini hayata geçirdi. Kara Yolları Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde proje ile Başkarakol Kavşağı ve Gaziantep Üniversitesi'nin değişik bölümlerinde eğitim gören toplam 99 öğrenci araç sürücülerini ve yayaları trafik konusunda bilgilendirmek amacıyla broşör, bilgi notu, araç kokusu gibi çeşitli materyaller dağıttı.

GAZİANTEP, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

///////////////

Uzer mazbatasını aldı

GAZİANTEP, (DHA)

(11.5.2012, FOTOĞRAF)

///////////

Jandarma'dan 5 dilde broşür

ASAYİŞ ve güvenlik hizmetlerinde kalite standardını üst seviyelere çıkarmayı hedefleyen Jandarma, turizm sezonu öncesinde, 5 dilde broşür hazırladı. En çok turist alan bölgelerde görev yapan Jandarma personelinin hizmet kalitesini de artırmak amacıyla çalışmalarına ağırlık verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı, 2012 yılı çalışma takviminde turizm yörelerinde hizmet veren personel ile turistlerin ilişkilerini geliştirmek amacıyla Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Flamenkce olmak üzere 5 dilde bilgilendirme broşürleri hazırladı. Broşürlerde, Jandarmanın kuruluş tarihçesi, hizmet politikası ve yapısı anlatıldı. Adana İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı timler de broşürleri dağıtmaya başladı.

Fatih KARAÇALI/ADANA,(DHA)

(11.5.2012,FOTOĞRAF)

////////////

Şehit ve gazi çocukları için kermes

KAHRAMANMARAŞ Emniyet Müdürlüğü, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi için gıda ve giysi kermesi düzenledi. Valilik bahçesinde düzenlenen kermesin açılışı Vali Şükrü Kocatepe, Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri ve çok sayıda polisin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışın ardından kermesi gezen Vali Kocatepe ve Emniyet Müdürü Aydın, alışveriş yaparak etkinliğe katkıda bulundu. Emniyette görev yapan polis memurlarının hazırladığı birbirinden güzel ürünlerin sergilendiği kermesten elde edilecek gelir, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi için kullanılacak.

LÜTFİ YIKAN - KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

(11.5.2012 FOTOĞRAFLI)

////////////

El nakışı sergisi

OSMANİYE'de Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan el nakışları kursuna katılan kadınlar, el emeği göz nuru ürünleri sergiledi. 7 Ocak Mahallesi Hocazadeler Sokak Üzerindeki kurs binasında açılan sergide, 12 kursiyerin yaptığı Çin iğnesi örtü, çanta, dekoratif ahşap süsleme, makine nakış, tel kırma, tel sarma, oya işleme ve kırkyama gibi çalışmalar beğeniye sunuldu. Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Fatma Güler Koyukan, açılışta yaptığı konuşmada "3 Ekimde açılan kursumuza katılan hanımlarımızın yaptıkları çalışmalarını ilk defa sergiliyorlar. Genel sergimiz ise 22 Mayıs'ta Atatürk İlköğretim Okulu'nda yapılacak" dedi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(11.5.2012 FOTOĞRAFLI)

/////////

Doç.Dr. Çiftçi: Osmaniye iller arası rekabette yerinde sayıyor

TÜRK Ocakları Osmaniye Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Ocakbaşı Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hakkı Çiftçi oldu. Mimar Haydar Aktürk'ün ofisinde yapılan sohbette Osmaniye'nin ekonomik gelişimi masaya yatırıldı.

"Küreselleşen dünya kalkınmada büyük rekabet içindedir. Kalkınmak sadece zengin olmak demek değildir. Osmaniye; tarım, sanayi, kültür rekabetinde nasıl hareket edecektir? Osmaniye'nin kent vizyonunda; bölgesinde lider, ulaşım ağları'nın merkezinde, sürekli öğrenen, enerji, sanayi, tarım, finans, eğitim, kültür, turizm merkezli, üreten, yeşil, rahat, yaşam kalitesi yüksek bir bereketli şehir olabilmesi için neler yapabilecektir? Başarı endeksini ilk sıralara taşımak için hangi stratejik amaçlar üslenilecektir? Osmaniye'nin markalaşması için silüet, meydan, ağaç, anıt, insan, tarih/birikim, kültür ve sanat, manevi değerler, mekanlar gibi yapılması belli olan çalışmalarda hangi hazırlık içindedir? Bunlar herkesin sorması, sorgulaması ve cevaplaması gereken uluslararası rekabet kriterleridir."

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

(11.5.2012 FOTOĞRAF)

////////////

Lobi'nin açılış kokteyli

ADANA iş dünyasına yönelik aylık Lobi dergisinin büro açılış kokteyli yapıldı. Deneyimli gazeteciler Murat Yıldırım ve Utku Sağılır tarafından çıkarılan aylık derginin merkez Seyhan İlçesi Reşatbey Mahallesi'ndeki ofis açılışına iş dünyasının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Doğup büyüdüğü kente katkıda bulunmak, doğru ve ilkeli yayın yapan bir dergi oluşturmak amacıyla yola çıktıklarını belirterten Adana Lobi Dergisi İmtiyaz Sahibi Utku Sağılır, "Dergimize gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduk" dedi. Lobi'nin açılış kokteyline; Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek, DASİFED Başkanı Süleyman Onatça, ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen, AGİAD Başkan Yardımcısı Tamer Gülcan, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Tatar, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Doğan Haber Ajansı Bölge Temsilcisi Orhan Apaydın, işadamı Cahit Sınmaz, ekonomist Ahmet Türkmen, Oto Galericiler Sitesi Başkanı İbrahim Öcal, Ekinfen Okulları Kurucusu Ferdane Bayıldıran, Ekinfen Okulları Genel Müdürü Mahmut Reyhanioğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Çilem ANITKAN/ ADANA, (DHA)

(11.05.2012, FOTOĞRAF)

/////////////// - Adana

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Lütfü Savaş, Antakya, Dha, Politika, Güncel, Haber

title