Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

girente.Adana'nın Yüreğir İlçesi'nde 4 yıl önce faaliyete giren Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi, her yıl kursiyer sayısını ikiye katlayarak kurslarını sürdürüyor.

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
01.11.2011 17:22 | Son Güncelleme: 01.11.2011 17:22

/////////////////

girente: Hedefimiz 30 bin kursiyer

Adana'nın Yüreğir İlçesi'nde 4 yıl önce faaliyete giren Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi, her yıl kursiyer sayısını ikiye katlayarak kurslarını sürdürüyor.

Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeynel Girente, "Halkımız, devletimizin şefkatli elini, sıcak kucağını bekliyor. Biz de insanlarımıza kucak açarak, hem aldıkları kurs alanlarında uzmanlaşmalarını sağlıyor, hem de onları iş sahibi yapmaya çaba gösteriyoruz. Amacımız, çok ilgi gören kursların yanında, hiç açılmamış ama istihdamda kolaylık sağlayan kursları açmak" dedi.

'İSTİHDAM ÇOK ÖNEMLİ'

Önceki yıl 7 bin, geçen yıl 15 bin kursiyere hizmet verdiklerini belirten Girente, "Kurs sayımızı artırdığımız gibi, kursiyer sayımızı da artırarak, öğretime devam ediyoruz. Bu yılki hedefimiz, 30 bin kursiyere ulaşmak ve başarıyla mezun olan kursiyerlerimize iş olanakları sağlamak. Bu noktada, Adanalı işadamlarımıza büyük görev düşüyor. Burada yetişen kalifiye elemanlar, ekonominin gelişmesinde, üretimde önemli roller üstlenecektir" diye konuştu.

2 AYDA 6 BİN 370 KURSİYER

Merkezde ilk 2 ayı geride bıraktıklarına dikkat çeken Girente, bu kadar kısa süre içinde açtıkları kurslarla 6 bin 370 kursiyere ulaştıklarını ve hedeflerine adım adım ilerlediklerini söyledi. Girente, bölge insanının işe ihtiyacı olduğu, ancak aynı zamanda da ekonomik zorluklar çektiğini belirterek, şunları söyledi:

'BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ'

"Burada insanlarımıza kucak açtık ve onlarla, çok güzel faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bu bölgedeki insanlarımızın birçoğunun, kursa gelecek dolmuş paraları yok. ya da okula gitmeyen küçük çocukları var. Onlar için de, hayırseverlerimiz yol paralarına yardımcı oluyor, biz de açtığımız çocuk bakım ünitemizde, anneler derste iken, çocuklarını da eğitiyoruz. Buraya gelip, kayıt yaptıran birçok insanımızın, daha mutlu olduğunu ve yüzünün güldüğünü görüyoruz. Kurs sonunda, iş sahibi olduklarındaysa, en büyük mutluluğu biz yaşıyoruz. Biz her zaman genişleyen, geniş bir aileyiz. Bu ailemiz, evde boş oturan insanlarımızın kurslara katılımı ile daha da geniş hale gelecek."

Can KÜÇÜKÖZKAN/Adana, (DHA)

(01.11.2011, FOTOĞRAF)

///////////

Gribe karşı bitki çayı

Osmaniye'de havaların soğuması ile birlikte vatandaşlar, mevsimsel hastalıklara karşı önlem olarak direnç arttırıcı bitkilere yöneliyor. Bir çok insan nezle, grip gibi hastalıkları karşı ilaç kullanımı yerine bitki ve baharatları tercih ediyor.

Osmaniye'de bitkisel çay ve baharat satan aktar Cem Murat Gencel, dğru bitkinin doğru yerde kullanılması durumunda şifa kaynağı olacağını söyledi. Kış mevsiminde özellikle ıhlamura olan talebin arttığını belirten Gencel "Zencefil ve zerdeçal; bronşite, öksürüğe iyi geliyor. Fakat tadı iyi olduğu için ıhlamur daha çok tercih ediliyor. Faranjite ada çayı iyi geliyor ve öğretmenler çok tercih ediyor. Cemile Sultan çayı adını verdiğimiz çayın içinde 49 çeşit baharat bulunuyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor" dedi.

Osmaniye Yeni Hayat Hastanesi Diyetisyeni Çiğdem Çimen Koçak da kış hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve düzenli beslenmeyi önerdi. Soğuk günlerde çay ve kahve yerine çok önemli bir antioksidan olan, bağışıklık sistemini destekleyen, zerdeçal, zencefil, tarçın ve bunlarla yapılan çayların alınması gerektiğini söyleyen Koçak, şunları önerdi:

"Elma, limon, karabiber, tarcın, karanfil, zerdeçal veya zencefille yapılan bir çay içtiğinizde sizi dinlendirir. Aynı zamanda soğuk algınlığına karşı korur. Yeşil çay, papatya, rezene ve ısırgan otu çayları tavsiye edebileceğim çaylardır ve bunları günlük 3 fincan şeklinde tüketmek insanların faydasınadır."

İbrahim EMÜL/Osmaniye, (DHA)

(01.11.2011, FOTOĞRAFLI)

///////////////

Çevreci proje kabul edildi

Mersin'in Anamur İlçesi'nde Vakıfbank Atatürk İlköğretim Okulu'nin hazırladığı 'Doğanın gerçek renkleri' adlı Avrupa Birliği eğitim projesi kabul edildi. Türkiye'den başvuran bin 800 proje içinde koordinatör ülke olarak ilk 100 içinde yer alan projenin ilk adımında 7 Avrupa ülkesinden öğretmenler Anamur'a geldi.

Vakıfbank Atatürk İlköğretim Okulu Comenius Ekibi Başkanı ve Okul Müdür Vekili Ahmet Yaşar Yalçın'ın verdiği bilgiye göre 2013 yılı haziran ayı sonuna kadar sürecek projesi ile küresel ısınma ve çevre kirliliğine dikkat çekilecek. Doğanın değişen renkleri, temiz hava, temiz deniz, organik yiyecekler ve orman konularında bilinçlendirmeleri yapılacak. Proje kapsamında Azıtepe mevkiinde bir Avrupa Kültür Ormanı oluşturulacak.

Okul incelemeleriyle eğitim anlayışı ve kültür etkileşimi, yöresel tanıtımlar ve turistik geziler gerçekleştirilecek. 2011-2013 tarihleri arasında 7 Avrupa ülkesinde aynı etkinlikler yapılarak bozulan doğal dengeye, çevre kirliliğine, nesli tükenmekte olan canlılara Anamur için caretta caretta deniz kaplumbağalarına dikkat çekilecek. Bu tarihler arasında toplam 15 öğretmen 7 Avrupa ülkesine giderek aynı etkinliklerin orada yapılmasını koordine edecek.

Mithat ÜNAL/ ANAMUR(Mersin), (DHA)

(01.11.2011, FOTOĞRAF)

/////////////////////////

Polisten miniklere palyaço jesti

Mersin'in Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği, Anamur Sevgi Deryası Kreş ve Anaokulu'nda eğitim gören minikler için illüzyon ve palyaço gösterisi düzenledi. Akdeniz Alanya Tiyatro Ekibi'nin hazırladığı programda, minikler gönüllerince eğlendi. Kreş Müdürü Gülşen Tatar, bu tür etkinliklerin öğrencilerin gelişmesinde büyük yarar taşıdığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Tatar, "Emniyet teşkilatının çocuklarımıza yönelik bu tür etkinliklerinin devam edeceğini biliyoruz. Önümüzdeki günlerde de birlikte gerçekleştireceğimiz programlar olacak. Önemli olan çocuklarımızın eğitim sürecinde biz büyüklerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi. Emniyet teşkilatımız her alanda olduğu gibi çocuklarımızın eğitiminde de bu şekilde katkı sağlıyor olmaları memnuniyet vericidir" dedi.

Mithat ÜNAL/ ANAMUR(Mersin), (DHA)

(01.11.2011, FOTOĞRAF)

///////////////////

368 kadın ve çocuk ilk kez tiyatro izledi

Adana'da daha önce hiç tiyatro oyunu izlememiş 368 kadın ve çocuk "Bir Şehnaz Oyun" adlı oyunu izledi. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Adana Devlet Tiyatrosu'nun hiç tiyatro izlememiş insanları tiyatro ile tanıştırmayı amaçlayan kampanyaları kapsamındaki etkinlik H.Ö.Sabancı Kültür Merkezi'nde yapıldı. Etkinliğe Ekinfen Dershanesi ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) de sponsor olarak destek verdi.

TOPLUM, EĞİTİMLE DÖNÜŞECEK

Ekinfen Dershanesi Kurucusu Ferdane Bayıldıran, insanların sanatla, tiyatroyla tanışması için destek vermeye sonuna kadar devam edeceklerini söyledi. Adana'da, "Hayatımda tiyatroya gitmedim" diyecek kadın ve çocuk kalmayıncaya kadar desteği sürdüreceklerini açıklayan Bayıldıran, "Projemizi tekrar tekrar devam ettireceğiz. Van'da yaşadığımız ve hepimizi derinden etkileyen olaylarda da gördük ki, bize en büyük zararı eğitimsizlik veriyor. Toplumumuzu dahi iyiye, güzele götürecek her türlü malzemeye sahibiz ama bu malzemeden güzel ürünler çıkaracak eğitime ve kültüre sahip olmadığımızda görülüyor ki kökler çöküyor. Onun için biz daha erdemli, daha düzgün, daha eğitimli insanların yetişmesine katkıda bulunmak için, pozitif ayrımcılık yaparak öncelikli olarak kadınları ve çocukları tiyatroyla buluşturuyoruz" dedi.

Adana,(DHA) - Adana

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title