Devleti Zarara Uğratan Örgüt Üyesi 6 Kişi Tutuklandı (2)

Devleti Zarara Uğratan Örgüt Üyesi 6 Kişi Tutuklandı (2)

Bursa Polisi Tarafından 8 Aylık Hazırlıkların Ardından Bursa, İstanbul, İnegöl ve Gemlik'te Yapılan Eş Zamanlı Düzenlenen 'Silsile' Operasyonunda Gözaltına Alınan Zanlılardan 6'su Tutuklandı. Zanlıların Yüklü Vergi Borcu Bulunan, Lpg'si Ruhsata İşlenmemiş Gibi Sorunlu Araçlara Sahte Mühür ve İmzalarla Ruhsat Çıkarttıkları İddia Ediliyordu.

Devleti Zarara Uğratan Örgüt Üyesi 6 Kişi Tutuklandı (2)

Bursa polisi tarafından 8 aylık hazırlıkların ardından Bursa, İstanbul, İnegöl ve Gemlik'te yapılan eş zamanlı düzenlenen 'Silsile' operasyonunda gözaltına alınan zanlılardan 6'su tutuklandı. Zanlıların yüklü vergi borcu bulunan, LPG'si ruhsata işlenmemiş gibi sorunlu araçlara sahte mühür ve imzalarla ruhsat çıkarttıkları iddia ediliyordu.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, bazı kişilerin LPG işlenmemiş, vergi borcu bulunan sorunlu araçlara sahte belgelerle ruhsat çıkarttıkları yönündeki bilgi üzerine Mali Büro Amirliği ekipleri harekete geçti. 8 ay süren hazırlıkların ardından 'Silsile Operasyonu' başlatan Mali polis, sahte mühür ve imzalarla ruhsat çıkarttıkları belinen 32 kişiyi İstanbul, Bursa, İnegöl ve Gemlik'te eş zamanlı yapılan baskınlarla gözaltına aldı.

Operasyonda 2 bin adet sahte ruhsat ele geçirilirken, sahte mühürlerin İstanbul'da üretildiği matbaaya da baskın düzenlendi. Yapılan incelemede, zanlıların vergi borcu bulunan, LPG'si işlenmemiş gibi sorunlu araçlara 70 ile 150 YTL arasında sahte mühür, hologram ve imzalarla ruhsat çıkarttıkları belirlendi.

'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurumu aleyhine nitelikli dolandırıcılık'la suçlanan zanlılarla birlikte 2 adet mühür makinesi ve 1 adet mühür kalıbı da ele geçirildi. Operasyonun mali boyutunun 2.5 milyon YTL olduğu, ancak yapılacak çalışmalarla boyutun artacağı belirtildi. Zanlılardan sorgulaması tamamlanan Engin D. (31), Yücel A. (30), Mustafa A. ((54), Mehmet T. (26), Ahmet M. (49), eşi Nazikar (36) ve oğlu Mehmet M. (26), Taner K. (38), Hakan Ö. (36) ve Beşir V. (72) adliyeye sevkedildi. Zanlılardan Engin D. (31), Yücel A. (30), Mustafa A. ((54), Mehmet T. (26), Taner K. (38) ve Beşir V. (72) tutuklanarak cezaevine gönderilirken 4 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbset bırakıldı. Gözaltına alınan 26 zanlının ise yarın adliyeye sevkedilmesi bekleniyor.

Kaynak: CHA