Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Türkiye Ne Kadar Çok Kültür Merkezine, Ne Kadar Çok Sanat Merkezine, Ne Kadar Çok Kültür Etkinliğine Kavuşabilir ve Ne Kadar Halkla Paylaşılabilirse Yaşam Kalitemiz O Kadar Yukarı Çıkar' Dedi

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Türkiye ne kadar çok kültür merkezine, ne kadar çok sanat merkezine, ne kadar çok kültür etkinliğine kavuşabilir ve ne kadar halkla paylaşılabilirse yaşam kalitemiz o kadar yukarı çıkar' dedi.

Günay, Adana Hiltonsa'da düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivali 12 yıldır Adana halkı ile buluşturan başta Sabancı Ailesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sanat etkinliğiyle bir bölgenin isminin anılmasının o bölge için büyük şans olduğunu belirten Günay, 'Tiyatro, tüm sanat dalları içinde insana dokunma mesafesinde, araya herhangi bir yabancılaştırıcı unsurun girmediği çok özel bir sanat dalıdır' diye konuştu.

Günay, bu tarzdaki bir sanat etkinliğinin Adana gibi bir yer seçilerek yapılmasının çok güzel olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

'Bu etkinliği, Adana halkının daha fazla görmesini, sahiplenmesini ve bilmesini sağlamak için sokağa, tarihi Taşköprü'ye taşımak çok güzel bir yer seçimi. Bu festivalin Taşköprü'de başlamasının bir geleneğe dönüşeceğini umut ediyorum. Böyle bir sanat etkinliğinin halk tarafından paylaşılması içselleştirildiğinin, sahipleştirildiğinin göstergesidir.'

Göreve başlamasının üzerinden 30 ay geçtiğini belirten Günay, bu dönem içinde İstanbul, Çorum, Kahramanmaraş ve Malatya gibi Türkiye'nin farklı yerlerinde 17 yeni devlet tiyatrosu sahnesi açtıklarını söyledi.

Bunun Cumhuriyet tarihinde devlet tiyatrolarının yaşadığı en hızlı sahne açma süresi olduğuna dikkati çeken Günay, şunları söyledi:

'Biz sözle değil, eylemle ve kararlılıkla Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma konusunda adımlar atıyoruz. Geride bıraktığımız dönemde özel tiyatrolara, içine engelli tiyatrolarını, Anadolu'nun çeşitli yörelerindeki gençlik tiyatrolarını katarak yaptığımız yardımları yüzde 100'ün üzerine çıkardık. Bunun yeterli olmadığını, daha yukarı çıkarılması gerektiğini, açtığımız sahnelerin yeterli olmadığını, daha fazlasının açılması gerektiğini biliyorum. Bu dönemde gerçekleştirdiğimiz performans sanıyorum ki Cumhuriyet dönemi içinde özel bir performanstır. Türkiye ne kadar çok kültür merkezine, sanat merkezine ve ne kadar çok kültür etkinliğine kavuşabilir ve ne kadar halkla paylaşılabilirse, yaşam kalitemiz o kadar yukarı çıkar. Asıl amacımız da halkımızın yaşam kalitesini yukarıya çekmeye çalışmaktır. Sadece bu imkanlardan dünyanın her tarafında yararlananlara daha fazlasını sunmak değil, bu imkanlardan şimdiye kadar yararlanmamış olanlara, yaşamlarında tiyatro, sinema görmek, tiyatro ve sinema sahnesine çıkmak, yaşamlarında sadece müzik dinlemek değil, müzik yapmak veya herhangi bir sanat etkinliğinin içinde yer almak isteyenlere bu imkanları verebilmek görevimizdir.'

Adana Valisi İlhan Atış da etkinliğin, kentin uluslararası tanıtımında en önemli rolü oynadığını söyledi.

Bu nedenle Sabancı ailesine teşekkür eden Atış, 'Sanatçının dolaştığı yer aydınlık olur. Çünkü sanatçı o toplumun aydınlık yüzüdür' dedi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuşmasında, geleneksel değerlere sahip çıkmak amacıyla destekledikleri Devlet Tiyatroları Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ile binlerce insanı sanatla buluşturuyor olmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Festivalin, Adana'nın kültür sanat hayatına yeni bir soluk getirdiğini belirten Sabancı, 'Yerel bir tiyatro şenliği olarak yola çıkan bir festivalin uluslararası bir yapıya kavuşmasından dolayı büyük gurur duyuyorum. Bu festival, Adana'nın uluslararası bir kültür sanat merkezi olması yönünde atılan önemli bir adımdır' diye konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de festivalin 12'ncisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde başlatılan festivalde çeşitli ülkelerden gelen ve kendi geleneklerini en seçkin örneklerle sergileyen toplulukları sanatseverlerle buluşturmanın coşkusunu yaşadıklarını belirten Bilgin, 'Bu coşkumuz, Adana'nın bereketli topraklarını sanatla andığımız için yüksek. Tiyatrosu ve festivaline sahip çıkan Adanalı sanatseverlere teşekkür ediyoruz' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Güler Sabancı, tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter'e 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü verdi.

Etkinlikte, Seyhan Nehri ve tarihi Töşköprü üzerinde İtalya Studio Festi sanatçıları tarafından balık ve kuğu gibi çeşitli figürlerin de yer aldığı ışıklı gösteri sundu.

(AG-GK-ŞP) - ADANA