'Devlet Tiyatroları Özelleştirilmeyecek'

'Devlet Tiyatroları Özelleştirilmeyecek'

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Devlet Tiyatroları'nın Özelleştirilmeyeceğini, Sözlerinin Yanlış Anlaşıldığını Söyledi.

'Devlet Tiyatroları Özelleştirilmeyecek'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları'nın özelleştirilmeyeceğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçesi görüşüldü. Bakan Günay, komisyonda üyelerin sorularını yanıtladı.

Günay, Devlet Tiyatroları ile ilgili açıklamalarının iyi anlaşılmadığını aktararak tiyatronun özelleştirilmeyeceğini belirtti. Yeni düzenlemeler gerektiğini dile getirdiğini kaydeden Günay, 'Örneğin, bazı sanatçıların 65 yaşını beklemeden daha erken bir emeklilik yaşının düzenlenmesi gibi.' diye konuştu. Devlet Tiyatrolarının çok yerde perde açması gerektiğini dile getiren Günay, tiyatroların yaygınlaştırılacağını dile getirdi.

Memur mantığı ile sanat yapılamayacağını söyleyen Günay, halk müziği koroları, halk dansları gibi bazı toplulukları oluşturan kişilerin devlet memuru olmalarına gerek olmadığını aktardı. Günay, sanatta gönüllülük esası olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında Truva'dan da bahseden Günay, geniş bir alandan görülebilecek 50 metrelik bir Hektor heykelinin yapılması gerektiğini kaydetti.

Müzelerin özel yönetimlere devredilmesi gerektiğini aktaran Günay, bu konuda bölge müdürlükleri gibi bir düşünceyi ise benimsemediğini dile getirdi.