Devlet Sırrı Yeniden Tanımlanıyor

Devlet Sırrı Yeniden Tanımlanıyor

Bakanlar Kurulu'nda Meclis'teki Ticari Sır Tasarısıyla Birlikte Devlet Sırrını da Daha Açık ve Şeffaf Hale Getirecek Bir Tasarı İmzaya Açıldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Devlet Sırrının Başbakan'ın Başkanlığında Adalet, Dışişleri ve İçişleri Bakanlarından Oluşacak Bir Kurul Tarafından Belirleneceğini Bildirdi.

Devlet Sırrı Yeniden Tanımlanıyor

Devletin işleyişinin daha açık, şeffaf ve hesap verebilir hale getirilmesi amacıyla TBMM'deki ticari sır tasarısının ardından Bakanlar Kurulu'nda devlet sırrı ile ilgili bir düzenleme imzaya açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantının ardından Bakanlar Kurulu gündemine ilişkin Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından bir açıklama yapıldı. Çiçek, kurulda bilgi edinme yasasının daha önce Meclis'e sevk edilen birinci ayağı olan ticari sır tasarısının ardından devlet sırrı ile ilgili tasarının da imzaya açıldığını bildirdi. Her iki düzenlemenin demokratik hukuk devletinde devletin işleyişinin daha açık, şeffaf ve hesap verilebilir olması amacına yönelik olduğunu belirten Çiçek, devlet sırrı ile ilgili düzenlemenin Devlet Sırrı Kurulu oluşturulmasını öngördüğünü bildirdi. Devlet sırrında daha dinamik, daha esnek düzenlemeler amaçlandığını kaydeden Çiçek, kurulun devlet sırrını belirlemekle yetkili olacağını söyledi. Çiçek, bundan 10-20 sene önceki devlet sırrı olarak kabul edilen konuların artık sır olmaktan çıkıp gazete sayfalarında yazılır hale geldiğini bu nedenle daha dinamik yeni bir tanımlamaya ihtiyaç olduğunu belirtirken, düzenlemelerin yasalaşması ile yolsuzluklarla mücadelede "Ticari sır- devlet sırrı" bahanelerinin ortadan kalkacağını ifade etti.

KURUSIKI SİLAHA CEZA GELİYOR

Bakan Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda halk arasında "kurusıkı" diye nitelenen ses ve faz fişeği atan silahların imali, ihracı, satın alınması, edinilmesi ve bulundurulmasının usul ve esaslarına ilişkin bir tasarının Meclis'e sevk edilmesine karar verildiğini bildirdi. Kurusıkı silahlarla ilgili yasada hala boşluk bulunduğunu, bu boşluk nedeniyle bu silahlarla işlenen bir kısım suçların cezasız kaldığını anlatan Çiçek, düzenlemeyle bu silahların izin, imal ve ihracından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bulundurulması ve taşınmasından da İçişleri Bakanlığı'nın yetkili olacağını kaydetti.

YABANCI SERMAYE İÇİN TANITIM ATAĞI

Çiçek, Türkiye ekonomisinin ihtiyacı olan daha fazla büyümeyi sağlaması için daha fazla yabancı sermaye çekmesi gerektiğini yabancı sermayenin ilgisi bakımından Türkiye'nin dünyada ilk 10'a girmesine karşın tanıtımda eksiklikler yaşadığını ifade etti. Türkiye'ye yatırım yapan yabancı sermayenin pişman olmaması için destek ve tanıtım görevlerini yapacak Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın daha aktif hale getirilmesini kararlaştırdıklarını bildirdi. Ajansın yatırım yapacak ülkelerde Türkiye'nin tanıtımı için yoğun bir çalışma yapacağını belirten Çiçek, bunun ardından yeni toplantılarla sürecin etkinleştirileceğini söyledi. Çiçek, "Burada kastedilen Başbakan'ın söylediği 'pazarlama' mı" sorusu üzerine "Evet, evet. 'Neden Türkiye tercih edilmeli' sorusu yanıtlanacaktır. Türkiye'de yabancı sermayenin gelmesi halinde imkanlarının neler olacağı anlatılacaktır. Yabancı Sermaye Sahipleri Türkiye hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bilgi sahibi yapılarak Türkiye'ye gelmeleri sağlanacaktır. Her türlü imkan kullanılmak suretiyle bu ajans, gereken tanıtımı yapacaktır" diye konuştu.

TERÖRLE MÜCADELEDE YASA DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Cemil Çiçek, gazetecilerin Başbakan Erdoğan'ın son MGK'da terörle mücadele ile ilgili yasa değişikliğinin gündeme geldiği yolunda açıklama yaptığını belirtmeleri üzerine, "Sayın Başbakan hangi anlamda söyledi bilmiyorum ama bizim gündemimizde Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişiklik yoktur. Bir yasal değişiklik gündemimizde değildir" dedi. Çiçek, terörle mücadelenin MGK'nın değişmez maddelerinden biri olduğunu her toplantıda iç ve dış güvenlik bağlamında konunun dış bağlantılarıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alındığını söyledi. Çiçek terörün sadece asayiş tedbirleriyle değil başka tedbirleri de devreye sokarak ortadan kaldırılması konusunun her zaman gündemlerinde olduğunu söyledi.

Çiçek bir başka soru üzerine Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi konusunda, yeri ve zamanı geldiğinde, açıklamanın Dışişleri Bakanlığı'nca yapılacağını söyledi. Çiçek Türkiye'nin Irak ve Filistin konularında en fazla üzülen, rahatsız olan ülke olarak en fazla inisiyatif alan ülke olmasının doğal karşılanması gerektiğini kaydetti. Çiçek Türkiye'nin her olayın birbiriyle bağlantılı olduğu Orta Doğu'daki sorunların çözümü için çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

Cemil Çiçek bir soru üzerine geçtiğimiz günlerde açıklanan Şemdinli Davası'nın gerekçeli kararında devlet görevlilerinin suçlanması konusuyla ilgili soruların Adalet Bakanı olarak kendisine sorulmasını doğru bulmadığını belirtti. Türkiye'de her kurum ve yetkili kişinin yetkilerinin Anayasa'da belirlendiğini belirten Çiçek, suçluları ortaya çıkarıp ceza vermenin yargının işi olduğunu, buna ilişkin sorunun Adalet Bakanı'na sorulmasının doğru olmadığını söyledi. Çiçek soruya tepkisini "Bana 'yarın hava nasıl olacak' diye niye sormadınız merak ediyorum" diye dile getirdi.

Çiçek Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın Brüksel'e yaptığı son ziyaretle ilgili olarak kurulu bilgilendirdiğini belirtti. Çiçek bu çerçevede bilgi verirken bilim ve araştırma faslında geçici açıp kapama yapıldığını, şimdi ekonomik ve para politikaları, istatistik, işletme ve mali kontrol olmak üzere dört fasılda daha Türkiye olarak geçici açıp kapama yapmak istediklerini anlattı. Kıbrıs'la bağlantılı olarak askıya alınmış fasıllara da göndermede bulunan Çiçek bunlarla ilgili olarak Hükümetin faaliyetini durdurmadığını, askıya alınma yokmuş gibi çalışmaların sürdüğünü ifade etti.(ANKA)

Kaynak: ANKA