Devlet Sanatçısından Kültür Politikası Eleştirisi

Devlet Sanatçısından Kültür Politikası Eleştirisi

Devlet Sanatçısı Suna Kan, 1970'li Yıllardan Beri Devletin Bir Kültür Politikası Olmadığını Belirterek, "Sizler ve Bizler Üzerimize Düşen Görevleri Yaptığımız Takdirde Devletin de Kültür Yatırımları İçin Duyarlılık Göstermesini Bekleyebiliriz" Dedi.

Devlet Sanatçısından Kültür Politikası Eleştirisi
24.04.2008 23:48 | Son Güncelleme: 24.04.2008 23:48

Devlet Sanatçısı Suna Kan, 1970'li yıllardan beri devletin bir kültür politikası olmadığını belirterek, "Sizler ve bizler üzerimize düşen görevleri yaptığımız takdirde devletin de kültür yatırımları için duyarlılık göstermesini bekleyebiliriz" dedi.

Konser vermek üzere geldiği Muğla'nın Marmaris ilçesinde Orkestra Şefi Naci Özgüç ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Devlet Sanatçısı Suna Kan, 40 yılı aşkın süredir katıldığı yurtiçi turnelerde halkın çok sesli evrensel müziği sevmesi için çalıştığını, ancak 1970'li yıllardan beri devletin bir kültür politikası olmadığını söyledi. Konser verilebilecek salonların hiç değilse asgari koşullarının oluşması gerektiğini belirten Kan, "Devlet bazı şeyleri yapmıyorsa bunu beklememek lazım. Sanatçıların bu misyonu onlarda (devleti yönetenlerde) uyandırması için çalışması gerek. Sizler ve bizler üzerimize düşen görevleri yaptığımız takdirde devletin de kültür yatırımları için duyarlılık göstermesini bekleyebiliriz. 1960'lı ve 1970'li yıllarda Türkiye'nin hemen her iline başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile konser turneleri düzenledik. Ama oralarda birer kez konser vermek yetersiz oluyor. Bu müziğin dinlenmesi ve sevilmesi için devamlılığı şarttır. Gönül ister ki her ilde, her ilçede devamlılığı olan orkestralar kurulabilsin. Bu müziği ilk defa Hakkari'de halka sunduğumuzda da 'Aman ne harika müzikmiş' demelerini beklemiyorduk. Ama iletişimin arttığı, televizyonun, internetin yaygınlaştığı çağımızda bu müziği ilk defa dinleyecek olanlara uzun süreli senfoniler yerine süresi birkaç dakika olan ve insanları sıkmayacak çok güzel örnekler dinleterek yaygınlaştırmamız mümkündür" dedi.

Orkestra Şefi Naci Özgüç ise, Suna Kan ile aynı duygu ve görüşleri paylaştığını belirterek, "Çok sesli müzik evrenseldir. Çin'den Amerika'ya, Afrika'dan Avrupa'ya kadar her insanın anlayabildiği tek ortak dildir. Bu dili yaygınlaştırarak toplumların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayabiliriz. Ülkelerin ve ulusların kendi müziklerini, kendi yöresel çalgılarla kurdukları orkestraları da geliştirmek ve o ülkenin özgün kültürünü sağlamak ve devam ettirmek ayrı bir zorunluluktur. Mesela, sadece bağlama ile kurduğunuz bir orkestranın başka ülke kültürleri ile ortak bir dil oluşturması beklenemez, folklorik bir yapı oluşturur. Ama inkar da edilemez. Bu benim ülkemin kültürüdür. Korunması gerekir. Ancak dünyanın bütün insanlarını ve sanatçılarını klasik müzik orkestrasında bir araya getirmek mümkündür. Çünkü ortak dildir" diye konuştu.

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) organizasyonu ile düzenlenen konser, 26 Nisan 2008 Cumartesi günü saat 20.30'da Mares Otel'de gerçekleştirilecek.

(CG-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Devlet Sanatçısından Kültür Politikası Eleştirisi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 10:04:28. #1.14#
title