Devlet Hastanelerine Sosyal Hizmet Birimi Kuruluyor

Devlet Hastanelerine Sosyal Hizmet Birimi Kuruluyor

Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Hastanelerin Tamamında Sosyal Hizmet Birimi Kurulması İçin Çalışmalara Başlandı

Devlet Hastanelerine Sosyal Hizmet Birimi Kuruluyor

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin tamamında sosyal hizmet birimi kurulması için çalışmalara başlandı. Bu amaçla, devlet hastaneleri sosyal birimlerinde görev yapacak personellerin belirlenerek eğitimden geçirileceği bildirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Adana'daki devlet hastanelerinde sosyal hizmet birimlerinin kurulması çalışmalarına başlandığını belirterek, "Bakanlığımız hastanelerinde, ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkili bir şekilde yararlanması, sosyal sağlığının korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla hastanelerde sosyal hizmet birimlerinin kurulması planlanmaktadır." dedi.

Kemik, "Bu hizmeti, özürlü, kimsesiz, yoksul, sağlık güvencesiz, yaşlı, mülteci, aile içi şiddet ve istismar mağduru, il dışından gelen hastalar öncelikli olmak üzere sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyulan tüm hastaların yararlanması planlanmaktadır. Hastaların, tedavi sürecinde yaşadıkları psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenmesi amacıyla tıbbi sosyal uygulamalarının standardize edilmesi, etkinleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılacak." diye konuştu.

Dr. Aytekin Kemik, Adana devlet hastanelerinin sosyal hizmet birimlerinde görev yapacak personelin tıbbi sosyal hizmet uygulamaları eğitiminin 15 Şubat'ta yapılacağını ifade etti. Adana Hekimevi'ndeki tıbbi sosyal hizmet uygulamaları eğitimine Adana, Mersin, Karaman, Kilis, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'dan 103 sağlık çalışanının katılacağını kaydeden Sağlık Müdürü Dr. Aytekin kemik, "Eğitime hastanelerin sosyal hizmet biriminden sorumlu başhekim yardımcıları, sosyal çalışmacılar ile müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Şubesi'nde görev yapan personelimiz katılacak ve eğitim bir gün sürecek." ifadesini kullandı. - ADANA

Kaynak: CHA