Devlet Güvenlik Mahkemesi Haberleri

Devlet Güvenlik Mahkemesi haber, Devlet Güvenlik Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Devlet Güvenlik Mahkemesi - 09.04.2014
7 Kişinin Ölümüyle İlgili 23 Yılda Dava Açılmayınca, Aym'ye Başvurdular
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 1991 yılında 7 kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay ile ilgili 23 yıldır dava açılmayınca, aileler, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Avukat Nahit Eren, yaşam hakkı ihlali ve etkin soruşturma yapılmaması nedeniyle AYM'ye başvurduklarını söyledi. Başvuruda, 7 kişinin yakını için ayrıca 1 milyon 550 bin tazminat da talep edildi. Kulp ilçesinde 24 Aralık 1991 tarihinde çatışmada öldürülen 3 PKK'lının cenazesi sırasında iddiaya göre askerlerin ateş açması sonucu 7 kişinin ölmesi, 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen dava açılmayınca, dosya Anayasa Mahkemesine taşındı. Aileler adına Anayasa Mahkemesine başvuran Avukat Nahit Eren, başvuru dilekçesinde soruşturma dosyası ile ilgili yapılan hukuki işlemleri kronolojik olarak sıralarken, "7 kişinin ölümü ve 2 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaya istinaden 1991 tarihinde başlatılan hazırlık soruşturması aradan geçen 23 yıla karşın henüz tamamlanmamış ve failler hakkında dava açılmamıştır"dedi. Yaşam hakkının ihlali ve aradan geçen 23 yılda dava açılmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda, hayatını kaybedenlerin yakınları için ayrıca 1 milyon 550 bin lira tazminat istendi.  --------------KUTU-------------- Olay nasıl oldu? KULP-Bingöl kırsalında öldürülen 3 PKK'lının cenazeleri aileleri tarafından 24 Aralık 1991 tarihinde Kulp ilçesinde defnedilmek istenmiş, ancak güvenlik önlemleri alan askerler cenazeleri ailelerden alıp kendileri gömmek istemişti. Dönemin Diyarbakır Valisi muhalefetine karşı, iddiaya göre dönemin İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Yediyıldız'ın ateş emri vermesi sonucu Mehmet Nesip Altın, Neytullah Tekin, Hayrettin Demirtuyi, Felemez Bulut, Ömer Öztürk, Ali Miltaş ve Şahin Tekin olay yerinde ölürken, Mehmet Şah Tektekin ve Şeyhmus Altındağ yaralandı. Olay ile ilgili soruşturma dosyası, Kulp Cumhuriyet Savcılığı ve dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi arasında gidip gelirken, 2005 yılında Kulp Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan bir başvuruyla, söz konusu soruşturma dosyasının kayıp olduğu ortaya çıktı.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 03.04.2014
Ergenekon Davası'nın Gerekçeli Kararı Açıklandı (12)
Kararda, şu ifadelere yer verildi: "Çünkü insanlar, daha önce hiçbir şekilde ortaya çıkarılamayan, yargılanamayan, ancak adından sıkça bahsedilen, geçmişte meydana gelen ve derin izler bırakan yasadışı faili meçhul olayların planlayıcı ve icracısı olan devlet içindeki illegal yapılanmanın ve mensuplarının bu davayla birlikte ortaya çıkarılabileceğini ümit etmiştir. Ülkenin gündeminde uzunca bir süre kalan, toplamda sadece 16 kişinin yargılandığı Susurluk Çetesi davasıyla ilgili algı, bir derin devlet yargılamasının yapıldığı yönünde olmuştur. Ancak, gerek eldeki delillere göre hazırlanan iddianame ve gerekse verilen hükme bakıldığında, yapılan yargılamanın yalın bir organize suç örgütü davası olduğu görülmektedir. Hem iddianamede anlatılan eylemlerin yargılamalarının başka mahkemelerde yapılıyor olması, hem de davadaki bir kısım eylem ve olayların dosyadan tefrik edilerek başka yer mahkemelerine gönderilmesi dolayısıyla, dosyada yargılanan bir eylem kalmamış, sanıkların sıradan bir suç örgütü içinde olup olmadıklarına dair bir karar verilmiştir. Yani başlangıçta ve yargılama sırasında oluşan algının aksine, derin devlet yargılanamamış, ancak içlerinde bazı devlet yetkililerinin de bulunduğu bir suç örgütü yargı önüne çıkarılabilmiştir. Tanzim edilen iddianame ve verilen kararda derin devlet yapılanmasını işaret eden ve hatta bir rejim tehlikesine neden olabilecek bir yapılanmadan bahsedilmiş, ancak sonuçta mevcut deliller kapsamında bir adi suç örgütü cezalandırılmıştır." "DERİN YAPININ BÜTÜNÜNÜ KAPSAYACAK BİR SORUŞTURMAYA GİRİŞİLEMEMİŞTİR" Gerekçeli Karar'da, "Susurluk Davası olarak bilinen ve İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi' nin 1997/180 esas sayılı bu dosyanın en dikkat çeken özelliklerinden biri, önceye ait herhangi bir şikayete dayalı olağan soruşturma aşamasının bulunmayışıdır.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 03.04.2014
Ergenekon Davası'nın Gerekçeli Kararı
Sıradan bir adli vaka için söz konusu olan soruşturma sürecinin fiili imkansızlık nedeniyle burada işletilemediği aktarılan kararda, şu ifadelere yer verildi: "Çünkü bu olayın öncesine dair herhangi bir ihbar, şikayet, teknik takip, ev veya iş yeri araması, el koyma işlemi, iletişim tespiti delil toplama bulunmamaktadır. Soruşturma, içinde milletvekili, emniyet müdürü ve firari bir zanlının bulunduğu aracın ölümlü bir trafik kazasına karışmasını müteakip başlamıştır. Yani önceye dayalı bir tahkikat yoktur. Sonuç olarak gerek yukarıda anlatılan nedenler, gerek Ergenekon terör örgütünün bir birimi olan Susurluk Çetesi'nin etkin olarak kullandığı propaganda teknikleri ve gerekse örgüt disiplininden kopmayan sanıkların geliştirdikleri savunmalar nedeniyle yapılan soruşturma tekamül ettirilememiş, bir tarafından yakalanan derin yapının bütününü kapsayacak bir soruşturmaya girişilememiştir."   Susurluk Davası'nda, olayın kendine özgü durumu nedeniyle sınırlı sayı ve içerikte delil ve sanığa ulaşılabildiği, kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, ulaşılabilen bu sınırlı yapı ile ilgili önemli tahliller yapıldığına işaret edilen gerekçeli kararda, şöyle devam edildi: "Gerekçede; 'Sanıkların savunmalarına göre, bu olayı da hiçbir menfaat düşünmeden devletin çıkarları için yapmışlardır ve bu konudaki gelişmeler de devlet sırrıdır, açıklanması kendilerince mümkün değildir.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 02.04.2014
Ürdün'de "Bombalı Saldırı Planı"Na 20 Yıl Hapis
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Devlet Güvenlik Mahkemesi, "istihbarat servisi binasına yönelik bombalı eylem planladıkları" iddia edilen, "Tevhid Taburları" örgütü lideri Azmi el-Ceyusi ve örgütün 8 mensubuna, yirmişer yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verdi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 02.04.2014
İbda/c Davası" Hükümlüsü Mirzabeyoğlu'na Destek Eylemi
Polis tarafından, "adliye önünde basın açıklaması yapmanın yasak olduğu" gerekçesiyle uyarılan gruptakiler, meydana yönlendirilmeye çalışıldı. Uyarıları dikkate almayan gruptakiler, olay yerine çağrılan çevik kuvvet ekiplerince adliye önündeki meydana yönlendirildi. Bu sırada, gruptakilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.  Adliye önündeki meydana çıkarılan gruptakiler, tekbir getirerek, "Yaşasın kumandan Mirzabeyoğlu" sloganları attı. Mirzabeyoğlu'nun kelepçeli fotoğraflarının olduğu "Tiyatro bitti, işkence sürüyor" pankartı da açıldı. "16 Haziran terör örgütü lideri olduğu" ve "Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs ettiği" iddialarıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray'ın eşi oyuncu Nur Sürer'in de grupta yer aldığı görüldü.  Burada basın açıklaması yapan Mirzabeyoğlu'nun avukatlarından Hasan Ölçer, "fikre idam cezası verilen ender ülkelerden birinde yaşadıklarını" belirterek, "28 Şubat karanlık döneminin halen sürdüğüne inanıyorum. Salih Mirzabeyoğlu'nun esaretinin devam etmesi, bunun en büyük delilidir. Haksızlık ve hukuksuzluk, mutlaka giderilmelidir" diye konuştu.  Mirzabeyoğlu'nun avukatı ve Yeni Devir Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Güven Yılmaz da "Dünya hukuk ve fikir tarihi şahittir ki, fikir idam edilemez. Fikre idam cezası verilen bir ülkede hukuk, maşa; idam cezası verenler de emir alan bir emir kuludur. Fikri idam etme bedbahtlığını gösteren ülkelerin başında Türkiye gelmektedir" dedi.  Mirzabeyoğlu davasının yeniden ele alınması ve zulme son verilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, kendilerini yalnız bırakmadığı için Sarp Kuray'ın eşi Nur Sürer'e de teşekkür etti.    Önce idam, sonra ağırlaştırılmış müebbet   Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 2 Nisan 2001'de verdiği kararla, Salih İzzet Erdiş'i "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan, eski TCK'nın 146/1.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 22.11.2013
Hulki Güneş'e, 'Mahkumiyete Devam' Kararı Çıktı
Muş'un Varto İlçesi Sarımsak Tepe mevkisinde bir askerin şehit edilmesi eylemine katıldığı gerekçesiyle ömürboyu hapis cezasına çarptırılan ve 21 yıldır cezaevinde bulunan Hulki Güneş'in, 4'ncü Yargı Paketi kapsamında yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, Hulki Güneş hakkında 1 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce verilen mahkumiyet hükmünün onaylanmasına ve infazının devamına karar verdi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 20.11.2013
Namık Tarancı Ölümünün 21'inci Yılında Anıldı
Bağlar ilçesi Mavi Köşe semtinde düzenlenen etkinliğe Tarancı'nın arkadaşları Emek Partisi il örgütü, Özgür Gazeteciler Derneği, 78'liler Derneği, sedika temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu temsilcisi Cumhur Daş, Namık Tarancı'nın 1992 yılında Gerçek Dergisi'nin Diyarbakır temsilcisi olduğunu söyledi. Daş, "Tarancı yaşadığı bölgenin haberini yaptı. Kürt illerinde yaşananları basın yoluyla paylaştı. Gerçeklerin halkla paylaşılması birilerini rahatsız etti. 20 Kasım 1992'de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti iki yıl faili meçhul kaldıktan sonra 1994'te Hizbullah askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar'ın Diyarbakır 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde gıyabında yargılandığı davaya konu oldu.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 02.10.2013
Ürdün'de Darbe Karşıtlarına Hapis Talebi
Ürdün'de, Mısır'daki askeri darbeyi protesto amacıyla gösteri düzenleyen ve ellerinde darbe karşıtı gösterilerin sembolü "Rabia" işaretinin yer aldığı afişler taşıyan 3 göstericinin, çıkarıldıkları devlet güvenlik mahkemesi tarafından tutuklandıkları bildirildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Devlet Güvenlik Mahkemesi Haberleri | Devlet Güvenlik Mahkemesi Haber - Haberler - Sayfa 7 - Devlet Güvenlik Mahkemesi haberleri, son dakika devlet güvenlik mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. Haftanın Tarihine Bakış.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.5.2021 02:22:41. #1.15#

title