Devlet Güvenlik Mahkemesi Haberleri

Devlet Güvenlik Mahkemesi haber, Devlet Güvenlik Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Devlet Güvenlik Mahkemesi - 22.11.2014
Koğuş Arkadaşı 'Yaprak'ı Ben Öldürdüm' Dedi Veli Küçük Şüpheli Oldu
Mehmet Ali Yaprak, 25 Kasım 2000’de İstanbul’da ele geçirilen 300 bin ‘Captagon’ hapının sahibi olduğu gerekçesiyle İstanbul 6 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından da 7.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 21.11.2014
Ürdün İhvanı'ndan Gözaltına Kınama
İhvan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erşid'in, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi kararıyla gözaltına alınmasına tepki gösterilerek, "Halk ve uluslararası kamuoyu nezdinde Ürdün'e bağlılığı ve sadakatiyle bilinen ve ulusal onuru temsil eden şahısların gözaltına alınmasını kınıyoruz.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 26.10.2014
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Olağanüstü Hal Yetkilerini Devretti
Kanunun 15'inci maddesine göre Cumhurbaşkanı,  "Kasten adam öldürme ya da öldürmeye yardım ve yataklık etme dışında Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin bir kişi hakkında aldığı mahkumiyet kararını davayı düşürmeden iptal etme, cezayı hafifletme ya da uygulamayı durdurma" yetkisine sahip oluyor.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 19.10.2014
Nuh Mete Yüksel Baro Seçiminde Protesto Edildi
Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) eski savcısı Nuh Mete Yüksel, Ankara Barosu başkanlık seçimi için oy vermeye geldiği sırada protesto edildi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 13.10.2014
Yargıtay 3. Ceza Dairesinde Seçim
-Gökçen'in özgeçmişi İnebolu'da 1951'de dünyaya gelen Gökçen, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul'da hakim adayı olarak mesleğe başlayan Gökçen, sırasıyla Hamur, Ulus ve Yumurtalık Cumhuriyet Savcılığı, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı ve Başsavcılığı görevlerinde bulundu.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 13.10.2014
Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı, Erdal Gökçen Oldu
Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca yapılan seçim sonucunda 3. Ceza Dairesi Başkanlığı’na aynı Daire Başkanı Erdal Gökçen seçildi. 15 Kasım 1951’de İnebolu’da doğan Gökçen, Gaziantep Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1976 yılında mezun olan Gökçen, askerliğini İstanbul’da 'yedek subay personel teğmen' olarak yaptı. İstanbul hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Gökçen sırasıyla Hamur, Ulus ve Yumurtalık Cumhuriyet Savcılığı, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı ve Başsavcılığı görevlerinde bulundu.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 22.09.2014
Ürdün'de Işid Gözaltıları Sürüyor
Ürdün'de şimdiye kadar 11 kişi IŞİD'le bağlantılı olmak suçlamasıyla Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sevk edildi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 19.09.2014
Ürdün'de İhvan'a Yönelik Gözaltılar
Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi, gözaltına alınan 2 İhvan yötecisinin kefaletle serbest bırakılmasını reddetti.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 17.09.2014
Mısır'daki Darbe Karşıtlarına Yönelik Gözaltılar
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeyinde yer alan Delta Nil kentindeki Giza Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen duruşmada, "gösteri kanununa muhalefet, devlet kurumlarının çalışmasını engelleme ve silah bulundurma" suçlamalarıyla yargılanan Mursi destekçisi 30 kişi 3, 5 kişi ise 5 yıl temyiz yolu açık olmak kaydıyla hapis cezasına çarptırıldı.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 07.09.2014
Şehriban'a Kürdi'den Çözüm Sürecine Destek
1990'lı yıllarda Halkın Emek Partisi'nin (HEP) bir mitinginde söylediği şarkı nedeniyle gözaltına alındığını ardından savcılığa sevk edildiğini anlatan Kurdi, şunları kaydetti: "Savcılıkta, (kızım ne söylediğinin farkında mısın? Sen çok büyük şeyler söylüyorsun ama hiç farkında değilsin. Birileri mi sana söyletiyor, yoksa kendin mi söylüyorsun?) diye sordular. Ben de bunları kendim söylüyorum ama bilerek değil, yanıtını verdim. Tabii rahat çıkabilmek amacıyla bunu dile getirdik. Türkiye'den çıkmama neden olan ise 1993 yılında yapmış olduğum bir albümdü. Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce 15 yıl hapis cezasına çarptırıldım.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 20.08.2014
Mısır'da Casusluk Davası
Mısır Mahkemesi'nin İsrail için casusluk yaptığı suçlamasıyla yargılanan Ürdünlü sanık hakkında 10 yıl, İsrailli sanık hakkında ise müebbet hapis cezası verildiği belirtildi.  Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ürdünlü haberleşme uzmanı, mühendis Beşşar Ebu Zeyd ve İsrail İstihbarat Servisi üyesi İsrailli Ovfer Herary, İsrail için casusluk yaptığı suçlamasıyla yürütülen dava kapsamında hakim karşısına çıktı.  Olağanüstü Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin baktığı davada tutuklu Ebu Zeyd hakkında 10 yıl, Herary hakkında gıyaben müebbet cezası (25 yıl) verildi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 26.07.2014
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Mersin'de
Türkiye'deki hukuk sistemini de eleştiren Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları aktardı: "Hukuk devleti diyoruz, gözaltı süresi doldu ya tutuklarsınız ya serbest bırakırsınız. Sizin yasa dışı olarak bunları daha fazla uzun süre gözaltında tutmaya hakkınız var mı? Bunu yapamazsınız, hukuk devletinde bunlar olmaz. Hukuk devleti bugün benim için var yarın onun için var. Bir grup toplantısında söylemiştim 'Adaletin kantarını bozmayın. Bozduğunuz kantar gün gelir sizi tartar.' Gün gelir bunları da tartacak, bunlar istediği yere kaçsınlar, bu mümkün değil, bu tabloyu Türkiye'nin kaldırması mümkün değil. Bu kadar ahlaksızlığa bu toplumun tahammül etmesi de mümkün değil. Yolsuzluğa batmış bir insanı, hala belli insanların üzerine baskı kurarak o baskıları sürdürerek topluma adalet dağıtacaksa bunun adı adalet değildi, onun adı diktatörlüktür. Dikta yönetimlerine özgü bir uygulamadır." Yargının kararını verirken siyasi otoritenin beklentilerine göre değil vicdanına göre vermesi gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: "Yargıç kararını vicdanıyla vermeli. Eğer bir hakim vicdanıyla karar verirse bir sorunumuz yok, vicdanıyla karar değil de Erdoğan'dan gelen talimata göre karar verirse o mahkeme, mahkeme değildir. O mahkemenin adı geçmişte sıkıyönetim mahkemesiydi, ondan sonra devlet güvenlik mahkemesi oldu, ondan sonra özel yetkili mahkeme oldu.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 22.07.2014
İbda/c Davası
  Önce idam, sonra ağırlaştırılmış müebbet   Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 2 Nisan 2001'de verdiği kararla Mirzabeyoğlu'nu "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan idam cezasına çarptırmıştı.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 22.07.2014
Mirzabeyoğlu İçin Tahliye Kararı Çıktı
DAVANIN GEÇMİŞİ Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1999 yılında İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş'i (Salih Mirzabeyoğlu) "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan, eski TCK'nın 146/1.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 16.07.2014
Hasan Polat'ın Müebbet Hapis Cezasına Onama
İstanbul Gazi Mahallesi'nde 1991 yılında çıkan olaylarda iki polisin silahla yaralanmasının faili olarak yakalanan Hasan Polat, kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 15.07.2014
Ddk Madımak İçin "Komplo/provokayon Değil" Dedi: Sivas Olaylarının Sebep ve Faili Basiretsiz...
Öte yandan, adli ve idari mercilerce her türlü hukuki delilin toplanması, muhafaza edilmesi ve değerlendirilmesinde gereken özenin gösterilmemesi, ölü muayene ve otopsi işlemlerinin asgari bilimsel standartları karşılayacak şekilde yapılmamış olması, Cumhuriyet ve laiklik aleyhine atıldığı iddia edilen bazı sloganların soruşturma ve yargılama aşamasında sonradan ilave edilmesi, Atatürk büstünün kimler tarafından, ne amaçla ve ne zaman söküldüğü hususunda kesin bir tespitin yapılmamış olmasına rağmen yargılama sürecinde hüküm kurulurken Atatürk büstünün tahrip edildiğinin kabul edilmesi, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığınca "Düşünce Örneği" başlığıyla kaleme alınan yazının ilgili mahkemelere gönderilerek yargı bağımsızlığının zedelenmesi, olayların önlenmesi konusunda görev ve sorumluluğu bulunan hiçbir kamu görevlisinin adli kovuşturma sürecinden geçmemesi gibi hususlar da iyi yönetilmeyen bir toplumsal krizdeki kamu yönetimi sorumluluklarının acilen gizlenmesine/örtülmesine ve/veya geleneksel olarak farklılıklarla yüzleşmekten kaçınılmasına yönelik tutum ve davranışlar olduğu anlaşılmaktadır.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 12.06.2014
Yargıtay'dan Pınar Selek Davasına "Hükümde Serbestlik" Vurgusu
Davanın aşamalarının da anlatıldığı gerekçeli kararda, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının 1998 yılında hazırladığı iddianame ile sanık Pınar Selek hakkında silahlı terör örgütüne üye olma ve patlayıcı madde imal etme suçlarından 765 sayılı TCK'nın 168/2, 264/1-3.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 26.05.2014
Suriye'ye Savaşmaya Gitmek İsteyen 2 Kişiye Hapis
Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Suriye rejimine karşı savaşmak amacıyla Suriye'ye geçme girişiminde bulunan 2 kişiden birine 4 ay diğerine 2,5 yıl hapis cezası verdi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 26.05.2014
Yavi Katliamında Emri Veren PKK'lı 21 Yıldır Aranıyor
YARGILANMASINA GIYABINDA 2000 YILINDA BAŞLANDI  Katliam emri verdiği tespit edilen, PKK'da bir dönem Abdullah Öcalan'dan sonra ikinci adamı olan 'Parmaksız Zeki' kod adlı Şemdin Sakık tarafından kuzey saha komutanlığı askeri yardımcılığına getirilen Ayhan Çiftçi'nin, ayrıca o dönem sözde Erzurum eyaleti koordinatörü görevi verildiği de iddianamede yer aldı. 25 Eylül 2000 günü Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, Ayhan Çiftçi'nin 19 Temmuz 1993'de Bingöl Ilıcalar Jandarma Karakoluna arkadaşları ile silahlı saldıda bulunarak 2 askerin şehit ettiği de belirtildi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 19.04.2014
Mısır'da "İsrail Adına Casusluk" Davası
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire'nin güneyindeki Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde düzenlenen duruşmaya, tutuklu Ebu Zeyd katıldı.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 17.04.2014
Şırnak'ta 38 Köylünün Ölümüyle İlgili Soruşturma
20 yılda 8 defa "görevsizlik kararı" verildi Şırnak'ta 26 Mart 1994'te meydana gelen olayla ilgili ilk olarak soruşturmaya Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca başlanıldı. Savcılık, 07 Nisan1994'te "görevsizlik kararı" vererek, dosyayı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
Devlet Güvenlik Mahkemesi - 17.04.2014
38 Kişinin Öldüğü Kuşkonar Katliamı Davası Kapatıldı
SALDIRIYI PKK'NIN YAPMADIĞI ANLAŞILDI 38 köylünün bombalanarak öldürülmesiyle ilgili soruşturma dosyası yıllarca Şırnak ile Diyarbakır mahkemeleri arasında gidip geldi. Olayla ilgili Şırnak’ta ilk soruşturma 1994 yılında açıldı. Dosya 07.04.1994 tarihinde görevsizlik kararı verilerek Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Devlet Güvenlik Mahkemesi Haberleri | Devlet Güvenlik Mahkemesi Haber - Haberler - Sayfa 6 - Devlet Güvenlik Mahkemesi haberleri, son dakika devlet güvenlik mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. Gazeteci Sedef Kabaş'ın 5 Yıla Kadar Hapsi İstendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.05.2021 06:11:47. #1.13#

title