Devlet Bakanı Yılmaz: İllerin Gelişmişlik Düzeyi Sıralaması Yeniden İnceleniyor
Haberler » Politika » Haber

Devlet Bakanı Yılmaz: İllerin Gelişmişlik Düzeyi Sıralaması Yeniden İnceleniyor

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İllerin Gelişmişlik Düzeyi Sıralamasının Eskidiğini ve Yenilenmesi Gerektiğini Belirterek, Gelişmişlik Düzeylerinin Belirlenmesi İçin Araştırma Ekibine Talimatlar Verdiğini Söyledi.

Devlet Bakanı Yılmaz: İllerin Gelişmişlik Düzeyi Sıralaması Yeniden İnceleniyor

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, illerin gelişmişlik düzeyi sıralamasının eskidiğini ve yenilenmesi gerektiğini belirterek, gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesi için araştırma ekibine talimatlar verdiğini söyledi.

Yapılan araştırmanın 2010 yılında sonuçlanacağını vurgulayan Bakan Yılmaz, oluşacak yeni gelişmişlik sırasına göre teşviklerin değişeceğini, bu değişimle kalkınma ajanslarının da faaliyetlerine ağırlık vereceğini açıkladı.

Muş'ta istişare toplantısına katılan Bakan Yılmaz, önce salonda kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları, belde ve belediye başkanlarını dinledi. Söz hakkı alan herkesin Muş'un, gelir seviyesinde son sırada olmasından yakınması ve söz hakkı isteyenlerin teşvik istemesi üzerine Bakan Yılmaz, "Belki de Muş son sırada değil. Son sırada olduğunu gösteren araştırma 2001'de yapılmıştı. Belki şimdi son sırada değil" diyerek, illerin yeni gelişmişlik haritasının çıkarılması için kendi bünyesindeki Türkiye İstatistik Kurumu'na talimat verdiğini açıkladı.

Bakan Yılmaz, illerin yeni gelişmişlik seviyesini ölçtüklerini ifade ederek, "İnşallah bu çalışma da 2010'un sonunda biter. Şimdi herkes diyor Muş 81. sırada. Bu sıralama 2003 istatistiklerine ait. Bu istatistik de 2001 verilerine göre hazırlanmış. Bu süre zarfında ne oldu ne bitti bunları bilimsel bir şekilde uluslararası alanda yeniden bir hesaplanması lazım. Türkiye İstatistik Kurumu da bu hesapları yapmaya başladı." dedi.

Yeni istatistiklere göre, yeni teşvik düzenlemelerinin yapılacağını aktaran Yılmaz, "Yeni istatistiklerin tamamlanmasıyla yeni bölgesel teşvik sistemi hazırlanacak. Bölgesel boyutu daha güçlendirilecek bir düzenleme yapılacak. Bununla belki birinci ve ikinci bölgelerdeki teşvikleri daha azaltacağız. Üçüncü ve dördüncü bölge arasındaki fark daha fazla açılacak. Bu istatistikle bölgeler arası fark daha da belirginleşecek. 2010 sonrası yeni düzenlemelerle birlikte kalkınma ajanslarımız da iyice kurumsallaşırsa bölgesel teşvikleri büyük oranda kalkınma ajansları üzerinden götürmeye yönelik bir politikamız var. Bununla her bölge kendi ihtiyaçlarını daha iyi bilecek, belirleyecek ve bizim vereceğimiz teşviklerle buraları harekete geçirmeye çalışacağız." şeklinde konuştu. (CİHAN)