Devlet Bakanı Tüzmen: "Terlemeyen insanlar sonludur"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, katma değer oluşturmadan para kazananları "terlemeyen aktörler" olarak nitelendirerek, "Bir şey üretmeyen, katma değer oluşturmayan mutlaka sonludur" dedi.

Devlet Bakanı Tüzmen:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, katma değer oluşturmadan para kazananları "terlemeyen aktörler" olarak nitelendirerek, "Bir şey üretmeyen, katma değer oluşturmayan mutlaka sonludur" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Denizli Ekonomisinin Aktörleri 2007" ödül töreninde yaptığı konuşmada, ekonominin terleyen ve terlemeyen aktörleri bulunduğunu söyledi. Dönem dönem ekonominin terlemeyen aktörlerinin, terleyen aktörlerinden daha fazla para kazandığını ifade eden Tüzmen, "Bazen onların ekonomik büyüklüklerinin daha da arttığını görürsünüz ama dünyadaki ülkelerde olduğu gibi bir şey üretemiyorsanız, katma değer oluşturmuyorsanız bu mutlaka sonludur. Ama siz bir şey üretiyorsanız, katma değer oluşturuyorsanız yani terliyorsanız hem ödülünüzü alnınızın akıyla alırsınız hem de vergiyi de rahatlıkla ülkeye verir, ülkeyi de ileriye doğru götürürsünüz" dedi.

Türkiye'nin yükselen bir değer haline geldiğini de aktaran Tüzmen, "Türkiye, dış ticaret açısından ilk 20 ekonomi arasına girmiş durumda. Büyüklük açısından baktığınız zaman ilk 16 arasında. Ekonomik değerlendirmelere baktığımızda ise ihracat artışı var, ama kârlılıkta aynı artış yok. Bize kârlı firmalar lazım. Geleceğe bakabilmemiz için Ar-Ge'ye teknolojiye değer ayırabilmemiz için kar elde etmemiz lazım. Aksi takdirde, beraberce gayret gösteririz ama geleceği kuramayız. Geleceği kurmak için sanayicilerin kârlı olmak mecburiyetiniz var. Bizim de hükümet olarak sizleri daha kârlı hale getirebilmek için elimizden geleni yapmamız lazım" diye konuştu.

Tüzmen, bu yıl 107 milyar dolar ihracat rakamını geride bırakacaklarını da kaydederek, "Bunu yaparken önümüzdeki dönemi çok iyi değerlendirmek zorundayız. Yüksek değer, yüksek fiyat eksenine gideceğiz. Başka dünya devleriyle mücadelemizi başka sahalarda aynı şekilde yapacağız" şeklinde konuştu.

Aşırı değerli kur yüzünden ara malın ithal etmek zorunda kalındığını, rekabetçiliğin de ancak bu şekilde sürdürülmesi dolayısıyla ara mal ithalatının daha fazla olduğunu bildiren Tüzmen, şöyle dedi: "Cari açığı aşağıya doğru çekebilmeyi istiyoruz. Bunun yolu ihracatın ithalattan daha fazla artmasıdır. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen seneki yüzde 60.1 noktasından bu sene yüzde 62.9'a çıkmıştır. Dış ticaret açığının da toplam dış ticarete oranı da yüzde 24'den yüzde 22'lere gerileme yaşandı. 2007'de ihracat artışı bizlerin motive olasını sağladı. Ancak yeterli değil. Önümüzdeki dönemde daha iyi çalışma platformuna ulaşmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek de genç beyinlerin önünü açmaktan geçiyor. İş gücü ve sermaye bileşenini bilimle yoğurup, çok daha yoğun ve kilosu daha fazla değer taşıyan ürünler satmamız lazım."

Daha sonra, Denizli'de en fazla vergi ödeyen, ihracat yapan, borsada tescil işlemi yapan ve Türkiye'nin bin büyük şirketi arasında yer alan 113 şirkete "Denizli Ekonomisinin Aktörleri" ödülleri verildi.