Devlet Bakanı Tüzmen'in Mısır Temasları

Devlet Bakanı Tüzmen'in Mısır Temasları

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mısır Ziyaretinin Son Gününde Türk Bir Gruba Ait Tekstil Fabrikasının Temel Atma Törenine Katıldı.

Devlet Bakanı Tüzmen'in Mısır Temasları

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mısır ziyaretinin son gününde Türk bir gruba ait tekstil fabrikasının temel atma törenine katıldı.

Türkiye ile Mısır arasında 2005 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ardından Türk firmalarının Mısır'a yatırımı artıyor. Mısır'da Dış Ticaret'ten Sorumlu Devlet Bakanı Tüzmen'in de katılımıyla, Taha Gruba ait tekstil fabrikasının temeli atıldı. İskenderiye Burj El Arap bölgesindeki fabrika, tamamlandığında 2 bin kişiye iş imkanı sağlanmış olacak. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bakan Tüzmen, "Tekstil ve konfeksiyon sektörü son 20 yılda Türkiye'de amiral gemisi olmuş, Türkiye'nin bütün ihracatını sırtında taşımıştır. Tekstil, önümüzdeki dönem içinde Mısır'ın en önemli sektörlerinden olacaktır. Türkiye'nin zenginliği Mısır'ın, Mısır'ın zenginliği de Türkiye'nin zenginliğidir. Mısır'ın geleceğine güveniyoruz, insanlarının çalışkanlığına inanıyoruz" dedi. Bakan Tüzmen, ziyaretinin son gününde bölgede bulunan diğer Türk yatırımı tesislerini de gezerek bilgiler aldı.

Bakan ve beraberindeki heyet, İskenderiye'deki incelemelerinin ardından başkent Kahire'ye geri gelerek, Türkiye'ye dönmek üzere yola çıktı.

(ŞEH-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA