Devlet Bakanı Şimşek: "Vatandaşın temel isteği iş ve aş"

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşın temel isteğinin iş ve aş olduğunu belirterek, istihdamı artırıcı çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Devlet Bakanı Şimşek:

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşın temel isteğinin iş ve aş olduğunu belirterek, istihdamı artırıcı çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gelen Bakan Şimşek, AK Parti Adana İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Şimşek burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin büyük bir değişim ve dönüşüme geçtiğini belirterek, bunun mimarının AK Parti olduğunu söyledi.

"Partimiz Türkiye için taze bir nefestir" diyen Bakan Şimşek, siyasette, ekonomide çok büyük kazanımların yaşandığı bir dönemden geçildiğini vurguladı. Son dönemdeki gelişmeleri bir kenara bırakmak gerektiğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği, "Durmak yok yola devam" sloganıyla çalışmalara devam edilmesi gerektiğini kaydeden Şimşek, "İnsanımız öncelikle iş ve aş istiyor. Bunun kalıcı boyutta ortaya konması için değişim ve dönüşüm hamlesi devam ettirilmeli. Geldiğimiz noktada yapılması gerekenleri biliyoruz. İstihdamı ve sanayicinin rekabet gücünü artırmalıyız. İstihdamı artırmak için önümüzde bir paket var, içinde özellikle idari yükleri aşağıya çekmeye yönelik düzenlemeler mevcut. Bu gerçekleştiğinde daha çok kişinin girişimde bulunmasını sağlayacağınız. İşsizlik fonu kullanımını kolaylaştırma yoluna gidilecek. Nitelik açığımız da var. Türkiye aktif iş gücü politikasını uygulamalı. Bütün bunlar yapılırsa işgücü niteliği artırılır, işsizliğin yapısal sorunları giderilirse istihdama da çözüm bulunmuş olur." dedi.

Türkiye'nin çok genç bir nüfusa sahip olduğunu ve genel yaş ortalamasının 28-29'da kaldığını belirten Bakan Şimşek, Sosyal Güvenlik Reformu'nu da bugünler için değil, Türkiye'nin geleceği için yaptıklarını vurguladı. Geçmişte bazı popülist çalışmalar yapıldığını ifade eden Şimşek, "Sosyal güvenlik kurumlarının açığını kapatmak için aktarılan para 37 milyar YTL. Bu kaynağın çok az bir miktarını GAP projesine ayırmış olsak kısa sürede biter. Ar-Ge'ye, eğitime, istihdama daha fazla kaynak aktarılması Sosyal Güvenlik Reformuyla mümkün olacaktır. Reformun uzun dönemde içeriğini anlayan her insanımız bu reformu destekleyecektir." diye konuştu.

Bakan Şimşek, enerjide çeşitliliğin artırılması gerektiğini de belirterek, sanayi stratejisinin yeniden ele alınacağını, 2008 sonrasında hem yatırım, hem sektör, hem de bölgesel bazda teşvik yaklaşımı içine girileceğini vurguladı.

Bakan Şimşek, AK Parti İl Başkanlığı ziyareti öncesinde Adana Valisi İlhan Atış'ı ziyaret ederek, Adana'yle ilgili bilgi aldı. Şimşek, Valiyi ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüsle Adana turu yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Bakan Şimşek ve beraberindekilere Kuzey Adana, Menderes Bulvarı, Merkez Parkı gezdirerek bilgi verdi. Durak, Adana'nın son 20 yılda niteliksiz göç aldığını belirterek, kenti tarım alanlarından tarıma elverişli olmayan bölgeye taşıdıklarını söyledi. Bakan Şimşek daha sonra işadamlarıyla Adana Ticeret Odası Sosyal Tesisleri'nde toplantı yaptı.

Kaynak: CHA