Devlet Bakanı Şimşek: "Sanayi stratejisi üretmeliyiz"

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, devlet olarak sanayi stratejisi üretmeleri gerektiğini söyleyerek, "Bu desteklemeyi daha rasyonel bir boyuta getirmeliyiz." dedi.

Devlet Bakanı Şimşek:

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, devlet olarak sanayi stratejisi üretmeleri gerektiğini söyleyerek, "Bu desteklemeyi daha rasyonel bir boyuta getirmeliyiz." dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KMTSO) toplantısına katılarak işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda işadamlarına hitap eden Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide gelinen noktayı rakamlarla açıkladı. Sıkıntıların aşılması noktasında çözümlerin üretildiğini ve bir takım reformlar yapıldığını belirten Şimşek, devlet olarak sanayi stratejisi oluşturulmasının olumlu olacağını söyledi.

Bu strateji içerisinde sanayicilerin de desteklemenin gerekli olduğunun altını çizen Şimşek, "Bu desteklemeyi daha rasyonel boyuta getirmemiz lazım. Bilinçli bir teşvik politikası için veri lazım. Biz de şu an onu yapıyoruz. Çalışmalar bu sene içerisinde bitecek." diye konuştu.

2008 yılından önce sanayi stratejisini sektörel teşvikler nasıl uygulanacaksa onun üzerine kuracaklarını ifade eden Şimşek, bazı bölgelere radikal teşvikler vermeyi düşündüklerini vurguladı. Bunun sanayicinin dışarıya kaçmasını önleyeceğine dikkat çeken Şimşek, sektörel teşvikin genel olacağını, bölgesel teşvikin ise sınırlı olacağını belirtti.

KMTSO Başkanı Mehmet Balduk da yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın sanayideki konumunu anlattı. Şehrin tekstil alanında Türkiye'nin merkezi konumunda olduğunu kaydeden Balduk, sektörde yaşanan sıkıntılara değinerek, çözüm önerilerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Kaynak: CHA