Devlet Bakanı Mehmet Şimşek: "Nükleer Enerji İhalesi Eylül Ayında Yapılacak"

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek: "Nükleer Enerji İhalesi Eylül Ayında Yapılacak"

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Nükleer Enerji İhalesinin Eylül Ayında Yapacağını Kaydetti.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek:

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, nükleer enerji ihalesinin Eylül ayında yapacağını kaydetti.

İki günlük program için Malatya'ya gelen Bakan Şimşek, Ticaret ve Sanayi Odası'nda ekonomideki gelişmeleri anlatan bir sunum yaptı. Bakanın sunumundan önce bir konuşma yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Erkoç, işadamlarının ve sanayicilerin sıkıntılarını dile getirdi.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek, bunun önüne geçmek için eldeki mevcut bin 600 irili ufaklı hidroelektrik santrali projesinin özel sektöre devredildiğini kaydetti. Enerji reformu ile dışa bağımlılığın azaltıldığını belirten Bakan Şimşek, Türkiye'de 2002 yılından 2007 yılına kadar elektriğe zam yapılmadığının altını çizerek, Bu zaman zarfında süphanse edilen elektrik enerjisi miktarının sanayi için 13 katrilyon, meskenler için ise 12 katrilyon olmak üzere toplam 25 katrilyon olduğunun altını çizdi. Eylül ayında nükleer enerji ihalesi yapılacağına da değinen Bakan Şimşek, enerjinin çeşitlendirilmesinin önemini kaydetti. Bakan Şimşek ayrıca güneş ve jeotermal enerjinin de gündemlerinde olduğunu söyledi.

Sosyal güvenlik reformunun yapılması ile Türkiye'de çok önemli bir adım atıldığının altını çizen Bakan Şimşek, "Eğer bu yasa çıkmasa idi Türkiye'nin 2075 yılına kadarki kaybı 1.8 trilyon dolar olacaktır. Reforma rağmen açığın 550-600 milyar dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz." dedi. Zayıf hükümetlerin popilizmden başka yapabilecekler birşey olmadığını belirten Bakan Şimşek, kendilerinin asla bu tuzağa düşmeyeceklerini de sözlerine ekledi. Türkiye'de 10 milyon dolayında kayıt dışı çalışan işçi bulunduğunu ifade eden Bakan Şimşek, işadamlarını kayıt dışılıktan uzak durmaya davet etti. Bakan Şimşek geçen hafta geçen istihdam paketinde işadamlarının önünü açacak çok önemli adımlar bulunduğunu belirterek, istihdam üzerindeki yükleri azalttıklarını söyledi. Bakan Şimşek, Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde gerçekleştirdiği gelişmeleri rakamlarla anlattı.

Bakan Şimşek katılımcıların sorularını da cevapladı. Bakan Şimşek'e Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza tarafından kayısı ve el dokuması halı hediye edildi. Toplantıya Vali Halil İbrahim Daşöz, Milletvekilleri Öznur Çalık, İhsan Koca ve Mücahit Fındıklı da katıldı.

Kaynak: CHA